Canon или Nikon

Член од
12 март 2013
Мислења
92
Поени од реакции
17
Барам стручно мислење од вас, Canon или Nikon и зошто ? ( немора споредба на два модели помеѓу Canon и Nikon, имам слушнато дека Canon e подобра фирма од Nikon но ме интересира зошто ) Фала ви.
 

ficdogg

221b
Член од
29 септември 2008
Мислења
1.104
Поени од реакции
693
Барам стручно мислење од вас, Canon или Nikon и зошто ? ( немора споредба на два модели помеѓу Canon и Nikon, имам слушнато дека Canon e подобра фирма од Nikon но ме интересира зошто ) Фала ви.
Нема врска, Canon и Nikon се практично двете топ фирми за фотоапарати, а после нив доаѓаат Sony, Fuji, Pentax и сл, барем по бројот на продадени апарати.
При споредба на модели од ист ранг, тешко дека ќе најдеш нешто што ќе направи едната фирма да биде понапредна од другата. Најголемата разлика и причина затоа што повеќе луѓе ќе ти препорачаат Canon се објективите, поефтини се за Canon, оди на pixplus и спореди ги цените на слични објективи и ќе видиш дека Nikon знаат да бидат изгор скапи. Цените на телата на апарати од ист ранг не се многу различни.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.911
Поени од реакции
31.227
Барам стручно мислење од вас, Canon или Nikon и зошто ? ( немора споредба на два модели помеѓу Canon и Nikon, имам слушнато дека Canon e подобра фирма од Nikon но ме интересира зошто ) Фала ви.
уфф прашањето ти е далеку од стручно, и канон и никон имаат свои модели во категории, во некои категории е никон подобар во некои канон, канон има поголема продажба во светски рамки но ете во македонија почесто се продава никон од колку канон (Во мојот фото клуб од 30 сетина членови можеби 5-6 се со канон скоро се остало е никон) така да подобро е прашањето да го насочиш кон одредена категорија или модел од колку во стилот “дали е подобра фирмата Ауди или Хонда“
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
31.900
Поени од реакции
36.478
Речиси и квалитетот и цените на Канон и Никон се исти... така да што и да земеш нема да згрешиш........... :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom