C/C++

shadow_rr

Resistance is Futile
Член од
8 јули 2006
Мислења
1.807
Поени од реакции
323
Да се напише програма која за даден цел број секунди кој се внесува од тастатура,ќе ги отпечати на екран соодветните вредности во часови,минути и секунди. На пример:
7555
7555 секунди се 2 часови,5 минути и 55 секунди.
Ај ако може мала помош околу задачава..знам дека е едноставна но не ми текнуваше како..:icon_lol:
Ај додека сум расположен вечерва за решавање :)
PHP:
#include <stdio.h>
int main(void)
{
  int sec;
  printf("Vnesete sekundi: ");
  scanf("%d", &sec);
  printf("%d sekundi se %d chasa, %d minuti i %d sekundi", sec, sec/3600, (sec%3600)/60, (sec%3600)%60);
}
Значи, часовите се пресметуваат како бројот на секунди/3600, минутите како остатокот од делењето за часовите/60 и секундите ти се остатокот од пресметката за минутите. :)
 
Член од
9 март 2009
Мислења
999
Поени од реакции
392
Ај додека сум расположен вечерва за решавање :)
PHP:
#include <stdio.h>
int main(void)
{
  int sec;
  printf("Vnesete sekundi: ");
  scanf("%d", &sec);
  printf("%d sekundi se %d chasa, %d minuti i %d sekundi", sec, sec/3600, (sec%3600)/60, (sec%3600)%60);
}
Значи, часовите се пресметуваат како бројот на секунди/3600, минутите како остатокот од делењето за часовите/60 и секундите ти се остатокот од пресметката за минутите. :)
Фала:icon_lol:
 
Член од
15 мај 2010
Мислења
540
Поени од реакции
72
Ај некој да ми помогне.
Значи имам програм, пијано. Секоја буква ми е нота. Дали е возможно, кога ги свириш нотите, фреквенцијата да се запишува во некој текст документ. После од тој документ да може програмот да ги исчита фреквенциите, и да ги свири. Значи имам Beep(600,500). Сега ова ако се пушти ќе исвири 500 мс. Истото да се чита од документот аз да се свири. Се надевам ме сфативте.
Инаку јас мислам дека нема да може, али да прашам ипак :)
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.665
Поени од реакции
11.702
Ај некој да ми помогне.
Значи имам програм, пијано. Секоја буква ми е нота. Дали е возможно, кога ги свириш нотите, фреквенцијата да се запишува во некој текст документ. После од тој документ да може програмот да ги исчита фреквенциите, и да ги свири. Значи имам Beep(600,500). Сега ова ако се пушти ќе исвири 500 мс. Истото да се чита од документот аз да се свири. Се надевам ме сфативте.
Инаку јас мислам дека нема да може, али да прашам ипак :)
Додека притискаш копчиња, нека запишува програмот во низа што си притиснал и ако си направил да запишува колку долго. Потоа, откако си престанал си „свирење“, низата си ја зачувај во текст фајл.
Кога ќе сакаш да свири сам програмот, од документот ќе ги исчиташ податоците пак во низа и со неа ќе работиш.
Барем така мислам дека ќе биде.
Пробај...
 
Член од
15 мај 2010
Мислења
540
Поени од реакции
72
Ај уше малце помош. Значи со низава си имам проблем, а веќе преку глава ми дојде. Го глеам пола саат програмов, и неможам да најдам кај е грешката. Еве го кодот, кога треба да ми ја испечати низата, ми печати еден број 983054... Немам појма зошто.

Код:
int main()
{
    vrt=150;
    frek=600;
    int c, frk;

    voved();

    while(1){
    c=getch();
    int niza[1000];
    int n;
    int k=0;

    niza[k]=c;
    k++;
    //cout<<c;
    if(c==8) {system("cls"); voved();}
    if(c==98) {frekvencija();}

    if(c==122) {vreme();}
    if(c==99) {noti();}
    if(c==118) {gotovimelodii();}

    if(c==49) {odanaradosta();}

    if(c==42) {system("cls"); pomos(); mesto(); cout<<"Dodatni opcii:"<<endl; mesto(); cout<<"Za bas stisnete TAB"<<endl;
                        cout<<"Za pistenje stisnete +"<<endl; mesto(); cout<<"Pritisnete bilo koe kopce za da prodolzite."<<endl;  getch(); system("cls"); voved();}

    if(c==9) {cout<<"BAS "; Beep(65, vrt);}
    if(c==43) {cout<<"PISTENJE "; Beep(2500, vrt);}

    if(c==97) {Beep(frek,vrt); cout<<"DO ";}
    if(c==115){Beep(frek+50,vrt); cout<<"RE ";}
    if(c==100){Beep(frek+100,vrt); cout<<"MI ";}
    if(c==102){Beep(frek+150,vrt); cout<<"FA ";}
    if(c==103){Beep(frek+200,vrt); cout<<"SOL ";}
    if(c==104){Beep(frek+250,vrt); cout<<"LA ";}
    if(c==106){Beep(frek+300,vrt); cout<<"SI ";}
    if(c==107){Beep(frek+350,vrt); cout<<"DO ";}

    if(c==120){for(n=0; n<k; n++){cout<<niza[k]<<endl;}}
    //if(c==120){break;}
    }
--- надополнето: Nov 20, 2011 10:43 PM ---
Се снајдов, готово.. :)
 
Член од
24 април 2010
Мислења
1.248
Поени од реакции
1.752
Ќе замолам некој поискусен програмер :гик: да ми реши една задача во C (пробав мн пати да ја решам ама мн грешки ма дава :(:mad::confused::place::sick:):
дадени се броевите 1 2 3 4 5 6 7 8, да се испечатат сите 6 цифрени броеви што можат да се состават, но да важи следниот услов npnpnp (n-непар,p-пар), и колку такви броеви постојат.
Задачата треба да се реши со функција (до таму сме стигнати со предавања).
Фала однапред
 
Член од
5 август 2009
Мислења
1.295
Поени од реакции
484
Ќе замолам некој поискусен програмер :гик: да ми реши една задача во C (пробав мн пати да ја решам ама мн грешки ма дава :(:mad::confused::place::sick:):
дадени се броевите 1 2 3 4 5 6 7 8, да се испечатат сите 6 цифрени броеви што можат да се состават, но да важи следниот услов npnpnp (n-непар,p-пар), и колку такви броеви постојат.
Задачата треба да се реши со функција (до таму сме стигнати со предавања).
Фала однапред
Не сум баш искусен но некоја рекурзија би била прекрасно решение ... од тип направи циклус кој ќе ги врти сите внесени цифри и ќе ги маркира како почетни во привремена низа. Ако должината на добиената привремена низа е помала од 6, а притоа е исполнет условот да претходната цифра се разликува од моменталнатапо парност додади ја кон низата и повикај се себе си ... и така до недоглед нели :) По секој исполент услов врати го го циклусот за еден чекор наназад, односно продолжи натаму без рекурзивно повикување и продолжи во следната можна гранка на развој на низата.
Незнам дали ме конташ или не, ама ни сам не се контам :) .... така да дај код и објаснување каде грешиш или мислиш дека грешиш, а решение (барем од мене) не добиваш ... евентуално насоки ... иако не гледам јасна насока, кривудав ми е патот вечрва :)
 
Член од
24 април 2010
Мислења
1.248
Поени од реакции
1.752
Не сум баш искусен но некоја рекурзија би била прекрасно решение ... од тип направи циклус кој ќе ги врти сите внесени цифри и ќе ги маркира како почетни во привремена низа. Ако должината на добиената привремена низа е помала од 6, а притоа е исполнет условот да претходната цифра се разликува од моменталнатапо парност додади ја кон низата и повикај се себе си ... и така до недоглед нели :) По секој исполент услов врати го го циклусот за еден чекор наназад, односно продолжи натаму без рекурзивно повикување и продолжи во следната можна гранка на развој на низата.
Незнам дали ме конташ или не, ама ни сам не се контам :) .... така да дај код и објаснување каде грешиш или мислиш дека грешиш, а решение (барем од мене) не добиваш ... евентуално насоки ... иако не гледам јасна насока, кривудав ми е патот вечрва :)
Со овој код:
Код:
for(int i=100000;i<=888888;i++)
   
        {
   
        if(((i/100000)%2==1)&&(((i/10000)%10)%2==0)&&(((i/1000)%10)%2==1)&&(((i/100)%10)%2==0)&&(((i/10)%10)%2==1)&&((i%10)%2==0))
       
            {
       
            brojac++;
            cout<< i<<endl;
       
            }   
   
        }
ги добивам сите 6 цифрени броеви и се исполнува условот, но не треба да ги печатам броевите што ја содржат цифрата 9 и 0 (според условот се дадени броевите од 1 до 8),
ако можеш да ми помогнеш тука OK ќе бидит :)
 
Член од
22 август 2009
Мислења
30
Поени од реакции
5
Со овој код:
Код:
for(int i=100000;i<=888888;i++)
 
        {
 
        if(((i/100000)%2==1)&&(((i/10000)%10)%2==0)&&(((i/1000)%10)%2==1)&&(((i/100)%10)%2==0)&&(((i/10)%10)%2==1)&&((i%10)%2==0))
     
            {
     
            brojac++;
            cout<< i<<endl;
     
            } 
 
        }
ги добивам сите 6 цифрени броеви и се исполнува условот, но не треба да ги печатам броевите што ја содржат цифрата 9 и 0 (според условот се дадени броевите од 1 до 8),
ако можеш да ми помогнеш тука OK ќе бидит :)
Исто како што проверуваш пар непар со тоа што ќе имаш (cifra!=9) && (cifra!=0) //cifra=(i/x) % y;
Секако, ако ти е битна и едноставноста на кодот би можел таа проверка да ја правиш користејќи циклус.
 
Член од
9 август 2011
Мислења
2
Поени од реакции
0
Moze nekoj da mi dade resenie na slednava zadadaca vo C
Да се најдат сите зборови во некој текст внесен преку тастатура.
Објаснување: Зборовите во текст се одделени со едно или повеќе празни места. Значи почетокот на некој збор е по празно место, а по крајот на зборот има празно место.
 
Член од
5 август 2009
Мислења
1.295
Поени од реакции
484
Програмери од целиот свет обединете се!
После во другата тема пишувате дека сте програмери? :tapp:
 
Член од
6 октомври 2011
Мислења
8
Поени од реакции
0
Dali moze nekoj da mi pomogne so ovaa zadaca: 1+(1+2)+(1+2+3)...(1+2+...n) , treba da bide napisana kako potprograma vo pascal. blagodaram :)
 

Mind In Motion

Smirking Revenge
Член од
29 мај 2007
Мислења
816
Поени од реакции
46
Moze nekoj da mi dade resenie na slednava zadadaca vo C
Да се најдат сите зборови во некој текст внесен преку тастатура.
Објаснување: Зборовите во текст се одделени со едно или повеќе празни места. Значи почетокот на некој збор е по празно место, а по крајот на зборот има празно место.

Код:
#include <string.h>
#include <iostream>
using namespace std;
 
int main()
{
 
    char * zbor;
    char * delimiter = " ";
    char rechenica[999];
    cout<<"Vnesi rechenica: "<<endl;
    cin.getline(rechenica, 999);
    int brojach = 0;
    zbor  = strtok(rechenica, delimiter);
    while(zbor!=NULL)
    {
        brojach++;
        zbor = strtok(NULL, delimiter);
   
    }
    cout<<"Broj na zborovi: "<<brojach<<endl;
    getchar();
 
Член од
14 јануари 2011
Мислења
19
Поени од реакции
0
Што не е во ред со кодов? Задачата вели од низа со елементи цели броеви да се издвојат парните и непарните броеви во посебни поднизи.

Код:
#include <iostream>
using namespace std;
int main()
{
    int a[100], p[100], np[100];
    int i,n,j=0,k=0,m,l;
 
    cout<<"n = ";
    cin>>n;
    cout << "Vnesi gi elementite na nizata a \n";
    for (i=0;i<=n-1;i++){
        cout<<"a["<<i<<"]=";
        cin>>a[i];
    }
for (i=0; i<=n; i++)
    if (a[i]%2=0)
    {
        p[j]=a[i];
        j++;
    }
    else
    {
        np[k]=a[i];
        k++;
    }
    m=j; l=k;
    for(j=0; j<=m; j++)
    {
        cout<<p[j]<<endl;
    }
    for (k=0; k<=l; k++)
    cout<<np[k]<<endl;
    return 0;
}
 
Член од
22 август 2009
Мислења
30
Поени од реакции
5
Што не е во ред со кодов? Задачата вели од низа со елементи цели броеви да се издвојат парните и непарните броеви во посебни поднизи.

Код:
#include <iostream>
using namespace std;
int main()
{
    int a[100], p[100], np[100];
    int i,n,j=0,k=0,m,l;
 
    cout<<"n = ";
    cin>>n;
    cout << "Vnesi gi elementite na nizata a \n";
    for (i=0;i<=n-1;i++){
        cout<<"a["<<i<<"]=";
        cin>>a[i];
    }
for (i=0; i<=n; i++)
    if (a[i]%2=0)
    {
        p[j]=a[i];
        j++;
    }
    else
    {
        np[k]=a[i];
        k++;
    }
    m=j; l=k;
    for(j=0; j<=m; j++)
    {
        cout<<p[j]<<endl;
    }
    for (k=0; k<=l; k++)
    cout<<np[k]<<endl;
    return 0;
}
Оператор за споредба е (== а не =) и како читаш n-1 броеви, а сакаш да обработиш n броја.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom