C/C++

Член од
4 септември 2010
Мислења
1.002
Поени од реакции
582
Ете ја првата, предходната страна, ама втората не сфаќам каков интервал бара.
 
Член од
21 април 2013
Мислења
20
Поени од реакции
5
сега ќе се распрашам да проверам дали точно сум ја напишала и ке ја напишам како е точно :)
фалааа ти многуууууууууу најискрено
 
Член од
14 јануари 2008
Мислења
4.251
Поени од реакции
909
Ама не сфаќам каков интервал бара? Ако е за така, од оваа слика уште помалце разбирам. Можеш да објасниш? :D
Веројатно се мисли на континуиран интервал меѓу два природни броја... Пример 4-5-6-7 е интервал од 4 до 7. Значи ако постои таква континуирана низа од броеви, се початат само броевите надвор од низата.
 
Член од
21 април 2013
Мислења
20
Поени од реакции
5
Веројатно се мисли на континуиран интервал меѓу два природни броја... Пример 4-5-6-7 е интервал од 4 до 7. Значи ако постои таква континуирана низа од броеви, се початат само броевите надвор од низата.

да даааа, за контиnуиран интервал се работиии :D :D
 
Последно уредено:
Член од
4 септември 2010
Мислења
1.002
Поени од реакции
582
да даааа, за контиnуиран интервал се работиии :D :D
Еве ја и втората. Провери дали дава резултат каков што треба.
Код:
#include <iostream>

using namespace std;

int main()
{
    int n;
    cin>>n;
    int niza[n];
    int i;
    for(i=0;i<n;i++){
        cin>>niza[i];
    }
    for(i=0;i<n;i++){
        if(niza[i+1]==niza[i]+1 or niza[i]==niza[i-1]+1){
            continue;
        }
        else{
            cout<<niza[i]<<endl;
        }
    }
    return 0;
}
 
Член од
22 јануари 2015
Мислења
9
Поени од реакции
0
Ако може помош да се реши една задача , во последно време многу ме ремети !
- Треба броевите 12345 да се прикажат како 54321 .. Моментално пробувам да ја решам преку Низи па така би било најразбирлво решението ( за мене ) .
Благодарам однапред :)
ako sakas so nizi samo vnesi gi elementite na nizata; posle (for i=n;i>0;i--) cout<<a ; i ke ti gi dade obratno
 
Член од
21 април 2013
Мислења
20
Поени од реакции
5
Веројатно се мисли на континуиран интервал меѓу два природни броја... Пример 4-5-6-7 е интервал од 4 до 7. Значи ако постои таква континуирана низа од броеви, се початат само броевите надвор од низата.
Да да, мисла дека така требаа :D[DOUBLEPOST=1423475571][/DOUBLEPOST]
Еве ја и втората. Провери дали дава резултат каков што треба.
Код:
#include <iostream>

using namespace std;

int main()
{
    int n;
    cin>>n;
    int niza[n];
    int i;
    for(i=0;i<n;i++){
        cin>>niza[i];
    }
    for(i=0;i<n;i++){
        if(niza[i+1]==niza[i]+1 or niza[i]==niza[i-1]+1){
            continue;
        }
        else{
            cout<<niza[i]<<endl;
        }
    }
    return 0;
}

ја тестирав и прво пишувам колку членови ќе има низата и потоа членовите ги внесувам и потоа ништо не покажува, завршува програмата ... треба како што кажа погоре @Another Random Dude :)
 
Член од
4 септември 2010
Мислења
1.002
Поени од реакции
582
Да да, мисла дека така требаа :D[DOUBLEPOST=1423475571][/DOUBLEPOST]


ја тестирав и прво пишувам колку членови ќе има низата и потоа членовите ги внесувам и потоа ништо не покажува, завршува програмата ... треба како што кажа погоре @Another Random Dude :)
Ај дај податоците што ги внесуваш да видам дали кај мене ќе излези. И да, кое IDE го користиш?
 
Член од
21 април 2013
Мислења
20
Поени од реакции
5
Ај дај податоците што ги внесуваш да видам дали кај мене ќе излези. И да, кое IDE го користиш?
#include <iostream>

using namespace std;

int main()
{
int n;
cout << "vnesi kolku clenovi ke ima nizata :";
cin>>n;
int niza[n];
int i;
for(i=0;i<n;i++){
cin>>niza;
}
for(i=0;i<n;i++){
if(niza[i+1]==niza+1 or niza==niza[i-1]+1){
continue;
}
else{
cout<<niza<<endl;
}
}
return 0;
}

еве ова го тестирам јас, и откако ги внесам членовите истите само ми се печатат а мисла дека треба како погоре што вели @Another Random Dude ,,Веројатно се мисли на континуиран интервал меѓу два природни броја... Пример 4-5-6-7 е интервал од 4 до 7. Значи ако постои таква континуирана низа од броеви, се початат само броевите надвор од низата." ..
[DOUBLEPOST=1423497905][/DOUBLEPOST]еве како ми излева ..[DOUBLEPOST=1423499620][/DOUBLEPOST]
Ај дај податоците што ги внесуваш да видам дали кај мене ќе излези. И да, кое IDE го користиш?
а се извинувам јас како мислиш IDE ?
 

Attachments

  • 90,8 KB Прегледи: 16
  • 35,4 KB Прегледи: 15
Последно уредено:
Член од
4 септември 2010
Мислења
1.002
Поени од реакции
582
#include <iostream>

using namespace std;

int main()
{
int n;
cout << "vnesi kolku clenovi ke ima nizata :";
cin>>n;
int niza[n];
int i;
for(i=0;i<n;i++){
cin>>niza;
}
for(i=0;i<n;i++){
if(niza[i+1]==niza+1 or niza==niza[i-1]+1){
continue;
}
else{
cout<<niza<<endl;
}
}
return 0;
}

еве ова го тестирам јас, и откако ги внесам членовите истите само ми се печатат а мисла дека треба како погоре што вели @Another Random Dude ,,Веројатно се мисли на континуиран интервал меѓу два природни броја... Пример 4-5-6-7 е интервал од 4 до 7. Значи ако постои таква континуирана низа од броеви, се початат само броевите надвор од низата." ..
[DOUBLEPOST=1423497905][/DOUBLEPOST]еве како ми излева ..[DOUBLEPOST=1423499620][/DOUBLEPOST]

а се извинувам јас како мислиш IDE ?
Епа вади како што треба. Незнам зошто не ви кажале што е развојна околина(тоа е IDE) или Integrated Development Environment
Значи тебе членовите ти се:
2
5
8
953
Никаде нема интервал, значи ја печати цела низа, а ако имаше интервал ќе го печатеше делот што НЕ е интервал. Мислам дека така беше поставена задачата
"да се направи програма која чита низа и бара интервал. Ако најде таков го печати остатокот од низата."
Тебе ти ја печати цела низа бидејќи НЕМА интервал.
Пример ако имаш 4 члена и тоа се:
1
2
3
5
Тогаш програмата ќе испечате 5 зашто таа не спаѓа во интервалот.
А ако беше 1
2
3
4
Тогаш немаше ништо да испечати.
Поздрав, се надевам појасно ти е :D.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom