Board Games

Член од
20 јули 2016
Мислења
7.634
Поени од реакции
4.936
Не видов тема за вакви игри па отварам нова.
Вчера играв Гејм од Троунс Ворд Гејм. Играта има убава механика и многу е блиска со серијата, ама е крајно неизбалансирана. Игравме со 5 играчи, но Баратеон има огромна стартна стратегиска предност. Дури и имавме ептен отворена алијанса на Ланистер и Тајрел против Баратеон и со малку среќа и добро играње и минимална поддршка од Старк пак немавме шанси против Баратеон....Ако некој сака избалансирана игра нека си купи нешто друго.
Во играва шансите посебно на Ланистер па и делумно на Грејџој се минимални за победа.
 
Член од
22 февруари 2018
Мислења
147
Поени од реакции
61
Не видов тема за вакви игри па отварам нова.
Вчера играв Гејм од Троунс Ворд Гејм. Играта има убава механика и многу е блиска со серијата, ама е крајно неизбалансирана. Игравме со 5 играчи, но Баратеон има огромна стартна стратегиска предност. Дури и имавме ептен отворена алијанса на Ланистер и Тајрел против Баратеон и со малку среќа и добро играње и минимална поддршка од Старк пак немавме шанси против Баратеон....Ако некој сака избалансирана игра нека си купи нешто друго.
Во играва шансите посебно на Ланистер па и делумно на Грејџој се минимални за победа.
Kaj mozi da se nabavi? Board game? Na tabla se igra? Ili na kompjuter?
Daj prati link neshto :)
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.634
Поени од реакции
4.936
Kaj mozi da se nabavi? Board game? Na tabla se igra? Ili na kompjuter?
Daj prati link neshto :)
На табла со хартија и фигури и коцки. Не ти треба струја, целосно е физички т.е. може и на планина под карпа да играш. Литературното име е друштвени игри т.е. монопол, ризико итн. Многу се сега популарни, имам 2 екипи од по 5-10 луѓе и речиси секој викенд играме.
Игри може да се купат од продавница Гоблин, Буњаковец 1 страт од позади, Скопје и нормално онлајн цена од 15-60 евра.
Еве ти конкретно како се игра Гејм оф Троунс и изгледа има илјадници други па и подобри
https://youtu.be/X0XRVTacNxI[DOUBLEPOST=1548351740][/DOUBLEPOST]Инаку мене омилени ми се Данџ Лордс, Спартакус и Севен Вондерс. Исто ок, се Агрикола, Фотосинтесис, Елиен Инкаунерс, Лордс од Вотердип, Рашн Релроудс, Гејм оф Троунс и Доминион...да набројам неколку.
 
Последно уредено:
Член од
8 јануари 2013
Мислења
5.055
Поени од реакции
12.937
Само Диксит и Катан имам играно. Предлог за некоја многу добра, што отстапува од сите други и ви било интересно да ја играте?
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.634
Поени од реакции
4.936
Само Диксит и Катан имам играно. Предлог за некоја многу добра, што отстапува од сите други и ви било интересно да ја играте?
Dominion ми е најиграна игра од тие што ги имам. Едноставна е и игрива многу. Може и со 2ца да се игра. Исто интересна ми е Cosmic Encounters и Spartacus може и Dungeon Keeper. Ама со оглед на коронава слабо играм :(
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.248
Поени од реакции
78.877
Гејмо оф Троунс д Боард Гејм е постара од серијата и е според книгата. Нема врска со серијата.

Доминион, ако играте без експанзија само купувај тројки пари и буквално ништо друго не прави (освен ретко понекогаш купи двојка). Ако не знаат како да те каунтираат, повеќето партии ќе ги победуваш.

Само Диксит и Катан имам играно. Предлог за некоја многу добра, што отстапува од сите други и ви било интересно да ја играте?
Ticket to Ride, Azul, Kingdomino, Carcassonne ... ти се некои од насловите на тоа ниво.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom