Board Games

Член од
20 јули 2016
Мислења
3.903
Поени од реакции
1.911
Не видов тема за вакви игри па отварам нова.
Вчера играв Гејм од Троунс Ворд Гејм. Играта има убава механика и многу е блиска со серијата, ама е крајно неизбалансирана. Игравме со 5 играчи, но Баратеон има огромна стартна стратегиска предност. Дури и имавме ептен отворена алијанса на Ланистер и Тајрел против Баратеон и со малку среќа и добро играње и минимална поддршка од Старк пак немавме шанси против Баратеон....Ако некој сака избалансирана игра нека си купи нешто друго.
Во играва шансите посебно на Ланистер па и делумно на Грејџој се минимални за победа.
 
Член од
22 февруари 2018
Мислења
147
Поени од реакции
61
Не видов тема за вакви игри па отварам нова.
Вчера играв Гејм од Троунс Ворд Гејм. Играта има убава механика и многу е блиска со серијата, ама е крајно неизбалансирана. Игравме со 5 играчи, но Баратеон има огромна стартна стратегиска предност. Дури и имавме ептен отворена алијанса на Ланистер и Тајрел против Баратеон и со малку среќа и добро играње и минимална поддршка од Старк пак немавме шанси против Баратеон....Ако некој сака избалансирана игра нека си купи нешто друго.
Во играва шансите посебно на Ланистер па и делумно на Грејџој се минимални за победа.
Kaj mozi da se nabavi? Board game? Na tabla se igra? Ili na kompjuter?
Daj prati link neshto :)
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
3.903
Поени од реакции
1.911
Kaj mozi da se nabavi? Board game? Na tabla se igra? Ili na kompjuter?
Daj prati link neshto :)
На табла со хартија и фигури и коцки. Не ти треба струја, целосно е физички т.е. може и на планина под карпа да играш. Литературното име е друштвени игри т.е. монопол, ризико итн. Многу се сега популарни, имам 2 екипи од по 5-10 луѓе и речиси секој викенд играме.
Игри може да се купат од продавница Гоблин, Буњаковец 1 страт од позади, Скопје и нормално онлајн цена од 15-60 евра.
Еве ти конкретно како се игра Гејм оф Троунс и изгледа има илјадници други па и подобри
https://youtu.be/X0XRVTacNxI[DOUBLEPOST=1548351740][/DOUBLEPOST]Инаку мене омилени ми се Данџ Лордс, Спартакус и Севен Вондерс. Исто ок, се Агрикола, Фотосинтесис, Елиен Инкаунерс, Лордс од Вотердип, Рашн Релроудс, Гејм оф Троунс и Доминион...да набројам неколку.
 
Последно уредено:
На врв Bottom