BMW X6

Што мислите за BMW X6

  • Глупост на годината

    Гласови: 16 21,9%
  • Ми се бендисува

    Гласови: 57 78,1%

  • Вкупно гласачи
    73
Член од
30 декември 2007
Мислења
787
Поени од реакции
322
X6 не е ништо друго освен играчка за богатите, сака да биде се а не е ништо. И какви теренски способности какви бакрачи кога има гуми 45 за на автопат(истото важи и за Х5). па со ти гуми ке заглави во малку влажна ливада. За ти пари ке купам добра нормална кола и добар чистокрвен теренец.
 
Член од
23 декември 2007
Мислења
325
Поени од реакции
11
X6 e strasno kupe,i dzip i kupe,na patot se odnesuva kako sportska kola,e toa ti e dobra dzip,a stavi mu nekoi drugi gumi da vides dali ke zaglavi vo livada ili ke ja iskorne i trevata i se okolu nego.
 
Член од
7 јули 2008
Мислења
131
Поени од реакции
4
се знае што е теренец бе. мерцедес г класа. и ланд ревер дисковери. исти како и пред 60 години.
А спортски теренец е генијална реализирана идеа за земање пари од богаташите
 

Vnuce

http://abix.mk
Член од
20 март 2006
Мислења
2.602
Поени од реакции
223
се знае што е теренец бе. мерцедес г класа. и ланд ревер дисковери.
А тракторот бе? Има ли поголем теренец од него? :)

Инаку, да... тоа е тотално точно.. затоа и ја измислија SUV класата. Пошто, теренец е кул, ама.. реално, на колку луѓе им треба?
Луѓето сакаат да се возат во нешто кул, нешто големо, ама сакаат да им биде меко на газето, а не да се тресат по дупки... и.. се роди SUV “класата“, што е сосема нормално. Побарувачка и понуда.

Искрено, и јас мислам дека џип е навистина кул, ама оф-роуд перформанси ми требаат од време на време по Македонскиве патишта (знаеме сите какви се) или патчено до Тиквешко Езеро кога треба да го извозам :)
Со други зборови, и јас пре би купил SUV (Range Rover, X3/5/6, RAV4, Q7, Touareg... и сите на нив слични) отколку прав теренец.
За мене, поголем грев е да купам Дискавери и никогаш да не ги искористам неговите можности, отколку да купам Х6 и да ми биде меко на газето ;)
 

Alek_Sk

If you wanna learn something, bring your mothers!
Член од
14 септември 2007
Мислења
614
Поени од реакции
18
Ти си видел спортски теренец? :)






Na Range Roverov pozadi ima potencirano SPORT.

....

Spored mene ova se sportski terenci, imaat krajna brzina pogolema od mn sportski avtomobili, imaat start pojak isto taka od mn sportski avtomobile, na avtopat se stabilni i na 260khm... Neznam ova: The BMW X6 xDrive50i uses a new 4.4 liter V8 direct injection twin turbocharged all-aluminium engine putting out 408 horsepower between 5,500rpm and 6,400rpm, and 600Nm of torque over a wide range of between 1,800rpm and 4,500rpm. It is the first turbocharged V engine in the world to feature its turbocharger between the V section in the middle of the two banks of cylinders... od koga pocnale da go smetaat za igracka :pos2: Ako vi e tolku do off-road smenete mu potenki gumi i drugi bandasi... da bese 8.000e kako ke se kacuvase podobro od Lada NIVA :)
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
Која е разликата помеѓу Лада Нива и Х6?

Оф роад се вози низ гранки, камења и незнам што, а секој теренец доколку се експлоатира по терен животниот век му е 8-10 години. Не гледам зошто некој би купил Х6 за оф-роуд (би дал 80.000 евра) и би ги фрлил за 10 години, кога истото го добива за 10 пати помалку.... А теренот е тој, се вози бавно, во било кое возило газето ке ви се изренда, главата ке ви удри во таван на некоја поголема дупка. Затоа неможите никаде да видите од вашите Vannable теренци по ридишта, имаш теренец, ама ти е страв да не заглави, или да не се гребни оти душата ке те боли.
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Сепак,имаме лоша перспектива.

X6 е наменет за богатиот сегмент,а ние гледаме од практични причини.
Они имаат пари и мерак,ќе го купат,и уште 3 коли после ќе купат.

Но и BMW има искривена перцепција.
Ако богатите може да купат и теренец и спортско,подобро два модела место една полу-фузија.

Вака,X6 ми се чини дека нема сегмент на купувачи,ќе го купуваат сите само зашто е BMW.
Замислете некој друг да пробаше вака да експериментира...
 

Vnuce

http://abix.mk
Член од
20 март 2006
Мислења
2.602
Поени од реакции
223
Но и BMW има искривена перцепција.
Ако богатите може да купат и теренец и спортско,подобро два модела место една полу-фузија.

Вака,X6 ми се чини дека нема сегмент на купувачи,ќе го купуваат сите само зашто е BMW.
Замислете некој друг да пробаше вака да експериментира...
Се сведува на овие неколку факти:

1. BMW нуди и одделни модели: само теренец и само спорташ... Се продаваат одлично
2. BMW нуди и полу-фузија која се продава одлично.
3. На BMW целта му е да продаде што е можно повеќе парчиња, а доколку не извадеше модел од оваа меѓукласа, купувачите ќе влезеа во соседниот авто-салон, нели?
 

Razor

u jelly?
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.543
Поени од реакции
167
Се сведува на овие неколку факти:

1. BMW нуди и одделни модели: само теренец и само спорташ... Се продаваат одлично
2. BMW нуди и полу-фузија која се продава одлично.
3. На BMW целта му е да продаде што е можно повеќе парчиња, а доколку не извадеше модел од оваа меѓукласа, купувачите ќе влезеа во соседниот авто-салон, нели?
точно така
 

Alek_Sk

If you wanna learn something, bring your mothers!
Член од
14 септември 2007
Мислења
614
Поени од реакции
18
Која е разликата помеѓу Лада Нива и Х6?

Оф роад се вози низ гранки, камења и незнам што, а секој теренец доколку се експлоатира по терен животниот век му е 8-10 години. Не гледам зошто некој би купил Х6 за оф-роуд (би дал 80.000 евра) и би ги фрлил за 10 години, кога истото го добива за 10 пати помалку.... А теренот е тој, се вози бавно, во било кое возило газето ке ви се изренда, главата ке ви удри во таван на некоја поголема дупка. Затоа неможите никаде да видите од вашите Vannable теренци по ридишта, имаш теренец, ама ти е страв да не заглави, или да не се гребни оти душата ке те боли.
Siguren si deka go dobiva istoto?

Sakas da kazes deka za 10 godini treba da go parkira vo garaza ili da go prodade kako staro zelezo? Jas kolku sto znam ima Land Roveri so proizvodstvo od 1980god i do den deneska funkcioniraat kako koga bile novi, a po tereni se skoro 30god. veruvam deka i BMW se so isti kvaliteti i spored mene nema da ima problem ni posle 30 godini. Nemozam da gi svatam ovi muabeti, nemozam i nemozam... kazete deka cenata ne vi se sviga a ne deka ne cini terenecot, nikoj od nas se nema vozeno vo nego i ne moze da znae, neli???
 
Член од
23 декември 2007
Мислења
325
Поени од реакции
11
Vo pravo si za toa sto go velis,mozebi cenata ne im se svigja ama dzipot mislam deka e zakon,prvo probajte go a posle davajte nekakvi mislenja za nego.
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
368
Поени од реакции
2
X6 не е ништо друго освен играчка за богатите, сака да биде се а не е ништо. И какви теренски способности какви бакрачи кога има гуми 45 за на автопат(истото важи и за Х5). па со ти гуми ке заглави во малку влажна ливада. За ти пари ке купам добра нормална кола и добар чистокрвен теренец.
pa brate ti sto planiras da pravis so X6? Smeni mu gumi i posle kazimi dali ke mozi ili ne..............
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.346
pa brate ti sto planiras da pravis so X6? Smeni mu gumi i posle kazimi dali ke mozi ili ne..............
И после обидот за теренско возење, во првата поозбилна кал или друга препрека, ќе бараш Нива, Дифендер или трактор да го извлече скапоценото БМВ...Сосе теренските гуми...
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Се сведува на овие неколку факти:

1. BMW нуди и одделни модели: само теренец и само спорташ... Се продаваат одлично
2. BMW нуди и полу-фузија која се продава одлично.
3. На BMW целта му е да продаде што е можно повеќе парчиња, а доколку не извадеше модел од оваа меѓукласа, купувачите ќе влезеа во соседниот авто-салон, нели?
Hey, money makes the world go around, at least for the last few centuries.
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
368
Поени од реакции
2
И после обидот за теренско возење, во првата поозбилна кал или друга препрека, ќе бараш Нива, Дифендер или трактор да го извлече скапоценото БМВ...Сосе теренските гуми...
pa od kade si ti tolku siguren deka ke mora da baras Niva, ili pa TRAKTOR????????????
 

Kajgana Shop

На врв Bottom