BJJ - Brazilian jiu jitsu

Hurin

Pokerface bastard
Член од
3 јуни 2009
Мислења
8.540
Поени од реакции
14.673
Се такмичев на првото првенство, во 2013 беше. Ама не тренирам веќе и тешко.
Само но ги се натпреварував во -70кг
 
S

SpaceTraveler

Гостин
Годинава нема но-ги да има, само со кимоно, интересно ќе има супер борби на турнирот, црн против кафеав појас, првиот црн појас во Македонија од Велес - Златко Петровски
 
S

SpaceTraveler

Гостин
ADCC на 15 декември во Скопје.
@choker колку си запознат со ова и што имаш да ми кажеш? Друго што ме интересира во Но-ги борбите, дали има врска појасот? Т.е дали е можно да се паднат плав со бел во греплинг? Како што знам во Велес кога имаше кејџ-греплинг, се паѓаа и виолетови со плави и плави со бели? :)
 
Член од
24 ноември 2013
Мислења
216
Поени од реакции
268
ADCC на 15 декември во Скопје.
@choker колку си запознат со ова и што имаш да ми кажеш? Друго што ме интересира во Но-ги борбите, дали има врска појасот? Т.е дали е можно да се паднат плав со бел во греплинг? Како што знам во Велес кога имаше кејџ-греплинг, се паѓаа и виолетови со плави и плави со бели? :)
Vo grapling po ibjjf turniri ima site pojasi. ADCC nema pojasi tuku beginner (2 godini iskustvo bjj,judo,borenje,sambo....) , intermediate 2-4 god iskustvo ( ova se obicno plavi ) i advanced 4+ god iskustvo. E sega kaj nas.... Posto i taka nema mn borci vo plavi I lilakovi gi stavaat zaedno so beli. Zatoa vo veles nemase pojasi. A za adcc kaj nas lani se borev isto nemase pojasi a i ovaa god izgleda ke nema. Isto kaj nas nemase slam, heel hook, neck crank, suplex.....a vo adcc e dozvoleno toa (vo grapling ne e).

Sent from my 6037Y using Tapatalk
 
S

SpaceTraveler

Гостин
Одложено ADCC првенството во Скопје поради проблеми со регистрација на клубови. Државно првенство во Бразилско Џиу Џитсу 13. Декември. 2015 во Охрид. Gi и No-Gi
 
S

SpaceTraveler

Гостин
Се извинувам ГРЕШКА!!!

Одложено е државното првенство кое требаше да се одржи во Охрид на 13. Декември. 2015
 

Hurin

Pokerface bastard
Член од
3 јуни 2009
Мислења
8.540
Поени од реакции
14.673
Како поминавте на првенството??

Иначе побарајте ја борбата на Damien Maia и Gunnar Nelson :)
Одлична имплементација на BJJ во ММА.
 
S

SpaceTraveler

Гостин
Ќе се одржи ADCC во Сабота. Колку од Џиу Џитсу кајганџиите ќе земат учество? :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom