ATP тенис - општа дискусија

Член од
19 март 2013
Мислења
2.538
Поени од реакции
3.596
Страва играч.

Има некои периоди кога се поклопуваат различни генерации каде спортот целосно се менува од едната до другата и делува надреално да се гледаат слики од тип на МЏ против Коби или Новицки и Дончиќ како играат заедно

Така, апсолутно надреално ќе делува за петнаесетина години дека не само што Карлос и Новак играле во иста ера туку и имале ривалитет и имале надреално добри мечеви меѓу себе.
Буквално не сме свесни колку сме благословени во спортов со вакви играчи.

Буквално не памтам да имало било каков ривалитет на играчи како овој на Новак-Карлос, каде Новак во очите на луѓето ќе биде повеќе доцни 2000ти-2010ти, а Карлос ќе биде 2020ти-2030ти. Ова е како да видиш слика од Роналдо Назарио и Марадона/Меси

Се надевам ќе видиме уште некој епски меч пред Новак да се пензионира, а не би било лошо и Рафа да извади нешто натчовечко за недела-две и да направи некој луд резултат на некој турнир...

АМА
... не би го отпишал ни Саша ни Каспер во финалето, иако би било изненадување да освојат.
Не би рекол дека е ривалство помеѓу Алкараз и Новак. Едноставно фала им што ни поклонија три епски дуели во Мадрид , Вимблдон и Синсинати. Сите посакуваме уште еден два такви , можеби на тврда оваа година веќе во Америка или Торино.

Ако Синер не отиде чекор погоре со освојување на Слемови ова може да биде баш како Сампрас-Агаси во смисла на тоа дека едниот е еден од најдобрите воопшто а другиот а еден од најдобрите на својата генерација
Чекај 2-1 е за Алкараз само. Нека го освои РГ прво па ќе му избега пак за 2 шо не е нешто многу. Ја си останувам со пикот за Зверев.
Човече колку е голема тројката , Сампрас не ми иде во реченица најдобрите на сите времиња, ама мора да му се оддаде тоа признание.
Агаси има кариер голден слем , а овој нема ни Франција, прц :Кезец:
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.439
Поени од реакции
109.237
Полека со Вимблдон, изгледа Новак дека постави некои стандарди и сеа по автоматизам си делите епитети и фрази како "нема шанса со ваква игра некој да го тепа Синер", "нема шанси Алкараз пак да повтори турнир ко ланскиот" итн..., а не сте свесни дека на трева може и двајцата да се лизнат против некои послаби играчи пошо тревата е баш јебена подлога. Хуркач го спомна некој, со онакво сервирање ко лани против Новак, искрено Господ нека им е на помош ако повтори таква партија пак. И има уште фаци што може да изненадат на трева, не е само Хуркач, а плус има и ОИ така да очекувам лично многу турбулентен Вимблдон со доста изненадувања. Најбитно од се е да не се повредени овие најјакиве освен Ноле кој веќе е повреден и го пропушта Вимблдон и да гледаме добар тенис како до сега на РГ.

За финалето, искрено ако е физички ок Карлос би требало да добие против било кого и да игра, а нарочито против ако тоа е против Руд. Не дека Ѕверев не би имал шанси против Карлитос, веќе го има добиено овде, ама финале е друг муабет така да Карлос ќе е фаворит.
 

ManUtdChampions

Lleyton Hewitt
Член од
5 февруари 2009
Мислења
32.540
Поени од реакции
43.006
Искрено Алкараз ми има некој "икс фактор", за разлика од Синер, кој можеби игра во одлична форма цела сезона, ама некако го нема тој посебен инат што го имаат баш најголемите шампиони.

Многу добро го одслика тоа и статистиката за мечеви кои оделе во 5ти сет. Карлос сега има 11-1 од 12 меча, а Јаник 6-8.

На долг рок сметам дека Алкараз ќе биде поуспешен. Него би го ставил во рангот на најдоброто трио. Синер од друга страна ми е повеќе Мареј тип на играч. Фантастичен тенисер, но мислам дека би имал проблем да помине преку Алкараз во мечеви кои се играат на 3 добиени сета.
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
1.945
Поени од реакции
1.232
Zverev ima igra da pobedi bilo koj ama tolku mnogu oscilira vo eden mech shto sigurno im e najomrazen teniser na bukmejkerite.Sepak,i so takvi oscilacii,nekako najgolem favorit mi e za osvojuvanje na RG, se primetuva nekakvo sozrevanje na negovata psiha.
Siner denes mutav game plan,i pak se drzeshe.So posaglam trener i podobra taktika,redovno ke go dobiva Alkaraz.Pokompleten igraxh e od Karlos definitivno.A i neshto ne go mirisa bash na Carlos,da imashe kako nemashe ni da se pozdravi so Carlos posle mechot.A Carlos bash pozitiven lik,extra e.
 
Член од
19 март 2013
Мислења
2.538
Поени од реакции
3.596
Zverev ima igra da pobedi bilo koj ama tolku mnogu oscilira vo eden mech shto sigurno im e najomrazen teniser na bukmejkerite.Sepak,i so takvi oscilacii,nekako najgolem favorit mi e za osvojuvanje na RG, se primetuva nekakvo sozrevanje na negovata psiha.
Siner denes mutav game plan,i pak se drzeshe.So posaglam trener i podobra taktika,redovno ke go dobiva Alkaraz.Pokompleten igraxh e od Karlos definitivno.A i neshto ne go mirisa bash na Carlos,da imashe kako nemashe ni da se pozdravi so Carlos posle mechot.A Carlos bash pozitiven lik,extra e.
Синер е многу поинтелигентен играч од Карлос кој ја силува топката пречесто и се вади на сервис што е карактеристика за силувачи.Синер имаше доста грешки и тоа некои прилично глупи и пак овој пошо мава да си ја исчаши раката 14 повеќе од него.
Можеби си имаше мака на физички план , ама генерално гледано во меѓусебните дуели во повеќе ситуации се прашувал Јаник. Му фали жарта шо ја има Карлос , ама па затоа се различни и тоа го прави до некаде неизвесен нивниот дуел.
 
Член од
19 март 2013
Мислења
2.538
Поени од реакции
3.596
Ајде времето ќе покаже , сите сте сеуште скептици за Синер.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.439
Поени од реакции
109.237
Не сме скептици за Синер него коментаров за Алкараз.... силувач, на сервис се вадел, бог да чува и да брани.
 
Член од
1 декември 2014
Мислења
2.262
Поени од реакции
4.493
Тоа само кажува колку е спремен ментално, на претпоследната 40-40 каков втор сервис извади.

Лани и со Ѓоковиќ на Вимблдон последниот гем какви 3 4 поени по ред извади, еден да изгубеше...ќе изгубеше мечот, ама не изгуби

А за во недела мислам Зверев добива
 
Член од
19 март 2011
Мислења
12.838
Поени од реакции
14.199
Мене уште пред да почне турнирот нешто ме влече накај Саша дека е ова негов момент ако Новак лизне.

Ај тогаш бев на мисла дека Синер и Карлос мака мачеа со повреди и форма па неспремни ќе влезат ама и сега после 6 одиграни натпревари некако се уште сум на тоа дека Зверев може да добие па затоа и пишав пред некој ден дека може без проблем да им се носи и на двајцата.

Зверев сепак веќе еднаш го доби Алкараз на РГ и плус го тепаше во Австралија годинава.
Не знам кој пиша на темава дека фитнес левелот на Саша му е ненормално добар и ств е така, може и број 1 на турот да е моментално во овој сегмент.
Алкараз прееска пак нешто грчеви го фаќаа
 
Член од
14 август 2010
Мислења
1.185
Поени од реакции
1.415
Па и според АТП Ранкингот се тука тие, нема изразит фаворит, Карлос трети, Саша четврти, не е некое изненадување ако го добие, мада Карлос е лесен фаворит, нека биде само добар меч по можност 4-5 сета па кој сака нека тепа.
 

Hurin

Pokerface bastard
Член од
3 јуни 2009
Мислења
8.540
Поени од реакции
14.673
Zverev e postabilen igrac vo momentot i spored mene ke bidi favorit, normalno ako ne mu se sluci nekoja mentalna blokada bidejki ke ima pogolem pritisok vrz nego deka igra finale.
Alcaraz ne e vo istata forma kako lani ova vreme a i iako pokaza karakter vcera ne e vo taa strasna forma.
Автоматски споено мислење:

 

Kajgana Shop

На врв Bottom