ATP тенис - општа дискусија

Член од
19 март 2013
Мислења
2.234
Поени од реакции
2.803
Инаки, севселенскиот Алкараз, кој ќе освои 432 589 слемови откако ќе се пензионира Новак, не може да примириса финале на турнир од Вимблдон наваму. Завчера Џари му ги искрши коските, на земја.
Он и лани се тегнеше со Нори и после изгуби во Рио. Сеа пак нема никаква конкуренција , ако не освои и оваа недела , алармантно е више.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.220
Поени од реакции
108.035
Добро добро без паника, дечкото има за бранење финале Рио, титула у Индиан Велс, четвртфинале во Мајами (ако не се лажам) така да тоа се каде каде побитни турнири него 250ка у Буенос Аирес. Треба лека полека да ја крева формата, ако евентуално освои во Рио ќе му дојде исто како ланските бодови од Буенос Аирес и Рио така да не е ништо страшно. Проблем ќе е ако потфрли на Мастерсите.
 
Член од
31 јануари 2024
Мислења
270
Поени од реакции
931
Добро добро без паника, дечкото има за бранење финале Рио, титула у Индиан Велс, четвртфинале во Мајами (ако не се лажам) така да тоа се каде каде побитни турнири него 250ка у Буенос Аирес. Треба лека полека да ја крева формата, ако евентуално освои во Рио ќе му дојде исто како ланските бодови од Буенос Аирес и Рио така да не е ништо страшно. Проблем ќе е ако потфрли на Мастерсите.
Не знам што има за бранење, но повеќе личи на кловн отколку на сериозен играч. Ќе погоди некој сензационален поен, па ќе ја диви публиката, за потоа да спука две-три нефорсирани грешки на банални удари. Со таква психологија има тежок ќотек да јаде од сериозни противници. Си дозволува порази од смешни тенисери.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.220
Поени од реакции
108.035
Не знам што има за бранење, но повеќе личи на кловн отколку на сериозен играч. Ќе погоди некој сензационален поен, па ќе ја диви публиката, за потоа да спука две-три нефорсирани грешки на банални удари. Со таква психологија има тежок ќотек да јаде од сериозни противници. Си дозволува порази од смешни тенисери.
Со таква филозофија освои 2 ГС турнири, неколку Мастерси и куп други титули, поуспешен е од Надал и Новак на негови години така да не е ништо страшно ако изгуби на некоја мочана 250ка. Да, факт е дека од Вимблдон навака игра послабо, ама тек е почеток на сезона и не смеат вакви порази да даваат слика за тоа каков е моментално и каков ќе биде во текот на сезоната. Пак ќе ти кажам, Рио, ИВ и Мајами се сеа приоритет за него затоа што има доста поени за бранење.
 
Член од
31 јануари 2024
Мислења
270
Поени од реакции
931
поуспешен е од Надал и Новак на негови години
Ова ама апсолутно ништо не значи како предиктор на иден успех. Ема Радукану освои слем како тинејџер преку квалификации, па едно евро не би ставил на неа дека ќе освои барем уште еден.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.220
Поени од реакции
108.035
Ова ама апсолутно ништо не значи како предиктор на иден успех. Ема Радукану освои слем како тинејџер преку квалификации, па едно евро не би ставил на неа дека ќе освои барем уште еден.
Затоа што Радукану е one slam wonder, а Алкараз не е, едноставно е. Башка на ВТА турот е многу полесно така некој од нигде никаде да освои Слем отколку на АТП турот. Иначе да, значи за Алкараз тој податок и тоа многу, зашо еве веќе 20 и кусур години не се најде таков маж да има подобри резултати од Надал и Новак на 19/20 години.
 
Член од
31 јануари 2024
Мислења
270
Поени од реакции
931
Затоа што Радукану е one slam wonder, а Алкараз не е, едноставно е. Башка на ВТА турот е многу полесно така некој од нигде никаде да освои Слем отколку на АТП турот. Иначе да, значи за Алкараз тој податок и тоа многу, зашо еве веќе 20 и кусур години не се најде таков маж да има подобри резултати од Надал и Новак на 19/20 години.
A како можеш да бидеш сигурен дека Алкараз не е two slam wonder? Првиот слем го освои во никаква конкуренција. Ептен се залетавте со Алкараз, јас кај него не гледам никакви назнаки дека се подобрува, посебно не на психолошки план.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.220
Поени од реакции
108.035
A како можеш да бидеш сигурен дека Алкараз не е two slam wonder? Првиот слем го освои во никаква конкуренција. Ептен се залетавте со Алкараз, јас кај него не гледам никакви назнаки дека се подобрува, посебно не на психолошки план.
Не можам нормално, може ќе го акне кола на пат и инвалид ќе биде, може ниедна титула нема да земе до крај на кариера, може 30 слема ќе освои, за жал иднината не може да ја знаеме ни јас ни ти. Моето мислење е врз база на остварените резултати до сега, талентот кој го поседува и начинот на кој игра. На него е да докаже дека вреди хајпот што се крева околу неговото име, останува да видиме.

Мене муабетот повеќе ми е дека е тинејџер и дете што се вика а народот бара брда и долини од него, затоа и споредувам со Новак и Рафа на негови години. Не може да си остварил повеќе од такви два великани на овој спорт на нивни години и да не вредиш, затоа што едноставно они поставија такви стандарди што буквално е скоро невозможно да се остварат тие резултати. Ајде живи били па видели, јас тврдам ако остане здрав дека ќе освои минимум еден Слем годинава.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
12.781
Поени од реакции
14.091
Не сакам да го вреѓам Алкараз но следен чекор во кариерата му е да игра попаметно, со мозок, да не брза, да научи да креира долги поени и да не оди на винер кога не треба... ама он личи на пештерски човек :cautious:

Ај Рафа чим научи попаметно да игра кога не можеше снагаторски веќе ваљда и овој ќе може.
 

Jankoff

Run that, pass that.
Член од
4 септември 2019
Мислења
1.647
Поени од реакции
2.619
Nisto i od Rio, predade maliot
Па нормално ќе предаде, види како се повредил во втор поен, би било добро и да не е нешто сериозно за да не пропушти Индијан Велс и Мајами
 
Член од
7 февруари 2024
Мислења
131
Поени од реакции
106
Abe ovaj Fils krsten li e vo crkva ? 6-0 go izgubi prviot set protiv nekoj no name brazilec.
Автоматски споено мислење:

Screenshot_20240221-211730.png
 
Последно уредено:
Член од
15 јануари 2020
Мислења
473
Поени од реакции
1.498
Abe ovaj Fils krsten li e vo crkva ? 6-0 go izgubi prviot set protiv nekoj no name brazilec.
Автоматски споено мислење:

Прегледај го приврзокот 407309
Toj No Name brazilec e 17 godisen talent koj go osvoi juniiorskiot US Open proslata godina, a na site 3 ostanati slemovi istata godina stignuvase do 1/4 finale.
Ne zaboravaj, i Alcaraz vaka se pojavi kako no name Spance na 16 godini tokmu tuka vo Rio i ja zabeleza prvata ATP pobeda vo karierata protiv Albert Ramos
 
Член од
7 февруари 2024
Мислења
131
Поени од реакции
106
Igranje alal da mu e. Koja botarda e ovaj Fils, go igrav vo kladilnica za pomocan 1.27 koef i mi go zacuka. Taka mi treba koga uplakjam tenis. Na smrten krevet da me stavat uste ednas tenis ne uplakjam.
 
Член од
11 април 2023
Мислења
1.639
Поени од реакции
4.762

Kajgana Shop

На врв Bottom