ATP тенис - општа дискусија

Член од
19 март 2013
Мислења
2.869
Поени од реакции
4.191
Ne pamtam fan na Novak godinite da gi spominja ko nekakov glaven faktor za porazi, igra ko da ima 26 realno gledano. :ROFLMAO:

Od druga strana, do sea ne sme svedocele kako nekoj dominira so sportov na 36 taka da potencijalno sekoj sleden osvoen turnir od nego pod difolt e epsko dostignuvanje, kako i da ja vrtime, koga Federer go pobedi Nadal na AO istoto se smetase za 8mo svetsko cudo, godinava posle 3 osvoeni slema, i igranje finalinja na site 4, osvoeni 2 mastersi i zaverka na prvo mesto na ATP, ko sekojdnevie se tretira istovo, a ustvari prv pat u istorija na open era se svedoci na istoto.

Kolku i da e cudno u momentov godini nemaat veze, faktor e toa sekako, mora da bide, ama poise e ona na koe samiot teniser se fokusira, godinava glaven fokus mu bea slemovite sto bese i evidentno, a na krajov od sezonava smetam deka toa mu e davis kupot, rekov i na start od turnirov koga go pobedi Rune, prv pat na golem turnir na koj igra da rece deka bonus ke mu e osvajanje, a ne cel, sto nalaga deka davis kupot mu e poprioriteten.

Malce nadvor od temava, citav deka onoj potencijalen masters u Saudiska Arabia bi se igral pred AO :ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO:, so sreka neka im e, pred turnir kade temperaturite se haos i igracite kolabiraat na teren, masters, kul ideja moram da priznaam. Ova ako se realizira inace bi se deshavalo od 2025.
Еј како пролив се тоа арапите , во се треба да се докажуваат. Јес да , загревање пред сезона обично е Абу Даби како егзибиции , па по таа логика и гледаат да внесат нешто со јаки наградни фондови и добри поени со што добива на важност за многу тенисери. Мастерс во Јануари во Ријад најверојатно е планот.
Нормално за пред АО добро цедење и психички и физички... според мене сегашниот формат 1000ки си е одличен , ама кој не прашува нас ко фанови.
 

Jankoff

Run that, pass that.
Член од
4 септември 2019
Мислења
1.704
Поени од реакции
2.696
Какво шамарање. Тоа е кога си ги користиш своите брејк шанси.
 
Член од
14 август 2010
Мислења
1.219
Поени од реакции
1.465
Повеке очекував од Алкарас, многу грешки, сам се победи, Ноле играше таман колку шо мораше, ама утре друга песна ке биде.
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.813
Поени од реакции
44.376
Уффф какво шамарање денес, бреј.

Идеална победа реално гледано, не се ни измори, го размонтира по кратка постапка и го угаси како пикавец денес, шанса не му даде, т.е. му даде една, и со одлична антиципација и још бољи пасинг му ја зема (втор сет, 30-40).

Со оваа победа го сврте h2h и со Алкараз, откако тоа го направи за краток период и со Руне, и моментално и со новиве има позитивен скор, макар и изгубил утре, зашто со Синер се 3-1, не дека ова е битно ама ете, вреди да се спомне.

Навивав за финале со Синер уште пред дуелот Медо и Синер, така да мислам дека и повеќето го добија она што го сакаа бидејќи на турниров реално овие се и двајцата најдобри тенисери според прикажаното, голема неправда ќе беше Руне да отидеше и денес он да беше на теренот а не Новак, вака утре шлаг на тортата.

Ќе биде многу тешко и против одличен Синер и против публиката али денешниов триумф дефинитивно дава голем ветер у грб и може малце да ја разниша онаа голема самодоверба која ја има Синер, зашо ко шо реков, ова е од оние стејтмент победи.
 
Член од
17 декември 2019
Мислења
2.263
Поени од реакции
3.930
Повеке очекував од Алкарас, многу грешки, сам се победи, Ноле играше таман колку шо мораше, ама утре друга песна ке биде.
Ke tepa Novak.. Mentalno e presilen nema teorija uste 1 poraz da si dozvoli..
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
14.519
Поени од реакции
36.057
Сам се победи Алкараз со милионите неизнудени. Ај со некои обиди да игра агресивно можам и да го разберам, ама тие 4-5 обиди да упати дропшот што го слупа во мрежа - не можам да сфатам како успеваше.

Финалето ќе биде едно од ретките во кое ќе навивам за Ѓоковиќ само за анорексичниот морков да сфати дека сам си го тури. И тоа сакам маста да му ја извади!
 

ManUtdChampions

Lleyton Hewitt
Член од
5 февруари 2009
Мислења
32.689
Поени од реакции
43.620
Па не би рекол дека сам се победил Алкараз. Освен два-три глупи кикса во првиот сет, Новак денеска беше скоро па безгрешен, а доволно агресевин да заработи еден куп поени самиот.

Ова беше класична порака за малиот дека има "уште леб за јадење" за да биде на нивото на Џоковиќ.
 
Член од
17 декември 2019
Мислења
2.263
Поени од реакции
3.930
Brza e podlogata, nema sto da bara Alkaraz.. Koga ke se penzionira Nole, Alcaraz samo na zemja ke si osvaja, Siner i Medo na tvrda..
 
Член од
14 август 2010
Мислења
1.219
Поени од реакции
1.465
Сам се победи Алкараз со милионите неизнудени. Ај со некои обиди да игра агресивно можам и да го разберам, ама тие 4-5 обиди да упати дропшот што го слупа во мрежа - не можам да сфатам како успеваше.

Финалето ќе биде едно од ретките во кое ќе навивам за Ѓоковиќ само за анорексичниот морков да сфати дека сам си го тури. И тоа сакам маста да му ја извади!
Сам си го тури :pos: да му дадеше барем 1 сет на Руне, утре стерилниот Алкараз ке си го пердашаше во финале..
 
Член од
17 декември 2019
Мислења
2.263
Поени од реакции
3.930
Сам си го тури :pos: да му дадеше барем 1 сет на Руне, утре стерилниот Алкараз ке си го пердашаше во финале..
Da mu dadese set na Rune, vo polufinale ke igrase so Alcaraz.. Bidejki sledniot den igraa Medo - Alcaraz, nemase teorija 2:0 da si dozvoli Medo da izgubi i da ide na Siner a ne na Rune.. ( bidejki samo so 1 set ke si bese 1 u grupa)
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.813
Поени од реакции
44.376
Не знам на која основа Синер сам си го турил, една победа во групна фаза носи 400 000 долари и 200 атп поени, не знам зашто тој меч на Синер го третирате ко да бил од ревијален карактер за него, со таа победа заокружи на 1.2м долари и 600 атп поени само од групната фаза.
 
Член од
14 август 2010
Мислења
1.219
Поени од реакции
1.465
Муабетот е да му дадеше барем 1 сет а не победа
 

Kajgana Shop

На врв Bottom