ATP тенис - општа дискусија

Marquess

Ербап
Член од
20 јули 2009
Мислења
6.039
Поени од реакции
12.461
Сељачиште пошто се нервира и пцуе кога губи. А милион пати поинтересен е од двајцава, си игра со децата што собираат топчиња, полабав е со другите тенисери, со новинарите и слично.

Надвор од теренот, Џоковиќ е далеку поприземјен од двајцата што ги спомнуваш, јас не памтам Федерер да направил муабет со некое детенце, на кое сигурно му е идол, со што би му го разубавил денот, па и цела недела сигурно.
"Може да ми попушите курац" да и вика на публиката ако тебе ти е нормален момент,стварно незнам што да ти кажам.

Види,јас знам дека ноле има огромен број фанови кај нас(најверојатно и блискоста со Србија си го прави своето) и очекував дека моето мислење ќе наиде на бурни негодувања :).

Сепак,останува фактот дека поголем опинок од таканаречените најголеми тенисери низ времето нит имало,ниту ќе има.

Се разбира ова е мое гледиште на работите и имам различна перцепција како треба да се однесува една тениска величина како Новак.

Over and out.

Sent from my SM-G975U using Tapatalk
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.035
Поени од реакции
106.829
Надвор од теренот, Џоковиќ е далеку поприземјен од двајцата што ги спомнуваш, јас не памтам Федерер да направил муабет со некое детенце, на кое сигурно му е идол, со што би му го разубавил денот, па и цела недела сигурно.
Ај ако сакаш не се брукај, чисто другарски.
 

Syn

^ Фабричка грешка
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.146
Поени од реакции
40.867
Goat можда и е ама тенисот е аристократски спорт(или барем така треба да биде),а овој мршојадски опинок со манири и понашање кое доликува само на жител на житораџа никад нема да биде ни блиску до тоа.

Во тенисот има и некои побитни работи коа ќе дојде играч до тоа world class ниво.
Селјачиштево е светлосни години далеку од федерер,а и надал.

Sent from my SM-G975U using Tapatalk
Секако. :pos:
Аристократски спорт. :pijanco:
Апсолутно ништо од ова што го кажа нит има врска со тенисот, нит е точно, освен првите 4 букви што всушност е и убедливо најбитната работа у секој спорт.
Да му беше до елеганција и аристократија, ќе тренираше коњи и ќе се натпреваруваше у оноа со елегантно движење на коњот на Олимпијада, мош така и ќе освоеше злато. А истото важи и за нас, ќе глеавме тоа, или уметничко лизгање, или модни паради, можеби и балет и немаше ни да се смараме со спортот како поим. Па и светлосни години бил далеку од федерер и надал хаха, oooкеј. :ROFLMAO:

Муабетов за мрши и опиноци е битен ко и ланскиот снег, форумаши и твитераши земале од дома на пц кажуваат кој што каков е и пар biased западни новинари кои у меѓувреме ги гураат сите woke срања на светов, додека сељаков од србија истории тениски пишува и ни овозможува да сведочиме на нешто што пред пар години беше окарактеризирано ко невозможно.

Уз пут и секако да го глеаме како моча на цела западна пропагадна машинерија, не знам кај да почнам кај да завршам со сатисфакциите што Новак им ги понуди на своите фанови, ова му доаѓа ко Интер да освоил 4-5 тројни круни у задњи неколку години и 15 скудета по ред, ќе ти беше тогаш битно коа некој вакви небитни ствари ќе пишуеше за тимот ? Катанаџо играле, прљаво играле, вакви биле, такви биле. кк.

Ама сељак бил ама не бил елегантен ко федерер ама крши рекети ...
Автоматски споено мислење:

"Може да ми попушите курац" да и вика на публиката ако тебе ти е нормален момент,стварно незнам што да ти кажам.
Тоа им го кажа на браќата бугари дур цело време го провоцираа кога играше со Димитров.
Ама сеа дека ноле, како така смеел, па ова е елегантен спорт, сТрамота. Ја да бев со бомба ќе им влезев на одвратните, никад за тоа нема да му замерам.
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
8.860
Поени од реакции
54.390
Може да ми попушите курац" да и вика на публиката ако тебе ти е нормален момент,стварно незнам што да ти кажам.
Боље ќе беше Јелена да се кара со публиката и да вика ууууу на противнички сервис и меѓу поен. :icon_lol:
 

Marquess

Ербап
Член од
20 јули 2009
Мислења
6.039
Поени од реакции
12.461

Hurin

Pokerface bastard
Член од
3 јуни 2009
Мислења
8.536
Поени од реакции
14.669


either way, goat e. :pijanco:
Не е прашањето дали ќе биди ГОАТ (верувам дека ќе биди ако не годинава, следната дефинитивно бидејќи и Надал неможи да се бори со него).

јакото е што кога и да се избламира, секогаш фановите плачат дека го провоцираат, го местат, го мразат дека е србин, православен, шо ти не.

Еве денеска е пример дека на празен стадион и со помош од судија пак кршеше и фрлаше рекети на трибини.
Се мачи да докажи дека не е ропак ама многу често ропачкото излегува од него чим не му оди. Кога тогаш ќе падни во форма и ќе му стани навика да се бламира.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.035
Поени од реакции
106.829
Тоа им го кажа на браќата бугари дур цело време го провоцираа кога играше со Димитров.
Ама сеа дека ноле, како така смеел, па ова е елегантен спорт, сТрамота. Ја да бев со бомба ќе им влезев на одвратните, никад за тоа нема да му замерам.
Ок Урко, и јас мразам Бугари ама тоа не е оправдување дека овој на сред тениски меч може да им збори да му го лижат курот. Сите тенисери добиваат некогаш свирежи или контра аплаузи така да хранење со курови не е решение и оправдување. Факт е дека е малце копач Новак во одредени ситуации, особено кога е нервозен ама јебеш га тоа му е дел од карактерот и не може да се смени. Ја лично немам ништо против тоа, го сфаќам некад како му е и дека мора да ја извади нервозата од себе, ама сеа да го правдаш кога се изрезилил пред цел свет малце не иде.

Имам кажано дека Новак има проблем што самиот сака да биде сакан од публиката и многу се замара со такви работи. Затоа и ги праи оние гестови после меч кога пушта срциња накај публиката, мене искрено ептен кринџ ми е тоа али јбг сака да ја ќари публиката со тоа.
 

Syn

^ Фабричка грешка
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.146
Поени од реакции
40.867
Не е прашањето дали ќе биди ГОАТ (верувам дека ќе биди ако не годинава, следната дефинитивно бидејќи и Надал неможи да се бори со него).

јакото е што кога и да се избламира, секогаш фановите плачат дека го провоцираат, го местат, го мразат дека е србин, православен, шо ти не.

Еве денеска е пример дека на празен стадион и со помош од судија пак кршеше и фрлаше рекети на трибини.
Се мачи да докажи дека не е ропак ама многу често ропачкото излегува од него чим не му оди. Кога тогаш ќе падни во форма и ќе му стани навика да се бламира.
Веќе е, не знам зашто после РГ воопшто и се дебатира тоа : )))), индивидуален спорт е, лесно тука може да се стават на кантар работите и да се мерат, а таму Новак е и пред Рафа и пред Федерер што под дифолт го прави тоа иако се изјаснив на оваа тема што мислам после Вимблдон, да не се повторувам.

Новак има иначе милиони и милиони фанови у неговата фан база, не можеш да генерализираш според текстови на форум или јутуб или твитер и готовто ете така да е, зашто ако се водиме по истите тогаш и Федерер има крајно ретардирана фан база нарочито у коментари од неписмени косовари кои не знаат уште како идат поените у тенисот, за да истите тие да не се презиваше овој Џокович, а да се презиваше Идризи, ќе дрифтаа секој втор ден низ тетово и скопје со голфовите уз пар знамиња и извици од типот на шкипи етнике. Или од хрвати кои до Новак го глорифицираа иначе секогаш мирниот тениски џентлмен, Горан Иванишевич. Но ајде сега ќе се нервира Новак што и како ваквите мислат за него, или па фан базата негова ќе се објаснува со истиве.

Тоа е едно, второ тоа со празниот стадион и кршењето никако да ти го сфатам што уствари сакаш тука да кажеш, Новак од сам старт на кариера го прави тоа, исто, дебатирано 100 пати на форумов и уз пут кажано и следново, кога не го прави, за мене, односно нас, ете ќе зеам и ќе изгенерализирам тука и ја, фановите на Новак, проблем е кога е смирен и рамнодушен.

Нема што он да се докажува на тебе или некој друг дали е ропак или не, си кажа што има да каже на таа тема, си тера свој пат и не го интересира дали тоа некој го перцепира како лошиот дечко и слично, нит го интересира Надал, нит Федерер, туку неговата приказна во тенисот. И таков каков што е, ропак, сељак, што крши рекети и има изливи од типот на сеа ќе ми го испушите, насочено кон пар ретардирани бугари, он стана најдобриот во историјата на тенисот. Секое скршнување од тој пат за него ќе беше проблем така да прилично сум убеден дека цела негова милионска фан база го сака тоа, он да остане таков каков што е и никогаш да не се промени, зашто меѓудругото и баш поради тоа е историски број 1 во моментов.

А за да судиме кој каков е, треба да им ги понудиме истите услови за играње на терен, кога Федерер цела година/кариера, ќе игра во услови кога публиката кон него ќе се однесува крајно нефер, тогаш ќе го видиме и неговото лице, зашто кога му сметаа само 4-5 души од боксот на Новак, од 10 000 на стадион, он се бунеше и се понашаше. Истото важи и за Рафа, зашто кога Рафа играше на АТП купот против Новак пред АО, србите од трибини се понашаа крајно ретардирано контра него па и он имаше изливи и неготувања што се сосем нормално, не од типот на Новак, ама не му беше сеедно, али тоа беше само 1 меч, Новак во такви услови изиграл 1000.

Можеме само да претпоставиме и он како ќе реагира и какви испади ќе има у такви услови ако егзистира низ цела кариера али тоа е и сосем нормално, зашто таквите услови на терен за еден тенисер се све само не нормални. Е сеа Новак, за разлика од останатите двајца, стана најдобар у овој спорт притоа играјќи у такви услови цела своја карира, и ова само човек налик на дардан од форумов, кој врска си нема од спортов, не може да сфати каква уствари тежина имаат успесите на Новак во овој спорт бидејќи у исти такви услови ниеден друг тенисер на светов не би имал таква кариера ко неговата. Само од инат ова ќе може некој да ми го негира па и да ми тврди дека е небитно. Нарочито фановите на Надал знаат колку е тешко да се доаѓа до титули кога публиката го фаворизира противникот, што беше случај со него и Федерер на Вимблдон, и како тоа психички те јаде и каков дополнителен товар создава за да се дојде до титулата, таквите титули вредат дупло.

Нека е ропак, тотално небитно ти каков став имаш за него а и западот, и таков каков што е се измоча на све што го плука цела негова кариера и тоа со стил зашто постави такви стандарди кои прашање е дали ја и ти и било кој друг на форумов некад ќе ги дочекаме пак у животов од некој друг тенисер. Муабетов е праен 20000 пати на форумов, само што сеа потивко се тера зашто тогаш лесно беше, му бегаа по 6-7 слема и научна фантастика беше дека некад ќе ги стигне, сеа само ова остана што пак ке кажам, е една од најнебитните ствари на планетава земја у моментов, понебитна и од тоа каде е и што прави во моментов Сергеј Варошлија.

Неам ништо ја против ваквиве дебати на темиве и онака фалат истите, ама најискрено, ние, на форумов, ќе тераме муабет за понашања ? За аристократски и буржоазиско понашање ? : ))))
За да после се смееме на меме со пар миџети и сакати од некој рилс или тикток или 9gag , ќе глумиме woke фацички, и ќе продаваме муабети за морал и аристократија. Никад. Абе само претпоставете, место Џокович да се презиваше Стојановски или недај боже Ристовски, дали ова све ќе ни беше битно тогаш. Секако дека не, ко и браќава. ќе дрифтавме низ град но пар луѓе од тука тоа ќе го правеа аристократски, со електрични тронинети и точаци јер се загадувала у спротивно природата. Дајтеајдевисемолам. Уживајте додека можете, нема уште долго да трае големава тројка.
 

The King of Clay

Модератор
Член од
28 јануари 2012
Мислења
5.032
Поени од реакции
3.607
Зверев освои злато, Качанов сребро, али никому ништо. :D На темава се тепаат дискусии за нешто веќе одамна завршено.
 

Syn

^ Фабричка грешка
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.146
Поени од реакции
40.867
Зверев освои злато, Качанов сребро, али никому ништо. :D На темава се тепаат дискусии за нешто веќе одамна завршено.
Да тераше надвор од теренот боље, ќе имаше и неколку слема освоено сигурно.
Ментално многу лошо е спремен иако има исклучоци ко олимпијадава на пример каде и на тој план добро тераше и епилогот е таков каков што е, ко и на сите други турнири што ги освоил ама константност на тој план со Ѕверев малце потешко.

Надвор од терен е обвинуван дека физички и психички малтретирал една од бившите девојки и уште тоа е ongoing случај, у меѓувреме дете треба да добие исто, со една од неговите поранешни девојки, така да ваквите срања му ометаат сакал тој тоа да го признае или не, нарочито во светов у кој живееме. Нема мислам јаки докази дека ја тепал и малтретирал бившата но сепак голем дел од медиумите функционираат со одредена агенда и не им е битно дали тоа навистина се случило или не, секогаш се потпираат на едната страна само. Како и да е мене лично од цела онаа new gen генерација Ѕверев ми оставил најдобар впечаток само ко што реков, ваквите работи му претставуваат голема кочница во кариерата и за жал сеуште нема дојдено и до слем титула.

That being said, еден ден и со него тоа ќе се деси сигурно, што поскоро сфати дека условот за такво нешто е и она што се случува надвор од тениските терени, толку подобро за него, вака све тоа му влијае и на фокус и на ментална спремност, физички еве видовме и на ОИ, многу добро се носеше, за талентот излишно е да се дискутира, ко и за потенцијалот што го поседува.

p.s. На тема Новак, и западните медиуми, доволно е да се види како му ја протолквуаа изјавата негова за тоа што за него значи притисокот во спортот, и како тоа го поврзаа со негов хејт и критики за онаа црната гимнастичарка што доживува нервен слом моментално и ментално малце така се измести од колосек. Забеган свет, најбоље ти е да ќутиш на пресови и ништо да не збориш.
 
Последно уредено:

IssaAk

Novak Djokovic the GOAT
Член од
11 јули 2021
Мислења
267
Поени од реакции
424
Светлосни години бил од Надал и од Федерер, а и со двајцата има позитивен скор во меѓусебни дуели. 333 недели на прво место на атп дреме... минимум по 2 пати ги има освоено сите слемови, вкупно 20.

Далеку бил од Надал и Федерер зашо не бил елегантен. :pos:

Шо нема да прочиташ од овие македонски ''експерти''. Оди бе легни си другар.
Автоматски споено мислење:

"Може да ми попушите курац" да и вика на публиката ако тебе ти е нормален момент,стварно незнам што да ти кажам.

Види,јас знам дека ноле има огромен број фанови кај нас(најверојатно и блискоста со Србија си го прави своето) и очекував дека моето мислење ќе наиде на бурни негодувања :).

Сепак,останува фактот дека поголем опинок од таканаречените најголеми тенисери низ времето нит имало,ниту ќе има.

Се разбира ова е мое гледиште на работите и имам различна перцепција како треба да се однесува една тениска величина како Новак.

Over and out.

Sent from my SM-G975U using Tapatalk
А публиката на Ју Ес Оупен може да плеска и да дава аплауз на дупла грешка на Новак, нели?
Или оние дегенине од Англија и Франција на слемовите да го реметат од трибина!?!

Погледни ја малце и другата страна од медаљата... си ја заборавил очигледно.
 

Jankoff

Run that, pass that.
Член од
4 септември 2019
Мислења
1.631
Поени од реакции
2.593
Кузнае што ќе направат Новак, Рафа и Роџе на УС Опен.. мастерсиве сите ги рипнаа.. Рафа поштено си се избрука у Вашингтон.. мада не играше толку лошо ама потфрли на 4-5 последниот гејм кога сервираше.
 
Член од
15 јануари 2020
Мислења
469
Поени од реакции
1.479
Кузнае што ќе направат Новак, Рафа и Роџе на УС Опен.. мастерсиве сите ги рипнаа.. Рафа поштено си се избрука у Вашингтон.. мада не играше толку лошо ама потфрли на 4-5 последниот гејм кога сервираше.
FYI повреден беше, но добро.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
12.749
Поени од реакции
13.966
Штета за Рафа, цело лето се спремаше за УС опен за на крај да не се ни појави на турнирот. Или и да игра, во никаква форма ќе биде.

Иначе добри шанси има за Медведев - Циципас финале во Торонто :zloo:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom