ATP тенис - општа дискусија

Член од
23 август 2010
Мислења
38.170
Поени од реакции
107.693
Пошо иначе се утепа од освојување титули во Синсинати па сеа чудно е што не освоил. Нема потреба ни да запиња овде и да троши енергија пред УСО, целта е остварена а таа беше број 1. Едноставно брз бетон и Рафа НЕ. :D
 
Член од
14 март 2010
Мислења
16.809
Поени од реакции
15.900
Нема врска дали пред тоа се утепал од титули земање во Синси, не ја вртите одма водата на негова страна..
Види кој остана во конкуренција за титула.
Испаѓа дека ако освоеше титула ќе беше изненадување.
Целта секако ќе беше остварена и со и без игра.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.170
Поени од реакции
107.693
Ама не е земја па да се чудиш што не освоил... Надал моментално на најбрзиот бетон во светот може да изгуби од повеќе играчи, без разлика што не играат овие најдобрите. Серверите воопшто не му лежат, знаеме дека и кога освои тука титула ја освои преку Иснер во два ТБ без да има брејк топка цел меч. Не е во форма едноставно и мене искрено не ме чуди што испадна од Ник.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Ама не е земја па да се чудиш што не освоил... Надал моментално на најбрзиот бетон во светот може да изгуби од повеќе играчи, без разлика што не играат овие најдобрите. Серверите воопшто не му лежат, знаеме дека и кога освои тука титула ја освои преку Иснер во два ТБ без да има брејк топка цел меч. Не е во форма едноставно и мене искрено не ме чуди што испадна од Ник.
Никој не се чуди што испадна од Киргиос, јас се чудам на муабетите дека на два мастерси било добро што отпаѓа и дека се чувал за УС Опен.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.170
Поени од реакции
107.693
Никој не се чуди што испадна од Киргиос, јас се чудам на муабетите дека на два мастерси било добро што отпаѓа и дека се чувал за УС Опен.
Не се чувал него јас викам дека е добро со оглед на тоа дека ја оствари целта пред УСО, а таа беше број 1 на ранг листата. Реално доста помогна и откажувањето на Федерер од Синсинати, али битно го постигна тоа што го сакаше. Зошто да не се надева на титула на УС Опен? Добро играл отсекогаш таму.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Не се чувал него јас викам дека е добро со оглед на тоа дека ја оствари целта пред УСО, а таа беше број 1 на ранг листата. Реално доста помогна и откажувањето на Федерер од Синсинати, али битно го постигна тоа што го сакаше. Зошто да не се надева на титула на УС Опен? Добро играл отсекогаш таму.
Чисто се сомневам дека да се биде број 1 на листата било што им значи на Надал, Федерер, Џокович, па дури и на Мареј anymore. Да се биде број еден може да им значи на млади тенисери кои никогаш не виле таму, како на Зверев, за Надал тоа е ништо.

За надевање, се разбира дека може да се надева, само што мислам дека нема шанса да го освои УС Опен. Едноставно од премногу тенисери може да изгуби во моментов на бетон, посебно на брз бетон.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.170
Поени од реакции
107.693
Чисто се сомневам дека да се биде број 1 на листата било што им значи на Надал, Федерер, Џокович, па дури и на Мареј anymore. Да се биде број еден може да им значи на млади тенисери кои никогаш не виле таму, како на Зверев, за Надал тоа е ништо.

За надевање, се разбира дека може да се надева, само што мислам дека нема шанса да го освои УС Опен. Едноставно од премногу тенисери може да изгуби во моментов на бетон, посебно на брз бетон.
Едно е Синсинати, а друго е УС Опен, башка сега ги нема Мареј и Ноле, ФЕдерер е повреден, едино Ѕверев игра нормален тенис во моментов али има лош H2H со Рафа. На три добиени сета се игра, зошто побогу да нема шанси да го освои? Прв фаворит е без сомневање.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.170
Поени од реакции
107.693
Спомнав повреда на Федерер, затоа и реков прв фаворит. Ако не е на 100% Федерер нема што да бара во битка за титулата.[DOUBLEPOST=1503163119][/DOUBLEPOST]:pos::pos::pos:
https://www.instagram.com/p/BX8NjVDFvSJ/
 
Последно уредено:

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Гркот е единствениот тенисер во моментов, кој кога би го играл својот најсилен тенис би се држел на Федерер, па дури и би го победил. Ова го приметив и на нивниот последен дуел, момакот има нераелно силен peak кој може да го одржава во текот на мечот, и е далеку над сите во тој поглед, наспорти него дури и Ѕверев кога сме кај новата генерација е гола вода.
 
Член од
11 јули 2014
Мислења
3.088
Поени од реакции
4.461
Гркот е единствениот тенисер во моментов, кој кога би го играл својот најсилен тенис би се држел на Федерер, па дури и би го победил. Ова го приметив и на нивниот последен дуел, момакот има нераелно силен peak кој може да го одржава во текот на мечот, и е далеку над сите во тој поглед, наспорти него дури и Ѕверев кога сме кај новата генерација е гола вода.
Сеа шо кажа и ти... Кога би го играл својот најсилен (нз од кај го најде зборов како соодветен) тенис единствено он би се држел? :) И он и Новак, и Рафа и Зверев со својот најсилен тенис ќе се држат и ќе го победат Федерер, суштината е во тоа што двајца од овие се далеку од најсилниот тенис што можат да го играат, а овие другиве двајца во подем веќе го имаат тепано онолку пати колку што изгубиле од него. Така да, муабетов ти е... :D
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Зборам според сегашни форми...
 

The King of Clay

Модератор
Член од
28 јануари 2012
Мислења
5.032
Поени од реакции
3.607
Зборам според сегашни форми...
А шо изигра Федерер во Монтреал да ја окарактеризираш неговата форма како подобра од некој друг?
Победи против Хаасе во полуфинале на мастерс се далеку од репер за било што.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.170
Поени од реакции
107.693
Гркот е единствениот тенисер во моментов, кој кога би го играл својот најсилен тенис би се држел на Федерер, па дури и би го победил. Ова го приметив и на нивниот последен дуел, момакот има нераелно силен peak кој може да го одржава во текот на мечот, и е далеку над сите во тој поглед, наспорти него дури и Ѕверев кога сме кај новата генерација е гола вода.
:pos::pos::pos:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom