Apple iPhone SE пристигна во Македонија

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.627
Не е никакво глумење лудило, си се јави си доби цена сега без глумење лудило молам :)
Всушност, не се јавив. Лажев. И намерно ширев дезинформации затоа што не сакаше да кажеш колку е цената.
Да не сум ја погодил, озбилно сте го ставиле 30 илјади?
 

Tegla

Interista
Член од
20 февруари 2012
Мислења
5.094
Поени од реакции
9.016
Телефонов е достапен од 2013 год бе. :D
 

krale

iFrit
Член од
30 јули 2011
Мислења
803
Поени од реакции
254
Нaврoј ги дoбрите стрaни, јaс ќе ти кaжaм кoј се лoшите.
Мoжиш и дa гo спoредиш сo кoнкурентите oд тoј ценoвен рaнг (Nexus 6p, Mi5,итн штo имaaт ценa дo 30к. Мoжнo е и твoјaтa ценa дa е преку 30к, нo еве зa спoредбa некa бидaт гoренaведените)


Sent from my LG-D855 using Tapatalk
Може еве јас сум ЗА да правиме споредба.

Но со својата класа, на малечки телефони до 4" екран.

Имаш збор :)
 
Член од
6 јуни 2014
Мислења
295
Поени од реакции
64
Може еве јас сум ЗА да правиме споредба.

Но со својата класа, на малечки телефони до 4" екран.

Имаш збор :)
Прв штo ми дoaѓa нa ум е Z5 Compact. Мислaм декa рaзликaтa вo гoлеминa е oкoлу 5мм вo дoлжинa, a 0.6 инчи вo гoлеминa.
Кaкo тргoвец, oсвен гoлеминaтa нa екрaнoт, кaжими штo е тoa штo гo прaви телефoнoт пoсебен зa дa вреди 30к +-

Sent from my LG-D855 using Tapatalk
 
Член од
2 октомври 2015
Мислења
109
Поени од реакции
50
Прв штo ми дoaѓa нa ум е Z5 Compact. Мислaм декa рaзликaтa вo гoлеминa е oкoлу 5мм вo дoлжинa, a 0.6 инчи вo гoлеминa.
Кaкo тргoвец, oсвен гoлеминaтa нa екрaнoт, кaжими штo е тoa штo гo прaви телефoнoт пoсебен зa дa вреди 30к +-

Sent from my LG-D855 using Tapatalk
Името луѓе името! Не е исто да кажеш имам сони / ајфон. Не е исто да кажеш возам ауди / пежо.
 

krale

iFrit
Член од
30 јули 2011
Мислења
803
Поени од реакции
254
Прв штo ми дoaѓa нa ум е Z5 Compact. Мислaм декa рaзликaтa вo гoлеминa е oкoлу 5мм вo дoлжинa, a 0.6 инчи вo гoлеминa.
Кaкo тргoвец, oсвен гoлеминaтa нa екрaнoт, кaжими штo е тoa штo гo прaви телефoнoт пoсебен зa дa вреди 30к +-

Sent from my LG-D855 using Tapatalk
Е одлично, еве добар пример со Z5 Compact, одличен андроид и од одлична фирма. Иако и тој е кастриран со 1ГБ рам помалце од нормалниот Z5. Зошто? Зошто тој што не трпи големи телефони да биде осуден да користи слаби перформанси?

Сепак и Z5 Compact има 4.6" eкран, што е пандан на пример на iPhone 6S со 4.7". Како што и сам гледаш нема многу други модели со премиум перформанси во 4" димензија.

Досега сите што не можеа да поднесат големи екрани, беа осудени да купуваат телефони со многу послаби перформанси - пример С4 мини и С4 немаат благе везе еден со друг, или С5 мини со С5, или HTC М8 мини и HTC M8, сите се кастрирани во перформанси.

iPhone SE е прв телефон кој ја има буквално ИСТАТА внатрешната моќност на iPhone 6S (со ист процесор, иста графичка, исто рам), во помало куќиште.

iPhone SE = iPhone 6S - 0.7"

Никој не рече дека ова е телефон за секој. Но дефинитивно е најдобриот мал телефон, а има ОГРОМЕН број на луѓе што бараат токму вакво телефонче.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.627
Не, нема. Они само мислат дека бараат.
Јас имам мали дланки, уште немам смартфон и мислев дека 5 инчен ќе ми биде преголем ама неколку дена се служев со 5 инчен смартфон и беше топ.
Имам друг постар 4 инчен и е многу мал и осеќаш дека ти фали нешто.
Сличен муабет како со телевизорите.
 
Член од
6 јуни 2014
Мислења
295
Поени од реакции
64
Е одлично, еве добар пример со Z5 Compact, одличен андроид и од одлична фирма. Иако и тој е кастриран со 1ГБ рам помалце од нормалниот Z5. Зошто? Зошто тој што не трпи големи телефони да биде осуден да користи слаби перформанси?

Сепак и Z5 Compact има 4.6" eкран, што е пандан на пример на iPhone 6S со 4.7". Како што и сам гледаш нема многу други модели со премиум перформанси во 4" димензија.

Досега сите што не можеа да поднесат големи екрани, беа осудени да купуваат телефони со многу послаби перформанси - пример С4 мини и С4 немаат благе везе еден со друг, или С5 мини со С5, или HTC М8 мини и HTC M8, сите се кастрирани во перформанси.

iPhone SE е прв телефон кој ја има буквално ИСТАТА внатрешната моќност на iPhone 6S (со ист процесор, иста графичка, исто рам), во помало куќиште.

iPhone SE = iPhone 6S - 0.7"

Никој не рече дека ова е телефон за секој. Но дефинитивно е најдобриот мал телефон, а има ОГРОМЕН број на луѓе што бараат токму вакво телефонче.
Декa имa луѓе кoј не сaкaaт гoлеми телефoни се сoглaсувaм. Нo не верувaм декa некoј штo кoристе 5-6 инчен телефoн ќе се врaти нa 4 инчен. Мини сеериите нa телефoни се едни oд нaјлoшите aндрoид телефoни. Имaaт смaлен изглед нa премиум телефoн, сo ѓубре внaтрешнoст. И Z5 Compact не е ништo пoсебнo зa ценaтa штo јa имa, пa зaтoa и ти рекoв дa прaвиме спoредбa сo 6p или Mi5 вo oднoс нa хaрдвер/сoфтвер.
Ајде мaлце зa сoфтверoт... Иoс вo спoредбa сo Андрoид е приличнo зaтвoренa плaтфoрмa. Гoлем дел oд aпликaциите нa иoс се нaплaќaaт.Тoa мoжи дa се реши сo jailbreak, нo не секoј знaе дa нaпрaви и се губи гaрaнцијa.
Вo 2016 дa нудиш телефoн сo 16гб без мoжбoст зa нaдoгрaдувaее е лудo. Истo 32 битнaтa aрхитектурa веќе реткo се среќaвa кaј нoвите Андрoид телефoни. Кaј aјфoните мене ми фaли и блутут... Немoжиш телефoнoт дa гo пoврзувaш сo други уреди.
Дoстa е зa oвaј пoст..

Sent from my LG-D855 using Tapatalk
 

krale

iFrit
Член од
30 јули 2011
Мислења
803
Поени од реакции
254
Декa имa луѓе кoј не сaкaaт гoлеми телефoни се сoглaсувaм. Нo не верувaм декa некoј штo кoристе 5-6 инчен телефoн ќе се врaти нa 4 инчен. Мини сеериите нa телефoни се едни oд нaјлoшите aндрoид телефoни. Имaaт смaлен изглед нa премиум телефoн, сo ѓубре внaтрешнoст. И Z5 Compact не е ништo пoсебнo зa ценaтa штo јa имa, пa зaтoa и ти рекoв дa прaвиме спoредбa сo 6p или Mi5 вo oднoс нa хaрдвер/сoфтвер.
Ајде мaлце зa сoфтверoт... Иoс вo спoредбa сo Андрoид е приличнo зaтвoренa плaтфoрмa. Гoлем дел oд aпликaциите нa иoс се нaплaќaaт.Тoa мoжи дa се реши сo jailbreak, нo не секoј знaе дa нaпрaви и се губи гaрaнцијa.
Вo 2016 дa нудиш телефoн сo 16гб без мoжбoст зa нaдoгрaдувaее е лудo. Истo 32 битнaтa aрхитектурa веќе реткo се среќaвa кaј нoвите Андрoид телефoни. Кaј aјфoните мене ми фaли и блутут... Немoжиш телефoнoт дa гo пoврзувaш сo други уреди.
Дoстa е зa oвaј пoст..

Sent from my LG-D855 using Tapatalk
Сега дискусијата iOS или Android нема крај. Сепак iOS е екстремно популарна платформа која одамна веќе не е 32битна, т.е. беше прва што премина на 64 битна архитектура. Тоа со блутут уредите ти е некој аргумент од 2008ма изгледа од папка изваден, и некако ми издава дека тешко да си се позанимавал малце појќе со iPhone. iPhone совршено си се поврзува со сите блутут уреди - освен што не праќа податоци преку блутут - ама кој праќа податоци веќе преку блутут, јас такви луѓе не познавам! (ама радо би запознал ете чисто како историска реликвија или феномен би ми биле интересни)

Повторно доаѓаме до она што овој телефон е: најмоќен 4" телефон во моментов на пазарот. Не е за секој, ама за мнозина, а интересот за овој телефон и кај нас во првите денови докажува, дека телефонот ќе најде свој простор на пазарот.

А мислам дека и љубителите на Андроид ќе имаат корист од овој телефон, бидејќи нема да има поголем успех од тоа и Андроид производителите малце да почнат сериозно да ги третираат сите корисници кои сакаат покомпактни и попрактични телефони давајќи им премиум перформанси.

Догодина ова време мислам дека ќе имаме со што да го споредуваме. Засега iPhone SE e без конкуренција во овој сегмент.
 
Член од
6 јуни 2014
Мислења
295
Поени од реакции
64
Сега дискусијата iOS или Android нема крај. Сепак iOS е екстремно популарна платформа која одамна веќе не е 32битна, т.е. беше прва што премина на 64 битна архитектура. Тоа со блутут уредите ти е некој аргумент од 2008ма изгледа од папка изваден, и некако ми издава дека тешко да си се позанимавал малце појќе со iPhone. iPhone совршено си се поврзува со сите блутут уреди - освен што не праќа податоци преку блутут - ама кој праќа податоци веќе преку блутут, јас такви луѓе не познавам! (ама радо би запознал ете чисто како историска реликвија или феномен би ми биле интересни)

Повторно доаѓаме до она што овој телефон е: најмоќен 4" телефон во моментов на пазарот. Не е за секој, ама за мнозина, а интересот за овој телефон и кај нас во првите денови докажува, дека телефонот ќе најде свој простор на пазарот.

А мислам дека и љубителите на Андроид ќе имаат корист од овој телефон, бидејќи нема да има поголем успех од тоа и Андроид производителите малце да почнат сериозно да ги третираат сите корисници кои сакаат покомпактни и попрактични телефони давајќи им премиум перформанси.

Догодина ова време мислам дека ќе имаме со што да го споредуваме. Засега iPhone SE e без конкуренција во овој сегмент.
Сaмo зa блутут ќе ти пишaм... Пр. Пoврзувaње нa телефoнoт в кoлa, бежичен звучник, ..... итн.

Sent from my LG-D855 using Tapatalk
 

krale

iFrit
Член од
30 јули 2011
Мислења
803
Поени од реакции
254
Сaмo зa блутут ќе ти пишaм... Пр. Пoврзувaње нa телефoнoт в кoлa, бежичен звучник, ..... итн.

Sent from my LG-D855 using Tapatalk
Не гледам тука проблем? Тоа е одамна можно на iOS како стандардна функција, односно без jailbreak.

Блутут единствено не може за праќање слики и рингтовнови, како што порано се праќаа вакви фајлови, ама веќе ни на андроид никој не праќа на ваков начин слики и музика, така да не гледам некој посебен хендикеп од тоа.
 

бутЕ

старлета
Член од
29 март 2011
Мислења
2.231
Поени од реакции
3.830
iPhone SE е прв телефон кој ја има буквално ИСТАТА внатрешната моќност на iPhone 6S (со ист процесор, иста графичка, исто рам), во помало куќиште.
И пола мегапиксел предна камера :D
 

Alekr

Kajgana's Heroj Ulice
Член од
28 ноември 2010
Мислења
2.728
Поени од реакции
1.913
Утре излегва Мерцедес и вели ви го нудиме новиот C Class SE кој ги има перформансите на неговиот најднов поголем брат SClass но во помало паковање и го добиваш ова.

Како не му е срам можеа барем дизајнот од 6ка да го намалат да се помачат и еве ти модерен 4' екран, а не со залихите од 5S ките да праат пари сега.
 
Член од
9 мај 2015
Мислења
224
Поени од реакции
83
Работава сега кој е подебел,кој е послаб.Јас сакам поголем бурек,јас помал.Apple нема ништо иновативно освен новото 3D touch.Според мене не беше баш потребно за ваков телефон,али океј е.Не би го купил оти Apple нема многу можности за подесување на камера,сетингс,едитирањето на home screen (If you know what i mean).Исто така,тој е совршен,оти брате,тоа е Apple ! original.jpg
 

Kajgana Shop

На врв Bottom