Apple iPhone SE пристигна во Македонија

krale

iFrit
Член од
30 јули 2011
Мислења
803
Поени од реакции
254


https://www.facebook.com/ibutik.mk/posts/599989746830135

Конечно секој што ќе се интересира за овој мобилен ќе може да ги испроба неговите функционалности и овде во Македонија. На само неколку дена од светската премиера, веќе најавениот iPhone SE (Special Edition) ќе може да се користи на сите македонски оператори.

Според Apple, се работи за најмоќниот 4 инчен телефон на сите времиња. Доаѓа опремен со новиот А9 процесор, кој доаѓа и на iPhone 6S, а опремен е и со истата 12mpx камера која подржува Live Photos и 4К видео.

Освен тоа доаѓа во препознатливите space gray, gold и silver варијанти, но за прв пат за оваа димензија и во популарната Rose Gold боја. Се очекува да се продава одлично и кај машката и кај женската популација, особено кај сите оние кои сакаат телефон со одлична камера но и практични димензии.

Досега сите кои што не сакаа огромни телефони, без принудени да купуваат мобилен кој ќе нема толку добра камера и перформанси. Со Apple iPhone SE секој корисник ќе биде почитуван за својот избор на големина, да го добие максимумот.

За информации за цената обратете се до iButik.mk, или на телефонскиот број 077 90 80 80.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.627
Не замарај бе, ќе се обраќам на телефон. Зошто? Демек одма ќе ми кажеш колку е цената ако се јавам на телефонот?
Не, ќе ме пречека некој милозвучлив глас и ќе проба да ме убеди дека тоа е најновата технологија и морам да ја имам.
Кажи колку пари е? 25.999? 27.999?
 

krale

iFrit
Член од
30 јули 2011
Мислења
803
Поени од реакции
254
Не замарај бе, ќе се обраќам на телефон. Зошто? Демек одма ќе ми кажеш колку е цената ако се јавам на телефонот?
Не, ќе ме пречека некој милозвучлив глас и ќе проба да ме убеди дека тоа е најновата технологија и морам да ја имам.
Кажи колку пари е? 25.999? 27.999?
Не замарам. Не мораш да се јавиш ако нејќеш. :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.627
Се јавив. Скапо е. Не препорачувам да се земе, не вреди телефонот за 10 000 поскапо од цената во Америка.
 

krale

iFrit
Член од
30 јули 2011
Мислења
803
Поени од реакции
254
Се јавив. Скапо е. Не препорачувам да се земе, не вреди телефонот за 10 000 поскапо од цената во Америка.
Не гледам дека некој те праша дали го препорачуваш, ама нејсе, еве чисто да се побијат негативни дезинформации... цената е речиси идентична со било кој Apple Store во Европа. Што ќе се сложите за да се има веднаш со светската премиера и по иста цена е одлично за македонски услови.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.627
@Anon не хејтај заради имање опции на пазарот, секој со своето.
Јас хејтам поради имање опции на пазарот?
Јас хејтам за глумење лудило и не кажување цена.
Освен ако не кажувањето цена го сметаш како „имање опција на пазарот“ :D
 
Член од
29 декември 2011
Мислења
2.988
Поени од реакции
2.438
Јас хејтам поради имање опции на пазарот?
Јас хејтам за глумење лудило и не кажување цена.
Освен ако не кажувањето цена го сметаш како „имање опција на пазарот“ :D
Абе види, многу фирми не изложуваат цена од старт туку пуштаат линк до производот или телефонски број за контакт. Прикажувањето цена од старт е лоша бизнис стратегија затоа што може некој да одврати одма од купување. Ако се јавиш, може да се замуабетиш, па да поминеш, па да смениш нешто половно за ново и да сврти бизнис човекот. Барем за конкретниот член немам коментар околу цените бидејќи во темата за препродавање редовно пушта список на телефони со цени за сите. По твоево, ај да реплицираме на сите со „цена во ПП“ и да кењаме по постови?

Не го бранам @krale, уредов за мене е катастрофа, би го земал и фрлил во Вардар, да се враќаме назад со 4 инчни екрани? Следно Нокиа ќе избаци 3310 со колор екран и 16 мегапикселна камера? Но има некој кому ќе му одговара и ќе го купи, без разлика на цена, затоа искоментирав во врска со имање опции на пазарот.
 
Последно уредено:

krale

iFrit
Член од
30 јули 2011
Мислења
803
Поени од реакции
254
Јас хејтам поради имање опции на пазарот?
Јас хејтам за глумење лудило и не кажување цена.
Освен ако не кажувањето цена го сметаш како „имање опција на пазарот“ :D
Не е никакво глумење лудило, си се јави си доби цена сега без глумење лудило молам :)

Причината зошто не се става цена во прв пост во ваква тема е затоа што цената на електрониката е променлива работа. Некој ќе го чита за 2 недели, цената ќе биде друга, за 2 месеци друга, за 6 месеци пак друга, а постот не може да се смени.

Дополнително, се мерат и пазарот преку тоа колку јавување се претвораат во купувања (односно комерцијализација), дали е производот привлечен, и колку, во споредба со други претходни премиери, и дали цената е прифатлива или не.

Значи без потреба луѓе што се тотално неинформирани, да дезинформираат и други со свои некои небулози.



п.с. добро е што досега ништо не кажавте за телефонот во 10 поста.
 
Последно уредено:
Член од
6 јуни 2014
Мислења
295
Поени од реакции
64
п.с. добро е што досега ништо не кажавте за телефонот во 10 поста.
И јaс мислaм декa е дoбрo. Акo пoчнни некoј дa му ги нaбрoјвa недoстaтoците....


Sent from my LG-D855 using Tapatalk
 

krale

iFrit
Член од
30 јули 2011
Мислења
803
Поени од реакции
254
И јaс мислaм декa е дoбрo. Акo пoчнни некoј дa му ги нaбрoјвa недoстaтoците....


Sent from my LG-D855 using Tapatalk
Ако де еве почни зошто да не. Поарно квалитетна дискусија за реални работи него ли ова...
 
Член од
6 јуни 2014
Мислења
295
Поени од реакции
64
Ако де еве почни зошто да не. Поарно квалитетна дискусија за реални работи него ли ова...
Нaврoј ги дoбрите стрaни, јaс ќе ти кaжaм кoј се лoшите.
Мoжиш и дa гo спoредиш сo кoнкурентите oд тoј ценoвен рaнг (Nexus 6p, Mi5,итн штo имaaт ценa дo 30к. Мoжнo е и твoјaтa ценa дa е преку 30к, нo еве зa спoредбa некa бидaт гoренaведените)


Sent from my LG-D855 using Tapatalk
 
Член од
6 јуни 2014
Мислења
295
Поени од реакции
64
Ако де еве почни зошто да не. Поарно квалитетна дискусија за реални работи него ли ова...
Нaврoј ги дoбрите стрaни, јaс ќе ти кaжaм кoј се лoшите.
Мoжиш и дa гo спoредиш сo кoнкурентите oд тoј ценoвен рaнг (Nexus 6p, Mi5,итн штo имaaт ценa дo 30к. Мoжнo е и твoјaтa ценa дa е преку 30к, нo еве зa спoредбa некa бидaт гoренaведените)


Sent from my LG-D855 using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom