antiX (Linux lightweight distro)

S

Sagan

Гостин
antiX е брза, лесна, целосно функционална и флексибилна Линукс дистрибуција наменета за „антички“ компјутери, од PII 64 MB па нагоре (грчко потекло, lol). За оптимално работење се препорачува 128 MB RAM :LOL: На хард-дискот зафаќа 2.5 GB.

Го инсталирав пред некој ден на компјутер (256RAM/1GHz) на повозрасен познаник, кога видов како ладнокрвно чекаше цели 15 минути да му се отвори Opera-та на Windows XP за да си провери резултати од фудбал :icon_mrgr: Без стартувана апликација црпе 80-84 MB RAM.

Официјална страна: http://antix.mepis.org/index.php?title=Main_Page
Симнете од: http://sourceforge.net/projects/antix-linux/files/Final/antiX-12-486.iso/download

antix.png
 
Член од
14 јуни 2008
Мислења
1.369
Поени од реакции
1.073
Како се снаоѓа со кабелски модеми? Наога автоматски или треба да се замрам у конзолата?
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Како може да е шит, кога оживува компјутери со перформанси на старо железо.
Компјутерот на кој си го тестирал (1 гхз и 256 рам) не е меродавен баш. XP на ваква машина по чиста инсталација лета. :)
 
На врв Bottom