ANIME (Генерална дискусија)

Член од
7 април 2015
Мислења
2.650
Поени од реакции
1.538
https://static.neregate.com/2016/09/neregate.com-Fall-2016-Anime-Chart-v3.png
Eve nesto novo za ovaa sezona se nekako meh, se oseka dupka posle Re:Zero voglavno ima nekoi sportski drami kako Haikyuu S3 i Days pordolzuva fala bogu ne e 12 epizodi, novata serija na Noitamina izgleda dobro malku netipicna non high school, inaku minatata sezona bea dobri 91Days, Amanchu, Aldermin, Taboo Tattoo,Orange, Berserk (Noitamina), Thunderbolt Fantasy (netipicno nonanimated show so tajvanska koprodukcija - prijatno me iznenadi, go gledav voglavno radi voice actingot sto bese top). Znaci sakav da kazam da im dadete sansa na site animea i da gi poglednete pilot epizodite, ne ocekuvav da pratam tolku animea minatata sezona i sekogas mozete da najdete nekoj dark horse (hmmm... Re:Zero) tolku od mene pozdrav. Ore wa otoku janai!!!
 
Член од
26 јули 2012
Мислења
322
Поени од реакции
98
Aoki Ryūsei SPT Layzner, Aoki Ryūsei SPT Layzner (OAV),(1986),
аниме за мека, пола од серијата е за преживување, другиот дел има акциски елементи, ликовите се добро обработени барем според мене, има интересна атмосфера, ми се допадна приказнава во ова аниме, малку е слично со почетните телевизиски серии со гундам не поради тоа што и во двете анимеа има роботи туку поради развитокот на ликовите, се на се ми се допадна многу анимево иако знае споро да почне.

Appleseed (OAV)(1988), Appleseed (movie)(2004), Appleseed Alpha (movie)(2014), Appleseed XIII (TV)(2011), Appleseed XIII: Tartaros & Ouranos (movie)(2011), Appleseed: Ex Machina (movie)(2007)
анимеава се одвиваат во свет што има делумно пост апокалиптичен сетинг и делумно футуристички сетинг, анимеава изобилуваат со киборзи, клонови, вештачка интелигенција, завери, битки со мека роботи, полно акција итн. во повеќето анимеа ликовите се добро обработени барем за мене,приказните се претежно исто со голема симболика на античка митологија, мене ми се допаднаа овие анимеа.

Aquarian Age - Sign for Evolution (TV)(2002), Aquarian Age the Movie (OAV)(2003)
серијата е мешавина од свет на пејачи, бендови, и актерки со натприродни елементи, има супер песна што повремено се појавува во анимево, малку е заразна, има добро обработени ликови иако се гадови,има неколку приказни што се појавуваат во анимево, ми се допадна серијата ама филмот е веке друга работа, филмот оди во спротивен правец, ликовите од серијата не се појавуваат веќе и се работи за вонземјанска инвазија што беше неочекувано, се гледа дека се обиделе да дадат важност на ликовите ама прекратко е за да има некакво влијание на гледачот, филмот не е ничто посебно.
 
Член од
26 јули 2012
Мислења
322
Поени од реакции
98
Aquarion (TV), (OAV), (movie), Aquarion Evol, Aquarion Logos, мекха аниме кое е претставено на многу интересен, музиката многу ми се допадна, со исклучок на последниот дел кој немаше никаква врска со претходните делови освен дека се вика акварион, досега еден од подобрите аниме а што сум ги гледал.

Aquatic, надреалистично, уметничко аниме без дијалог, онака, просечно филмче.

Aquatic Language, аниме што се раскажува преку неколку групи кои имаат различен дијалог и се случува во едно кафуле, има неочекуван крај.

Ar Tonelico (OAV), кратко аниме за жал досадно.
 

Johnny B

Психопат
Член од
15 февруари 2010
Мислења
11.105
Поени од реакции
9.705
Што се случува со Kissanime ? Не ми отвара повеќе, сега ми дава нова адреса ама не е тоа тоа.
 
Член од
29 октомври 2012
Мислења
224
Поени од реакции
70
Cyber City Oedo 808 три кратки аниме од 1990 доста ретро
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.650
Поени од реакции
1.538
Ete pocna i ovaa nova zimska sezona, pa ke se obidam da odvojam nesto za gledanje, pri pogledani 2-3 epizodi, nema nekoi kojznae kolku dobri anime serii, no sepak gledlivo e, Masamune kun no Revenge, Seiren, Youjo Senki se dosta dobri posebno Youjo i Seiren, Fuuka e isto taka OK iako toj zanr ne mi e tolku favorit no mnogu dobro e napravena, Minami Kamakura e eden vid na reklama za privlekuvanje na turisti vo Kamakura i za pottiknuvanje na Road Racing, vo posledno vreme primetuvam mnogu serii so fokus na velosipedizam, verojatno nekoj plan za promocija e za pogolema zainteresiram, no sepak ovaa e edna od podibrite serii, tuka e i Yowamushi Pedal odnosno prodolzuvanje na prethodniot del koj ke mora do go poglednete za da dobiete pregled od kade pocinja dejstvieto, edna od podobrite serii koi te vlece da ja poglednes narednata epizoda bez zdiv se gledaat prethodnite epizodi. Potoa tuka se dvete kineski serii Spirit Impact i Reikenzan 2sezona od koi vtorata nema prevod seuste no ubavo e da ja poglednete prvata sezona za da dobiete pregled, kratka e od 12epizodi i se gleda brzo, Ao no Exorcist i Shouwa Rakugo se dve serii prodolzenie na dva serijala no gi nemam gledano predhodnite delovi i momentalno se na cekanje, Chain Chronicle e isto taka prodolzenie na nekoj film i ne ja gledam momentalno, Acca 13ku i Hand Shakers se isto taka dobri serii i na kraj Kono Subarashi Sekai nema sto da se kaze prodolzenie na prikaznata i najiscekuvana serija ovaa sezona (so Yowamushi Pedal), smesna e i mnogu interesna. Kuzu no Honkai samo eden zbor Noitamina i se e jasno, mnogu vozrazna serija so mnogu dlaboki temi so koi sekoj covek moze da se povrze. Podolu ke stavam lista na site serii ima mnogu sto ne gi pisav, pa mozebi na nekoj od vas ke im se dopadnat, barem ako ne drugo da gi poglednat pilot epizodite. P.S isto taka ke ja poglednam prvata sezona od Shingeki no Kyojin (Attack on Titan) kako podgotovka za vtorata sezona koja doaga na prolet.
https://static.neregate.com/2016/12/neregate.com-Winter-2016-2017-Anime-Chart-v3.png
 
G

garthok

Гостин
3-gatsu no lion ја гледам моментално, нова е до 15 еп се излезени, а Гинтама до 164та стигнав.
 

Newton'

Fapstronaut
Член од
25 јули 2015
Мислења
322
Поени од реакции
290
Сезонава многу слаба понуда има , ги гледам само Fuuka и Kono S2 , чекам пролетна сезона да дојде , ќе има топ серии .
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.650
Поени од реакции
1.538
Сезонава многу слаба понуда има , ги гледам само Fuuka и Kono S2 , чекам пролетна сезона да дојде , ќе има топ серии .
I Little witch Academia da ne ja zaboraves, najdobra sega za sega mnogu dobro trgna, gledam site ja falat, ama da, ne e mnogu dobra ovaa sezona, Seiren me iznenadi ama gledam zastanaa na 5 epizodi sto bidna nz, se nadevam deka ke prodolzi.
 

Newton'

Fapstronaut
Член од
25 јули 2015
Мислења
322
Поени од реакции
290
I Little witch Academia da ne ja zaboraves, najdobra sega za sega mnogu dobro trgna, gledam site ja falat, ama da, ne e mnogu dobra ovaa sezona, Seiren me iznenadi ama gledam zastanaa na 5 epizodi sto bidna nz, se nadevam deka ke prodolzi.
Seiren ги гледав првите 2-3 епизоди и не ми беа нешто посебно па ја прекинав , иам премногу гледани серии од овој жанр па некако сум презаситен од нив , Little witch Academia не сум ја гледал чим викаш толку добра е , ќе глеам некоја епизода од неа .
off topic , кога веќе ке може да го гледаме Koe no katachi , го утупеа веќе
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.650
Поени од реакции
1.538
Seiren ги гледав првите 2-3 епизоди и не ми беа нешто посебно па ја прекинав , иам премногу гледани серии од овој жанр па некако сум презаситен од нив , Little witch Academia не сум ја гледал чим викаш толку добра е , ќе глеам некоја епизода од неа .
off topic , кога веќе ке може да го гледаме Koe no katachi , го утупеа веќе
Nz ovoa studio Kyoto animation ne mi se nesto posebno, Sound! Euphonium go pravat kojsto mnogu mi go preporacuvaat ama ne mi se gleda nekako ne e moj stil, isto taka i drugite kako Free ne mi se nesto posebno, a ovaa Miss Kobayashi's Dragon Maid sto se emituva ovaa sezona ne mi e nesto posebno, ja otkazav posle prvata epizoda, taka da ne sum tolku zagrean za Koe no Katachi, no koga veke prasuvas vidov deka se dava u Japan od 17.09 vo kinata, dodeka da dojde na Blyray ke se iznacekas, jas uste go cekam kimi no na wa, se nadevam naskoro ke dojde inaku, Koe no Katachi doaga vo May vo Japonija, taka da sub bi trebalo da ima vo Juni, Juli... sekako mozez da najdes nekoja snimka od 480p na internetot, no jas odbivam da go gledam vo nesto pomalo od 1080p, Kimi no na wa, duri sega mu go trgnaa toj kineskiot prevod a se uste nema Blyray rip, bidejki uste igra vo Amerikanskite kina a Koe no Katachi na 7 april pocnuva da se prikazuva po Amerika.
 

Newton'

Fapstronaut
Член од
25 јули 2015
Мислења
322
Поени од реакции
290
Повеќето серии оваа сезона не се нешто посебно (n) единствено Konosuba e исклучок :цицки: ама ај чат пат мора нешто да се гледа .
Не беше толку лоша сликата од Kimi no na wa , пробај на kissanime , ако не ти е по кејф исклучи и чекај боље снимка , за Koe no katachi се збори првава верзија (веројатно 480п) треба да излезе февруари или март најкасно па ке видме
 
Член од
26 јули 2012
Мислења
322
Поени од реакции
98
Arakawa under the bridge (TV) и Arakawa under the bridge x bridge (TV), аниме во кој главен фокус има WТF ситуации барем за мене, знае да биде забавно, така да не лошо анимево.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom