ANIME (Генерална дискусија)

Член од
7 април 2015
Мислења
2.636
Поени од реакции
1.525
Каде можам да ги најдам со англиски субтајтл оние француските/канадските серии што беа со Хајлендер и Крис Колорадо? Мислам ќе се сетите повеќето на А1 ги даваа на времето :)
Се сеќавам на Хајлендер, колку ми беше моќна таа серија тогаш, со нетрпение ја чекав. Фала ти што ме потсети.
 
G

garthok

Гостин
Како се изговара Trigun анимето, триган или трајган?
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.636
Поени од реакции
1.525
Како се изговара Trigun анимето, триган или трајган?
Toraigan(トライガン) се изговара правилно на Јапонски, и се пишува во катакана што значи, странско читање на зборот. Е сега како си го изговараат дебелите и глупите Амери, тоа не знам. Можеш да побараш на Funiamation страната, некое промотивно видео да не имаат, со некој Тексашки дијалект хахаха.
 
G

garthok

Гостин
Toraigan(トライガン) се изговара правилно на Јапонски, и се пишува во катакана што значи, странско читање на зборот. Е сега како си го изговараат дебелите и глупите Амери, тоа не знам. Можеш да побараш на Funiamation страната, некое промотивно видео да не имаат, со некој Тексашки дијалект хахаха.
На јап би му дошло „Тораиган“?
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.636
Поени од реакции
1.525
На јап би му дошло „Тораиган“?
Da, japonskiot jazik nalikuva na Makedonskiot po mnogu raboti, samo sto tamu ne moze da ima sami soglaski, mora da bide vo slogovna forma, odnosno samoglaska+soglaska, taka da tri ne moze da odi od so nema slog TR, i se dodava O, samo N moze da bide sama od soglaskite.
 
Член од
26 јули 2012
Мислења
322
Поени од реакции
98
Arata kangatari (TV), акциско аниме за оружја кои имаат моќи, има интересни ликови, многу ми се допадна анимево.

Arata-naru Sekai (OAV), кратко аниме за временско патување, има моменти кое покажува некои егзистенцијални моменти, не е лошо анимево.

Arc the Lad (TV), (1999), анимево имаповремено тажни моменти и по неколку интересни ликови ама за жал просечно аниме.
 
Член од
26 јули 2012
Мислења
322
Поени од реакции
98
Arcade Gamer Fubuki (TV), (2002), аниме за турнир во видео игри со смешни елементи кои не се смешни, за жал анимево не ми се допадна воопшто нема ниту една добра работа во анимево.
 
Член од
30 јуни 2015
Мислења
314
Поени од реакции
286
Anime кои што сум ги гледал:
Dragonball, Dragonball Z
Naruto, Naruto Shippuden (Shippuden до 300 и некоја епизода стигнав и престанав пред 2 год. поради преголемиот број филери, канцерогени ми беа.. можеби ќе ја завршам преку летово)
Attack on Titan, после 12934812091230 год. излезе втората сезона, ги изгледав првите 4 епизоди, ја чекам следната епизода
Tokyo Ghoul интересно anime, изгледа следната сезона (3-та) ќе излезе при крај на 2017 год.
Parasyte - предобро anime
Death Note - најдобро anime кое што постои, must watch e.
Daily Lives of High School Boys - интересно аниме
Black Butler - го почнав пред околу 3 год. ама престанав (не се сеќавам зошто), а и некако ми здосади... околу 3-4 епизоди изгледав изгледа.

Aaand I hate to say this but, yes, I watched Boku no Pico too, don't watch it.

Некое добро anime да предложите со 20-30 епизоди max, ама да не е hentai, нешто слично како овие горе-наведениве (без Boku no Pico ofc.)
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.636
Поени од реакции
1.525
Anime кои што сум ги гледал:
Dragonball, Dragonball Z
Naruto, Naruto Shippuden (Shippuden до 300 и некоја епизода стигнав и престанав пред 2 год. поради преголемиот број филери, канцерогени ми беа.. можеби ќе ја завршам преку летово)
Attack on Titan, после 12934812091230 год. излезе втората сезона, ги изгледав првите 4 епизоди, ја чекам следната епизода
Tokyo Ghoul интересно anime, изгледа следната сезона (3-та) ќе излезе при крај на 2017 год.
Parasyte - предобро anime
Death Note - најдобро anime кое што постои, must watch e.
Daily Lives of High School Boys - интересно аниме
Black Butler - го почнав пред околу 3 год. ама престанав (не се сеќавам зошто), а и некако ми здосади... околу 3-4 епизоди изгледав изгледа.

Aaand I hate to say this but, yes, I watched Boku no Pico too, don't watch it.

Некое добро anime да предложите со 20-30 епизоди max, ама да не е hentai, нешто слично како овие горе-наведениве (без Boku no Pico ofc.)
Boku no Hero Academia, sega se emutuva vtorata sezona.
Shokugeki no Soma- za ova mozebi ti treba poznavanje na Japonskata kultura i kujna pred se, ako ne te mrze da pauziras i da trazis na Wiki objanuvanje za specijaliteti.
One Punch - must watch!!
Re:Zero kara hajimeru... - epsko anime od minatata sezona.
91 days, Baccano - dve slicni animea po zapadnjacki orientirani
Akame ga Kill, Akatsuku no Yona - dobri animea, bi trebalo da go ispolnuvaat tvojot kriterium
Psycho Pass, Shigatsu wa Kimi no Uso - mnogu dobri, poslednovo posebno.
Seraph of the End - anime so vampiri.
DenMachi, Sword Art Online, Hai to Gensou no Grimgar, Log Horizon, KonoSuba, Btooom - site ovie animea gi povrzuva edna tema, nekoi se pokvalitetni od drugite, no sepak vredi da se poglednat posebno Btooom bidejki deluva povozrasno.
K, Kiznaiver - isto taka dobri animea...
Ima mnogu sto mozam da ti gi preporacam kako Mob Psycho 100, God Eater, Zankyou no Teror, no sepak ovie se dovolni, sega za sega, i izvini na latinica nekako poprorodno mi doaga za pisuvanje. Dokolku imas potreba od uste samo pisi, sekoja sezona ima po nekolku dobri animea, bidejki ima 4 sezoni sekoja godina se sobiraat mnogu animea, i ne mozam odma da se setam na site.
 
G

garthok

Гостин
Триган до пола негде е ок, после не ми се допадна миксот со сајфај како да не ми припаѓаше некако. 3/5
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.636
Поени од реакции
1.525
Да дадам еден краток преглед за едно аниме кое ми помина под радарот оваа сезона, не го пренесуваат познатите Јапонски медиумски куќи, бидејќи е Кинеско, стана тренд да имаме секоја сезона по неколку кинески анимеа, ама се синхронизирани на Јапонски, па така и не се приметува дека се кинески. Ова аниме е страит фром Кина, на Кинески (Мандарински) јазик, и е адаптација на една супер популарна новела (http://gravitytales.com/novel/the-kings-avatar). Quan Zhi Gao Shou е името на новелата и анимето или во слободен превод Кингс Аватар. Многу добро аниме, со многу добри презентирани карактери, единствено што ми пречи е јазикот, и колку се кратки зборовите во споредба со Јапонскиот (Имињата на карактерите се лудило, нема шанси да ги запомнам). Серијата ја продуцира Кинескиот гигант Тенцент (Кинески Гугл), односно нивната аниме дивизија. За среќа ја има поставено серијата на нивниот ЈуТјуб канал (да имаат ЈТ канал иако е Гугл забранет таму, иронија). Велам за среќа бидејќи има хаос во Аниме светот по затворањето на Nyaa.se торент тракерот. Последен пат слушнав дека Деадфиш правеле суб, па го преземале и Тенцент во поновите епизоди. Може малку да ви засмета и кинескиот суб покрај англискиот, но тоа мора да биде така за да можат Кинезите да разберат, има многу дијалекти па така доколку немаат суб нема да знаат кој карактер да го употребат. Еве ги линковите од ЈТ:
https://www.youtube.com/watch?v=MSjaP1eV5eQ епизода 1
https://www.youtube.com/watch?v=xMtMk-_Rnmw епизода 2
понатаму би требало да ви изпаѓаат од страната како препорачани видеа.
Еве ги и преводите на на Деадфиш (ги препорачувам првите 3 епизоди од таму)
https://www.shanaproject.com/series/11636/
 
E

Epsilon

Гостин
Имаше нешто слично нз дали е ова ама ме потсети, Pupa се викаше мангата и требаше да ја јади сестра му секогаш (ваљда immortal беше, тоа чудовиштето) и така се хранеше од неа и таа имаше оргазми и слично. Check it, ако читаш манги.
 
Член од
26 јули 2012
Мислења
322
Поени од реакции
98
Arcadia of My Youth (movie) и Arcadia of My Youth: Endless Orbit SSX (TV), овие два анимеа се поврзуваат меѓу себе во една приказна, има интересни ликови, има директна порака за пријателство итн. ми се допадна анимево иако е генерик гуд вс бед аниме.

arcana famiglia (2012) (TV) и (OVA), ликови облечени како мафија членови а се всушност организација која им помага на луѓе, аниме за луѓе со способности, не е лошо анимево иако можело боље да биде иако крајот е слабо направен.
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.636
Поени од реакции
1.525
Нова сезона нови серии, е сега оваа сезона е многу послаба од пролетната и нема некое вау аниме, но можат да се одвојат неколку така повпечатливи, да се пополни време до есенската која традиоционално е побогата. Па да почнеме со ред:
Dive - Дел од Ноитамина блокот, во анимето се работи за мал машки клуб за скокови во вода кои имаат за цел да се натпреваруваат на Tokyo Olympics во 2020та. Сакам овакви серии со претежно машки ликови, и со посериозна тематика.
Hitorijime My Hero - Ова е т.н BL аниме, односно Бојс Лове аниме каде се работи за љубов помеѓу главните машки карактери, дијалозите и анимацијата се врхунски. Се работи за спиноф на едно друго аниме. Сега некои не сакаат овакви “педерски“ анимеа, но ова е доста интересно. И има доста фанови претпоставувам женски повеќе https://myanimelist.net/forum/?topicid=1637210, бар по дискусијава на МАЛ.
Ballroom e Youkoso - Се работи за момче кое нз што да прави и како да продолжи во животот, се додека по игра на случајноста се заинтересира за класично танцивање (Валцер, Латино Танци).
Nana Maru San Batsu - Одлично комично аниме за Quiz Bowl, едно освежувачко аниме оваа сезона.Gamers - Аниме за еден дечко кој сака да игра игри, и еден ден дознава дека и најубавата девојка во школото е колегиница гејмерка и го кани да се придружи на нејзиниот клуб. Но, откако оди да проба дознава дека членовите играат на Про ниво за пари на турнири, и тоа ФПС игри како ЦС:ГО и фајтерски игри како Текен, а тој игра за забава и да ужива во приказната.
New Game - Продолжение на анимето од минатата сезона, се работи за женски ликови кои работат во студио за правење РПГ игри.
Aho Girl! - Секој опис е сувишен, најкомичното аниме од оваа сезона.
Clione no Akari - Се работи за девојче кое е злоставувано од своите другари во училиштето се додека 2ца не решат да и пристапат откако се чуствуваат виновни и не сакаат да и се спротистават на своите другари-булиес.
Hajimete no Gal - Ечи-еротично аниме за дечко кој другарите го излажаа дека Гал (се облекуваат како западњаци) девојките се лесни да се однесат во кревет.
Netsuzou TRap - се работи за друштво 2 пара кои се заедно. Едната девојка е сексуално злоставувана од својот дечко, и се обидува да ја злоставува и својата другарка.
Редовните ИСЕКАИ аниме на сезоната, односно анимеа кои се одвиваат во друг свет или ликот е транспортиран во друг свет:
Isekai Shokudou
Isekai wa Smartphone to Tomo ni.
Knight’s & Magic
Youkai Apartment no Yuuga na Nichijou
Youkoso Jitsuryoku Shijou Shugi no Kyoushitsu e
Made in Abyss
Овие неколку се едни од најдобрите анимеа на сезоната секако зависи од вашиот вкус но мене ми се допаќаат вакви анимеа.
И воглавно тоа е тоа, има и некои кои продолжуваат од минатата сезона кои се исто квалитетни.[DOUBLEPOST=1500581665][/DOUBLEPOST]Неодна го погледнав ова видео на Јутјуб за студио Мадхоусе па погледнете го и вие и ако не ви се свиѓа новата сезона можете да погледнете некои од класиците на Мадхоусе од најдобрите режисери и продуценти во бизнисот, Wicked City, Ninja Scroll, Perfect Blue, Vampire Hunter D: Bloodlust,The Girl Who Leapt Through Time, Millennium Actress, Trigun, Redline, Di Gi Charat, Black Lagoon, Piano no Mori,
Claymore, Texhnolyze, Magical Shopping Arcade Abenobashi, onster, Death Note, Paprika, Shigurui, Wolf Children, and One-Punch Man.
Ова е обавезна лектира за сите озбилни аниме ватчери, погледнето го видеото и можеби и некои други од истиот канал, еден од подобрите за аниме историја.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom