Android vs iOS vs W.P. 7

Според мене најдобар е:

  • Android

    Гласови: 4 50,0%
  • iOS

    Гласови: 1 12,5%
  • W.P.

    Гласови: 3 37,5%

  • Вкупно гласачи
    8

bowl

.
Член од
30 јануари 2007
Мислења
8.344
Поени од реакции
1.307
Битно: Apple (ете) прават едно исто (да речеме) цело време и тоа само на (ете) еден уред... А андроид сменија миљарда работи (поточно copy-paste од apple со некои измени за да не изгледа дека е крадено, дека зимале идеи), софтверот го носат ма миљон уреди, кажуваат дека (демек) е open source, и пак едвај некако ги стигаат apple (да речеме)
Да речеме дека постов се базира на "да речеме" поточно на 0 разумни аргументи(да речеме)
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Исто и iCloud, Wifi Sync (кабел ти треба сега само за полнење батерија, оптимизации, додатни опции....

Битно: Apple (ете) прават едно исто (да речеме) цело време и тоа само на (ете) еден уред... А андроид сменија миљарда работи (поточно copy-paste од apple со некои измени за да не изгледа дека е крадено, дека зимале идеи), софтверот го носат ма миљон уреди, кажуваат дека (демек) е open source, и пак едвај некако ги стигаат apple (да речеме)
Друже од овие работи што ги кажа, Андроид телелфоните веќе ги имаат. Џабе им е колку сакаат Сири нека ставаат и други кога оперативниот систем цел живот им е ист, ништо немаат сменето. Ако не сменат, не 100, туку 108% пропаѓаат. Не сум хејтер на iOS i Apple BTW. Само сакам да кажам треба многу повеќе да се потрудат околу ОС.
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Друже од овие работи што ги кажа, Андроид телелфоните веќе ги имаат. Џабе им е колку сакаат Сири нека ставаат и други кога оперативниот систем цел живот им е ист, ништо немаат сменето. Ако не сменат, не 100, туку 108% пропаѓаат. Не сум хејтер на iOS i Apple BTW. Само сакам да кажам треба многу повеќе да се потрудат околу ОС.
Знам дека се ова го има и андроид, ама епл има нешто што андроид нема - Fan-boys. Според мене, затоа и не се трудат до толку да сменат нешто. Си имаат целна група на која одлично им ги задоволува барањата и со мали измени прават огромен профит. Епл како епл можат да направат бум и пак да направат покољ, само можеби уште нема потереба за тоа (според нив).

Ама како што тргнале работиве, кај и да е ќе откорнат пак нешто невидено.
 

zocc

911
Член од
9 мај 2011
Мислења
2.912
Поени од реакции
1.678
Знам дека се ова го има и андроид, ама епл има нешто што андроид нема - Fan-boys. Според мене, затоа и не се трудат до толку да сменат нешто. Си имаат целна група на која одлично им ги задоволува барањата и со мали измени прават огромен профит. Епл како епл можат да направат бум и пак да направат покољ, само можеби уште нема потереба за тоа (според нив).

Ама како што тргнале работиве, кај и да е ќе откорнат пак нешто невидено.
Точно, во право си, Iphone има fan boys посебно во Америка, сум имал можност да видам тип кој дома ги имаше сите Iphone телефони (тогаш најнов беше 4-ка, S не постоеше) од почеток, со сите можни геџети и аксесоари за секој од нив. Како миленичиња. :) Е од такви луѓе Apple живее и ке живее на стара слава. Исто и кај нас некои ги купуваат за да се каже дека има Iphone и како статусен симбол, освен за "ало-ало" и порака едвај да прочитаат, појма немаат друго од телефонот.
За новитети, не се секирај, имаат тие веке направено неколку за во иднина (имам гледано на discovery за Apple), само треба ли трошките да се изедат до последна?? :)
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
Ова е нешто интересно

British carrier Orange announced on Wednesday that the Nokia Lumia 800 had broken all previous preorder records for Nokia devices.
This is the largest interest we’ve had in a Nokia handset, including the huge-selling N95 and 5800 handsets, and our marketing campaign hasn’t kicked in yet.
Секако ова се должи и на моќниот маркетинг трик од мајкрософт и нокиа. Цела европа каде што се продава овај телефон е преплавена од реклами. А баш во orange ако купите нокиа телефон добивате гратис xbox 360.
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Слушајте ми го зборот за Нокиите за 2-4 години што ќе прават.
 

zocc

911
Член од
9 мај 2011
Мислења
2.912
Поени од реакции
1.678
Слушајте ми го зборот за Нокиите за 2-4 години што ќе прават.
Па добро сега, не заборавај дека и Android и iOS ке бидат таму и кој знае уште што не. Сигурно нема да седат со скрстени раце. Со два збора, Mobile Wars !!!
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Па добро сега, не заборавај дека и Android и iOS ке бидат таму и кој знае уште што не. Сигурно нема да седат со скрстени раце. Со два збора, Mobile Wars !!!
Ќе има војна, да. :D
 

zocc

911
Член од
9 мај 2011
Мислења
2.912
Поени од реакции
1.678
Ќе има војна, да. :D
Да, да, веке е почната, види за патентите очи си извадиа по судови низ цел свет, посебно Apple и Samsung. Што мислиш зошто Google ја купи Motorola, зошто е бренд со најмногу патенти, како еден вид заштита од конкуренцијата. Сега и Oracle има судска парница со Google поради злоупореба на Java патентите од страна на Android. Ке биде хаос. :)
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Да, да, веке е почната, види за патентите очи си извадиа по судови низ цел свет, посебно Apple и Samsung. Што мислиш зошто Google ја купи Motorola, зошто е бренд со најмногу патенти, како еден вид заштита од конкуренцијата. Сега и Oracle има судска парница со Google поради злоупореба на Java патентите од страна на Android. Ке биде хаос. :)
Најдобро речено Clash of the Titans. :D
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
Вчера на евентот од гоогле кажаа дека дневно се продаваат по

550 000 илјади телефони со андроид. Уствари додека го пишувам постов во светов се веќе купени 10-тина телефони на андроид :)
 

zocc

911
Член од
9 мај 2011
Мислења
2.912
Поени од реакции
1.678

Ајмо прво ревју
Вака од видеово изгледа многу добро, доста новитети, па ке видиме како ке се покаже. Едвај чекам да се појави кај нас, на ICS мислам. :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom