Andrija i Anđelka

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.627
Поени од реакции
14.403
Изгледа најпопуларната ТВ комедија во Балканот моментално. Мислам дека оди на српската ТВ Прва, а на Фејсбук ги ставаат скечевите исечени. Шоуто е адаптација на канадско шоу.

https://www.facebook.com/AndrijaiAndjelka/?fref=ts

Нешто од Јутјуб:



Serija je rađena prema najadaptiranijem scenariju na svetu, originalnog naziva „Un gars, una fille“. Nakon velikog uspeha u Kanadi, scenario je adaptiran u 25 zemalja širom sveta, svuda sa ogromnim uspehom kod gledalaca.
Večne teme ljubav, seks, deca, prijatelji, posao, brak i večno različiti muško- ženski pogledi na njih.

Andrija i Anđelka su par u srednjim tridesetim. Godinama su u vezi i jedno drugom često idu na živce.
On voli sebe, automobile, kompjutere i sport. Ne zna njen konfekcijski broj, ne podnosi njenu majku, niti da ga neko remeti dok je na WC šolji. Obožava Anđelku.

Ona voli da priča, da kupuje, sanjari o braku i deci. Ne podnosi Andrijinu aljkavost, njegovu zgodnu koleginicu ni njegove glupe šale. Luda je za Andrijom!
 
Член од
19 февруари 2015
Мислења
1.772
Поени од реакции
2.075
на француска серија е адаптација. од кај на канадска?
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.627
Поени од реакции
14.403
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
поима немате обата, копија на Сашко и Сашка е. :D
 
Член од
19 февруари 2015
Мислења
1.772
Поени од реакции
2.075

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.627
Поени од реакции
14.403
ти пишува на крај на епизода кога даваат кредитс, дека е од француската. не биди нуб
На англиски пошто не разбираш.

https://en.wikipedia.org/wiki/Un_gars,_une_fille

Un gars, une fille (French pronunciation: [œ̃ ɡɑ yn fij], A Guy, A Girl) is the title of a Quebec comedy television series created by Guy A. Lepage
Also called Un gars, une fille, the version adapted for the French public began broadcast on October 11, 1999.

Од линкот се гледа дека во Канада се емитувала од 1997, во Франција чак во 1999. Ако за тебе 1999 е постаро од 1997 - тогаш ОК.

На српскава серија на крај пишува дека е по авторов од оригиналната КАНАДСКА серија кој е КАНАЃАНЕЦ. Не знам повеќе како да ти објаснам, во Пејнт?
Овака сте најјаки на форумов значи, место да признаете дека сте грешка - уште толку се дозакопувате со постови.
 
Последно уредено:
Член од
19 февруари 2015
Мислења
1.772
Поени од реакции
2.075
На англиски пошто не разбираш.

https://en.wikipedia.org/wiki/Un_gars,_une_fille

Un gars, une fille (French pronunciation: [œ̃ ɡɑ yn fij], A Guy, A Girl) is the title of a Quebec comedy television series created by Guy A. Lepage
Also called Un gars, une fille, the version adapted for the French public began broadcast on October 11, 1999.

Од линкот се гледа дека во Канада се емитувала од 1997, во Франција чак во 1999. Ако за тебе 1999 е постаро од 1997 - тогаш ОК.

На српскава серија на крај пишува дека е по авторов од оригиналната КАНАДСКА серија кој е КАНАЃАНЕЦ. Не знам повеќе како да ти објаснам, во Пејнт?
Овака сте најјаки на форумов значи, место да признаете дека сте грешка - уште толку се дозакопувате со постови.
не дали пишува од кај е авторот и која година се уснимени, него од која серија е адаптирана види што пишува од канадската или француската?
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.627
Поени од реакции
14.403
Добро, ме читаш ли ти мене? На крајот од српската серија го пишува канадскиот автор од канадската оригинална продукција.

Како може да прават адаптација на адаптација :facepalm:
Исто како македонска телевизија да земе да прави адаптација на хрватскиот Кој сака да биде милионер, кога веќе хрватскиот е адаптација/лиценциран.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Ayyy чарна од жене са дедиње,мораам да ја гледам серијава
 

Curious

пичкин дим
Член од
24 јули 2007
Мислења
1.645
Поени од реакции
1.894
Кај може да се гледаат цели епизоди од ова на интернет ?
 
Член од
23 август 2013
Мислења
296
Поени од реакции
640
Добри се, некогаш ми се забавни, некогаш не толку. Тој на граница скечот ми е омилен, или можеби дека прв го гледав од нив и имав преголеми очекувања. Инаку претпоставував дека се работи за адаптација некоја.
 
Член од
14 април 2012
Мислења
31.540
Поени од реакции
62.424
2-та главни актери имаат страшно добра уиграност, нешто што ретко се гледа по нашиве серии. Андрија е тешка будала :D
 
Член од
19 март 2011
Мислења
12.770
Поени од реакции
14.050
Ќе ја ѕирнам кога ќе имам послободно време интересно изгледа плус дека е со Андрија не верувам дека нема да ми се свиѓа.

Гледав некои кличиња на YT од серијава да видам каков хумор имаат и ова ми беше врв


I ja imam devojku 7 godina pa JE......je zivot komplikovan :pos::pos:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom