AMD Vs Intel

StenmarC

Скијач
Член од
24 март 2005
Мислења
2.179
Поени од реакции
49
Конечно тема Хардвер ... 8)

Ајде момци и девојки да ве чујам ваше мислење ... кој е боље - споредби на процесори што се во ист ранг, што користите и дали сте задоволни од тоа ....

Ја користам AMD Athlon XP 2500+ со плоча Soltek SL-FRN2-L многу добра, стабилна плоча и сега за сега не би ја мењал додека не соберам пари за Athlon 64 8)
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.182
Поени од реакции
34.395
Јас возам AMD Sempron.

А што мислите за овие? :D

AMD со нејзината единствена конкурентска компанија Intel , веќе подолго време се натпреваруваат кој ќе произведе подобар процесор. Порај процесорите за desktop и mobile системите, на ред дојдоа и процесорите на менети за серверските системи. Значи од старт знаеме дека Opteron е процесор наменет за серверите иако, слободно може да се користи во deskt о p конфигурации. Во маркетинг кампањите Opteron -от е најавуван како процесор кој ќе ги надмине серверските изведби од Intel меѓу кои се Itanium- от и Xeon -от. Најновите процесори од оваа серија кои носат наставка 50 немаат некое позначително подобрување, во однос на постарите модели, освен работниот такт кој е подигнат за 200 MHz и сега изесува 2.4 GHz . Како и кај другите процесори произведени од AMD , главниот адут на Opteron -от е Hyper Transport технологијата и интегрираниот Dual-Channel мемориски контролер во јадрото на процесорот. Практично со помош на овие две технологии процесорот многу ефикасно комуницира со останатите компоненти, а особено со работната меморија. Како поддршка за брзиот проток на битовите од процесорот до било кој друг уред е исто така интегрираниот L2 Cache кој сега изнесува 1 мегабајт.

Во поглед на инструкциите кои се поддржани покрај веќе стандардните MMX , SSE, SSE2, и карактеристичните само за AMD прцесорите 3DNow! , тука се и најновите 64 bit -ни инструкции кои ги отклучуваат сите потенцијали на Opteron- от.


Бидејќи првичната намена му се серверските платформи, на тој план Opteron -от има со што да се пофали. Имено, постојат три модели во најновата серија. Моделот 150 е наменет за еднопроцесорски платформи. Моделот 250 е наменет за двопроцесорски платформи и последниот и воедно најјакиот модел 850 кој може да биде вградуван во платформи кои можат да поддржат 8 процесори во паралела. Кога на ваквата процесорска моќ, ќе се додаде и енормното количество на DDR RAM кое може да достигне повеќе десетици гигабајти, перформансите на ваквите системи енормно се зголемуваат. Не смееме, а да не а спомнеме и широчината на магистралата кон работната меморија која сега изнесува 128 bit -а и беше карактеристична само за 3 D графичките процесори.


Ајт! :D
 

StenmarC

Скијач
Член од
24 март 2005
Мислења
2.179
Поени од реакции
49
AMD Rulz....

Оптерон е стварно веќе нешто екстремно за home user ... ја би препорачал 64 битен Athlon со 1МB L2 cache
http://www.hardwareanalysis.com/content/topic/31605/
и нормално во сокет 939 изветба затоа што тој процесор има вграден dual channel memory controller иако сеуште не допринесува за значајни разлики во перформанси (меѓу Athlon 64 3200+ so.754 оверклокуван на 2,2 GHz пошто работи на 2GHz и Athlon 64 3500+ so. 939 кој работи на ист такт - 2,2 GHz разликата во перформанси е многу мала (4-5%) наспроти цената која треба да се плати за so.939 плоча - која е околу 30? поскапа од таа за so.754 и + за процесор уште 20?) али нова технологија си е нова технологија и + после многу лесно ќе можеш да си го смениш процесорот за појак, а ако си на So. 754 ке треба и плоча да мењаш .... 8)
 

Гижо

че о надрва
Член од
13 март 2005
Мислења
9.074
Поени од реакции
141
Sum slushnal pofalni zborovi za AMD ama ushte ne sum go probal.Valjda u brzo vreme ke bidam i jas ushte eden zadovolen korisnik na AMD.
 

StenmarC

Скијач
Член од
24 март 2005
Мислења
2.179
Поени од реакции
49
btw .... зошто интел не може со AMD ради ова:

where the Prescott core features a full 16K of L1 cache (8K for the Northwood) and a full 1-MB of L2 cache (512K - Northwood)

Кај Athlon-ите има 128Kb L1 cache меморија 8)
 
Член од
23 февруари 2005
Мислења
2.460
Поени од реакции
43
Прво зависи што работиш па потоа се гледа дали е добар процесорот.
AMD athlon е супер брз ако работиш со една апликација, multitasking многу слабо, не му оди баш :)
Intel Pentium е поспор, помирен, но е многу стабилен.

Работам и на двата процесори, па кога ќе отворам да речеме photoshop, illustrator и freehand на атлонот, богами тешко се снаоѓа, апликациите кочат, тешко ги отвара...Пентиумот е поспор но секогаш ги отвара апликациите без проблем, ретко да ми се случило да употребам task manager.

Сепак фаворит ми е Athlon, 64 битната верзија ја имам но ќе почекам уште малку :lol:
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
AMD Sempron-ов шо го возам за сеа се покажа топ!
Новава конфигурација ја имам веќе 1 месец, и секогаш имам минимизирано минимум 2 мирца, 2 експлорера, винамп, месинџер, антивир ранинг, фајрвол, макзила тандербрд додека работам со други апликации што си ги врти супер у меѓувреме. Таск менаџер не ми дошло зорт да штракнам.

За 64 битните ќе почекаме уште малку да си ја надат вистинската примена.
 
Член од
23 февруари 2005
Мислења
2.460
Поени од реакции
43
Мистичен напиша:
AMD Sempron-ов шо го возам за сеа се покажа топ!
Новава конфигурација ја имам веќе 1 месец, и секогаш имам минимизирано минимум 2 мирца, 2 експлорера, винамп, месинџер, антивир ранинг, фајрвол, макзила тандербрд додека работам со други апликации што си ги врти супер у меѓувреме. Таск менаџер не ми дошло зорт да штракнам.

За 64 битните ќе почекаме уште малку да си ја надат вистинската примена.
Знам Мистичен!
Исто е и кај мене! За обични апликации нема проблем, одличен е. Сепак, тоа е познат проблем на AMD- multitasking, не само мое мислење. Да речеме, кога работам во photoshop, illustrator, freehand, quark, indesign...Сите овие програми бараат бааги меморија и проток, ако имаш отворено два или три овакви програми, athlon ќе почне полека да се брка, буни...После седни на пример на пентиумот и вклучи ги истите програми и ќе ја приметиш разликата полека, поспор ама стабилен.
Во повеќето фирми кај што работам хонорарно го имаат веќе AMD 64 и велат дека за сега се однесува одлично, го нема тој проблем толку.
Кога ќе ја ставам 64-ката, ќе кажам како вози,или ако ја има некој веќе ставено, чекаме репорти :lol:
 

How1TzeR

ШЕВА
Член од
6 февруари 2005
Мислења
367
Поени од реакции
13
humanoid напиша:
Мистичен напиша:
AMD Sempron-ов шо го возам за сеа се покажа топ!
Новава конфигурација ја имам веќе 1 месец, и секогаш имам минимизирано минимум 2 мирца, 2 експлорера, винамп, месинџер, антивир ранинг, фајрвол, макзила тандербрд додека работам со други апликации што си ги врти супер у меѓувреме. Таск менаџер не ми дошло зорт да штракнам.

За 64 битните ќе почекаме уште малку да си ја надат вистинската примена.
Знам Мистичен!
Исто е и кај мене! За обични апликации нема проблем, одличен е. Сепак, тоа е познат проблем на AMD- multitasking, не само мое мислење. Да речеме, кога работам во photoshop, illustrator, freehand, quark, indesign...Сите овие програми бараат бааги меморија и проток, ако имаш отворено два или три овакви програми, athlon ќе почне полека да се брка, буни...После седни на пример на пентиумот и вклучи ги истите програми и ќе ја приметиш разликата полека, поспор ама стабилен.
Во повеќето фирми кај што работам хонорарно го имаат веќе AMD 64 и велат дека за сега се однесува одлично, го нема тој проблем толку.
Кога ќе ја ставам 64-ката, ќе кажам како вози,или ако ја има некој веќе ставено, чекаме репорти :lol:
Репорти , боли глава ..... луѓе грабајте 64 ки ....
АМД 64 со МСИ Н форсе 4 че нема никакви проблеми со ништо за мене , ни за игри ни за програми совршено е се сеа за сеа ..
таскбарот ми е зголемен 2 пати што не у него....
 

Гижо

че о надрва
Член од
13 март 2005
Мислења
9.074
Поени од реакции
141
me mrzi da vi gi chitam postovive mnogu vi se dolgi

kazhete samo koj e podobar za igrici :?:
 

StenmarC

Скијач
Член од
24 март 2005
Мислења
2.179
Поени од реакции
49
Дефинитивно AMD иди гледај benchmark тестови по сајтови ќе видиш кој вади боље резултати на игрици како Doom 3, FarCry и сл ....
Интел е боље само во игри кои се оптимизирани за нивните порцесори ко што е случај со Medal of Honor Pacific Assault ... Runs better on Intel Pentium 4 ... how yes no бе :P :wink:
 
Член од
23 јануари 2005
Мислења
401
Поени од реакции
1
AMD 64 939 Zakon

AMD 64 FX 939 pin za home pc
Najdobar od procesorite dosega izlezen za home PC! :D
 
Член од
23 јануари 2005
Мислења
401
Поени од реакции
1
Pisuva vo predmet gore(na predhodnata poraka) AMD 64 939pin! :shock:
 

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.604
Поени од реакции
7.882
Сликовито објаснува табелава.

 

Kajgana Shop

На врв Bottom