Altered Carbon

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.626
Поени од реакции
14.398


Серијата е базирана на „Altered Carbon“, првиот роман на британскиот писател на научна фантастика Ричард Морган, кој комбинира сајберпанк и криминал, а главен лик е антихеројот Такеши Ковач.

Дејствието се одвива во 26 век. Луѓето одамна патуваат во вселената и колонизираат други планети. А технологијата има напреднато толку многу, што смртта веќе не е ништо повеќе од непријатност. Секој човек е опремен со т.н. „платформа“, вградена во ‘рбетниот столб, која е негова дигитализирана копија. Кога ќе умре спокојно може да биде префрлен во друго тело, наречено „ракав“.

Ако си доволно богат, можеш да си избереш тело по нарачка – од различна раса и пол, – опремено со илјадници уреди, поиздржливо на зрачење, борбен ракав, ракав за задоволства, итн. Ако не, можат да те „постават“ во евтин синтетички ракав или едноставно да те пратат во складиштето и да заборават за тебе.

Со оваа технологија човечкиот живот се продолжил многу. Така е и со главниот лик – Такеши Ковач, – емисар на ОН. Тој живее повеќе од 150 години, исполнети со борби. Емисарската служба има стекнато митско значење за луѓето. Емисарите се психолошки софистицирани војни, со дополнително поттикната интуиција, кои поминале сурова обука и се испраќани во најжешките и најконфликтни точки од Универзумот.

Првите 10 епизоди на првата сезона се сценарио на Лаета Калогридис, која го напиша сценариото за „Островот Шатер“ (со Леонардо ди Каприо) и „Терминатор Битие“.
„Altered Carbon“ има уште две книги продолженија и ако серијата и се допадне на публиката, тогаш има изобилство од дополнителни материјали за работа за втора и трета сезона.

Превземено од:

http://standard.mk/netflix-raboti-na-nova-detektivska-sajberpank-serija-bazirana-na-knigata-altered-carbon/
Серијата е достапна од 02.02 на Нетфликс, 10 епизоди. Првата епизода ја режира Miguel Sapochnik, нам добро познат од GoT. Главна улога е Joel Kinnaman.

Не сум ја почнал, така да немам некој личен осврт засега. Многу фама се дигна пред месец и нешто за серијава, така да претпоставувам дека вреди да се изгледа. Еве и добар (spoiler-free) опис од хрватското IT списание BUG.

https://www.bug.hr/tv-serije/tv-preporuka-altered-carbon-2743

http://www.imdb.com/title/tt2261227/
https://en.wikipedia.org/wiki/Altered_Carbon_(TV_series)
 

Goxyto

#FinoAllaFine
Член од
31 јануари 2010
Мислења
2.589
Поени од реакции
2.534
Chetiri epizodi izgledani do sea. Serijata mi go vrakja ona chuvstvo koe go imav pred sekoja epizoda na Brejking Bed. Predobro i prejako i edvaj chekam naredna i gledajte ja. 9/10!

edit: pod edvaj chekam = da peram i jadenje da praam treba znachi za tri saati baba
 
Член од
4 февруари 2012
Мислења
5.943
Поени од реакции
5.139
Ги гледав првите три епизоди,ок е но не сум многу импресиониран со оглед на тоа каква фрка се направи околу сериава.
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.334
Поени од реакции
4.923
Средно жалосно. Лабаво поставена приказна и безвезе кастинг. Ако сакам SF подобро би гледал Expanse...
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Overhyped total piece of bullcrap.
Кај фатив ова да го гледам, кај се запустив, пуст хајп и помодарство. 5 филма ќе си изгледав.
Лоша глума, чизи witty comments, онаа џандаркана Ортега не можам да ја смислам, ефекти/синематографија/сет дизајн ок до некаде иако веќе видени на многу други места... не е ни интересна причата.
А имево звучно што да ти кажам, си викаш којзнае шо ќе биде, сите watching на Фејсбук...
Ако видам над 8.8 на ИМДБ веќе за нови серии никад не им верувам.

хах, 8.5, ај, да речеме дека се признава иако и тоа е многу.
 
S

staycalm

Гостин
Ја изгледав цела, првата епизода не ме привлече и уопште не ја гледав со внимание ама и дадов втора шанса и супер ми беше.
 
Член од
26 април 2012
Мислења
204
Поени од реакции
123
Изгледа не очекувале таков hype за серијава од netflix зошто дефинитивно по мене кастингот им е катастрофа освен James Purefoy, а и тој во оваа улога неможеше да се докаже, барем по тоа што го видов во The Following се работи за добар глумец. Најверојатно следната сезона ќе одат по втората книга каде што дејството е на друга планета, главниот лик има ново тело и многу нови ликови еве шанса за нетфликс да направи еден добар рекаст :D
@Jedah големо :bravobe: за The Expanse. Обожавам сф серии и мислам дека The Expanse е нешто најдобро снимено во последниве години.
 
Член од
15 март 2010
Мислења
5.862
Поени од реакции
6.369
Незнам што толку филозофирате, хајп имало незнам што имало .. Серијалов како за Sci-Fi е супер квалитетен, секој кој си го почитува жанров мора да го гледа... А вие одете таму глејте си зомбиња и вампири серии, бидејќи таму хајпот е одраз на вистински квалитет :tapp: ...
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Незнам што толку филозофирате, хајп имало незнам што имало .. Серијалов како за Sci-Fi е супер квалитетен, секој кој си го почитува жанров мора да го гледа... А вие одете таму глејте си зомбиња и вампири серии, бидејќи таму хајпот е одраз на вистински квалитет :tapp: ...
Хајпот со Нетфликс серии во последно време е на огромно ниво. Наеднаш се добиваат илјадници гласови на IMDB, најчесто напумпани и веројатно во позадина се случува некоја мала превара.

Серијата е просечна, имало или немало хајп, не го менува фактот дека има досадна прича и лоша глума. Хајпот не влијае на мојата оценка за серијата.
Супер квалитет и серијава не одат во иста реченица.
Еве, може нешто малку да поднаучи од Legion за да дојде до некаков квалитет, кој повторно би бил далеку од супер поради чизи репликите на еден од најклишевскиот женски џандар лик, Ортега.
Тежок очај е типката, тежок.

Сцените со тепање беа потпросечни. Одбери
било
која
една
тепачка од Banshee, ќе биде подобра од сите од AC заедно.

Ми се допаѓа како го исфорсира хајпот како аргумент, а другите објаснувања ти се генеричен булшит или погрешни претпоставки.

Серијава може да биде супер само за оние кои немаат видено вистински квалитет.
 
Член од
30 април 2013
Мислења
267
Поени од реакции
79
Мене пак главниот лик ми одеше на нерви,ама пак реално,не ја гледав за ликовите,туку шпекулативно,за приказната.Приказната,тој страв или голема шанса ,со клонирањето за вечен живот,е,не знам,етичко прашање,За,или,против горе долу добро се поставени работите.Јас се надевам на поинаква следна сезона,има тука материјал,тие cgi мирудии не беа толку лоши,е сега ако има пари то би изгледало светски.Значи,ај да не бидиме негатини многу,зачувајте ја негативноста за новите X-FILES,епизоди,се надевам барем досиеата х ќе престанат да ги снимаат,да не се резилат повеќе ,а за оваа,има надеж.
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.668
Поени од реакции
4.397
Некако не очекував толку негативни коментари. Мене лично првава сезона ми беше доста солидна со исклучок на сестрата на главниот лик(и го заборавив името).

П.С На серијава налетав сосем случајно и имав нула хајп и очекувања па можеби затоа мислењето ми е по-позитивно од останатите членови.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Серијава е закон пет епизоди досега изгледани до утре уште пет.
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.122
Поени од реакции
15.937
Изгледав три епизоди (по толку им давам шанса на серииве) за да видам што, како се случува. Нема да ја продолжувам.
Визуелно ми се допаѓа како изгледа, друг плус е што он е многу пријатен за око.
Приказната не ми е јасна скроз, тук таму надофрлано, недообјаснето, буквално никој од ликовите не ми се допаѓа, нити навивам за нив.
8.2 оценка, а накрај излегува дека освен добро парче за гледање, другото не ти задржува внимание.
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.668
Поени од реакции
4.397
Изгледав три епизоди (по толку им давам шанса на серииве) за да видам што, како се случува. Нема да ја продолжувам.
Визуелно ми се допаѓа како изгледа, друг плус е што он е многу пријатен за око.
Приказната не ми е јасна скроз, тук таму надофрлано, недообјаснето, буквално никој од ликовите не ми се допаѓа, нити навивам за нив.
8.2 оценка, а накрај излегува дека освен добро парче за гледање, другото не ти задржува внимание.
Визуелно е дефинитивно прилично добра. Само што излезе втора сезона и би рекол дека приказната и е појака страна во оваа сезона има интересни твистови, покохерентна е, а со тоа и помалку хаотична што може да се земе како замерка за првата сезона.

П.С Лично не ми пречи хаосот ако на крај на сезона некако се поврзат работите.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom