Against Modern Football

Ѓорче 1932

тој сум...
Член од
17 февруари 2009
Мислења
13.564
Поени од реакции
11.576
Не гледам како фудбалот губи тука. Бланко чекот ќе биде поголем притисок за играчот да напредува. Ако успее, убаво за фудбалот, ако не успее лошо по Арапите, бидејќи тие ги дале парите, а исто за фудбалот како игра. И да го плател некој 10 милиони немало да успее. Играта не губи.

Всушност и самата констатација вреди 10 милиони евра е типична бизнис констатација, на основа на цените на пазарот и нема врска со фудбалот како спорт. А пазарите се менуваат, но тоа е повеќе тема за економија, тоа не го засега спортот како целина, туку ги редефинира големите играчи во истиот.
И викаш добар си ти ?

Абе човек,губи фудбалот многу бе,ја губи смислата на самата игра,ја нема пасијата од порано,ја нема страста.
Ете,имаш google пиши у search old football matches и види што слики ке ти извади,од Англија,Шкотска,Италија.
Не играле тогаш парите,играле нозете,срцето.
Ова денеска е shit football,со чест на мал број клубови кои што сеуште се old school.
Мал пример,Милвол секоја година е претентенд за влез од втора во прва англиска лига,ама навивачите не дозволудаат да влезе нивниот клуб во прва лига,баш поради тоа што и тие се водат против она against modern football.Една од причините е таа поради која не сакаат влез во прва лига,па сега ти види за некого колку значи тоа against modern football и зошто се повеќе и повеќе се вадат такви транспаренти,пароли кореографии.

Фудбалот не е економија или атомска физика,фудбалот е љубов,страст,емоции !


Патем,Арапите ги боли таквото за парите што ги фрлаат,им тече нафта у километарско големиот двор.Ова со фудбалот им е чисто хоби,не дека го сакат фудбалот,разбираат нешто од тоа.Слушнале од телевизија овој клуб нема пари и е во криза и оп на арапот пун со Ќешо му светнува сијаличката у мозок: еј абе ново хоби ќе имам од денеска.Чек да извадам некое евро од под перница да го купам Сити/ПСЖ/Малага или whateva football team.
Играта губи и тоа како,пошо секој ебан играч ќе посака/сака да игра за тој клуб,не од она “сака“ поради тоа што тимот го симпатишел како мал,има идоли од тој клуб,туку поради ПАРИТЕ.Баш поради тие пари тој може да каже,мене тато кога ме правеше ми кажа дека Сити ќе биде јак клуб и таму само да играм,на друго место никако.

И така,ден денеска се помалку и помалку играчи има што играат со срце за својот клуб,сите трчаат по парите,факат факт,никој не може да ме разубеди.
Чест на играчите како Сколс,Гигс,Занети,Тоти...е такви играчи треба Се повеќе и повеќе да има,а не обратно.

Ете во кратки црти зошто Арапите и нивните МИЛИЈАРДИ го уништуваат фудбалот !

btw и ПСЖ беше тим со многу јаки навивачи се додека не дојдоа Арапите кои почнаа да соработуваат со власта,да ги бркаат ВИСТИНСКИТЕ НАВИВАЧИ од клубот и трибината каде што го оставиле животот на сметка на тоа Псж да го напраат гомно клуб.Додуша успеаа во тоа,ПСЖ денеска нема навивачи,Арапите се среќни и перат пари од Псж,навивачите трпат,забранет влез на стадион,некој се соочува со затворски казни,некој веќе е во затвор и така.

Битно фудбалот не губи,fuck yea,true story (y)


AGAINST MODERN FOOTBALL !!
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.125
Поени од реакции
25.516
И викаш добар си ти ?

Абе човек,губи фудбалот многу бе,ја губи смислата на самата игра,ја нема пасијата од порано,ја нема страста.
Ете,имаш google пиши у search old football matches и види што слики ке ти извади,од Англија,Шкотска,Италија.
Не играле тогаш парите,играле нозете,срцето.
Ова денеска е shit football,со чест на мал број клубови кои што сеуште се old school.
Мал пример,Милвол секоја година е претентенд за влез од втора во прва англиска лига,ама навивачите не дозволудаат да влезе нивниот клуб во прва лига,баш поради тоа што и тие се водат против она against modern football.Една од причините е таа поради која не сакаат влез во прва лига,па сега ти види за некого колку значи тоа against modern football и зошто се повеќе и повеќе се вадат такви транспаренти,пароли кореографии.

Фудбалот не е економија или атомска физика,фудбалот е љубов,страст,емоции !


Патем,Арапите ги боли таквото за парите што ги фрлаат,им тече нафта у километарско големиот двор.Ова со фудбалот им е чисто хоби,не дека го сакат фудбалот,разбираат нешто од тоа.Слушнале од телевизија овој клуб нема пари и е во криза и оп на арапот пун со Ќешо му светнува сијаличката у мозок: еј абе ново хоби ќе имам од денеска.Чек да извадам некое евро од под перница да го купам Сити/ПСЖ/Малага или whateva football team.
Играта губи и тоа како,пошо секој ебан играч ќе посака/сака да игра за тој клуб,не од она “сака“ поради тоа што тимот го симпатишел како мал,има идоли од тој клуб,туку поради ПАРИТЕ.Баш поради тие пари тој може да каже,мене тато кога ме правеше ми кажа дека Сити ќе биде јак клуб и таму само да играм,на друго место никако.

И така,ден денеска се помалку и помалку играчи има што играат со срце за својот клуб,сите трчаат по парите,факат факт,никој не може да ме разубеди.
Чест на играчите како Сколс,Гигс,Занети,Тоти...е такви играчи треба Се повеќе и повеќе да има,а не обратно.

Ете во кратки црти зошто Арапите и нивните МИЛИЈАРДИ го уништуваат фудбалот !

btw и ПСЖ беше тим со многу јаки навивачи се додека не дојдоа Арапите кои почнаа да соработуваат со власта,да ги бркаат ВИСТИНСКИТЕ НАВИВАЧИ од клубот и трибината каде што го оставиле животот на сметка на тоа Псж да го напраат гомно клуб.Додуша успеаа во тоа,ПСЖ денеска нема навивачи,Арапите се среќни и перат пари од Псж,навивачите трпат,забранет влез на стадион,некој се соочува со затворски казни,некој веќе е во затвор и така.

Битно фудбалот не губи,fuck yea,true story (y)


AGAINST MODERN FOOTBALL !!
Првиот пасус за старите мечеви ми личи само на патетична носталгија. Фудбалот денес е најмалку десет пати поквалитетен од фудбалот пред 40-50 години и тоа е факт. На Милвол нека им е со среќа со концептот и така работите одат натаму за да се создаде супер-лига па тогаш тимовите како Милвол ќе бидат оставени да си го фураат филмот слободно. Како ќе ги задржат квалитетните играчи си е нивен проблем.

Е сега, за делот фудбалот не е економија. Фудбалот е бизнис од моментот кога од аматерски станал професионален. Кога играчите почнале да заработуваат и живеат од играње. Заработување на милиони и амбицијата да се биде најдобар меѓу најдобрите е и тоа како добар мотиватор што ја заменува љубовта, страста и пасијата.

Фино што за Арапите фудбалот е хоби. За другите е бизнис. Овие инвестираат во хобито, не очекуваат да им се вратат пари од бизнисот. И сега тие што се водат од бизнис логика се добри, тие што инвестираат неразумно не чинат... Гигс, Сколс, Занети, Тоти имаа и спортски успеси и добра финансиска компензација за својата лојалност. Најди некој пример на талентиран фудбалер што останал во неговиот мал локален клуб.

И сумарно, јас го разбирам твојот став, затоа што го земам како став на навивач. Но, фудбалот од одамна не е насочен кон навивачите, туку кон фановите. А фановите сакаат да гледаат добра претстава и да се забавуваат. Фан на играта не губи ништо од тоа што навивачите на ПСЖ ги немало на трибина, ако кога ќе ја купи картата и влезе на стадион гледа поквалитетен фудбал и позабавна игра од предходно. Денес дерби во Англија е Јунајтед-Ливерпул, утре ќе биде Сити-Виган можеби. Ништо трагично, природен процес.

Е сега, протестов би држел вода ако е против комерцијализирањето на играта и ставањето на пиедестал на фановите пред навивачите. Ама малку закасниле тогаш, едно 20-тина години. И лицемерно е да иде тоа од навивачи на Ајакс, клуб што им го прави пола век на останатите помали холандски клубови баш истото што сега нив им го прават Арапите.
 
F

FARANG

Гостин
Првиот пасус за старите мечеви ми личи само на патетична носталгија. Фудбалот денес е најмалку десет пати поквалитетен од фудбалот пред 40-50 години и тоа е факт. На Милвол нека им е со среќа со концептот и така работите одат натаму за да се создаде супер-лига па тогаш тимовите како Милвол ќе бидат оставени да си го фураат филмот слободно. Како ќе ги задржат квалитетните играчи си е нивен проблем.

Е сега, за делот фудбалот не е економија. Фудбалот е бизнис од моментот кога од аматерски станал професионален. Кога играчите почнале да заработуваат и живеат од играње. Заработување на милиони и амбицијата да се биде најдобар меѓу најдобрите е и тоа како добар мотиватор што ја заменува љубовта, страста и пасијата.

Фино што за Арапите фудбалот е хоби. За другите е бизнис. Овие инвестираат во хобито, не очекуваат да им се вратат пари од бизнисот. И сега тие што се водат од бизнис логика се добри, тие што инвестираат неразумно не чинат... Гигс, Сколс, Занети, Тоти имаа и спортски успеси и добра финансиска компензација за својата лојалност. Најди некој пример на талентиран фудбалер што останал во неговиот мал локален клуб.

И сумарно, јас го разбирам твојот став, затоа што го земам како став на навивач. Но, фудбалот од одамна не е насочен кон навивачите, туку кон фановите. А фановите сакаат да гледаат добра претстава и да се забавуваат. Фан на играта не губи ништо од тоа што навивачите на ПСЖ ги немало на трибина, ако кога ќе ја купи картата и влезе на стадион гледа поквалитетен фудбал и позабавна игра од предходно. Денес дерби во Англија е Јунајтед-Ливерпул, утре ќе биде Сити-Виган можеби. Ништо трагично, природен процес.

Е сега, протестов би држел вода ако е против комерцијализирањето на играта и ставањето на пиедестал на фановите пред навивачите. Ама малку закасниле тогаш, едно 20-тина години. И лицемерно е да иде тоа од навивачи на Ајакс, клуб што им го прави пола век на останатите помали холандски клубови баш истото што сега нив им го прават Арапите.
Супер кажано. Додај на последниот пасос дека Ајекс е евреиски клуб кој углавно го евреите од европа го користат за перење пари. Незнам од каде тоа дека арапите кој незнаат колку пари имаат ќе переле пари во ПСЖ ко на нив да им дошло до тоа, и онака купија клуб во земја со највисок данок во европа, да им беше до перење пари или заштеда имаа миљон други подобри опции. Тоа иначе дека Милвол несакал во премиер лигата да некој друг да му го кажете, факт е дека Милвол НЕМОЖЕ погоре оти нема подршка и пари, никој денес неќе да спонзорира клубови со кретенски навивачи кој го уништуваат клубот. Милвол е мал клуб единствено познат по хулиганството и ако збориш со нормален фан на клубот ќе ти каже дека тоа е најлоша работа што му се случило на клубот.
 
Член од
8 април 2007
Мислења
16.034
Поени од реакции
9.126
^ Е зошто ако е така, има луѓе кои инвестираат во Вест Хем? И едните и другите имале исти навивачи (хулигани). Работата е во тоа што Милвол е во долгови до гуша, па затоа никој не сака да влезе во Милвол. Не дека заради навивачите никој не сакал да инвестира.

Нема врска, забега муабетов. Ама факт е дека фудбалов стана бизнис, а тоа мене како и на многу други не ми се допаѓа ама баш ич.
 

Ѓорче 1932

тој сум...
Член од
17 февруари 2009
Мислења
13.564
Поени од реакции
11.576
Првиот пасус за старите мечеви ми личи само на патетична носталгија. Фудбалот денес е најмалку десет пати поквалитетен од фудбалот пред 40-50 години и тоа е факт. На Милвол нека им е со среќа со концептот и така работите одат натаму за да се создаде супер-лига па тогаш тимовите како Милвол ќе бидат оставени да си го фураат филмот слободно. Како ќе ги задржат квалитетните играчи си е нивен проблем.

Е сега, за делот фудбалот не е економија. Фудбалот е бизнис од моментот кога од аматерски станал професионален. Кога играчите почнале да заработуваат и живеат од играње. Заработување на милиони и амбицијата да се биде најдобар меѓу најдобрите е и тоа како добар мотиватор што ја заменува љубовта, страста и пасијата.

Фино што за Арапите фудбалот е хоби. За другите е бизнис. Овие инвестираат во хобито, не очекуваат да им се вратат пари од бизнисот. И сега тие што се водат од бизнис логика се добри, тие што инвестираат неразумно не чинат... Гигс, Сколс, Занети, Тоти имаа и спортски успеси и добра финансиска компензација за својата лојалност. Најди некој пример на талентиран фудбалер што останал во неговиот мал локален клуб.

И сумарно, јас го разбирам твојот став, затоа што го земам како став на навивач. Но, фудбалот од одамна не е насочен кон навивачите, туку кон фановите. А фановите сакаат да гледаат добра претстава и да се забавуваат. Фан на играта не губи ништо од тоа што навивачите на ПСЖ ги немало на трибина, ако кога ќе ја купи картата и влезе на стадион гледа поквалитетен фудбал и позабавна игра од предходно. Денес дерби во Англија е Јунајтед-Ливерпул, утре ќе биде Сити-Виган можеби. Ништо трагично, природен процес.

Е сега, протестов би држел вода ако е против комерцијализирањето на играта и ставањето на пиедестал на фановите пред навивачите. Ама малку закасниле тогаш, едно 20-тина години. И лицемерно е да иде тоа од навивачи на Ајакс, клуб што им го прави пола век на останатите помали холандски клубови баш истото што сега нив им го прават Арапите.
Човек смешен си.
Абе нели разбирате дека нас навивачите не не интересира толку квалитетот на фудбалот ?!
Нели разбирате дека фудбалот се игра за навивачите,а не за арапите и евреите полни со пари што ич кур не ги боли воопшто за фудбалот ?
Изгледа не разбирате,ни ти,ниту никој друг кој овде продава муда за бубрези.
Фудбалот си го помешал ти со хокејот на мраз изгледа,па уште ми пишуваш тука најдобар,мотиватор,амбиција.
Абе човек,умре тоа бе,не гледајте многу Манчестер Јунајтед,Челзи,Арсенал,Ливерпул,Барса,Реал,осврнете се малку на пониските лиги,таму е вистинскиот фудбал,а ти ако сакаш да гледаш фудбал на трибина уз пиво у лева и кобасица у десна рака,тоа можеш и дома да го напраиш пред ТВ.
Еве зошто поголемиот дел е кретенска нација од нас,поради погрешното сфаќање на фудбалот,на љубовта,страста и пасијата што ја носи фудбалот.
Не ми се прај економичар,јас никогаш не сум го гледал фудбалот од таа страна,економската,не ни сакам да го гледам.
Ретко кога гледам дома високо квалитетен фудбал од типот на дербијата меѓу Челзи,Ливерпул,Арсенал,Манчестер Јунајтед и останатите големи клубови.
Глеам нисколигашки фудбал (втора англиска лига,втора италијанска лига) и среќен сум поради тоа,посетувам стадиони секој викенд,го бодрам мојот клуб кој егзистира во втора лига и среќен сум поради тоа.

За последниот пасус не те разбирам,сакаш да кажеш дека не се толку битни навивачите,колку што е битен фанот ?
Дека поради фановите се игра фудбалот ?
Епа ондак зошто после секоја победа одат играчите на победничките екипи кон своите навивачи,оние кои оставаат душа на трибина секој викенд,секаде,против секого ?
Размисли малку,ако нема навивачи,клубот едноставно е мртов,не постои.А клуб без навивачи не е клуб.
Не ве разбирам бе луѓе,не ве разбирам,зборите за работи за кои воопшто немате врска.
 
Член од
11 ноември 2009
Мислења
1.227
Поени од реакции
556
Фудбалот забега во погрешна насока, тоа е факт. Секако дека парите се најголемиот виновник за тоа.
Нема веќе традиција, дух, ко што некој рече - го насочуваат фудбалот кон фановите, а не кон навивачите и со тоа за мене фудбалот губи многу. Убаво е да одгледаш квалитетен меч, ама ако нема добра поддршка и страст од трибините чувството не е потполно.

Дури и најквалитетните екипи кога играат на испаѓање во ЛШ го убиваат фудбалот се со цел да се пласираат понатаму - односно за повеќе пари. Тактики, тактики, а од фудбалска убавина ништо.

Да ги оставиме ПСЖ и Сити, кои се колку толку познати клубови. Што правиме со Анжи, па и Клуж?
Ќе дојде Анжи, ќе пребие тимови со историја и дух како Звезда, Стеауа, Феенорд, Легија, Хајдук, па и Вардар... А на трибините трагедија. Сте гледале ли меч на Анжи кога игра дома?

Да е до мене, се уште на сцена би била забраната за играчи до 27 години, а не да ги водат најквалитетните деца од 15, 16 години за 200.000 евра. Се губи конкурентноста во фудбалот, а со тоа и занимливоста.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.714
Поени од реакции
17.376
чекај малце како може навивачите да не ги интересира квалитетот на фудбалот? Гледај си ти пониските лиги ако ти е вистински фудбалот,мене тоа ми е неквалитет и ќе си глеам Манчестер,Барса. И ја сум против претераното трошење на пари од страна на богаташиве,али очигледно тоа го подобрува фудбалот(квалитетот). Ама вие очигледно не сваќате дека навивачите постојат ради клубовите а не обратно. Ти моеш што сакаш да праиш али не генерализирај за тоа,гледај си фудбал во 2ра лига.
И фановите се побитни од навивачите,не им треба на големите клубови организирана група која ќе им кажува што да прават на газдите..а тие си платиле за тоа,капитализам е јебига.Ако мислиш дека не е така еве запрашај се за псж зашто ги снемува навивачите :)

Да додадам,последниве години многу го исфорсираа ова дека богаташиве ги купуваат играчите...Сеа сите се буните а не глеам некој да се бунеше порано коа Реал ќе спукаше опасна сума.Парите го вртат светот денес,не е ова од завчера со купувањево.Најаките европски клубови се богати,и трошат пари за играчите од други клубови.Па тоа не им пречи на 90% од популацијата да се фанови на нив.
 
F

FARANG

Гостин
^ Е зошто ако е така, има луѓе кои инвестираат во Вест Хем? И едните и другите имале исти навивачи (хулигани). Работата е во тоа што Милвол е во долгови до гуша, па затоа никој не сака да влезе во Милвол. Не дека заради навивачите никој не сакал да инвестира.

Нема врска, забега муабетов. Ама факт е дека фудбалов стана бизнис, а тоа мене како и на многу други не ми се допаѓа ама баш ич.
Очигледно никогаш не си бил во Лондон па да знаеш зошто е тоа така. Вест Хем до пред Роман да дојде беше МНОГУ ПОГОЛЕМ клуб дури и од Челси. Разликата ти е ко Вардар и Еуро милк.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.125
Поени од реакции
25.516
Човек смешен си.
Абе нели разбирате дека нас навивачите не не интересира толку квалитетот на фудбалот ?!
Нели разбирате дека фудбалот се игра за навивачите,а не за арапите и евреите полни со пари што ич кур не ги боли воопшто за фудбалот ?
Изгледа не разбирате,ни ти,ниту никој друг кој овде продава муда за бубрези.
Фудбалот си го помешал ти со хокејот на мраз изгледа,па уште ми пишуваш тука најдобар,мотиватор,амбиција.
Абе човек,умре тоа бе,не гледајте многу Манчестер Јунајтед,Челзи,Арсенал,Ливерпул,Барса,Реал,осврнете се малку на пониските лиги,таму е вистинскиот фудбал,а ти ако сакаш да гледаш фудбал на трибина уз пиво у лева и кобасица у десна рака,тоа можеш и дома да го напраиш пред ТВ.
Еве зошто поголемиот дел е кретенска нација од нас,поради погрешното сфаќање на фудбалот,на љубовта,страста и пасијата што ја носи фудбалот.
Не ми се прај економичар,јас никогаш не сум го гледал фудбалот од таа страна,економската,не ни сакам да го гледам.
Ретко кога гледам дома високо квалитетен фудбал од типот на дербијата меѓу Челзи,Ливерпул,Арсенал,Манчестер Јунајтед и останатите големи клубови.
Глеам нисколигашки фудбал (втора англиска лига,втора италијанска лига) и среќен сум поради тоа,посетувам стадиони секој викенд,го бодрам мојот клуб кој егзистира во втора лига и среќен сум поради тоа.

За последниот пасус не те разбирам,сакаш да кажеш дека не се толку битни навивачите,колку што е битен фанот ?
Дека поради фановите се игра фудбалот ?
Епа ондак зошто после секоја победа одат играчите на победничките екипи кон своите навивачи,оние кои оставаат душа на трибина секој викенд,секаде,против секого ?
Размисли малку,ако нема навивачи,клубот едноставно е мртов,не постои.А клуб без навивачи не е клуб.
Не ве разбирам бе луѓе,не ве разбирам,зборите за работи за кои воопшто немате врска.
А сега од друга страна, зошто мислиш дека некого го интересира како навивачите гледаат на фудбалот? Не е точно дека фудбалот се игра за навивачите, спортот може да совршено функционира и без навивачите. Пример, НБА. Таму нема навивачи во класична смисла на зборот. Ако навивачите на гледаат на фудбалот како бизнис, тоа е нивен проблем, не проблем на фудбалот. Фудбалот е бизнис од одамна.

И да, фудбалот веќе се игра за фановите. Нема сопственик што не би избрал како конзумент фан, што на стадион би дошол со своето семејство, или со својот бизнис партнер, па после натпревар да седне и во ултралуксузниот ресторан во склоп на стадионот на вечера или бизнис средба и потроши десетина пати повеќе од вредноста на влезницата, пред навивач што на стадион оди да навива. И тоа е факт, без разлика дали им се допаѓа на навивачите или не. Играчите и нивното отпоздравување на навивачите се само дел од ПР планот на тимот. Играчот зема плата за тоа. Иако во последно време се повеќе и повеќе забораваат.
 
F

FARANG

Гостин
Човек смешен си.
Абе нели разбирате дека нас навивачите не не интересира толку квалитетот на фудбалот ?!
Нели разбирате дека фудбалот се игра за навивачите,а не за арапите и евреите полни со пари што ич кур не ги боли воопшто за фудбалот ?
Изгледа не разбирате,ни ти,ниту никој друг кој овде продава муда за бубрези.
Фудбалот си го помешал ти со хокејот на мраз изгледа,па уште ми пишуваш тука најдобар,мотиватор,амбиција.
Абе човек,умре тоа бе,не гледајте многу Манчестер Јунајтед,Челзи,Арсенал,Ливерпул,Барса,Реал,осврнете се малку на пониските лиги,таму е вистинскиот фудбал,а ти ако сакаш да гледаш фудбал на трибина уз пиво у лева и кобасица у десна рака,тоа можеш и дома да го напраиш пред ТВ.
Еве зошто поголемиот дел е кретенска нација од нас,поради погрешното сфаќање на фудбалот,на љубовта,страста и пасијата што ја носи фудбалот.
Не ми се прај економичар,јас никогаш не сум го гледал фудбалот од таа страна,економската,не ни сакам да го гледам.
Ретко кога гледам дома високо квалитетен фудбал од типот на дербијата меѓу Челзи,Ливерпул,Арсенал,Манчестер Јунајтед и останатите големи клубови.
Глеам нисколигашки фудбал (втора англиска лига,втора италијанска лига) и среќен сум поради тоа,посетувам стадиони секој викенд,го бодрам мојот клуб кој егзистира во втора лига и среќен сум поради тоа.

За последниот пасус не те разбирам,сакаш да кажеш дека не се толку битни навивачите,колку што е битен фанот ?
Дека поради фановите се игра фудбалот ?
Епа ондак зошто после секоја победа одат играчите на победничките екипи кон своите навивачи,оние кои оставаат душа на трибина секој викенд,секаде,против секого ?
Размисли малку,ако нема навивачи,клубот едноставно е мртов,не постои.А клуб без навивачи не е клуб.
Не ве разбирам бе луѓе,не ве разбирам,зборите за работи за кои воопшто немате врска.

Да ти дадеме медаља дека гледаш клуб во втора лига? Друже јас ја гледам и спонзорирам Престон Македониа што игра во трета лига во викторија, 4та австралиска лига практично и што сега? Гледам фудбал оти си го сакам клубот и ич не ми прави разлика каде и во која лига е. Сепак да не се лажеме ако порано имавме по 4-5 000 публика денес имаме 200-300. Исто и за Вардар во екс ју се сеќавам која публика ја имавме а сега види не. КВАЛИТЕТ и само КВАЛИТЕТ тоа се бара. Сите овие филмови што си ги правите се само ради тоа што нашите клубови не се во игра за нешто такво. Првиот пример за Нејмар и Сао Паоло, да може не вреди тие пари ама сега клубот кој го направи или пронајде Нејмар ќе има многу повеќе средства да вложи во некој друг проект кој ќе донесе/направи уште подобри играчи.
 

Ѓорче 1932

тој сум...
Член од
17 февруари 2009
Мислења
13.564
Поени од реакции
11.576
многу експерти што не го разбираат фудбалот...море премногу :pos:

Ве оставам на мира ајде,не ви кршам филмови
 

Ернесто ЧЕ Гевара

Hasta La Victoria Siempre
Член од
21 јуни 2010
Мислења
14.019
Поени од реакции
20.761
Фино што за Арапите фудбалот е хоби. За другите е бизнис. Овие инвестираат во хобито, не очекуваат да им се вратат пари од бизнисот. И сега тие што се водат од бизнис логика се добри, тие што инвестираат неразумно не чинат... Гигс, Сколс, Занети, Тоти имаа и спортски успеси и добра финансиска компензација за својата лојалност. Најди некој пример на талентиран фудбалер што останал во неговиот мал локален клуб.
Баш Тоти имаше шанса да се пресели во појак клуб од Рома. Да ги избереше милионите пред лојалноста кон Рома, неговата кариера (веројатно) ќе имаше подруга насока.
Да прифател Тоти пред 10ина години трансфер во Јунајтед(и многу други европски клубови кои покажувале интерес за него), сега веројатно ќе имаше освоено неколку ЛШ, национални титули, купови, суперкупупови и безброј индивидуални награди, голема веројатност и за Златна Топка. ;)
Тоти со Рома има освоено само една титула во Серија А и по 2 италијански купови и супер-купови. И тоа е се, ништо повеќе! Ама, го има срцето на Римјаните. Тој засекогаш ќе остане Er Pupone, Принцот на Рим. Тој е икона на Рома, жива легенда, рекордер и по бројот на настапи и постигнати голови.
Тоа е тоа што им недостасува на повеќето играчи, што избираат пари и медиумска слава, пред лојалност кон клубот во кој си се афирмирал.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.125
Поени од реакции
25.516
Да прифател Тоти пред 10ина години трансфер во Јунајтед(и многу други европски клубови кои покажувале интерес за него), сега веројатно ќе имаше освоено неколку ЛШ, национални титули, купови, суперкупупови и безброј индивидуални награди, голема веројатност и за Златна Топка. ;)
Веројатно ќе имаше. Тоа што сега нема е негов проблем. За десетина години кога ќе набројуваат играчи од негово време Дел Пиеро, Зидан, Фиго, Роналдо, Бекам, Ривалдо секогаш ќе бидат ставани пред него. Всушност, прашање е и дали ќе го споменува некој. А Рим ќе најде нов принц, тие се минливи. ;)
 

Ѓорче 1932

тој сум...
Член од
17 февруари 2009
Мислења
13.564
Поени од реакции
11.576
Веројатно ќе имаше. Тоа што сега нема е негов проблем. За десетина години кога ќе набројуваат играчи од негово време Дел Пиеро, Зидан, Фиго, Роналдо, Бекам, Ривалдо секогаш ќе бидат ставани пред него. Всушност, прашање е и дали ќе го споменува некој. А Рим ќе најде нов принц, тие се минливи. ;)

Не викај два пати ;)
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.714
Поени од реакции
17.376
Како и да е Рома не е мал локален клуб,да беше некое 3то лигашко клубче ќе видевме колку вреди љубовта кон клубот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom