Adobe Photoshop - совети, туториали, помош

  • Креатор на темата Acid
  • Време на започнување
P

Princ

Гостин
night_crawler напиша:
Se nadevam vi se dopadna tutorialot :)
Браво, супер туторијал. Давај уште кога ќе можеш! :)
Патем, ќе ти го препишам во кирилица овој пат постот, но не би било лошо доколку почнеш да користиш на форумов кирилица и ти. Ради естетика, не за друго :)
 
Член од
16 февруари 2006
Мислења
2.830
Поени од реакции
21
И јас мислам ко Мандрак ова со црвеново не ми се свига џабе време губење и добар туториал btw :)
 
Член од
14 декември 2005
Мислења
130
Поени од реакции
2


Она што тука го хостирам неможам да го опишам со туториали туку го хостирам онака што би рекол. Ако некој сака нешто да ме праша како сум го направил ова или она слободно, зошто ако опишувам со туториали ќе ми треба доста време, а имам и користено плагинзи за да се добијат одредени ефекти како на сликата. Плагинзи кои што не доаѓаат со стандардниот пакет на AdobePhotoshop.
 
Член од
2 декември 2005
Мислења
9
Поени од реакции
2
Mandrak напиша:
Забелешка до постот на night_crawler:
-Воопшто е непотребно да се бои транспарентно во црвено па да се прави маска на леерот. Многу поедноставно е ако се селектираат површините со polygonal laso tool и на селекцијата пред да и се додаде gaussian blur да се стави feather на селекцијиата. -А и попрецизно се селектираat површините poliganal laso-то:)
Jasno mi e se so govoris, znam deka postojat poveke principi na rabota.
Ama obidise pa ti objasni go tvojot princip na rabota pa napisi tutorial , ova so go objasnuvas samo moze na mene da mi e jano (mislam i za mene e nameneto de) i na ose nekoj ama ne na site.
brisejte me ne e problem, ako ova se smeta za flood
btw
Daj be nekoj da mi objasni ne li biduva barem adresite od slikite da se pastiraat da ne se macam na raka da gi pisuvam
i izvinejte so pisam pak na latinica ama na drugite tutorials nema da se povtori :)
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.199
Поени од реакции
34.432
Одлични туторијали, продолжете со добрата работа. :wink:
 
P

Princ

Гостин
night_crawler напиша:
Daj be nekoj da mi objasni ne li biduva barem adresite od slikite da se pastiraat da ne se macam na raka da gi pisuvam
i izvinejte so pisam pak na latinica ama na drugite tutorials nema da se povtori :)
Поубо е ако има слика на туториалот. Дури, можеш да видиш дека јас по 100 пати ги препишувам. На форумот се прикажува мала слика (за да не им трошам трансфер на тие со ограничен месечен трансфер со самото отварање на темата), па кликаш на нејзе, па се отвара голема...
Сори :(
 

betogrozdanov45

мајстор за гибаници
Член од
26 октомври 2005
Мислења
1.549
Поени од реакции
6
Луѓе немате појма, сеа првпат ја читам темава(ја прочитав од А до Ш) и немате појма колку се запалив по Фотошоп. Арно ама од АМАТЕР немам ни А зашо неам појма за ништо во врска со програмов. Кој че ми биде најлесен начин да го научам зашо ептен ми се свиѓа.

П.С. Принц и остали сега пробав да си напраам планета по твојот туторијал ама неам ја у тоа таквото за праење на округли површини во форма на топка како планетата. Зашо?
 

betogrozdanov45

мајстор за гибаници
Член од
26 октомври 2005
Мислења
1.549
Поени од реакции
6
Уште едно прашање само како за мене аматерче од 1ва класа: ))

Што е тоа лејер (добро ај што е скопчав) ама како да ги селектирам посебните лејери никако неможам да ги најдам и за секоја ситница што ја правиш ли треба да го правиш тоа на посебен лејер?

ФАЛА знам дека замарам:)
 
Член од
14 декември 2005
Мислења
130
Поени од реакции
2
Ок, јас ќе направам редизајн на истата слика од погоре, да ја наречам или крстам PLAY каде што ќе употребувам само алатки од PhotoShop без ниеден плагин и ке објаснам со туториали за истата постапка. Само да спремам се тоа што треба. Али сепак, ефектот на она што е добиено погоре на таа слика нема да биде ист со таа без употреба на плагинзи. Било како, тоа сепак ќе биде како еден патоказ за сите оние кои што прв пат седнуваат да го работат Photoshop.
 
P

Princ

Гостин
betogrozdanov45 напиша:
Уште едно прашање само како за мене аматерче од 1ва класа: ))

Што е тоа лејер (добро ај што е скопчав) ама како да ги селектирам посебните лејери никако неможам да ги најдам и за секоја ситница што ја правиш ли треба да го правиш тоа на посебен лејер?

ФАЛА знам дека замарам:)
Повеќе лејери можеш да селектираш ако селектираш еден од потребните лејери, стиснеш и држиш CTRL на тастатурата, и ги селектираш сите други потребни. (Едит: Важи за фотошоп верзија CS2. Во предходните верзии не постои опција на селектирање на неколку лејери. Треба да ги линкуваш прво).
Не мораш, ама пожелно е. За на пример ако на посебни лејери напишеш КАЈГАНА (секоја буква на посебен лејер) и заебеш работа кај Г-то, да не мораш сите букви да ги избришеш па поново да ги направиш, туку само на Г-то работиш. Многу корисна работа. Мене на пример еден просечен фајл ми се состои од 100 лејера.
 
P

Princ

Гостин
Mandrak напиша:
:eek:ftopic: Princ,btw можеш ли да направиш "drop shadow" од layer а да не ги користиш алатките од Layer>Layer style? Ако го знаеш тоа и можеш да го објасниш, тогаш ок, признавам дека знаеш нешто во Photoshop да работиш.
Можам, ама не веднаш бидејќи до вторник немам фотошоп. Ама ќе го направам и ќе ја закачам постапката. Ептен лесно е :)
 

betogrozdanov45

мајстор за гибаници
Член од
26 октомври 2005
Мислења
1.549
Поени од реакции
6
Ej Princ fala, a da te prasaham be
zasho ona tutorialot so bukvite KAJGANA slikite mi se otvaraat samo do pola se nerviram nemozham da go napraam.
I ushe eden problem, napraiv sve planeta ali nemozham da ja obojam! Koa menjam na adjustments_color balance pa siva mi e:((
 
P

Princ

Гостин
betogrozdanov45 напиша:
Ej Princ fala, a da te prasaham be
zasho ona tutorialot so bukvite KAJGANA slikite mi se otvaraat samo do pola se nerviram nemozham da go napraam.
I ushe eden problem, napraiv sve planeta ali nemozham da ja obojam! Koa menjam na adjustments_color balance pa siva mi e:((
Најверојатно до твојата конекција е. Почнува да се поврзува, и негде на средина се откажува. Претпоставувам дека е тоа затоашто јас од 5 компјутери од 5 различни места ги проверив и работат супер, плус никој друг се нема пожалено.
Пред да ја обоиш планетата, провери во кој мод ти е сликата. Image --> Mode --> RGB (претпоставувам нешто друго ти е селектирано во моментов чим неќе да мења бои) и кога ќе те праша дали сакаш да ги споиш лејерите, речи му не. Патем, на памет зборам, од тоа што го памтам, така да може малку различна да е постапката.
 

betogrozdanov45

мајстор за гибаници
Член од
26 октомври 2005
Мислења
1.549
Поени од реакции
6
A kade da gi vidam razlicnite layeri da mozham da gi selektiram oddelnlo. Eve sedam na net i gleam tutoriali na angliski praam, ali segde oni koa se navrakaat na layer ima posebno mesto layyers i si gi klikaat.
Iam photoshop 7 i nemozham da go najdam toa:D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom