A1 TV кабелска телевизија (Blizoo/Cabletel/Vip TV) - генерална дискусија (новости, прашања, проблеми)

  • Креатор на темата Xak
  • Време на започнување

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
Малце ми е чудна приказнава.

1. Арена е во сопственост на Телеком.
2. Арена се прикажува на А1 а се гаси СК.
3. На Телеком си идат и Арена и СК.

Кој е овде луд.
Ако се во војна со СК прво ќе ги исклучат на Телеком.

Sent from my SM-G960F using Tapatalk
Јас како што сфаќам не ги исклучуваат туку едноставно им нудат договор да ги пуштаат Арена каналите за 50% поефтино а за возврат да ги укинат СК. И А1 се согласуваат бидејќи им одговара да ги заменат СК за Арена и да плаќаат поефтино.
 
Член од
24 јануари 2015
Мислења
1.742
Поени од реакции
1.170
Да бидеме реални, на Арена освен Лига на Шампиони нема ништо што вреди да се гледа.

Sent from my SM-G960F using Tapatalk
 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
1.538
Поени од реакции
747
Ако е војна меѓу SBB и Телеком зошто А1 би ги исклучувале СК а би ја пуштале Арена. Нели Арена е на Телеком за раклика од СК. Ма да кога ќе видиш и Телеком и А1 се сопственост на Дојче Телеком. Па најверојатно гп форсираат Телеком кај нас а А1 е "телеком за сиротињи". Кога ќе видиш и едните и другите само профит ги интересира. Гасат квалитетни канали пуштаат некое срање од канали, ако воопшто ги пуштат.

Sent from my SM-G960F using Tapatalk
Епа UM наплаќа по корисник и за да склучиш договор со нив мора барем првите два да ти бидат во основен пакет, што автоматски пари од секој корисник, а во спорт пакет добива пари од сите кои би се претплатиле. Е сега наместо на UM ќе плаќаат на Телеком Србија кој има сличен модел на наплата. Инаку А1 ги убацува во Хрватска Арена каналите од 1 јули годинава што значи се работи за поширока соработка. Оваа ширење на Арена кај нас ќе ја остави апликацијата која наголемо се рекламира Arena Cloud без Арена каналите во Македонија.

За мене е неразбирливо е зошто го гасат СК, веројатно добиваат подобри услови од Телеком Србија ако ги имаат само Арените. Инку и во Хрватска еден оператор кој беше купен од Хрватскиот Телеком веднаш ги замени СК со Арена, поради подобри финансиски услови и се разбира без корекција на цената кон крајните корисници. По мене подобро би било да има зголемување на цената за екстра спортски пакет, еве Кабелнет од Прилеп е првиот оператор во Македонија кој покрај Телеком ќе ги има и СК и Арена.

NBA? Шпанска лига/куп?
Многу веројатно и Премиер лига на Арена ќе заврши. Италијаните веројатно одат на СК заедно со Германците.
 

JB00F

DDoS
Член од
21 јануари 2014
Мислења
3.417
Поени од реакции
2.760
Се играат многу валкани игри меѓу неколку моќни компании. Досега играта беше у 1 држава (Србија) сега се шири и на сите околни. Ќе биде интересно.
 

k3b

Член од
17 декември 2010
Мислења
2.808
Поени од реакции
4.280
Kabelnet Prilep, SK, Arena, Discovery, Eurosport. Bravos!


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

k3b

Член од
17 декември 2010
Мислења
2.808
Поени од реакции
4.280
Tocno zatoa mozes da gi sporedis posto ne e gigant kako niv a ima se :)


Kje ima nesto mnogu interesno vo bliska idnina :)

Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Последно уредено:

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
Значи сега локалните No-name операторчиња ќе имаат подобра понуда од А1. Браво.
 
Член од
24 јануари 2015
Мислења
1.742
Поени од реакции
1.170
Секогаш е така. Каде што има конкуренција има и квалитет. Кај што има монопол има само повисока цена. Зошто пред 7-8 години се истепаа да ги купат помалите оператори.

Sent from my SM-G960F using Tapatalk
 

Mark Renton

I live by the tune, I die by the book
Член од
12 ноември 2009
Мислења
5.359
Поени од реакции
4.882
И сега која комбинација ни останува, да се префрлиме на Телеком.

Инаку, доколку го исклучам ТВ/Интернет пакетот и ја оставам само мобилната мрежа, нема да имам никаков проблем со исплатата на ратите за телефонот така?

Друго, дали сеуште е потребно фиксен телефон доколку сакам да изберам ТВ/Интернет пакет на Телеком?
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.654
Поени од реакции
1.539
И сега која комбинација ни останува, да се префрлиме на Телеком.

Инаку, доколку го исклучам ТВ/Интернет пакетот и ја оставам само мобилната мрежа, нема да имам никаков проблем со исплатата на ратите за телефонот така?

Друго, дали сеуште е потребно фиксен телефон доколку сакам да изберам ТВ/Интернет пакет на Телеком?
Мислам дека да, ама поскап е телеком, интернетот им е 1500 денари ( поефтините паќети се полоши од А1, и телевизијата ти влече од интернетот) спортските канали им се врзани во Л ТВ пакетот и те уценуваат да земеш 2 мобилни броја во Магента за да ти ги дадат спортските канали во М. Мислам дека доколку Телекабел ги добие арените ќе биде најдобар избор.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom