A1 Net кабелски Интернет - генерална дискусија

stormspeaker

Бекрија
Член од
4 октомври 2008
Мислења
1.858
Поени од реакции
1.343
Кажете кај е дирекцијата, задњиов месец нон стоп паѓа нетот (и си седи паднат по саат два) - а последниве 2-3 дена уопште неам нет.
Ќутек сакаат.
И кај мене исто, последниве 2 месеца постојано заебава а у Март една цела недела немав и пратија екипа тек од коа ми се опраи нетот.
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
ма џабе ти е дирекција ќе ти кажат јави се во инфоцентарот и пријави дефект -.-
Инфоцентарот ми е на спид дајл веќе.
Сметка богзнае колку ќе дојде.
Сто пати дојдоа дечките, сто пати си отидоа, ресетираат модем/свич/рутер и има нет некои 15-20 минути, после пак паѓа.
Џабе ги шетам, ги мрзи да поправат дефектот.
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
............ мен еме нервира статична зашо ако сакам да пуштам на др компиутер интернет мора да се јавувам у кабелтел па да мењам мак адреса па да чекам па ако сакам да го вратам стариот пц пак треба да се јавувам и така натака............!
.............ама и за промена на рутер треба да се јавуваш !!! а најлошо е шо после 11 не работат !!!
Ќе заштедеше многу време и нерви ако само едноставно ја клонираш мак адресата од мрежната картица од едниот компјутер на мрежната од другиот компјутер...:toe::helou:
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
Ќе заштедеше многу време и нерви ако само едноставно ја клонираш мак адресата од мрежната картица од едниот компјутер на мрежната од другиот компјутер...:toe::helou:
имам слушнато за конирање скенирање и слични срања со мак адреси али никад немам пробано такво нешо. ај ако може поупати ме како оди таа работа ? Мојт?
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
имам слушнато за конирање скенирање и слични срања со мак адреси али никад немам пробано такво нешо. ај ако може поупати ме како оди таа работа ? Мојт?
различно е од рутер до рутер (дур да стигнеш до копчето xD - кликањето е исто)
а и не му е местото на прашањето тука :)
хинт: побарај на нет service manual за твојот рутер и сто посто има објаснето ;)
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Ќе заштедеше многу време и нерви ако само едноставно ја клонираш мак адресата од мрежната картица од едниот компјутер на мрежната од другиот компјутер...:toe::helou:
Реченицава горе има грешка у чекори...
Ќе заштедеше многу време и нерви ако само едноставно ја клонираш мак адресата од мрежната картица од едниот компјутер(прво пријавениот у кајблетел), како мак адреса на рутерот.
 

Razor

u jelly?
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.543
Поени од реакции
166
имам слушнато за конирање скенирање и слични срања со мак адреси али никад немам пробано такво нешо. ај ако може поупати ме како оди таа работа ? Мојт?
немој ке те упецат како мене :)
 
Член од
10 април 2011
Мислења
59
Поени од реакции
1
и шо дека ке ме упецаат? шо после?
јас користам мак клонинг... Работи, доколку кога ја клонираш макот корисникот е приклучен на интернет... ИМАШ преспор интернет... кога ќе се исклучи се е во ред...
Ако ја клонираш кога тој е исклучен ти бара јузер и пассворд :) јас неам проблем со тоа пошто имам листа со 1800 корисници со нивни лични податоци - најчесто нивните пасворди се матичните броеви :)
 
Член од
10 април 2011
Мислења
59
Поени од реакции
1
Кај мене беа пред 1 месец и ми го скинаа кабелот.
Јас цинично се насмеав на нивната идеја ...
Не знам како не помислиле штом знам да клонирам мак, да користам повеќе јузери и слично сигурно знам и кабел да си поврзам :)
Немаш гајле се дури не те дадат на суд :)
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
Кај мене беа пред 1 месец и ми го скинаа кабелот.
Јас цинично се насмеав на нивната идеја ...
Не знам како не помислиле штом знам да клонирам мак, да користам повеќе јузери и слично сигурно знам и кабел да си поврзам :)
Немаш гајле се дури не те дадат на суд :)
чекај чекај. ти си бил нивни корисник и ти го скинале кабелот или си крадел па ти го скинале каблето?
 
Член од
10 април 2011
Мислења
59
Поени од реакции
1
чекај чекај. ти си бил нивни корисник и ти го скинале кабелот или си крадел па ти го скинале каблето?
Вака, пред да дојде Cabletel во мојот град се викаше со друго име..
Потоа Cabletel ја купи цела фирма од стариот газда што беше...
Јас имав интернет неколку месеци од старата фирма - бесплатен бидеќи им вршев некои услуги тоест работев за неа..
Кога дојде Кејблтел јас немав повеќе интернет...
Што значи свитчот што е кај мене на тераса остана и кабелот...
КОристев 5 месеци на диво.. се до еден ден кога дојдоја едни типови и ми ги пресекоја каблите... Подобро да ги извадеа само и да ме опоменеа отколку да ги скинат бидејќи каблите ми беа најквалитетните и + сам му клавав сигурносни конектори кои ми беа само 2..
И така ме изнервираа што ми ги извадоа конекторите... и си направив нов кабел и си почнав со мак клонинг на друг јузер доста му беше на претходниот...

П.С за да можеш мак клонинг мораш да си на истиот ISP како и жртвата што е.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.702
Поени од реакции
27.645
bauer ти си за у затвор братче :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom