A.C.A.B.

Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.334
Поени од реакции
27.892
Си реков ај како прва тема на новиов подфорум и квалитетна дискусија да развиеме за нашите "пријателчиња". Сите знаеме кој репресии ги прават врз нас, која неправда ја има, какви закани и уцени ни поставуваат и слично. Сите добро знаеме на утакмица од најмал ризик дека присуствуваат 100 желки и коа ќе почнат да маваат даваат образложување за да не избркаат да не дојдеме во судир со спротивничката група (а, таа ја нема) и ред други глупи изговори. Сите што имате некакви информации за неправдите, или пак доколку сакате да споделите некои дела што ги направиле врз вас споделете тука. Прикачувајте слики и видеа од судир помеѓу навивачите со полицијата и се што е поврзано со нив. Јас ќе почнам со слики т.е. со хумор :D






 
Член од
31 мај 2011
Мислења
1.424
Поени од реакции
789
Сеа вреѓај ги вакви се такви се, утре коа ќе ти затребаат одма им се јавуеш...:sneaky:
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.334
Поени од реакции
27.892
Сеа вреѓај ги вакви се такви се, утре коа ќе ти затребаат одма им се јавуеш...:sneaky:
Верувал или не никогаш за ништо не сум ги побарал само еднаш и по пола саат објаснување на милицаецот што е и како е кога ладнокрвно ми вика иди у беко бе од тогаш не ги барам буквално за ништо, фала богу не ми затребале. Да се држиме до темата. Van der heights, држи се до правилата.
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.172
Поени од реакции
15.982
Поглупа генерализација од оваа никогаш немало нити ќе има, само тоа имам да кажам по темава. Со должна почит на навивачките групи ама оваа парола е премногу дебилна.

А и искрено не знам каква дискусија очекуваш тука да се води, пред се полицијата е средство преку кое власта обезбедува спроведување на законите и одржување на јавен ред и мир.
 
Член од
31 мај 2011
Мислења
1.424
Поени од реакции
789
Знам да се навива и сум навивал али со не сум прекршуел закон, сеа замисли одиш навиваш и кршиш се во сала и маваш по обичните гледачи е тоа више не е навивање тоа е прекршок и полицијата мора да реагира.
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.334
Поени од реакции
27.892
Поглупа генерализација од оваа никогаш немало нити ќе има, само тоа имам да кажам по темава. Со должна почит на навивачките групи ама оваа парола е премногу дебилна.

А и искрено не знам каква дискусија очекуваш тука да се води, пред се полицијата е средство преку кое власта обезбедува спроведување на законите и одржување на јавен ред и мир.
Јасно ми е твоете мислење, но тој што не дошол барем на 5-6 првенствени утакмици пред се гости, нема ова никогаш да го разбере. Која е мојата цел или на сите навивачи да ги плукаме кога пред се нели тие се Македонци, некои навивачи имаат и роднини таму. Но ако спроведуваар ред и мир нека биде така, а не намерно да провоцираат. Чист пример ти е поставување на Албански џандари на утакмица на Вардар. Стоењето на столчиња им смета па ради тоа маваат, наводно да не се стој на нив и слични глупи изговори. Ако ништо друго нека послужи темава барем за малце хумор (слики и видеа).
--- надополнето: Sep 19, 2011 10:14 PM ---
Знам да се навива и сум навивал али со не сум прекршуел закон, сеа замисли одиш навиваш и кршиш се во сала и маваш по обичните гледачи е тоа више не е навивање тоа е прекршок и полицијата мора да реагира.
Точно, ама тој навивач или хулиган е ? :) Зборам за навивачи кои целта им е да го бодрат клубот 90 минути без разлика на условите, а не за хулиганите кои главна цел им е тепањето и демолирањето.
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.172
Поени од реакции
15.982
Јасно ми е твоете мислење, но тој што не дошол барем на 5-6 првенствени утакмици пред се гости, нема ова никогаш да го разбере. Која е мојата цел или на сите навивачи да ги плукаме кога пред се нели тие се Македонци, некои навивачи имаат и роднини таму. Но ако спроведуваар ред и мир нека биде така, а не намерно да провоцираат. Чист пример ти е поставување на Албански џандари на утакмица на Вардар. Стоењето на столчиња им смета па ради тоа маваат, наводно да не се стој на нив и слични глупи изговори. Ако ништо друго нека послужи темава барем за малце хумор (слики и видеа).
Јебига, секаде има искомплексирани кои си ги лечат своите комплекси на погрешно место. Сум бил на многу повеќе натпревари од мак првенство, секогаш и секаде ги избегавам цајканите, ако некоаш за нешо ми промрчи ќе го игнорирам ко нишо да не било. Шо, не сум дошол ја на утакмица да ми го расипе он расположението и еуфоријата. Си кулирам ко нишо да не било.

Инаку, ако ти е за хумор, носи ја у ЧДА темава :D у спротивно, навредлива е до некаде :)
 
Член од
31 мај 2011
Мислења
1.424
Поени од реакции
789
За да те тепаат желки мора нешто да си направил, сеа има и навивачи кои што идат намерно само да прават глупости.Нз од кај си ама не да те навредам ќе дадам пример.Дојдоа у велес кумани беа повеќе, и нешто губеше нивниот клуб и почнаа да маваат со камења упаљачи и уште милион работи, па после ја го бутнаа голот ја направија салата уџум а беа само навивачи.И затоа за да јадеш ќотек мора да направиш нешто.Ако се мирни навивачите и не прават скандали полицијата нема да мава јасно е тоа.А тоа што ви поставиле албански џандари е тоа е више друго.:)
 
М

Мартин`

Гостин
Сеа вреѓај ги вакви се такви се, утре коа ќе ти затребаат одма им се јавуеш...:sneaky:
Недај боже од нив да чекаш да ти помогнат, крадец дома ќе фатиш и ќе чекаш 2-3 саати додека дојдат по 23312 јавувања :tapp:

Овие нашиве полицајци се баш се само тоа не, кога ги пикаат како полицајци да работат со врски и 8 оделение, со рамковен договор и останати глупости.. оди да видиш што е полиција во други држави пример Британија е тоа се професионалци а не нашиве лешпери викани полиција.
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.334
Поени од реакции
27.892
За да те тепаат желки мора нешто да си направил, сеа има и навивачи кои што идат намерно само да прават глупости.Нз од кај си ама не да те навредам ќе дадам пример.Дојдоа у велес кумани беа повеќе, и нешто губеше нивниот клуб и почнаа да маваат со камења упаљачи и уште милион работи, па после ја го бутнаа голот ја направија салата уџум а беа само навивачи.И затоа за да јадеш ќотек мора да направиш нешто.Ако се мирни навивачите и не прават скандали полицијата нема да мава јасно е тоа.А тоа што ви поставиле албански џандари е тоа е више друго.:)
Паметен си ти, но нека ти проработи кликерот малце. Еве ти некои примери како настануваат инциденти.

- Поставување на Албански џандари на утакмици на Вардар, КК Работнички и МЗТ, Пелистер и слични екипи со навивачи, или пак Македонски на албански екипи Шкендија порано и Слога.
- Секаде во светот навивачите или немаат столчиња или пак се качени кај нив, кај нас маваат, ама буквално ако не им е денот маваат за тоа што сме качени.
- Секаде во светот клубот, управата инсистира на оградата да има поставено даска т.е. мини бина што би се рекло каде што можат да стојат 2-3 воџи, кај нас забрануваат било какво качување на ограда, а пази до пред 1 година оградата 3 метри висока.
- Заклучувања на сите вециња и нема вода нити можеш да идеш во тоалет да завршиш работа, што многу иритира.
- Поставување на 100 желки пр. Тетекс - Вардар пред 2 години, на патарина во Желино 9 дифендери не држат 2 саата касниме на утакмица зошто, како тоа да не те изнервира? Па секој човек немора да е навивач се нервира по 2 минутно стоење на семафор.

И милион други да не ги спомнувам....
пс. Ете гледате може да се равие дискусија, без никакви навреди :)
 
М

Мартин`

Гостин
Ајде не, мене никогаш тоа ми се нема случено.
Дај боже и никогаш да не ти се случи, ам јас ова ти го кажувам од лично искуство. И не е само еден пример за неефикасноста на нашава полиција.. имало еден куп инциденти каде што они си ладат м... и доаѓаат отпосле да ги соберат само тие што направиле инцидент.

Со еден збор к.. ги боли, важно државни пари лапаат. Зборувам за обичните џандари/сообраќајци не специјални единици да се разбереме ..
 
Член од
31 мај 2011
Мислења
1.424
Поени од реакции
789
Тоа за албанци што ставиле е тоа е само да јадете ќотек да прават инциденти.За тоа шо викаш огради места столови нз кај нас не е така кај нас стоиш на столовите ништо не ти викаат.А плус тоа не треба да се прави тие се за седење не за рипање на нив.Заклучување на сите вециња е тоа нз како да објаснам:ROFLMAO: А за тоа што ве држат со саати е за да не настане некој инцидент, оти има 2 тима противник и домаќинот тоа е само заради безбедност :)
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.133
Поени од реакции
18.131
Тоа за албанци што ставиле е тоа е само да јадете ќотек да прават инциденти.За тоа шо викаш огради места столови нз кај нас не е така кај нас стоиш на столовите ништо не ти викаат.А плус тоа не треба да се прави тие се за седење не за рипање на нив.Заклучување на сите вециња е тоа нз како да објаснам:ROFLMAO: А за тоа што ве држат со саати е за да не настане некој инцидент, оти има 2 тима противник и домаќинот тоа е само заради безбедност :)
Kомита Ултрас рече дека е за натпревар Тетекс - Вардар.Ако си свесен за меѓусебните односи на нивните навивачи ,ќе сфатиш колку е глупа и неоснована таа блокада.
Сигурно е ставена блокада за други работи ,(не)намерно предизвикување нервоза!
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.334
Поени од реакции
27.892
За такви блокади од нивна страна еве да дискутираме. Кичево познато ви е ваљда, одење пеш 26 километри зошто не не пуштаат во градот иако 2 дена пред натрепварот пратено е како што треба дека ние присуствуваме, башка Македонија слободна држава е, нема право никој да ми забранува дали да влагам во градот или не.
Легендарното гостување во Битола и легендарната изјава на џандарот, цитирам „Неможе да влезте во Битола на влез ве чекаат пијани матуранти" - да да пијани матуранти беше изговорот.
Последната утакмица Охрид - Вардар, на влез задржани скоро сите што дојдоа во саботата влезени бевме само тие ден предтоа што дојдовме, причина карти не платиле па чекај и ние не плативме, башка клубот ни обезбеди карти... Да не продолжувам :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom