9/11 Терористи или сепак не?

Кој ги урна кулите

  • Терористи

    Гласови: 130 20,8%
  • Американски владини структури

    Гласови: 409 65,3%
  • Појма немам

    Гласови: 87 13,9%

  • Вкупно гласачи
    626
S

smart ass

Гостин
толку паметно дете како тебе треба да знај дека авионското гориво на отворен простор максимум достигнува 300 степени целзиусови.

му фалат уште едно 1000 за челичните носачи да почнат да се топат.


продолжиси со писмената работа за Дрезден, кои башка едно време имаа многу јак тим, Динамо.
Мило па не збориме за отворен простор(буквално)...си замешал работи,авионите удрија во зградата ,и настана термобар реакција(пази со термобар и најдобрите оклопи се пробиени-а Тенкот добива облик како с***н к*р)..на низа тенкови,оклопни возила и мобилни САМ)....

и замисли шо им се дешава на сизмолозите ко ќе се пробиваат тунели, загреф, стресна работа
Штета за возртаста...Паника кај универзитетите резултира не со бегање ,со тунели...туку истите ќе реагираат(го сторија тоа до службите за бедбезност)-оти ако има вежба им кажуваат....ова не беше вежба туку напад изведен од АЛ-КАЕДА чиј резултат е над 3000 цивили убиени на ПЕДЕРСКИ НАЧИН,понатаму изврши напади во лондон,во шпанија осакатија деца убија нечии мајки па неуспејаа авион да кренат у воздух-ЛОГИЧКИ АЛ КАЕДА Е ОДГОВОРНА ЗА 9/11 а и покрај бин ладен кој презеде одговорност,и други високи функционери на Ал каеда ПОТВРДИЈА дека се они,а и се заканија со нешто помаестрално...јас мислам дека целат кон хемиско оружје.

И за крај ОВА Е РЕЗИЛ за САД кој не успеа да ги заштити граѓаните од терористички напад.

Да Имаше таков напад во русија сигурен сум дека русите ќе го решеа проблемот.

а да, 2200 биле сизвинувам (ироник)

кизнеј од шо легури па се праени моторите на авионите да ја издржат температурата, шо значи наука бе ...
Физика...
Телата разменуваат топлина,оние со пониска температура примаат топлина па им се покачува температурат, а додека се случува ова кај она тело кое е со вовисока температура-поради размената топлинска му се намалува температурата,ова има за резултат ЕКВИЛИБРИУМ односно Еднакви температури на двете тела(во случајов од боинго ми термобар реакцијата креваат температури над 1700+....

Па така Челикот си достигнал соодветна температура доволна да има физички Properties како ЛОКУМ,а колку тежина држи тој локум замислете,бетон,канцелариска опрема,бла бла)...и така да ви биде јасно 9/11 е од Ал каеда.

П.С кое е порелевантно,ова




кое тврди дека ѓаоло е,дека е ракета,дека е ласер,дека се вонземјани???

или

ова

 
T

tino097

Гостин
имаф речено дека нема да се замарам ама ај

физиката изгледа зависи од хороскопот, зашо една од кулите близначки, не се сеќавам која година беше зафатена од пожар, па некако немаше таква топлинска размена. Треба да се види шо година беше по кинескио хороскоп. А и башка, покасно поучени од пожарот поработиле на противпожарните системи.

ко сме кај термобар реакција, името ти кажва дека освен температура ти треба и поголем притисок и единствено авионскиот мотор можи да ги подисполнува условите за реакција али со оглед на количеството на гориво кое го имаме во моментот во турбините, можиме да разнесиме поголема куќа на кученце

и да, уби викаш, ова беше невиден срам за Америка и нивната администрација.
Али камо оставки, камо хајки, камо одговрни за пропустите, камо оштета на населението ....

а тоа снимките на Ладен, се многу полошо изведени од овие клипојте на јутуб. Барем една дигитална камера моеле да порачаат, барем сега Ибеј има ова она ...

и ко се фаќаме за годините, се трудам да слезам на твое ниво

значи седни преиспитај се во ставовите, зошто никој не излезе јавно во УСА да преземи одговорност за неуспехот да ја одбрани државата им од Али Баба и 40те пилоти ...

зошто можеа да го погодат Садам во левото маде со ракета, а Бин Ладен е помалку гелдан од чудовиштето од Лох Нес а е најстрашниот и најопасниот чоек на земјата. Само Бигфут е помалце заприметван од Бин

Зошто мораше целиот свет да објавува војна на тероризмот а само за АлКаеда се трубеше по сите медиуми. Шо да речат останатите терористички групации еве најтазе кај јужниве ни соседи имаше таков акт. шо не нападни нато таму, барем услуга ќе ни напрат.

И појќе не се замарам на темава. Имате интернет, книги, мозок(се надевам) прочитајте, не само пласирани информации кои плачат за публицитет.
 
Член од
1 декември 2009
Мислења
187
Поени од реакции
27
Мило па не збориме за отворен простор(буквално)...си замешал работи,авионите удрија во зградата ,и настана термобар реакција(пази со термобар и најдобрите оклопи се пробиени-а Тенкот добива облик како с***н к*р)..на низа тенкови,оклопни возила и мобилни САМ)....



Штета за возртаста...Паника кај универзитетите резултира не со бегање ,со тунели...туку истите ќе реагираат(го сторија тоа до службите за бедбезност)-оти ако има вежба им кажуваат....ова не беше вежба туку напад изведен од АЛ-КАЕДА чиј резултат е над 3000 цивили убиени на ПЕДЕРСКИ НАЧИН,понатаму изврши напади во лондон,во шпанија осакатија деца убија нечии мајки па неуспејаа авион да кренат у воздух-ЛОГИЧКИ АЛ КАЕДА Е ОДГОВОРНА ЗА 9/11 а и покрај бин ладен кој презеде одговорност,и други високи функционери на Ал каеда ПОТВРДИЈА дека се они,а и се заканија со нешто помаестрално...јас мислам дека целат кон хемиско оружје.

И за крај ОВА Е РЕЗИЛ за САД кој не успеа да ги заштити граѓаните од терористички напад.

Да Имаше таков напад во русија сигурен сум дека русите ќе го решеа проблемот.



Физика...
Телата разменуваат топлина,оние со пониска температура примаат топлина па им се покачува температурат, а додека се случува ова кај она тело кое е со вовисока температура-поради размената топлинска му се намалува температурата,ова има за резултат ЕКВИЛИБРИУМ односно Еднакви температури на двете тела(во случајов од боинго ми термобар реакцијата креваат температури над 1700+....

Па така Челикот си достигнал соодветна температура доволна да има физички Properties како ЛОКУМ,а колку тежина држи тој локум замислете,бетон,канцелариска опрема,бла бла)...и така да ви биде јасно 9/11 е од Ал каеда.

П.С кое е порелевантно,ова




кое тврди дека ѓаоло е,дека е ракета,дека е ласер,дека се вонземјани???

или

ова

daj malku potrudi se da vides kako se gradeni kulite i kakvi se prirodni katastrofi i teroristicki napadi mozat da istrpat. go napravivte celikot kako da se topi pobrzo i od sveca. znae li ti kolku gorivo treba i kolku vreme za da se stopi siot toj celik, a ne tri avioni ke go stopele. i kazi mi so e so drugata zgrada zoso se srusi taa koga nemase nikakov napad na nea. aj da ne dolzam ima uste mnogu fakti deka samite si gi stusija kulite. a neka kaze SAD so FAKTI deka e al kaeda osven sliki od "teroristi" koj gi kidnapirale avionite i koi se zivi.
 
S

smart ass

Гостин
На зајтгејковци откако гледањето на филмот доживеале риборн и сега треба поново да се социјализираат.

И покрај доброто објаснување....наназад еве ти за 7-мицата.



Гледеш so called debris кој почна да паѓа на сите страни е резултат за палењето на 7-мицата чиј Противпожарен систем башка мануелен,а и башка неисправен...
Ова знам дека во зајтгесс го немаше


Тоа е мили...таму ви даваа жртви кои велеа чув БЕНГ:pos2:...абе и ја слушам кога комшијата ќе му чатне една на кучето што го чува.:vozbud:

А не ви кажаа дека баш од тој дебрисс и огнени топки кои паѓаа од 8 до 18 кат 7-мицата беше во пламен,кој потоа лесно се рашири нагоре,друга работа е феилот на спринклер-от..

sprinkler system required manual initiation of the electrical fire pumps, rather than being a fully automatic system; the floor-level controls had a single connection to the sprinkler water riser; and the sprinkler system required some power for the fire pump to deliver water
.

или пак

Ова еве...
During the afternoon, fire was also seen on floors 6–10, 13–14, 19–22, and 29–30.In particular, the fires on floors 7 through 9 and 11 through 13 continued to burn out of control during the afternoon.At approximately 2:00 p.m., firefighters noticed a bulge in the southwest corner of 7 World Trade Center between the 10th and 13th floors, a sign that the building was unstable and might collapse.During the afternoon, firefighters also heard creaking sounds coming from the building.Around 3:30 pm FDNY Chief Daniel Nigro decided to halt rescue operations, surface removal, and searches along the surface of the debris near 7 World Trade Center and evacuate the area due to concerns for the safety of personne




Другарчињара со испран мозок(не од зајтгејс...од друго) бараат помош


имаф речено дека нема да се замарам ама ај
ПОАРНО!!

оти
ко сме кај термобар реакција, името ти кажва дека освен температура ти треба и поголем притисок и единствено авионскиот мотор можи да ги подисполнува условите за реакција
Зошто вака се резилите,значи маестрално неразбирање:tapp::tapp:

Термобар името нема логичка поврзаност..нит со авионот(моторот),ниту пак со притисокот...односно името не е детерминанта...

името ти кажва дека освен температура ти треба и поголем притисок
Не бе мило,ти треба јак оксидајзер и керозин...гледај ова не е авионски мотор нема БАР(и тоа термо)...а пак топи амерички тенкој,и уништува митралески гнезда..бла бла

Еве што може термобар...

Ова е кинеско,а русите од 70-ти имаа вакви.

[/IMG]

Термобар уште едно...




А се работи и на варијатна налик СПЕЦНАЗ мод-от но со ЕМБ за специјални сили.
и единствено авионскиот мотор можи да ги подисполнува условите за реакција


Туу да не се разбирало.
 
T

tino097

Гостин
јебига мораф

ти бе стварно не разбираш??

авион ми споредваш со противтенковски проектили????

внучко, со авиони удрија во кулите не со проектили. Џабе постираш слики од проектили.
 
S

smart ass

Гостин
Ти не разбираш ТЕРМОБАР РЕАКЦИЈА може и РПГ,а можеш и ДОМА да ја предизвикаш..кога би имал гориво..

Ти напиша...Од што толку разбираш..

ко сме кај термобар реакција, името ти кажва дека освен температура ти треба и поголем притисок и единствено авионскиот мотор можи да ги подисполнува условите за реакција али со оглед на количеството на гориво кое го имаме во моментот во турбините, можиме да разнесиме поголема куќа на кученце

.

Според ова САМО АВИОН можел ТЕРМОБАР реакција да Предизвика???

А и глејте бламирање

али со оглед на количеството на гориво кое го имаме во моментот во турбините,
Горивото е на Крилата:tapp::tapp:


Ццццц ајде ако..учиш:toe:

Н
Ова е кинеско,а русите од 70-ти имаа вакви.

[/IMG]

Термобар уште едно...




А се работи и на варијатна налик СПЕЦНАЗ мод-от но со ЕМБ за специјални сили.


Туу да не се разбирало.
Навистина дадов пример дека еве имаме друг објект кој може е термобарик...

Ама тоа е навредуваат кога немаат аргументи.

јебига мораф



авион ми споредваш со противтенковски проектили????
Каде????

Јас само дадов пример за термобар,оти види пламенофрлачите морале да се заменат...едноставно биле ризик за останатите(изрешетај пламенофрлач-палиш твои војници...тоа е штета)...така да Ова го решава тој проблем...посебно за утврдувања.
 
T

tino097

Гостин
Ти не разбираш ТЕРМОБАР РЕАКЦИЈА може и РПГ,а можеш и ДОМА да ја предизвикаш..кога би имал гориво..

Ти напиша...Од што толку разбираш..




Според ова САМО АВИОН можел ТЕРМОБАР реакција да Предизвика???

А и глејте бламирање



Горивото е на Крилата:tapp::tapp:


Ццццц ајде ако..учиш:toe:



Навистина дадов пример дека еве имаме друг објект кој може е термобарик...

Ама тоа е навредуваат кога немаат аргументи.

јебига мораф




Каде????

Јас само дадов пример за термобар,оти види пламенофрлачите морале да се заменат...едноставно биле ризик за останатите(изрешетај пламенофрлач-палиш твои војници...тоа е штета)...така да Ова го решава тој проблем...посебно за утврдувања.
пошо ништо не разбираш ќе се обидам да ти објаснам, знам дека џабе, ама ми е жал

прво освен шо си толкуваш како шо ќе ти текни очигледно имаш проблем и со читањето. Значи во кулите не мана РПГ, проектил, атомска бомба или воз, туку точно два авиони.

Ако го сфативме ова, продолжуваме понатаму. Ти ми тврдиш дека настанала термобар реакција и затоа керозинот, кој во упатството за користење, со големи бројки пиши дека на отворен простор достигнувам максимална температура од 300 степени целзиусови, и кнауфот и останатите саксии, печатари, тонери успеаа да го катализираат процесот за дополнителни 1000 степени целзиусови и со тоа да предизвикаат топење на челичните носачи.

Е сега, ако си читал од тоа линкојте од кај шо гњавиш со ракетчињата, ќе се разберел дека горивото т.е експлозивниот материјал е под притисок, за кога ќе започне реакцијата, да имаме и посилен потошно разорен бран.

Второ, да горивото е складирано во резервоарите на авионот АМА колку и да го палиш, молиш и незнам шо, нема да успејш да го постигниш она шо го постигнува то малото проектилче од базуката.

Трето, ете поради влијанието на Јупитер, се постигнала таа температура, се стопиле, свиткале тоа носачите. Како тоа да двете кули идентично се рушија. Ете едната беше удрена на скор 4/5 од висината. Таа тежина ќе ја издржи во 101 од 100 случаи.

Али ајде, ова е веќе механика и статика и е доста комлицирано за тебе.
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Фина дискусија момци, ама ако уште еднаш треба да избришам навреда од било кој, ќе ја читате темава низ излог... само гледај не допирај. (одлогирани)
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.310
Поени од реакции
4.908
[Е сега, ако си читал од тоа линкојте од кај шо гњавиш со ракетчињата, ќе се разберел дека горивото т.е експлозивниот материјал е под притисок, за кога ќе започне реакцијата, да имаме и посилен потошно разорен бран.

Второ, да горивото е складирано во резервоарите на авионот АМА колку и да го палиш, молиш и незнам шо, нема да успејш да го постигниш она шо го постигнува то малото проектилче од базуката.
Авионот што удри во кулите имаше приближна брзина од 600 км на час, што секако преставува огромен удар врз интегритетот на зграадта. Керозинот само ја доврши работата. Притисокот од погорните катови ја сруши зградата.
 
T

tino097

Гостин
Има голема логика во ова со ударот, али двете згради не беа исто удрени, а се рушија на идентичен начин, кој многу наликува на контролирано рушење.

Керозинот по стандарди, за авинонско гориво, достигнува како шо реков 300 степени максимум на отворен простор. Максимална носивост на резерварите околу 200,000 литри. Недоволно за да ја загрее целата површина, околу 4.000 м2 (по околу 60-80метри мислам беа по страна), до толкава точка за да се предизвика “палачинка“ ефектот.

Можно е кај кулата 2, мислам беше, која беше удрена некаде појќе од средина. Ама кај другата, 4/5 од кулата, само таму ќе дојдеше до попуштање на конструкцијата и делумно рушење на ослабнатиот дел.

И пак, ете да беа терористите, камо оставки и одговрни за целиот тој пропуст, каде не 1 туку цели 3 авиони со солидна временска разлика успеаа да ги погодат “зацртаните“ цели
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.310
Поени од реакции
4.908
Има голема логика во ова со ударот, али двете згради не беа исто удрени, а се рушија на идентичен начин, кој многу наликува на контролирано рушење.
Зградите се срушија како што би требало кога авион удира во нив.
Имено, зградата почнува да се руши точно каде што удрил авионот, точно во катот каде што челичните столбови попуштиле. Под притисок на погорните катови зградата полека оди надолу притиснувајќи го секој нареден кат. Имаше случаи каде што делови од близначките буквално се пробиле низ ѕидовите од згради оддалечени неколку блока понатаму! Сето тоа е предизвикано од притисокот на горните катови.
Еве тука на сликата се гледа од каде почнува рушењето:



Ова погоре не го можи ниту едно контролирано рушење!




При контролирано рушење или при употреба на термит, деловите на зградата нема да се разлетаат толку далеку!

Исто така временската разлика меѓу ударите на авионите во зградите е само 17 минути.
http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=1&tabid=1&EditionID=1938&ArticleID=133455
 
S

smart ass

Гостин
пошо ништо не разбираш ќе се обидам да ти објаснам, знам дека џабе, ама ми е жал

прво освен шо си толкуваш како шо ќе ти текни очигледно имаш проблем и со читањето. Значи во кулите не мана РПГ, проектил, атомска бомба или воз, туку точно два авиони.


Е сега, ако си читал од тоа линкојте од кај шо гњавиш со ракетчињата, ќе се разберел дека горивото т.е експлозивниот материјал е под притисок, за кога ќе започне реакцијата, да имаме и посилен потошно разорен бран.

Второ, да горивото е складирано во резервоарите на авионот АМА колку и да го палиш, молиш и незнам шо, нема да успејш да го постигниш она шо го постигнува то малото проектилче од базуката.

Трето, ете поради влијанието на Јупитер, се постигнала таа температура, се стопиле, свиткале тоа носачите. Како тоа да двете кули идентично се рушија. Ете едната беше удрена на скор 4/5 од висината. Таа тежина ќе ја издржи во 101 од 100 случаи.

Али ајде, ова е веќе механика и статика и е доста комлицирано за тебе.
Не би паѓал на ниво да објаснувам кој-што разбира и колку,и дали ќе свати.
Ај вака

A thermobaric weapon, which includes the type known as a "fuel-air bomb
Значи АВИОН е фактички ЛЕТАЧКИ Термобар т.е при одредени околности.

In contrast to condensed explosive where oxidation in a confined region produces a blast front from essentially a point source, here a flame front accelerates through a largish volume producing pressure fronts both within the mixture of fuel and oxidant and then in the surrounding air.

А Термобар и има предности одредени пред експлозивите(но ова конкретно зависи од типот на метата,без разлика фдали е градба или друга мета).

Во случајов...климата за термобар била соодветна.


Во интерес на вистината

Еве и пистон мотор може

Piston-type afterburning is also believed to occur in such structures

И која ЛАГА е Ова

настанала термобар реакција и затоа керозинот[/B], кој во упатството за користење, со големи бројки пиши дека на отворен простор достигнувам максимална температура од 300 степени целзиусови, и кнауфот и останатите саксии, печатари, тонери успеаа да го катализираат процесот за дополнителни 1000 степени целзиусови и со тоа да предизвикаат топење на челичните носачи.
Инаку еве ти температурата на КЕРОЗИН во ТЕРМОБАР ПРОЦЕС-значи Да настанала-тоа го објаснува губењето на структуралниот интегритет на зградата,а остатокот...ќе ти биде јасен....најверојатно..


П.С Керозин е дуал јуз-нема во упатство да ти пише за воена или Терористичка употреба...да не сакаш ти и на упатство на бензин еве на пример да пише може и за молотов да се употреби,а на отровот за глувци...паа и за луѓе..(исто и за и пестициди,хербициди..)тогаш си за жалење:tapp::tapp:
The overpressure within the detonation can reach 430 lbf/in² (3 MPa) and the temperature can be 4500 to 5400 °F (2500 to 3000 °C).
Thermobaric explosives rely on oxygen from the surrounding air, whereas most conventional explosives consist of a fuel-oxygen premix (for instance, gunpowder contains 15% fuel and 75% oxidizer). Thus, on a weight-for-weight basis they are significantly more powerful than normal condensed explosives. Their reliance on atmospheric oxygen [/B]makes them unsuitable for use underwater or in adverse weather, but they have significant advantages when deployed inside confined environments




нува рушењето:



Ова погоре не го можи ниту едно контролирано рушење!
Не ни треба бе Хуман.

Уништување на зграда со Експлозив е Лесна работа,неризична,се додека работат вистински луѓе.

П.С теримте не користат баш...

Ова знам дека во зајтгесс го немаше



А не ви кажаа дека баш од тој дебрисс и огнени топки кои паѓаа од 8 до 18 кат 7-мицата беше во пламен,кој потоа лесно се рашири нагоре,друга работа е феилот на спринклер-от..

.

.
Поточно при Контолирана демолиуција нема вакви работи.

Инаку досега со контролирана демолуција е урната 47 катница.

Ама да речете дека така е со близначките:pos2::pos2:



Благодарам.
 
T

tino097

Гостин
тешко мене ко се расправам со тебе ама ај

значи сакаш да кажиш дека горивото ака керозинот во авионите беше наполент од страна на терористите и имаа додадено адитиви ???

еве ти википедија за температурата. (Open air burning temperatures: 287.5 °C (549.5 °F))

ти бе дете цело време трубиш за ЕКСПЛОЗИВИ, авиноски резервар и мотор се правени по стандарди да се избегне масивна експлозија

ти ми трубиш дека Југо 45 полно до рам со Супер 95 ко ќе мани во ѕид ќе експлодира и ќе ја руши куќата.

Сега за хуман,кој барем нормално дискутира и има концизни одговори.
Види сликата каде е удрена зградата на погорните спратови и има масивна антена на кровот. Појќе од јасно е дека најслаба ќе биди конструкцијата на делот на ударот. Нели по сите закони на механика и еластичност треба да дојде до искривување и паѓање во страна каде имаат попуштено носачите ???


и неколку пати е потврдено дека градбата на кулите е така направена да издржи удар на авион. Зошто барем едната не додржа ?
 
S

smart ass

Гостин
Ааааа значи википедија.....

S. FORDHAM
Formerly of Nobel's Explosive Co. Ltd.

ANFO
The simplest explosive to design is ANFO, or ammonium nitrate mixed
with fuel oil. The choices to be made here are the grades of ammonium
nitrate and oil and the proportion in which they are mixed.
As noted above (p. 36), the ammonium nitrate used for these explosives
should be porous and should retain 7% of the oil without tendency to
segregate on standing. A further requirement in modern practice is that the
mixture, when blown into boreholes by compressed air, should break
down to give a proportion of fine powder which increases both the density
of loading and the sensitiveness of the mixture (see p. 141).
Побарај соодветна литература...или:toe:

Еве јас прв ви спонувам еден тип на експлозив....

И прашав културно велите ЕКСПЛОЗИВ ги урнал зградите,епа тогаш
КАЖЕТО КОЈ???...1000 пати прашав,ама јасно ми е на зајтгејс и луз чејнџ не кажуваат...само анимации имаш.

авиноски резервар и мотор се правени по стандарди да се избегне масивна експлозија
А за да се избегне ХЕМИСКА РЕАКЦИЈА???

Како бе дете ќе спречат тоа??
авиноски резервар и мотор се правени по стандарди да се избегне масивна експлозија
Затоа од повеќето авионски несреќи имаме само мртовци,за жал!!


и ми трубиш дека Југо 45 полно до рам со Супер 95 ко ќе мани во ѕид ќе експлодира и ќе ја руши куќата.
Споредбава е крајно несоодветна автомобил со авион, и куќа со кулите близначки:tapp::tapp:


Така да ова

ПРЕПРОЧИТАЈ!!



the temperature can be 4500 to 5400F(2500 to 3000 °C).
температурата на КЕРОЗИН во ТЕРМОБАР ПРОЦЕС-значи Да настанала-тоа го објаснува губењето на структуралниот интегритет на зградата,а остатокот...(а велеше 300 степени..)



П.С Керозин е дуал јуз-нема во упатство да ти пише за воена или Терористичка употреба...да не сакаш ти и на упатство на бензин еве на пример да пише може и за молотов да се употреби,а на отровот за глувци...паа и за луѓе..(исто и за и пестициди,хербициди..)тогаш си за жалење

The overpressure within the detonation can reach 430 lbf/in² (3 MPa) and the temperature can be 4500 to 5400 °F (2500 to 3000 °C).
:pos2::pos2::pos2:
Велеше 300 степени во термобар....:tapp::tapp::tapp:


Thermobaric explosives rely on oxygen from the surrounding air, whereas most conventional explosives consist of a fuel-oxygen premix (for instance, gunpowder contains 15% fuel and 75% oxidizer). Thus, on a weight-for-weight basis they are significantly more powerful than normal condensed explosives. Their reliance on atmospheric oxygen makes them unsuitable for use underwater or in adverse weather, but they have significant advantages when deployed inside confined environments
 

Kajgana Shop

На врв Bottom