88ми американски филмски награди (Оскари 2015, 28 Февруари)

Кој е вашиот фаворит?


  • Вкупно гласачи
    93
  • Гласањето е завршено на .
W

wicked_1

Гостин
Оваа година по се изгледа има подобри филмови и поголема конкуренција од претходните оскари SW7/Revenant/The H8ful Eight/The Martian/Southpaw/Spotlight/Me and Earl and the Dying girl/Beasts of no nation.. сите до еден филмишта.

SW 7цата според мене се издвојува од другите, како Интерстелар лани.. ама cuz of sci-fi фактор најверојатно нема ни номинација да добие во best picture. Еден од Spotlight или Revenant мислам дека ќе е, а ништо чудно и Southpaw да освои.

Бонус е што ќе го нема Нил Патрик Харис за хост.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.842
Поени од реакции
33.782
Оваа година по се изгледа има подобри филмови и поголема конкуренција од претходните оскари SW7/Revenant/The H8ful Eight/The Martian/Southpaw/Spotlight/Me and Earl and the Dying girl/Beasts of no nation.. сите до еден филмишта.

SW 7цата според мене се издвојува од другите, како Интерстелар лани.. ама cuz of sci-fi фактор најверојатно нема ни номинација да добие во best picture. Еден од Spotlight или Revenant мислам дека ќе е, а ништо чудно и Southpaw да освои.

Бонус е што ќе го нема Нил Патрик Харис за хост.
Може SW да земе номинација. Лапна доста награди низ Америка. Southpaw нема шанси, никој не го ни спомнува за сега. ;)
 
Џ

Џонтра Волта

Гостин
Како може да се испаднати? Не си прочитал убаво - сега се со многу помали шанси и двата. Spotlight е уште frontrunner, а како единствени сигурни номинирани се спомнуваат: The Big Short, Mad Max: Fury Road, The Martian, Carol и Room. The Revenant може и ќе добие номинација, но сѐ погласни се шпекулациите дека The Hateful Eight ќе извиси.
Глуп сум. Читам и не разбирам :D
Не сум го заприметил тоа AFI во последниот твој пост.
Банирајте ме. :facepalm:
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.842
Поени од реакции
33.782
На една недела пред објавување на номинациите, еве како изгледаат најсериозните кандидати за номинација според Indiewire:

"The Big Short"
"Bridge of Spies"
"Brooklyn"
"Carol"
"Inside Out"
"Mad Max: Fury Road"
"The Martian"
"The Revenant"
"Spotlight"
"Straight Outta Compton"

а ги бркаат:

"Room"
"Sicario"
"Steve Jobs"
"Trumbo"

Интересно е што The Hateful Eight веројатно дефинитивно отпаѓа од трка заради доцните скрининзи. Исто е и со Joy на Дејвид О. Расел и The Danish Girl на Том Хупер. На нивна сметка се пробија Straight Outta Compton, The Big Short и Mad Max: Fury Road. Овој последниов, како фаворит од сенка, ништо чудно на крај и Оскарот на Spotlight да му го земе.
 
Џ

Џонтра Волта

Гостин
Нека се обесат ако му дадат на Луди Макс Оскар пред Spotlight и Bridge of Spies.
Дури и Martian е боље филм од овој, нека земе за ефекти и нека не замара.
Пре би му дал на Ревенант па колку и да не ми се свиѓа него на Луд Макс.
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.340
Поени од реакции
27.919
Зарем Sicario треба да е номиниран за некаков филм? Од кога заврши филмот 2 саати пцуев без престан од што беше глуп филмот. Па и оценка скоро 8ца има. По досаден филм немало, нема ни да има.
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Не знам како Ревенант ќе добие номинација коа не можев ни цел саат да изглеам, на 40 минути го изгасив филмот...
Од друга страна Трумбо не е уште сигурен дали ќе добие номинација ?! :eek:
Трумбо е светлосни години пред Ревенант, па и пред Стрејт оут оф Кемптон според мене.
 
Џ

Џонтра Волта

Гостин
Има добра камера и сниман е само на дневна светилна кеке :icon_lol:

И дали се сериозни со цртанион филм? :D
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.842
Поени од реакции
33.782
Не знам како Ревенант ќе добие номинација коа не можев ни цел саат да изглеам, на 40 минути го изгасив филмот...
Од друга страна Трумбо не е уште сигурен дали ќе добие номинација ?! :eek:
Трумбо е светлосни години пред Ревенант, па и пред Стрејт оут оф Кемптон според мене.
Ама Трумбо беше тежок аутсајдер пред само неколку недели. И ова што е спомнат сега, за филмот е успех. Значи се движи нагоре. Не како Hateful Eight, рецимо.[DOUBLEPOST=1452120701][/DOUBLEPOST]
Има добра камера и сниман е само на дневна светилна кеке :icon_lol:

И дали се сериозни со цртанион филм? :D
Е па не даваат Оскари за Fast and Furious. ;)
 
Џ

Џонтра Волта

Гостин
Hateful Eight јаде тешки критики, не знам зашто замараат толку и му јадат гомна на Тарантино. Филмов е сигурно у топ 5 најдобри филмови у оваа мртва година.
Али кој ги ебе нека се ложат на Луди Максови и цртани филмови ти ебам и академија и мршупичкуматер.
 

Tegla

Interista
Член од
20 февруари 2012
Мислења
5.095
Поени од реакции
9.016
Леле немам ништо гледано почнува да ме фаќа паника. Само The Martian, Southpaw, Mad Max и Inside Out.

The Martian и Star Wars можно е да откинат во техничките категории бидеќи мислам дека и двата не се оскаровски филмови а треба да им се оддаде признание на некој начин. Исто и Mad Max има силни атрибути во оваа категорија, имаше најдобар world building од сите. Ќе биде тесно овде.

За анимиран ќе навивам за The Little Prince. Inside Out беше исто добар, нема да биде незаслужено и тој но другиот имаше поголем емо импакт кај мене и поубаво ми легнаа ликовите.

Актер и актерка кога ќе ги изгледам повеќето наслови ќе напишам мислење.

Умре времето каде стварно страшно добар филм си оди дома со оскар. Сега ќе земе некоја драма каде камерата рола 140 минути без престан, каде има најголемо присуство на геј пер фрејм, каде главниот актер само што не умрел од анорексија за потребите на улогата која ја толкува итн итн... Не се оценуваат веќе филмовите, сега гимик се бара.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.842
Поени од реакции
33.782
Hateful Eight јаде тешки критики, не знам зашто замараат толку и му јадат гомна на Тарантино. Филмов е сигурно у топ 5 најдобри филмови у оваа мртва година.
Али кој ги ебе нека се ложат на Луди Максови и цртани филмови ти ебам и академија и мршупичкуматер.
Абе и Тарантино си е крив. Премиерата на филмот му е утре а утре е 2016-та. Колкумина од Академијата успеале да му отидат на скрининзите во 2015-та?[DOUBLEPOST=1452121260][/DOUBLEPOST]
За анимиран ќе навивам за The Little Prince. Inside Out беше исто добар, нема да биде незаслужено и тој но другиот имаше поголем емо импакт кај мене и поубаво ми легнаа ликовите.
Малиот принц чекај го во 2017-та. Уште немал премиера во Америка, не е во предложените 16. ;)
 
Џ

Џонтра Волта

Гостин
Е па не даваат Оскари за Fast and Furious. ;)
И не дај Боже да даваат на такви филмови.
Затоа и нејќам Луди Макс да земе..
Боље Ревенант жими мајка.

Ама мислам дека нема да одолеат на Спотлајт или Мостот на Шпиуните... апла американски мејнстрим за оскар се. Додужа Спотлајт сеуште го неам глеано ама што слушам муабети одличен филм бил.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.783
Поени од реакции
39.047
мислам дека треба да воведат нови оскари за супер херојски филмови, голема дискриминација е ова за стрип фанбојс кои немаат прочитано ниеден стрип, а комисијата која ке ги оценува за биде составена од 15 годишњаци.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.842
Поени од реакции
33.782
И не дај Боже да даваат на такви филмови.
Затоа и нејќам Луди Макс да земе..
Боље Ревенант жими мајка.

Ама мислам дека нема да одолеат на Спотлајт или Мостот на Шпиуните... апла американски мејнстрим за оскар се. Додужа Спотлајт сеуште го неам глеано ама што слушам муабети одличен филм бил.
За Луди Макс и не се збори толку многу дека ќе земе Оскар, само моја претпоставка е тоа, пошто ептен се залета со наградиве. Види:

"Mad Max: Fury Road"
Best Film - National Board of Review
Best Picture - Boston Online Film Critics
Best Picture - Online Film Critics Society
Best Picture - Chicago Film Critics
Best Picture - Utah Film Critics Association
Best Picture - Florida Film Critics Circle
Best Picture - Kansas City Film Critics
Best Picture - Austin Film Critics
Best Picture - San Diego Film Critics
Best Director - Boston Online Film Critics
Best Director - Los Angeles Film Critics
Best Director - Washington D.C. Area Film Critics
Best Director - San Francisco Film Critics Circle
Best Director - Online Film Critics Society
Best Director - Southeastern Film Critics
Best Director - Phoenix Critics Circle
Best Director - Chicago Film Critics
Best Director - Vancouver Film Critics Circle
Best Director - Utah Film Critics Association
Best Director - Florida Film Critics Circle
Best Director - Kansas City Film Critics
Best Director - Austin Film Critics
Best Director - San Diego Film Critics
Best Director - Indiana Film Journalists
Best Director - Oklahoma Film Critics Circle
Best Director - Black Film Critics Circle
Best Actress for Charlize Theron - Kansas City Film Critics
Best Cinematography - Boston Online Film Critics
Best Cinematography - New York Film Critics Online
Best Cinematography - Los Angeles Film Critics
Best Cinematography - San Francisco Film Critics Circle
Best Cinematography - Online Film Critics Society
Best Cinematography - Southeastern Film Critics
Best Cinematography - Chicago Film Critics
Best Cinematography - Utah Film Critics Association
Best Cinematography - Florida Film Critics Circle
Best Cinematography - Black Film Critics Circle
Best Editing - Boston Online Film Critics
Best Editing - Boston Society of Film Critics
Best Editing - Washington D.C. Area Film Critics
Best Editing - San Francisco Film Critics Circle
Best Editing - Online Film Critics Society
Best Editing - Las Vegas Film Critics
Best Editing - Chicago Film Critics
Best Editing - San Diego Film Critics
Best Original Score - Boston Society of Film Critics
Best Musical Score - Indiana Film Journalists
Best Score - Phoenix Critics Circle
Best Production Design - Los Angeles Film Critics
Best Production Design - Washington D.C. Area Film Critics
Best Production Design - Chicago Film Critics
Best Costume Design - Las Vegas Film Critics
Best Visual Effects - Las Vegas Film Critics
Best Visual Effects - Florida Film Critics Circle
Best Action Film - Las Vegas Film Critics
Best Sound Design - San Diego Film Critics
Best Equality of the Sexes - Women Film Critics Circle
Best Female Action Star for Charlize Theron - Women Film Critics Circle
 

Kajgana Shop

На врв Bottom