60% од средношколците не ја положиле пробната матура

Tutkar

Богомил
Член од
6 декември 2005
Мислења
1.967
Поени од реакции
34
Уште еднаш ќе кажам, јас сум за државна матура, ама немаме ни трунка одговори на нашите прашања, а логиката во оние кои ги имаме, ја нема никаде.
Еци неколку страни понапред напишав, ако сакате некој да ви одговори на прашања имате Унија на средношколци организирате се и активирајтеги нека поднесат барање до министерство за образование и сите дилеми оклу државната матура да ви бидат разјаснети.
 

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.488
Поени од реакции
5.967
Туткар има две унии сега како што сум запознаена јас, едната е за државна матура, другата против.
Значи хаос е, никој не ни знае кај треба да се обрати...
И не сме организирани како што треба, впрочем никогаш и не сме биле.
 

Јован

дежурен сеирџија
Член од
16 октомври 2005
Мислења
4.892
Поени од реакции
265
абе да не планирате да штрајкувате денес???
едит:заборавив дека е почнат прв час...
не дека бегам...прв празен имам:pos2:
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.202
Поени од реакции
1.943
Известување, покани, жалби бла бла, тоа никогаш не сме го пишувале порано на часовите, само сега беше исфорсирано во четврта година бидејќи веќе дознаа дека тоа ќе го има на матура, мислам дека не е потребно и не е доволно извежбано.
Сега кога прочитав се сетив дека и вакви работи имаше на пробната.:tapp:Верувајте, никогаш, барем во мојата гимназија не бевме пишувале некое барање или нешто слично.Јас на пробната, за прв пат во животот земав да пишувам барање до директорката.Не дека е многу тешко но веќе кога е ставено во матурата, барем нека биде дел од тоа што го работиме на часовите.
Јас не знам кога ќе се подготвиме за се што опфаќа матурата зашто навистина остана многу малку време а сеуште ништо не се сфаќа озбилно.
Инаку, денес има штрајк во Струмица.:jaj:
 
Член од
26 април 2006
Мислења
13.024
Поени од реакции
1.940
Сега кога прочитав се сетив дека и вакви работи имаше на пробната.:tapp:Верувајте, никогаш, барем во мојата гимназија не бевме пишувале некое барање или нешто слично.Јас на пробната, за прв пат во животот земав да пишувам барање до директорката.Не дека е многу тешко но веќе кога е ставено во матурата, барем нека биде дел од тоа што го работиме на часовите.
Јас не знам кога ќе се подготвиме за се што опфаќа матурата зашто навистина остана многу малку време а сеуште ништо не се сфаќа озбилно.
Инаку, денес има штрајк во Струмица.:jaj:
Слушам дека среда ке има генерален штрајк дали е точно?ако може некој да потврди.

ВЕ МОЛАМ ТИЕ ШО НЕ СЕ МАТУРАНТИ НЕКА НЕ ГО ТУПАТ СО ТОА ДА НЕ БАРАМЕ ДА НИ ЈА УКИНАТ МАТУРАТА.тоа го исцрпивме веќе
 

Tutkar

Богомил
Член од
6 декември 2005
Мислења
1.967
Поени од реакции
34
Туткар има две унии сега како што сум запознаена јас, едната е за државна матура, другата против.
Значи хаос е, никој не ни знае кај треба да се обрати...
И не сме организирани како што треба, впрочем никогаш и не сме биле.

Mислам дека дилеми за или против нетреба да има 100% е сигурно дека ќе се полага државна матура. И тука си во право дека е хаос со тие униии но треба да се проба, или треба сите претседатели по класови да побарате состанок со директорката на вашето училиште, и да побарате помош од нив да ви помогнат во тоа да се издејствува средба или јавна дебата со претставници од министерството за сите нејаснотии и проблеми кои би ви се јавиле околу полагањето и потоа.
Но и тука ќе има дубари и од професорите и од министерството ако се одберат НЕсоодветни ваши претставници многу лесно може да ве шитнат. :toe:
 

еци^^^

Walking the line of nature's palm
Член од
9 декември 2005
Мислења
2.945
Поени од реакции
58
Mислам дека дилеми за или против нетреба да има 100% е сигурно дека ќе се полага државна матура. И тука си во право дека е хаос со тие униии но треба да се проба, или треба сите претседатели по класови да побарате состанок со директорката на вашето училиште, и да побарате помош од нив да ви помогнат во тоа да се издејствува средба или јавна дебата со претставници од министерството за сите нејаснотии и проблеми кои би ви се јавиле околу полагањето и потоа.
Но и тука ќе има дубари и од професорите и од министерството ако се одберат НЕсоодветни ваши претставници многу лесно може да ве шитнат. :toe:
Нема начин да се организираме, и сите обиди отпаѓаат зашто никој не ни обрнува внимание, најмалку директорите и професорите, убаво си кажа некој погоре дека се е ИСПАРТИЗИРАНО,а ние сме жртви на една огромна фарса, која некој точно знае како ќе заврши, но прво треба многу работи кои се предвидени да се случат-да се случат. Преку глава ми е од штрајкови и се, никој не знае што сака ни што бара, нема кој да не организира и на никој не му е гајле за ништо. Јас отстапувам од коментари повеќе, ќе го чекам крајниот исход листајќи го материјалот од 1 година до сега. И толку, аман веќе.
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
Што се прави по школите наместо да се учи...?

[media]http://www.youtube.com/watch?v=l0-tRtvSmqs[/media]
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Браво и после се жалат учат во невозможни услови, крив е оној овој...
 

Јован

дежурен сеирџија
Член од
16 октомври 2005
Мислења
4.892
Поени од реакции
265
абе остајте овие видеа...не заебавајте сеа...
ова било и ќе биде...кажете дали некаде се штрајкуваше денес и дали ќе се штрајкува некаде деновиве што јас лично сметам дека е залудно...

бтв...ако гледавте пирамида...ме изнервира весна бендевска од сдсм...кажува како тие го започнале овај прекрасен проект државна матура и се одело мед и млеко додека биле тие на власт а овие од вмро се усрале...
и вика јас ги поддржувам средношколците...да ви ебам скриените намери...
е на шо ќе гласам за вас:nenene::nenene::nenene:
 
Член од
30 декември 2007
Мислења
766
Поени од реакции
303
Daj Grujo neka organizira predvremeni izbori i da se dogovorime nie maturantite site da glasme za nego a toj da ja ukini maturata, 25000 glasovi se vo prasnje a so niv se dobivaat ama i gubat izbori.
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Daj Grujo neka organizira predvremeni izbori i da se dogovorime nie maturantite site da glasme za nego a toj da ja ukini maturata, 25000 glasovi se vo prasnje a so niv se dobivaat ama i gubat izbori.
Ја грешам или веќе има мандат он? :)
Се гледа,темелно сте го размислиле проблемот...:kesa:
 

Јован

дежурен сеирџија
Член од
16 октомври 2005
Мислења
4.892
Поени од реакции
265
:pos2::pos2::pos2:
не сте нормални бе...:vozbud:
дечки,другари и другарки матуранти...
ГОТОВО Е!!!
ЌЕ ПОЛАГАМЕ МАТУРА!!!
извинете за фонтов ама...уште ли се надевате???:tapp::tapp::tapp:
 
Член од
18 мај 2006
Мислења
60
Поени од реакции
0
Што па вие толку сте се исплашиле. Ништо страшно.
До сега сите полагале, било матури, било приемни, со исклучок на една генерација.
Седнете да учите и се ке биде во ред.
Со среќа!
 
Член од
30 декември 2007
Мислења
766
Поени од реакции
303
Pa i jas sakam da ima matura ama da bide organizacijata na nivo, a ne odbirame dali angliski ili matematika a po dve nedeli fakultetite vadat listi i izlegva deka polovina pogresno sme odbrale i sega klepajte.Drugite dva predmeti ke gi izberime maj mesec negde. Super e rabotata zatoa drzavata nie super.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom