50 - 50 старателство како дифолт, без алиментација, за спас на светата институција БРАК !

Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.371
Поени од реакции
5.268
Освен ако не станува за човек со некакви тешки пороци, или пак апла нестабилен во главата, јас не гледам зошто децата секогаш се доделуваат на мајката?

По кој основ мајката е покомпетентна од таткото за одгледување на деца?
Нели по статистика мажите заработуваме повеќе од жените, па ако сме поснаодливи таму (или сме го наштимале системот така), пологично е мажите да можат да му приуштат подобри услови од жената.
Taka e.
I osven ako ne se raboti za bebe sto cica...
Ama ako dirnes vo toa, ke te lupne feminizam od site strani...
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
14.575
Поени од реакции
31.884
Taka e.
I osven ako ne se raboti za bebe sto cica...
Ama ako dirnes vo toa, ke te lupne feminizam od site strani...
Им помина времето на феминистките, веднаш промена на полот (на хартија) и нека се опиња колку сака :D
 
Член од
5 март 2018
Мислења
13.467
Поени од реакции
14.118
Разводите се множат, зошто?

1. Жените напуштаат 80% од случаите, а во 87% се иницијатори на разводот.
2. Жените во 90% добиваат старателство над децата.
3. Жените како старатели, добиваат алиментација.


И после се чудите зошто разводите се множат?
Жената не губи ништо при развод, освен мажот, сопругот ( кој и онака е проблемот нели? )
Децата се кај неа.
Пола и повеќе од имотот останува кај неа.
Месечна надокнада за претрпена самотија.
На мажот му остануваат долговите, трошоците, секирациите што мора да моли за време со сопствените деца.

Сега појасно ви е?

Ако постои закон со кој при развод старателството однапред се поставува на 50% - 50% никој не може да уценува со децата и да ги користи како оружје за изнуда ( ова би исклучувало екстреми, кога едниот родител свесно се откажува од старателство, не е во можност да биде старател ако на пример е во затвор или има физичка или ментална болест, итн ) ако на мајката или таткото би му следувала алиментација само ако долг период поради останувањето дома со децата немал работа и начин за да по разводот се издржува, во секој друг случај се делат само трошоците за децата ( се прави фонд за таа намена до кој двајцата старатели по разводот имаат пристап и се користи исклучиво за потреби на децата ).
Ако се постават вакви параметри - разводите ќе се намалат за 70% и сопружниците ќе се трудат да ги решат проблемите наместо да бегаат од нив со развод.
Се додека разводот е профитабилен, процентот на разводи ќе расте.
Тоа е како на просечна плата од 500€ да даваш социјална помош од 1000€... Никој нема да сака да работи.
Стоп за финансирањето на лоши родители!
Стоп за голготите на децата на разведени родители !
Затоа се потпишува предбрачен договор и мнооогу добро се размислува дали со таа жена треба да стапиш во брак затоа што врти-сучи жените профитираат, ем децата кај нив, ем алиментација, ем пола имот од мажот. Згора на се, таа децата ќе ги наелектризира против мажот и може да се случи цел живот твоето дете да те мрази без причина и душата да те боли. П.С. Ова е главната причина поради која нема никогаш да стапам во брак.
Можеби во Скандинавија ама тука хахаха
Која жена бе тука профитирала од развод жити очи.
Па еден куп ги има кои не се оставаат оти државата и институциите спијат.
Се повеќе ги има "мажиња" кои не плаќаат алиментација со изговор на невработеност а ги гледаш по кафани пуфки продаваат
Деца ќе гледале, сами не знат да се гледат.

Се слагам дека со согласност и компромис можи да се најди заеднички јазик за заедничка алиментација, и треба, ама тоа кај нас потешко.
Автоматски споено мислење:

Образложи учителке, образложи. Не само “лупни зелена и бегај“.
Под еден ! Оти ја шири пичката пет сати на боксот дури таткото се пијани со друштвото за приновата, следно прашање ректору ?
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.371
Поени од реакции
5.268
Под еден ! Оти ја шири пичката пет сати на боксот дури таткото се пијани со друштвото за приновата, следно прашање ректору ?
Ok.
Znaci, za onie so carski rez, nisto ova ne vazi....
 
Член од
17 април 2023
Мислења
246
Поени од реакции
305
Освен ако не станува за човек со некакви тешки пороци, или пак апла нестабилен во главата, јас не гледам зошто децата секогаш се доделуваат на мајката?

По кој основ мајката е покомпетентна од таткото за одгледување на деца?
Нели по статистика мажите заработуваме повеќе од жените, па ако сме поснаодливи таму (или сме го наштимале системот така), пологично е мажите да можат да му приуштат подобри услови од жената.
Posho statisticki se pokazalo deka mazite ne se dovolno zainteresirani za nivnite deca nitu pak imaat nekoi podlaboki roditelski instunkti i griza kako sto imaat majkite iako smetam deka sekoj slucaj se razgleduva individualno i na toj nacin se odlucuva na kogo ke pripadnat decata.
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.371
Поени од реакции
5.268
Која жена бе тука профитирала од развод жити очи.Па еден куп ги има кои не се оставаат оти државата и институциите спијат.
Isto kako eden kup tatkovci koi ne mozat da si gi vidat decata so meseci/godini zatoa sto institucii spijat, neli...
Автоматски споено мислење:

Posho statisticki se pokazalo deka mazite ne se dovolno zainteresirani za nivnite deca nitu pak imaat nekoi podlaboki roditelski instunkti i griza kako sto imaat majkite...
Mnogu gluposti vo malku zborovi...
 
Член од
5 март 2018
Мислења
13.467
Поени од реакции
14.118
Не знам вас да не ве клонираа па шо поставувате тука прашања зошто мајката го добива во најголем дел старателството?

Поврзаноста на детето со мајката од самото раѓање. 9 месеци го носи во себе, дел од неа е, се храни преку неа, доењето башка.
И науката вели дека мајката е клучен фактор за понатамошен психички развој на детето.
Тие што родиле знаат поубаво да објаснат.
Порано старите викале татко можи секој да ти биди ама мајка е една.
Па и кај животните е исто, кучка кога ќе роди кутрињата кај мајката идат, или и кучката профитира можи во случајот, боже мој. :facepalm:

Освен ако не се работи за нестабилна особа која не можи да го одгледа детето тогаш не знам, тоа е мое мислење.

Во глобала мајките се по приврзани со децата, не викам дека татковците не, ама сметам дека мајката е позастапена во животот кај децата, во повеќето случаеви.
Автоматски споено мислење:

Ok.
Znaci, za onie so carski rez, nisto ova ne vazi....
Тоа па бетер, под нож.
 
Член од
17 април 2023
Мислења
246
Поени од реакции
305
Isto kako eden kup tatkovci koi ne mozat da si gi vidat decata so meseci/godini zatoa sto institucii spijat, neli...
Автоматски споено мислење:


Mnogu gluposti vo malku zborovi...
ajde kako popameten obrazlozi so poveke zborovi.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
13.467
Поени од реакции
14.118
Isto kako eden kup tatkovci koi ne mozat da si gi vidat decata so meseci/godini zatoa sto institucii spijat, neli...
Автоматски споено мислење:


Mnogu gluposti vo malku zborovi...
Таков случај за "грижливи" татковци имам во блиско опкружување.
Таткото дури беа во брак не беше заинтересиран апсолутно ништо во врска со децата, надуван 24/7, мајката сама по доктори, сама по игротеки, сама по градинки и откако пукна тиквата, магично сега по социјални мрежи се жали како не можи децата да си ги види, а копукот на пола работно време се осигурал за да не плаќа алиментација за децата.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
14.575
Поени од реакции
31.884
Posho statisticki se pokazalo deka mazite ne se dovolno zainteresirani za nivnite deca nitu pak imaat nekoi podlaboki roditelski instunkti i griza kako sto imaat majkite iako smetam deka sekoj slucaj se razgleduva individualno i na toj nacin se odlucuva na kogo ke pripadnat decata.
Статистички на старата гарда, тие што не знаеја ни салата да си направат.
Модерните мажи се друга приказна, така да оваа статистика чорба.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
13.467
Поени од реакции
14.118
Статистички на старата гарда, тие што не знаеја ни салата да си направат.
Модерните мажи се друга приказна, така да оваа статистика чорба.
Образложи што е тоа модерни мажи
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
14.575
Поени од реакции
31.884
Образложи што е тоа модерни мажи
Паталците кои растеа во најголемиот ек на „модерниот феминизам“.
Или поконкретно тие што се научија и сами да си готват, и сами да се пеглаат и тн.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
13.467
Поени од реакции
14.118
Паталците кои растеа во најголемиот ек на „модерниот феминизам“.
Или поконкретно тие што се научија и сами да си готват, и сами да се пеглаат и тн.
На прсти се бројат за жал, за Македонија збораме инаку, кај шо прв муабет е " абе на толку жени јас кафе да ви варам"
Не ти е ова Австралија :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom