16 години од бомбардирањето на Србија од НАТО

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
33.879
Поени од реакции
51.232
Не сум апологет на Србите и добар дел од тоа што си го пишал, го имаат навистина направено и е вистина.
Сепак, има и невистини и евтина национал-шовинистичка пропаганда во твојов пост.

Може многу лесно да се склопи сличен пост и за албанските злосторства на Косово и во Македонија, а поентата е дека не гледам како српските злосторства на Косово ги оправдуваат албанските.
 
Член од
25 март 2012
Мислења
7.224
Поени од реакции
3.043
Не сум апологет на Србите и добар дел од тоа што си го пишал, го имаат навистина направено и е вистина.
Сепак, има и невистини и евтина национал-шовинистичка пропаганда во твојов пост.

Може многу лесно да се склопи сличен пост и за албанските злосторства на Косово и во Македонија, а поентата е дека не гледам како српските злосторства на Косово ги оправдуваат албанските.
Па не ги оправдуваме, има повеќе осудени и гонети албанци отколку срби.

И кои злосторства жив ти све албанците ги направиле во Македонија? Немој жив ти све смилковско да го спомнуваш.
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
33.879
Поени од реакции
51.232
И кои злосторства жив ти све албанците ги направиле во Македонија? Немој жив ти све смилковско да го спомнуваш.
Зошто да не го спомнувам?
Но и без Смилковско може убава листа да се направи, онака за и од Хаг.
 
Член од
25 март 2012
Мислења
7.224
Поени од реакции
3.043
Зошто да не го спомнувам?
Но и без Смилковско може убава листа да се направи, онака за и од Хаг.
- за барањето на универзитет на албански, падна човечки живот, а вие стари млади излеговте да протестирате против универзитетот
- за педагошки излеговте да протестирате истотака масовно.
Од денешна перспектива не знае човек што сте сакале тогаш.
Не ми се мерак листите за изгубени човечки животи, ќе губиш сигурно ти во такви листи.
Само овие две работи не ми беа јасни никогаш.
Перверзија голема е ако навистина верувате дека сме имале исти шанси за успех во државава, или дека не сме биле обесправени.
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
33.879
Поени од реакции
51.232
- за барањето на универзитет на албански, падна човечки живот, а вие стари млади излеговте да протестирате против универзитетот
- за педагошки излеговте да протестирате истотака масовно.
Од денешна перспектива не знае човек што сте сакале тогаш.
Не ми се мерак листите за изгубени човечки животи, ќе губиш сигурно ти во такви листи.
Само овие две работи не ми беа јасни никогаш.
Перверзија голема е ако навистина верувате дека сме имале исти шанси за успех во државава, или дека не сме биле обесправени.
И сето тоа ги оправдува злосторствата?
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
4.635
Поени од реакции
4.125
Кого го интересира како изгледа херојска вишеструко помалку бројна армија, како задржува терористи со нато инструктори и платеници подржани од нато авијација да се копнено навлезе во Србија...
Ова да не е пропаганда покажува и фактот што во почетокот НАТО планирале за 3-4 дена Југославија да капитулира, но кога утврдиле дека проценките им се погрешни почнуваат да бомбардираат цивилни објекти се со цел Милошевиќ да се присили на капитулација, бидејќи војнички не им можеле ништо па удри по цивили, за кои што бомбардирања на цивили никој нема одговарано.
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
33.879
Поени од реакции
51.232
И кои злосторства жив ти све албанците ги направиле во Македонија? Немој жив ти све смилковско да го спомнуваш.
При постоење на хашки случаи (а не па да зборам за друго), ова што ти го прашуваш, може да го праша само некој кој е задоен со национал шовинизам на ниво на Шешељ, некој кој со своето негирање се става на страна на и отворено ги подржува починителите,кои се меѓународно верфицирани. Но, добро puno се знаеме ние одамна, не е дека не знам што сорта си.
 
Член од
25 март 2012
Мислења
7.224
Поени од реакции
3.043
И сето тоа ги оправдува злосторствата?
Не.
60 цивили албанци загина 2001, еден обвинет и осуден за воено злосторство кое е пречекан како воен херој, па ти кажи што сорта си.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
5.551
Поени од реакции
8.353
Не.
60 цивили албанци загина 2001, еден обвинет и осуден за воено злосторство кое е пречекан како воен херој, па ти кажи што сорта си.
Тој си го одлежа своето, вашите не :)
 
Член од
25 март 2012
Мислења
7.224
Поени од реакции
3.043
При постоење на хашки случаи (а не па да зборам за друго)
Не верувам дека на албанците би им пречело ако се затворат челници на Дуи за воено злосторства.
Ама знаејќи ја политиката од тогашната југославија па до денеска како србите и вие сте се справеле со албанците со подигнување на криминалци и давајќи им моќ и владеење со тоа и ставање под контрола на сите албанци. Исто со хашките случаи, вие ги злоупотребивте, а можеа експресно да се најдат и да се казнат.
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
33.879
Поени од реакции
51.232
Не верувам дека на албанците би им пречело ако се затворат челници на Дуи за воено злосторства.
Ама знаејќи ја политиката од тогашната југославија па до денеска како србите и вие сте се справеле со албанците со подигнување на криминалци и давајќи им моќ и владеење со тоа и ставање под контрола на сите албанци. Исто со хашките случаи, вие ги злоупотребивте, а можеа експресно да се најдат и да се казнат.
Сето тоа никако не ги оправдува нападите и воените злосторства кои Албанците ги направија тука, исто така ниту Смилковско не го оправдува, ниту нападите врз цркви.
Така да, сите вие кои ги подржувате починителите на овие дела не сте многу различни во мои очи од нив. Тука го ставам и Груевски, кој ги ослободи хашките воени злосторници и покрај широкиот меѓународен консензус за тоа како такви дела не се амнестираат. Сега ќе видиме Заев што ќе прави со Диво и Смилковско, ќе видиме дали ќе ви се приклучи, како Груевски.
Но, ова баш и не е тема за албанските злосторства врз каурите во Македонија, туку е тема за Косово и тамошните албански и српски злосторства.
 
Член од
25 март 2012
Мислења
7.224
Поени од реакции
3.043
Сето тоа никако не ги оправдува нападите и воените злосторства кои Албанците ги направија тука, исто така ниту Смилковско не го оправдува, ниту нападите врз цркви.
Така да, сите вие кои ги подржувате починителите на овие дела не сте многу различни во мои очи од нив. Тука го ставам и Груевски, кој ги ослободи хашките воени злосторници и покрај широкиот меѓународен консензус за тоа како такви дела не се амнестираат. Сега ќе видиме Заев што ќе прави со Диво и Смилковско, ќе видиме дали ќе ви се приклучи, како Груевски.
Но, ова баш и не е тема за албанските злосторства врз каурите во Македонија, туку е тема за Косово и тамошните албански и српски злосторства.
Не верувам дека постои здрав албанец кои ги подржува убијците на смилковско, ниту воените злосторства на она.
Знаејќи како ова држава ги гони албанците само затоа што се албанци и невини седеа по затвори(сопот),може за тоа албанците да се двоумат дека ги правите тие стандардни сплетки и навистина кога убиецот е албанец да не веруваат вое системите на правда на оваа држава.
Ама знаеме со сигурност дека вие ги подржувавте овие институции кои убиваа, затвореа и дискриминираа албанци.[DOUBLEPOST=1558681786][/DOUBLEPOST]
Тој си го одлежа своето, вашите не :)
Па и јас викам зошто да не си го одлежат и тие па да се вратеа како вистински херои.
 
Последно уредено:

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.983
Поени од реакции
5.719
И тие во Сирија на печалба што отидоа се дискриминирани од државите и институциите.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
5.551
Поени од реакции
8.353
Па и јас викам зошто да не си го одлежат и тие па да се вратеа како вистински херои.
Епа нека одлежат па ќе бидеме квит, вака ем херои ем не одлежаа ни ден.
 
Член од
25 март 2012
Мислења
7.224
Поени од реакции
3.043
И тие во Сирија на печалба што отидоа се дискриминирани од државите и институциите.
Кога протестираше против универзитетот на тетово и против паралелките на албански на педагошки што мислиш ќе се случи?
Зошто мислиш дека нема ниту еден оџа гонет во историјата на југославија и Македонија за било што?
А за образование паднаа и жртви.
Стратегијата беше многу јасна, на оваа држава па и на Југославија не им требаа образовани албанци, им требаа радикални муслимани.[DOUBLEPOST=1558720242][/DOUBLEPOST]
Епа нека одлежат па ќе бидеме квит, вака ем херои ем не одлежаа ни ден.
Се надевам дека ќе одлежат, не ми требаат такви монструми на улица, камоли да не водат. Ако не е ова казна и за албанците не знам што е.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom