16 години од бомбардирањето на Србија од НАТО

Член од
25 март 2012
Мислења
7.224
Поени од реакции
3.043
Знам дека никаков проблем не ти е уништувањето на цркви, ама 17-мартовските настани имаа за резултат и протерување на повеќе српски семејства од разни области на Косово. Координирана и системски изведена акција на напади. Кристал нахт.
Но и тоа знам дека не ве тангира, така да сеедно е што ќе кажеш ти или другион вана би Арап.
И јас знам дека тебе не ти е гајле што 99 се убиени над 10000 цивили, милион протерани, 20000 девојки силувани, гајле ти е само заради србите што им ги палиле црквите и биле протерани 4000 жители 2004...
Се одбележува ден кога е запрен егзодус и геноцид, ти наоѓаш место да ги спомнуваш уништените цркви, свака ти част.
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
33.907
Поени од реакции
51.327
И јас знам дека тебе не ти е гајле што 99 се убиени над 10000 цивили, милион протерани, 20000 девојки силувани, гајле ти е само заради србите што им ги палиле црквите и биле протерани 4000 жители 2004...
Се одбележува ден кога е запрен егзодус и геноцид, ти наоѓаш место да ги спомнуваш уништените цркви, свака ти част.
Запрен егзодусот и геноцидот. Одлично.

Koга ќе биде денот кога е запрен егзодусот и геноцидот над Србите на Косово?
 

Partizanen banditen

Психијатриски случај
Член од
24 август 2016
Мислења
3.744
Поени од реакции
10.569
Чекам момент кога ке кажете дека жолтата куќа не ни постоела. Инаку се сеќавам 99' кога беше бомбардирањето, во Србија имам сестра од тетка, сите гледавме во телевизорите, а нато војниците ги гаѓавме кога поминуваа со конвоите. Инаку мировниот договор е потпишан во македонски град...
 
Член од
25 март 2012
Мислења
7.224
Поени од реакции
3.043
Чекам момент кога ке кажете дека жолтата куќа не ни постоела. Инаку се сеќавам 99' кога беше бомбардирањето, во Србија имам сестра од тетка, сите гледавме во телевизорите, а нато војниците ги гаѓавме кога поминуваа со конвоите. Инаку мировниот договор е потпишан во македонски град...
А кога ровареше низ балканот геноцидарната српска армија не беше кај тетка ти?
Не гледаше на телевизија кога српската армија правеше етничко чистење?[DOUBLEPOST=1553543763][/DOUBLEPOST]
Запрен егзодусот и геноцидот. Одлично.

Koга ќе биде денот кога е запрен егзодусот и геноцидот над Србите на Косово?
Бележи го тој ден ти, чим си нивен адвокат.
 

Partizanen banditen

Психијатриски случај
Член од
24 август 2016
Мислења
3.744
Поени од реакции
10.569
А кога ровареше низ балканот геноцидарната српска армија не беше кај тетка ти?
Не гледаше на телевизија кога српската армија правеше етничко чистење?
Прво тетка ми живее тука. Друго српската армија направи најголем геноцид во екс Ју и секој кој не го признава ова е идиот, а уште поголем идиот е ако не признае дека имало геноциди и врз луѓето кои се изјаснувале како Срби.
 
Член од
25 март 2012
Мислења
7.224
Поени од реакции
3.043
Ние колевме Срби, ама тие не колеа нас малку поќе. :bravobe:
Не бе србите не не колеа нас, све е тоа западна пропаганда.[DOUBLEPOST=1553543896][/DOUBLEPOST]
Прво тетка ми живее тука. Друго српската армија направи најголем геноцид во екс Ју и секој кој не го признава ова е идиот, а уште поголем идиот е ако не признае дека имало геноциди и врз луѓето кои се изјаснувале како Срби.
Не се сомневам дека за тебе тој вториот е поголем идиот.
 

Partizanen banditen

Психијатриски случај
Член од
24 август 2016
Мислења
3.744
Поени од реакции
10.569
Не бе србите не не колеа нас, све е тоа западна пропаганда.[DOUBLEPOST=1553543896][/DOUBLEPOST]
Не се сомневам дека за тебе тој вториот е поголем идиот.
Чекај сакаш да кажеш дека харадинај, тачи, ориќ, готовина и останатите не убиваа Срби? Сакаш да кажеш дека не постоеше жолтата куќа? Сакаш да кажеш дека немаше масовни гробници?
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
6.328
Поени од реакции
3.520
Една од разликите меѓу мене и вас е тоа што јас во ниту еден пост не ги негирав српските злодела на Косово. Вие сметате дека албанските злодела се оправдани, етничкото чистење и уништувањето на црквите. Не може баш некаков разумен дијалог да се води со некој таков. Тоа е системска разлика во начинот на размислување.

Низ призма на тоа размислување, има доста неточности во постот на Dardan-ia. Толку многу, што не знам од кај да почнам.
Се разбира дека во секоја војна има злосторства од двете страни, но не можеш да ги изедначиш, ако не се еднакви.

Во случајот со српските злосторства, позади нив стои државна стратегија, не се работи за поединечни настани, туку целата полициска, воена и паравоена структура учествувала.
Убивање, плачкосување, протеривање,палење,криење трагови ... насекаде исто.

Во Батајница само некој километар далеку од Београд беше пронајдена масовна гробница на убиени албанци, остатоци на 705 од нив, меѓу кои 75 деца.
И многу други масовни гробници.

Сеуште не се пронајдени телата на 1600 албанци, веројатно се изгорени во рударски топилници.

Ти реков дека за 6 убиени срби и 4100 протерани во 2004, се осудени над 200 албанци. (лица на возраст од 15 до 77 години)

Исто така за воени злосторства за време на војната, од страна на меѓународните судови на Унмик и Еулекс осудени се 34 албанци и 4 срби.

Чекај сега, според ова испаѓа дека србите биле само жртви? Или ова е вака поради тоа што Србија ги штити своите злосторници.

А кога ќе видиш албанските злосторства на Косово, не можеш да пронајдеш настан во кој одеднаш се убиени повеќе од 22 срби.(и тоа од српските извори)

И просечната возраст на убиени албанци и срби разликува, убиените срби се претежно стари лица кои останале да ги чуваат домовите, додека кај албанците убиени се од прадедо до правнуци, сотрени се цели семејства.

А колку србинки се силувани, слободно служи се со српски извори?

Колку пари и злато им е одземено на србите?

И велиш не требало бомбардирање?

Селото Чабра на северно Косово беше рамнето со земја со багери во 1999 од соседите срби, во истото село во 2004 беа удавени 3 деца, после кој настан следоа немирите што толку ги форсираш.

Еве една вообичаена процедура, полицајци и соседи како крадат телевизори и трактори и на крај го палат селото, иако знаат дека се снимаат ... среќа во селото немало жители.

 
Последно уредено:

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
33.907
Поени од реакции
51.327
Се разбира дека во секоја војна има злосторства од двете страни, но не можеш да ги изедначиш, ако не се еднакви.

Во случајот со српските злосторства, позади нив стои државна стратегија, не се работи за поединечни настани, туку целата полициска, воена и паравоена структура учествувала.
Убивање, плачкосување, протеривање,палење,криење трагови ... насекаде исто.

Во Батајница само некој километар далеку од Београд беше пронајдена масовна гробница на убиени албанци, остатоци на 705 од нив, меѓу кои 75 деца.
И многу други масовни гробници.

Сеуште не се пронајдени телата на 1600 албанци, веројатно се изгорени во рударски топилници.

Ти реков дека за 6 убиени срби и 4100 протерани во 2004, се осудени над 200 албанци. (лица на возраст од 15 до 77 години)

Исто така за воени злосторства за време на војната, од страна на меѓународните судови на Унмик и Еулекс осудени се 34 албанци и 4 срби.

Чекај сега, според ова испаѓа дека србите биле само жртви? Или ова е вака поради тоа што Србија ги штити своите злосторници.

А кога ќе видиш албанските злосторства на Косово, не можеш да пронајдеш настан во кој одеднаш се убиени повеќе од 22 срби.(и тоа од српските извори)

И просечната возраст на убиени албанци и срби разликува, убиените срби се претежно стари лица кои останале да ги чуваат домовите, додека кај албанците убиени се од прадедо до правнуци, сотрени се цели семејства.

А колку србинки се силувани, слободно служи се со српски извори?

Колку пари и злато им е одземено на србите?

И велиш не требало бомбардирање?

Селото Чабра на северно Косово беше рамнето со земја со багери во 1999 од соседите срби, во истото село во 2004 беа удавени 3 деца, после кој настан следоа немирите што толку ги форсираш.

Еве една вообичаена процедура, полицајци и соседи како крадат телевизори и трактори и на крај го палат селото, иако знаат дека се снимаат ... среќа во селото немало жители.

ОКеј и кој е резултатот на сето ова? Кој на крајот испадна жртва?
Кој е процентот на Срби кои живеат по косовските населени места, а кој бил пред војната?

Кој ја исполни својата цел? Албанските национал-шовинисти кои се трудеа да ги избркаат каурите, или српските национал-шовинисти кои се трудеа обратно?

Некој би рекол дека според резултатите и исходот испадна дека српските злосторства беа преувеличувани, а некои и измислени. Ја не би рекол така ама некој би. Така личи резултатот.

Патем, јас бев еден од ретките кои го оправдуваа бомбардирањето, затоа што објективно тоа го сопре теророт на Србите. Секако не знаев тогаш дека користат осиромашен ураниум и дека ќе гаѓаат цивилни цели. Значи сметам дека бомбардирањето беше можеби неопходно, во тој момент, но не така како што го изведоа, значи без гаѓање цивилни цели и без ураниум. Тоа беше границата кој не смееја да ја поминат. Можеби тогаш тоа за НАТО се покажа како моментална победа, на оперативен план, но денес е пораз за НАТО на стратегиски план и пречи во консолидирањето на Јужното Крило.
Да не гаѓаа цивлни цели и да не користеа осиромашен ураниум, мислам дека тука негде ќе беше подносливата граница, која ќе ја прифатеа режими како Џинџиќ или Тадиќ и НАТО ќе можеше да смета и на Србија. Вака, имаат проблем, а денешна Србија несакајќи е втурната во руски раце. Кога велам несакајќи ислам на политичките елити кои владеат, а не на народот. Овој безбедносен проблем за НАТО на Блаканот ќе има влијание и назад, кога се одмотува косовското клопче, па така денес имаме нова не толку охрабрувачка реалност за Албанците, при решавањето на спорот.

На страна, ефектите од бомбардирањето со осиромашен ураниум, кои кај Албанците од Косово се евидентни, а и кај Србите во одредени средини, исто.[DOUBLEPOST=1553599473][/DOUBLEPOST]Мање више и денешната американска политика се сведува на тоа дека интервенцијата беше потребна, но начинот беше лош.
https://www.mkd.mk/svet/vesti/tramp-za-bombardiranjeto-na-jugoslavija-so-avionite-napravija-haos-jas-kje-ispratev?utm_source=off.net.mk&utm_medium=block-sidebar&utm_campaign=vo-komshii
 
Член од
25 март 2012
Мислења
7.224
Поени од реакции
3.043
Чекај сакаш да кажеш дека харадинај, тачи, ориќ, готовина и останатите не убиваа Срби? Сакаш да кажеш дека не постоеше жолтата куќа? Сакаш да кажеш дека немаше масовни гробници?
Не викам дека не правеле злосторства, ама во било каква тема во врска со српскиот терор глупо е да се спомнат.
Исто кога се зборува на пример за холокаустот да налетува некој како тебе да негира дека постои или да кажува дека и евреи убивале германци...[DOUBLEPOST=1553604811][/DOUBLEPOST]
ОКеј и кој е резултатот на сето ова? Кој на крајот испадна жртва?
Кој е процентот на Срби кои живеат по косовските населени места, а кој бил пред војната?

Кој ја исполни својата цел? Албанските национал-шовинисти кои се трудеа да ги избркаат каурите, или српските национал-шовинисти кои се трудеа обратно?

Некој би рекол дека според резултатите и исходот испадна дека српските злосторства беа преувеличувани, а некои и измислени. Ја не би рекол така ама некој би. Така личи резултатот.

Патем, јас бев еден од ретките кои го оправдуваа бомбардирањето, затоа што објективно тоа го сопре теророт на Србите. Секако не знаев тогаш дека користат осиромашен ураниум и дека ќе гаѓаат цивилни цели. Значи сметам дека бомбардирањето беше можеби неопходно, во тој момент, но не така како што го изведоа, значи без гаѓање цивилни цели и без ураниум. Тоа беше границата кој не смееја да ја поминат. Можеби тогаш тоа за НАТО се покажа како моментална победа, на оперативен план, но денес е пораз за НАТО на стратегиски план и пречи во консолидирањето на Јужното Крило.
Да не гаѓаа цивлни цели и да не користеа осиромашен ураниум, мислам дека тука негде ќе беше подносливата граница, која ќе ја прифатеа режими како Џинџиќ или Тадиќ и НАТО ќе можеше да смета и на Србија. Вака, имаат проблем, а денешна Србија несакајќи е втурната во руски раце. Кога велам несакајќи ислам на политичките елити кои владеат, а не на народот. Овој безбедносен проблем за НАТО на Блаканот ќе има влијание и назад, кога се одмотува косовското клопче, па така денес имаме нова не толку охрабрувачка реалност за Албанците, при решавањето на спорот.

На страна, ефектите од бомбардирањето со осиромашен ураниум, кои кај Албанците од Косово се евидентни, а и кај Србите во одредени средини, исто.[DOUBLEPOST=1553599473][/DOUBLEPOST]Мање више и денешната американска политика се сведува на тоа дека интервенцијата беше потребна, но начинот беше лош.
https://www.mkd.mk/svet/vesti/tramp-za-bombardiranjeto-na-jugoslavija-so-avionite-napravija-haos-jas-kje-ispratev?utm_source=off.net.mk&utm_medium=block-sidebar&utm_campaign=vo-komshii
Кажи зошто да има Македонска република а да нема Косовска република во рамките на југославија?
Резултатот и денеска не е во полза на албанците, после 99 многу села се испразнија од прешевската долина, од нови пазар, па и од северна Митровица.
Ти кажи каков би бил резултатот ако нато не бомбардираше?
 
Последно уредено:
Член од
1 март 2010
Мислења
6.886
Поени од реакции
12.034
Не викам дека не правеле злосторства, ама во било каква тема во врска со српскиот терор глупо е да се спомнат.
Исто кога се зборува на пример за холокаустот да налетува некој како тебе да негира дека постои или да кажува дека и евреи убивале германци...
Тема за српскиот терор :pos:

Дрезден? Конигсберг? Си прочитал?
 

Partizanen banditen

Психијатриски случај
Член од
24 август 2016
Мислења
3.744
Поени од реакции
10.569
Инаку морам, ама баш морам овој оф топик или како сакате викајте го да го пуштам тука
Не викам дека не правеле злосторства, ама во било каква тема во врска со српскиот терор глупо е да се спомнат.
Исто кога се зборува на пример за холокаустот да налетува некој како тебе да негира дека постои или да кажува дека и евреи убивале германци...[DOUBLEPOST=1553604811][/DOUBLEPOST]
Кажи зошто да има Македонска република а да нема Косовска република во рамките на југославија?
Резултатот и денеска не е во полза на албанците, после 99 многу села се испразнија од прешевската долина, од нови пазар, па и од северна Митровица.
Ти кажи каков би бил резултатот ако нато не бомбардираше?
Каде јас НЕГИРАВ дека постои српскиот злостор и зошто спинуваш? Значи пред некој ден се покољав со пријатели од Белград кои намерно ги намалуваа жртвите од босанската страна и ги бранеа Караџиќ и Младиќ. Значи јас сум прв кој тврди дека тие треба да си ги лежат затворските казни, исто и гореспоменатите кои избегаа од правдата. Значи за СЕКОЈА невина жртва, било од која националност, религија и пол треба да се одговара. И не само овде, туку секаде низ светов.
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
33.907
Поени од реакции
51.327
Кажи зошто да има Македонска република а да нема Косовска република во рамките на југославија?
Ниту еден од народите на Југославија немаше своја засебна држава, надвор од федерацијата. Тоа е една од причините зошто Маѓарите и Албанците немаа своја република.
Резултатот и денеска не е во полза на албанците, после 99 многу села се испразнија од прешевската долина, од нови пазар, па и од северна Митровица.
Може комотно да се види, каде е поизразено етничкото чистење во проценти и кој е резултатот. Ако зборуваме за некаква долгорочна стратегија на Албанците, која би била тесно поврзана со национал-шовинистичките и исламско-фундаменталистичките цели на овој народ, тогаш сега за сега, зборуваме за победа. Многу повеќе Срби се истерани оод своите огништа, отколку Албанци. Многу повеќе цркви се оскверавени и уништени, одколку џамии. Денес е така и тоа можете да го сметате за победа. Но, само на тој, некаков долгорочен стратегиски план, од аспект на албанските интереси на шовинистички план, национален и религијски.
Но, во контекст на некаков легализам, во врска со независноста и признавањето, резултатот моментално почнува да се влошува - се намалуваат признавањата, а влезот во ООН, Интерпол и некои други организации делува подалеку, одколку пред неколку години. Исто така на поклимави нозе е и територијалната целовитост на Косово, да не се повторувам, некои муабети за цепкање, екстериторијалност на црквите... се зборуваа во несериозни кругови пред десетина години, а денес оноа баш во најкредибилните кругови од дипломатијата.
Баш ќе бидам изненаден ако ова резултира, како што се вашите желби - да остане Косово вака и да биде признаено, а Србите да се потчинат.
Види, вие имавте долго време да покажете дека сте држава. Но, систематското бегање од договорените решенија, нивното непочитување, ја доведе косовската "дипломатија" (морав во наводници, косовската надворешна политика е навистина лоша), во оваа положба во која е денес, види болд. Кој не ги почитува договорите и е некооперативен денес во очите на меѓународната заедница? Србија или Косово?

Ти кажи каков би бил резултатот ако нато не бомбардираше?
Ако НАТО не бомбардираше, најверојатно српските орди ќе продолжеа со етничкото чистење. Но, НАТО згреши во начинот и затоа денес има стратегиски проблем кај Јужното Крило. Можеби идејата на Трамп за тогашна копнена интервенција и не е толку лоша, кога ќе се земе во предвид бомбардирањето со осиромашен ураниум на цивилни цели и стратегискиот импакт на тоа врз НАТО денес.
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
6.328
Поени од реакции
3.520
ОКеј и кој е резултатот на сето ова? Кој на крајот испадна жртва?
Кој е процентот на Срби кои живеат по косовските населени места, а кој бил пред војната?

Кој ја исполни својата цел? Албанските национал-шовинисти кои се трудеа да ги избркаат каурите, или српските национал-шовинисти кои се трудеа обратно?

Некој би рекол дека според резултатите и исходот испадна дека српските злосторства беа преувеличувани, а некои и измислени. Ја не би рекол така ама некој би. Така личи резултатот.

Патем, јас бев еден од ретките кои го оправдуваа бомбардирањето, затоа што објективно тоа го сопре теророт на Србите. Секако не знаев тогаш дека користат осиромашен ураниум и дека ќе гаѓаат цивилни цели. Значи сметам дека бомбардирањето беше можеби неопходно, во тој момент, но не така како што го изведоа, значи без гаѓање цивилни цели и без ураниум. Тоа беше границата кој не смееја да ја поминат. Можеби тогаш тоа за НАТО се покажа како моментална победа, на оперативен план, но денес е пораз за НАТО на стратегиски план и пречи во консолидирањето на Јужното Крило.
Да не гаѓаа цивлни цели и да не користеа осиромашен ураниум, мислам дека тука негде ќе беше подносливата граница, која ќе ја прифатеа режими како Џинџиќ или Тадиќ и НАТО ќе можеше да смета и на Србија. Вака, имаат проблем, а денешна Србија несакајќи е втурната во руски раце. Кога велам несакајќи ислам на политичките елити кои владеат, а не на народот. Овој безбедносен проблем за НАТО на Блаканот ќе има влијание и назад, кога се одмотува косовското клопче, па така денес имаме нова не толку охрабрувачка реалност за Албанците, при решавањето на спорот.

На страна, ефектите од бомбардирањето со осиромашен ураниум, кои кај Албанците од Косово се евидентни, а и кај Србите во одредени средини, исто.[DOUBLEPOST=1553599473][/DOUBLEPOST]Мање више и денешната американска политика се сведува на тоа дека интервенцијата беше потребна, но начинот беше лош.
https://www.mkd.mk/svet/vesti/tramp-za-bombardiranjeto-na-jugoslavija-so-avionite-napravija-haos-jas-kje-ispratev?utm_source=off.net.mk&utm_medium=block-sidebar&utm_campaign=vo-komshii
На крај испаднаа жртви сите.

Но албанците се подигнаа повторно од пепелот, сега живеат многу подобро.

Србите повторно живеат по селата каде што беа мнозинство, освен што ги нема по градовите.
Се проценува дека моментално има 100.000 срби на Косово, наместо 180.000 колку што ги имаше во 1991.
Поради понискиот стандард што владееше на Косово, србите секогаш се иселувале од Косово, верувам и да немаше војна, денеска на Косово не би живееле повеќе од 130.000 срби.

Регионот на Пирот во југоисточна Србија во 1991 имаше 117.000 жители, после 20 години имаше само 92.000. (25.000 помалку)

Регионот Зајечар во југоисточна Србија, во 1991 имаше 158.000 жители, после 20 години само 120.000. (38.000 помалку)

Регионот Топлица на граница со Косово, имаше 111.000 во 1991, додека 91.000 во 2011.

Целиот јужен регион на Србија се празни, во корист на Београд, Нови Сад итн.

Патем, албанците нити стигнаа да ги протерат србите, пошто тие мешаните средини ги напуштија заедно со војниците и полицајците, додека таму кај што беа мнозинство беа заштитени од Кфор, и живееја во тн Енклави, 24/7 под заштита на Кфор, но и тоа време заврши, сега се движат слободно.

Напуштање на Приштина


Призрен

[DOUBLEPOST=1553633722][/DOUBLEPOST]Денеска во Београд маршираа група граѓани членови на невладини организации, под мотото Батајница 744 - закопана вистина.

Маршот заврши пред Собранието на Србија, беше извршено симболичен погреб фрлајќи земја врз транспарент во кој беа напишани имињата на убиените цивили.

Во Србија досега се пронајдени 6 масовни гробници со тела на убиени цивили албанци, со цел да се прикрие злочинот.

Организаторите побараа да се процесуираат случаите за извршени злосторства на Косово.https://www.danas.rs/drustvo/odrzana-akcija-batajnica-744-zakopana-istina/
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom