150 евра плата ли е?

Плата од 150 евра доволна ли е за нормален живот?


  • Вкупно гласачи
    169

Стефус-Рефус

Jesus Loves Macedonia
Член од
30 август 2009
Мислења
3.452
Поени од реакции
1.209
Eден леб е 30 денари значи со 15 евра месечно можеш да преживееш.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Eден леб е 30 денари значи со 15 евра месечно можеш да преживееш.
Ќе се ставиш на диета и ќе јадеш пола леб па така со 7,5 ќе преживееш, а 7,5 ќе ги штедиш.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
150 евра плата, како прво психички ќе те скршат, знам многу добро бидејќи сум работел и за помалце од овие пари и тоа не баш краток временски период, а и сега сум тука некаде 2-3 илјадарки плус, јебеш га, али среќа што сум сеуште сам(неженет) и сеуште живеам со родителите, кои фала богу сеуште крпкаат некако, па и јас покрај нив !
Инаку да бидеме реални со овие смешни пари(150е) не се преживува ниту сам, а камо ли па да имаш жена и дете/деца, а притоа да немаш поддршка од никого !
Смешни работи се овие, од една страна се труби дека просечна нето плата во МКД е 21 илјада денари, а во реалноста платите се испод овој просек, но секако тој просек го крепат парламентарците, министрите, директорите, градоначалниците и.т.н. кои земаат повеќе од 50/60 илјадарки на месец ! :tapp:
 
Член од
17 април 2012
Мислења
2.335
Поени од реакции
2.095
Ние Македонците сме многу чуден народ кукаме 20 години дека немаме пари а ул, Македонија, Ленинова после дебар мало неможеш место да фатиш ретки се тие што лето не идат минимум во Грција на одмор секоја година. после секоја година се фрлаат по мин 300 евра за нов мобилен. се купуваат коли без разлика дали се нови или поволни се, итн инт , очигледно тоа со 150 евра плата не се купува све тоа претходно наведено. Е сега не може никој да ме убеди дека некој е квалиетен кадар итн а дека зема 150 евра, тоа се приказни (кога мислам на квалитетни кадри не мислам на кадри со партиска книшка и вработени во фирма кај маме и тате) кај нас сакаат директно од факс одма директори да станат по мин 1000 евра да земаат а практично искуство 0 имаат ене може така. Секој те плаќа за тоа колку вредност придонесуваш за твојата компанија а не колку време дремеш во канцеларија ама кај додека го сфатат тоа побрзо може да очекуваме да влеземе во Еу и нато.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Нема да јадиш вооппшто леб туку месото без леб ќе го јадиш, така ќе заштедиш цели 15 евра.
Се разбира Македонија е богата земја со скакулци и црви, во некои земји тоа е специјалитет на куќата, така да може да ја пробаш таа варијанта за поголема заштеда. Незнам колку ќе имаш средства за приготвување со зејтин од 85 денари и струја, вегета, јајце, презла и брашненце за да ги испохуваш, али добро е да се обидеш, може и варени да ги јадеш да намалиш на калории.
--- надополнето: 29 април 2012 во 20:55 ---
Ние Македонците сме многу чуден народ кукаме 20 години дека немаме пари а ул, Македонија, Ленинова после дебар мало неможеш место да фатиш ретки се тие што лето не идат минимум во Грција на одмор секоја година. после секоја година се фрлаат по мин 300 евра за нов мобилен. се купуваат коли без разлика дали се нови или поволни се, итн инт , очигледно тоа со 150 евра плата не се купува све тоа претходно наведено. Е сега не може никој да ме убеди дека некој е квалиетен кадар итн а дека зема 150 евра, тоа се приказни (кога мислам на квалитетни кадри не мислам на кадри со партиска книшка и вработени во фирма кај маме и тате) кај нас сакаат директно од факс одма директори да станат по мин 1000 евра да земаат а практично искуство 0 имаат ене може така. Секој те плаќа за тоа колку вредност придонесуваш за твојата компанија а не колку време дремеш во канцеларија ама кај додека го сфатат тоа побрзо може да очекуваме да влеземе во Еу и нато.
Секогаш ги гледаш само оние што имаат, бидејќи оние што немаат не ни ги приметуваш. Затоа таков впечаток добиваш.
 
V

Vollstandig

Гостин
Се разбира Македонија е богата земја со скакулци и црви, во некои земји тоа е специјалитет на куќата, така да може да ја пробаш таа варијанта за поголема заштеда. Незнам колку ќе имаш средства за приготвување со зејтин од 85 денари и струја, вегета, јајце, презла и брашненце за да ги испохуваш, али добро е да се обидеш, може и варени да ги јадеш да намалиш на калории.
Заеби диета, ја сум ти омнивор. Туку скакулциве не се лоша идеја, зејтинот ако е скап, што му фали на истечено масло од коли? И тоа дошло некако природно, од природата!
На крај краева, скакулецот е богат со витамини, можеби има недостаток од витамин Бе, али овчкото скапо е денес.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Заеби диета, ја сум ти омнивор. Туку скакулциве не се лоша идеја, зејтинот ако е скап, што му фали на истечено масло од коли? И тоа дошло некако природно, од природата!
На крај краева, скакулецот е богат со витамини, можеби има недостаток од витамин Бе, али овчкото скапо е денес.
Ништо не му фали, плус и забите можеш да ги светнеш после јадење да заштедиш на паста.
Што ќе ти е БЕ кога тој витамин сам се обновува во човечкиот организам доколку доволно стоиш на сонце и блееш. Поголеми количини се обновуваат доколку тоа е групно блеење на митинг.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Ние Македонците сме многу чуден народ кукаме 20 години дека немаме пари а ул, Македонија, Ленинова после дебар мало неможеш место да фатиш ретки се тие што лето не идат минимум во Грција на одмор секоја година. после секоја година се фрлаат по мин 300 евра за нов мобилен. се купуваат коли без разлика дали се нови или поволни се, итн инт , очигледно тоа со 150 евра плата не се купува све тоа претходно наведено. Е сега не може никој да ме убеди дека некој е квалиетен кадар итн а дека зема 150 евра, тоа се приказни (кога мислам на квалитетни кадри не мислам на кадри со партиска книшка и вработени во фирма кај маме и тате) кај нас сакаат директно од факс одма директори да станат по мин 1000 евра да земаат а практично искуство 0 имаат ене може така. Секој те плаќа за тоа колку вредност придонесуваш за твојата компанија а не колку време дремеш во канцеларија ама кај додека го сфатат тоа побрзо може да очекуваме да влеземе во Еу и нато.
Да друже во право си и јас ги приметувам тие работи кои си ги навел во твојот пост(кафани, кафичи, одмори, автомобили, мобилни, гардероби и.т.н.), но дали ќе ми поверуваш ако ти кажам дека 70% од Македонците живеат уште од парите од мама, тато, дедо, баба ........... барем повеќето луѓе што ги познавам живеат претежно од стара пара печалена од порано или пак наследена и исто така живеат во имотот наследен од родителите, значи имот кој е граден во минатото(во Социјализмот) ....... а денеска ако сакаш да направиш пара мора да си или политички функционер, или нешто директор, бизнисмен, мафијаш инаку нема шанса да направиш/спечалиш пара како работник, па ако сакаш биди и доктор, професор, инженер и сл. Колку и да си штедлив и скромен денеска неможеш да спечалиш некоја голема пара, бидејќи трошковите на живот пораснаа енормно...
Плус зависи во каква средина/околина живееш, се движиш, работиш .......... на пр. ако гледаш во Аеродром, Центар, Карпош... нормално дека тешко ќе приметиш некој сеуште да тера Застави, Југовци, Лади и сл. отпад, но излези од урбаниот дел на Скопје и многу лесно ќе приметиш дека сеуште се тераат чат-пат и фичиња и пезетки и пеглици и.т.н. значи зависи во каква средина живееш и се движиш, постојат средини каде мнозинството народ се добро ситуирани, а постојат и средини каде што мнозинството народ живеат ко цигани, па и бетер !
 

Why?

Самострел да зеам, да истепам тоа племе
Член од
3 мај 2009
Мислења
2.726
Поени од реакции
2.940
...Секој те плаќа за тоа колку вредност придонесуваш за твојата компанија....
Ова можеби во некоја Македонија од некој паралелен универзум.
 
Член од
17 април 2012
Мислења
2.335
Поени од реакции
2.095
Да друже во право си и јас ги приметувам тие работи кои си ги навел во твојот пост(кафани, кафичи, одмори, автомобили, мобилни, гардероби и.т.н.), но дали ќе ми поверуваш ако ти кажам дека 70% од Македонците живеат уште од парите од мама, тато, дедо, баба ........... барем повеќето луѓе што ги познавам живеат претежно од стара пара печалена од порано или пак наследена и исто така живеат во имотот наследен од родителите, значи имот кој е граден во минатото(во Социјализмот) ....... а денеска ако сакаш да направиш пара мора да си или политички функционер, или нешто директор, бизнисмен, мафијаш инаку нема шанса да направиш/спечалиш пара како работник, па ако сакаш биди и доктор, професор, инженер и сл. Колку и да си штедлив и скромен денеска неможеш да спечалиш некоја голема пара, бидејќи трошковите на живот пораснаа енормно...
Вака пред да одговорам сакам да расчистам некои работи прво немам партиска книшка нити ги бранам ниту сдсм и вмро. Све што имам постигнато во мојот живот сум постигнал со напорна работа ,многу учење и надоградба. нити сум бил мафијаш нити партиски патрон и сл истото важи и за моите другари и пријатели. За мене мирното спиење е драгоцена работа. И не сакам сите што успеале во Македонија односно што постигнале некој поголем успех во Македонија да ги шиканирате дека се мафијаши , со врски, дека имаа партиска книшка. А околу тие 70% што парите од мама и тато ги трошат по кафани одмори и сл ,до сега само 30% од парите секој месец од нив да вложуваа за нивен личен раст и развој одамна немаше да се гребат од мама и тато, да сум осетил дека е тешко да успееш во Македонија и дека на секој чекор има мрсулковци со партиска книшка што се дупки, некој напикани со врски кој пак се дупки итн и не е убаво чувството но тие таквите мрсулковци максимум што можат да направат и да останат кај што се и толку (а според мое мислење времето на таквите нема да им трае уште долго )додека на останатите кој на нормален начин успеале секогаш ќе можат со континуирана работа и вложување во себе да се искачуваат нагоре во хиерхијата без разлика да се бизнисмени , добри менаџери и сл .
--- надополнето: 29 април 2012 во 21:24 ---
Ова можеби во некоја Македонија од некој паралелен универзум.
Ова и во Македонија е реалност нема поотреба од паралелни универзуми условот е да работиш во квалитетена компанија и да си квалитетен кадар. Но за разлика од пред10 години има поквалитени компании и кадрите се подобро обучени.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Вака пред да одговорам сакам да расчистам некои работи прво немам партиска книшка нити ги бранам ниту сдсм и вмро. Све што имам постигнато во мојот живот а и моите другари и пријатели што ги имам сум со напорна работа ,многу учење и надоградба. нити сум бил мафијаш нити партиски патрон и сл истото важи и за моите другари и пријатели. За мене мирното спиење е драгоцена работа. И не сакам сите што успеале во Македонија односно што постигнале некој поголем успех во Македонија да ги шиканирате дека се мафијаши , со врски, дека имаа партиска книшка. А околу тие 70% што парите од мама и тато ги трошат по кафани одмори и сл ,до сега само 30% од парите секој месец од нив да вложуваа за нивен личен раст и развој одамна немаше да се гребат од мама и тато, да сум осетил дека е тешко да успееш во Македонија и дека на секој чекор има мрсулковци со партиска книшка што се дупки, некој напикани со врски кој пак се дупки итн и не е убаво чувството но тие таквите мрсулковци максимум што можат да направат и да останат кај што се и толку (а според мое мислење времето на таквите нема да им трае уште долго )додека на останатите кој на нормален начин успеале секогаш ќе можат со континуирана работа и вложување во себе да се искачуваат нагоре во хиерхијата без разлика да се бизнисмени , добри менаџери и сл .
--- надополнето: 29 април 2012 во 21:24 ---
Ама чекај малце каде тоа јас напишав дека си ваков или таков(СДСМ/ВМРО)со партиска книшка, партиски полтрон/послушник или пак криминалец ............. а и мислиш дека секој еден поединец што ќе влезе во партија(било која) туку така преку ноќ ќе му обезбедат работно место, висока плата, фотеља и сл. не бе друже ако незнаеш да работиш и ако си неписмен никој неможе да те спаси ни мама, ни тато, ни чичко Грујче, ни чичко Бранче ама баш никој .. точно постојат и такви неписмени партиски кадри набутани по некои од државните институции, а постојат и лица(рамковците)кои се вработени, земаат цели плати, а притоа си седат дома, бидејќи немало за нив ниту работен ангажман, ниту пак простор, ама за тоа треба да имаш ептен среќа на г’зот, а таквата среќа повеќето од нас ја немаат, ниту јас, ниту пак ти !
А дека повеќето денеска(барем оние кои јас ги познавам) живеат од стара пара тоа е факт, исто така повеќето куќи и станови(згради) во државава се изградени во времето на Социјализмот, така да повеќето живеат во имотот наследен од родителите, имот кој е граден во бившото време/систем !
 
Член од
8 март 2012
Мислења
3.058
Поени од реакции
1.250
Мене би ми биле сосема доволни,но..да се ставиме во ситуација на фамилијарни луѓе..:place:
 

Беркут

Мрчатор
Член од
12 април 2010
Мислења
10.046
Поени од реакции
15.014
Батали просечна плата во Македонија (2ХХХХ МКД), тоа е за администрација.....
Во текстилките сеуште не е воведена таа минимум плата од 8 и нешто ијади. Државата им даде година две да се прилагодат.
***
ЈБГ......една година работам за тие пари (смешните 150 евра), и интересно е колку луѓе во Прилеп сакаат да ги земаат тие пари, да бидат вработени и да земаат.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom