0.99(9) = 1 !!

Член од
14 ноември 2008
Мислења
3.418
Поени од реакции
856
ех кај ојде младината денес ... никакво поштовање кон постар да се немало ... ц ц ц ... ах тој реакторо од чернобил шо ни напрај
 
Член од
3 декември 2008
Мислења
78
Поени од реакции
6
Возраст: 14 = 7мо одд :kesa:
Горниот цитат е апсолутно точен.
1 може да се земе како апроксимација на 0,9(9), и ова се прави во случај кога има потреба од заокружување.
Башка, 0,9(9) е бесконечен, периодичен, децимален број значи е ирационален. 1 не е ирационален број. И сега еднакви се?
Секако дека не.
Милев на цитатот на тој што спред тебе има 14 години. Неговото мислење иако е кратко е сосем точно
 

МадерФакер

Титл по моја желба
Член од
25 ноември 2009
Мислења
678
Поени од реакции
44
ех кај ојде младината денес ... никакво поштовање кон постар да се немало ... ц ц ц ... ах тој реакторо од чернобил шо ни напрај
Море остај тоа, сеа и кај нас сакале да праат. :(
 

ZoraNaSlobodata

Чоечко суштество
Член од
5 ноември 2008
Мислења
2.736
Поени од реакции
111
Горниот цитат е апсолутно точен.
1 може да се земе како апроксимација на 0,9(9), и ова се прави во случај кога има потреба од заокружување.
Башка, 0,9(9) е бесконечен, периодичен, децимален број значи е ирационален. 1 не е ирационален број. И сега еднакви се?
Секако дека не.
Милев на цитатот на тој што спред тебе има 14 години. Неговото мислење иако е кратко е сосем точно
Оти бе тресите глупости вака ко немате врска,дали ти можиш да си претставиш шо е број со децимала во период како 0.9(9).Кажи ми дали математички можиш да кажиш шо е тој број ?
 
Член од
3 декември 2008
Мислења
78
Поени од реакции
6
Оти бе тресите глупости вака ко немате врска,дали ти можиш да си претставиш шо е број со децимала во период како 0.9(9).Кажи ми дали математички можиш да кажиш шо е тој број ?
ХАХАХХАахах значи ти со твојата констатација сакаш да кажеш дека некој кој добивал награди од државни натпревари по математика почнувајќи од основно, тресе глупости???
Значи, ја пошто сум неколку нивоа над тебе нема да те навредам туку ќе ти објаснам(барем ќе пробам).
0,9(9) е периодичен број.
Ја гледаш заградата? тоа ти означува дека 9 се повторува бесконечно многу пати. А тоа што позади запирката има броеви значи дека тој број е децимален. (ти ако сакаш можеш и како дропка да си го запишеш) Капираш???
Иначе добро ме насмеа мора да признаам.
 

ZoraNaSlobodata

Чоечко суштество
Член од
5 ноември 2008
Мислења
2.736
Поени од реакции
111
ХАХАХХАахах значи ти со твојата констатација сакаш да кажеш дека некој кој добивал награди од државни натпревари по математика почнувајќи од основно, тресе глупости???
Значи, ја пошто сум неколку нивоа над тебе нема да те навредам туку ќе ти објаснам(барем ќе пробам).
0,9(9) е периодичен број.
Ја гледаш заградата? тоа ти означува дека 9 се повторува бесконечно многу пати. А тоа што позади запирката има броеви значи дека тој број е децимален. (ти ако сакаш можеш и како дропка да си го запишеш) Капираш???
Иначе добро ме насмеа мора да признаам.
Не се кљафти ко зелена,ич не ми е гајле на шо си добивала награди.

Грешно го поставив прашањето,дали знајш шо претставува тој број ?
 
Член од
3 декември 2008
Мислења
78
Поени од реакции
6
Грешно го поставив прашањето,дали знајш шо претставува тој број ?
0,9(9)=0,9999999999(деветката се повторува бесконечно многу пати)
и поради тоа се запишува во заграда. Тоа е пример за периодичен број.
Немој да ме тераш да помислам дека немаш познавања од елементарна математика, и да -не сакам со ова да те навредам.
и ја не се како што велиш кљафтам, едноставно смешно ми падна некој да не разбира основни нешта а се праи паметен. Сакав да ти објаснам, ама знаеш, некои луѓе едноставно....ај знаеш си
 

Sacansi*

Oh, crystal ball!
Член од
4 април 2008
Мислења
2.746
Поени од реакции
68
Незнам шо ми стана почнав да се карам лично ја сфатив темата, тешко мене :kesa::kesa:
E за ова ти зборев!

Можеби сум помал од вас... ама имам право на мислење.
Моето мислење беше, дека незнам зошто трошите време за да докажете на некој дека 0,99(9) = 1..ако намислил он дека е еднакво, нека е еднакво, негово мислење.... е тоа ми беше мислењето... и така.. XD

Вие одма со навреди :nenene:
 
Член од
14 јануари 2008
Мислења
1.341
Поени од реакции
162
Горниот цитат е апсолутно точен.
1 може да се земе како апроксимација на 0,9(9), и ова се прави во случај кога има потреба од заокружување.
Башка, 0,9(9) е бесконечен, периодичен, децимален број значи е ирационален. 1 не е ирационален број. И сега еднакви се?
Секако дека не.
Милев на цитатот на тој што спред тебе има 14 години. Неговото мислење иако е кратко е сосем точно
Ај пошто се фалиш дека си земала награди, не знам што не знам како, ке го сфатиш овој еден прост начин да запишеш периодичен број како дропка.

Земи да е :
0.9(9) = N
9.(9) = 10N
10 N - N = 9N = 9 // деветките што се повторуваат ке се скратат
N = 1
Ова се учи во основно или прва средно.

Повели и прочитај што има да каже светот во врска со ова:
http://en.wikipedia.org/wiki/0.999...
 

krstenik

first things first
Член од
24 август 2009
Мислења
525
Поени од реакции
21
ХАХАХХАахах значи ти со твојата констатација сакаш да кажеш дека некој кој добивал награди од државни натпревари по математика почнувајќи од основно, тресе глупости???
Значи, ја пошто сум неколку нивоа над тебе нема да те навредам туку ќе ти објаснам(барем ќе пробам).
0,9(9) е периодичен број.
Ја гледаш заградата? тоа ти означува дека 9 се повторува бесконечно многу пати. А тоа што позади запирката има броеви значи дека тој број е децимален. (ти ако сакаш можеш и како дропка да си го запишеш) Капираш???
Иначе добро ме насмеа мора да признаам.
Со кое право?! алоооооооооооо :pos2::pos2::pos2:
Земи си ја наградата и избриши си го г*от!!! Така ќе бидеш штедлива и ќе заштедиш таолетна хартија, и пак ќе бидеш ново над другите, но сега по економичност!
(у врска со математиката која ни ја објасни - :tapp::tapp::tapp: пиши нешто у врска со тоа како ти мислиш, а не како пишува у “математика за 5 одд.“)
 

ZoraNaSlobodata

Чоечко суштество
Член од
5 ноември 2008
Мислења
2.736
Поени од реакции
111
0,9(9)=0,9999999999(деветката се повторува бесконечно многу пати)
и поради тоа се запишува во заграда. Тоа е пример за периодичен број.
Немој да ме тераш да помислам дека немаш познавања од елементарна математика, и да -не сакам со ова да те навредам.
и ја не се како што велиш кљафтам, едноставно смешно ми падна некој да не разбира основни нешта а се праи паметен. Сакав да ти објаснам, ама знаеш, некои луѓе едноставно....ај знаеш си
Бесконечен е во децималата ок, е како можи тогаш да не е рационален :kesa: ?

E за ова ти зборев!

Можеби сум помал од вас... ама имам право на мислење.
Моето мислење беше, дека незнам зошто трошите време за да докажете на некој дека 0,99(9) = 1..ако намислил он дека е еднакво, нека е еднакво, негово мислење.... е тоа ми беше мислењето... и така.. XD

Вие одма со навреди :nenene:
Не бе па ти,не беше толку за возраста колку за то шо кажа една реченица и жив остана :D,не е работа за кавга на форум како и да е, уствари е далеку од то :pipi: Peace Out.
 
Член од
3 декември 2008
Мислења
78
Поени од реакции
6
Ај пошто се фалиш дека си земала награди, не знам што не знам како, ке го сфатиш овој еден прост начин да запишеш периодичен број како дропка.

Земи да е :
0.9(9) = N
9.(9) = 10N
10 N - N = 9N = 9 // деветките што се повторуваат ке се скратат
N = 1
Ова се учи во основно или прва средно.

Повели и прочитај што има да каже светот во врска со ова:
http://en.wikipedia.org/wiki/0.999...
Види ја мноу добро знам како се запишува периодичен број како дропка , не мораш да ми покажуваш ти, не е само овој начин туку можеш да искористиш и бесконечен геометриски ред.
А , не се фалам јас ништо туку прочитај што пишал тој пред мене, и зошто ја вратив на тој начин.
 
Член од
14 јануари 2008
Мислења
1.341
Поени од реакции
162
Башка, 0,9(9) е бесконечен, периодичен, децимален број значи е ирационален. 1 не е ирационален број. И сега еднакви се?
Секако дека не.
Сакав да ти покажам дека се еднакви и дека не си во право, а не да ти кажам да не се фалиш и слично. Фали си се, секоја чест, убаво си е тоа, ама признај си дека не си во право =)
 
Член од
3 декември 2008
Мислења
78
Поени од реакции
6
Со кое право?! алоооооооооооо :pos2::pos2::pos2:
Земи си ја наградата и избриши си го г*от!!! Така ќе бидеш штедлива и ќе заштедиш таолетна хартија, и пак ќе бидеш ново над другите, но сега по економичност!
(у врска со математиката која ни ја објасни - :tapp::tapp::tapp: пиши нешто у врска со тоа како ти мислиш, а не како пишува у “математика за 5 одд.“)
А како сакаш да кажам што е периодичен број на некој кој прв пат слуша за тоа??
Знаеш подобро? ако знаеш, објасни слободно. ЈА немам ништо против. Прочитај што напишал членот кого го цитирав, па види....

Сакав да ти покажам дека се еднакви и дека не си во право, а не да ти кажам да не се фалиш и слично. Фали си се, секоја чест, убаво си е тоа, ама признај си дека не си во право =)
Значи НЕ СЕ ФАЛАМ уште еднаш ќе кажам, ама како може некој кој не знае што е периодичен број да ми каже дека тресам зелени???
Видов ова на Wiki, ама ...ја мислам дека не се еднакви и тоа е тоа.
Како што кажав, уште сметам дека 1 е апроксимација на 0,9(9).
Веќе не пишувам апсолутно ништо, изгледа овде не можеш да дадеш свое мислење без да ти се нафрлат со навреди.:toe:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom