„Пајканска“?

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
Сите знаеме како се прави, сите сме ја правеле...

Туку, од кај овој термин?? Што е неговото значење? Пајканска? Од Пајкан? Пајкан - цајкан? Зошто??
 
Член од
4 април 2006
Мислења
9.179
Поени од реакции
3.072
Јас стварно неам појма која е играва :)

Ние можда поинаку ја викаме xD
 

Forrest Gump

низа1
Член од
12 ноември 2009
Мислења
7.038
Поени од реакции
29.618
Ради тоа лудото вртење со нивните коли по филмовите.
 
K

kalimer0

Гостин
Претпоставувам според начинот на кој полициската кола ја застанува бараната кола.
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Сите знаеме како се прави, сите сме ја правеле...
Си ја праел со кола? Или со точак? Пошо темава во автомобилизам е отворена, па малку чудно е она сите сме ја правеле...

Туку, од кај овој термин?? Што е неговото значење? Пајканска? Од Пајкан? Пајкан - цајкан? Зошто??
Порано, нашите генерации ко немаа Fast and furious така си го нарекува... сега веќе дрифт го викаат, и тоа е тоа...
 
Член од
5 ноември 2010
Мислења
4.841
Поени од реакции
3.873
Знам дека Џиш ќе ме брише,ама имам јас со точак направено 360 степени круг,и незнам само кој сили ме држеа да не паднам од точакот.
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.258
Поени од реакции
3.608
Јас стварно неам појма која е играва :)

Ние можда поинаку ја викаме xD
Која игра жити мене, ме пресмеа хахахах
Дрифт ама ама цајканска е кочење а не само зафрлање на задницата лево или десно... кочење пред некого или во последен момент ... сигурно е извадено од америчките филмови оти никако да сватам како би изгледала цајканска со фичовци зошто тоа возеле до пред да излезат стоеденки и лади :D
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Со велосипед контраш залетан педалита на назад и пајканса.Колку поголем залет толку поголема пајканска.На кал нанапред нагло вртење на педалите и дрифт а ако има некој некој непожелен позади???Мераци!!!Од глава до пети целиот со кал,Па после Fast&Furios низ населба.
http://www.youtube.com/watch?v=2E14GN2_zNE
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Знам дека Џиш ќе ме брише,ама имам јас со точак направено 360 степени круг,и незнам само кој сили ме држеа да не паднам од точакот.
Не ве бришам бе... во случајов и точак се брои (барем според мене) пошо после вториот обид имало случка... за памтење. Штета што поуката траеше дури траеше болката на коленото... после од почеток пак :)
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Член од
5 ноември 2010
Мислења
4.841
Поени од реакции
3.873
Не ве бришам бе... во случајов и точак се брои (барем според мене) пошо после вториот обид имало случка... за памтење. Штета што поуката траеше дури траеше болката на коленото... после од почеток пак :)
Ај сеа да не кријам,при втор обид на исто место за иста тристаишееска,завршив со крвави лакти,колена,лице :D :D
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
Повеќе ми се свиѓа „пајканска„ :) И „шлајфка“ :)
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
сигурно е извадено од америчките филмови
Дефинитивно... Луди Макс, кој го има гледано, знае :)

никако да сватам како би изгледала цајканска со фичовци зошто тоа возеле до пред да излезат стоеденки и лади :D
Пред да имаат фичо, имаа фиат 1300 како милициско возило... тек потоа се префрлија на 101. Лада (освен Нива), никогаш се нема појавено како возило на милицијата во СФРЈ. Во тоа време во Македонија (60-тите и 70-тите) колите по градовите се броеа на прсти, па немаше потреба милицијата некој да го брка во стилот на американските филмови.
 
Член од
5 ноември 2010
Мислења
4.841
Поени од реакции
3.873
Не беше така бе.
Залетан,на малку песоклива подлога,т.е бекатон плочки,и малку пеок,колку да направи беља,стискам задна,вртам точак на лево,ја на земја,точак на кај фаца,ама среќа го шутнав точакот да не ме лупне у фаца,иначе немаше да пишувам тука :D :D :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom