“Тајните“ ученици на Исус

W

Werther

Гостин
Добра тема за читање, фалеа вакви теми на форумов.
И скоро сите се држат до темата, ма еден пост нема надвор од неа
Потребни се повеќе вакви теми,каде луѓето ќе се истресат од негативната енергија, а и да можат луѓето да заштедат некој динар и да не одат на стадион да плаќаат карта за да го прават истото.
Рендање!!!
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
Интересно е што темата ја отворив со конкретно прашање, поткрепено со цитат од Светите Писма, и никој не може да даде одговор.
 
Член од
22 јуни 2013
Мислења
169
Поени од реакции
70
Интересно е што темата ја отворив со конкретно прашање, поткрепено со цитат од Светите Писма, и никој не може да даде одговор.
Абе нема улави повеќе, кој ќе се расправа со тебе.
Терај си магарето.И тоа ли употребува иста трева како твојта?
 

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.859
Поени од реакции
4.791
Абе нема улави повеќе, кој ќе се расправа со тебе.
Терај си магарето.И тоа ли употребува иста трева како твојта?
Te gleam nesto nervozen si denes ...PMS?
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Ти не си верник по тоа епитет неверник богохулник итн за тебе не треба да претставува навреда .Ти не почитуваш нечија верба а се повикуваш на почитување на сопствената верба , каква хипокризија. А ако сакаш да играме игра на зборови , тогаш како тебе те засега што рекле некои свештеници , што тие проповедале , божји заповеди итн .
Слобода на умот не е кога некој е опседнат со негирање на нешто за да си докаже на себе си дека неверувањето во тоа е исправно.
Истиот аргумент важи и во обратна насока! Ако некој не е христијанин, како може да биде грешник? Зошто некој би го ословувал така? Зошто би му судел според морални стандарди во кои тој не се пронаоѓа?
 
R

Rigel Kent

Гостин
Истиот аргумент важи и во обратна насока! Ако некој не е христијанин, како може да биде грешник? Зошто некој би го ословувал така? Зошто би му судел според морални стандарди во кои тој не се пронаоѓа?
Јас никого не сум нарекол неверник и богохулник , ваков одговор да си бараш од тој што ги употребил овие зборови . Мене ми е смешно како ти се навредуваш со тоа а не си религиозен и си атеист.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.992
Ти не си верник по тоа епитет неверник богохулник итн за тебе не треба да претставува навреда .Ти не почитуваш нечија верба а се повикуваш на почитување на сопствената верба , каква хипокризија. А ако сакаш да играме игра на зборови , тогаш како тебе те засега што рекле некои свештеници , што тие проповедале , божји заповеди итн .
Слобода на умот не е кога некој е опседнат со негирање на нешто за да си докаже на себе си дека неверувањето во тоа е исправно.
Ако не сум верник не значи дека не сум ни човек. (имам чуства) Секоја придавка која го навредува мојот став околу религијата за секој човек кој не верува е навреда. Фактички ти ми пребацуваш и ми го навредуваш мојот став. Како да не се навредам?
Зошто па да не ме интересира?! Исто како тебе да те прашам, што те мачи околу тоа што некои атеисти се обидуваат да го објаснат спротивното? Тие се атеисти ти си верник! Зошто би те интересирале ставовите на атеистите?
А кажи ми што е исправно? Исправно е да се верува во нешто наметнато? Дали нашите предци го виделе тоа што го пренел апостол Павле? Не, туку тие поверувале во неговите слободоуми изреки односно проповеди газејќи си ја својата стара религија!
Секој си верува во својата вистина и во она што мисли дека е правилното нешто кое би го водело напред.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
Истиот аргумент важи и во обратна насока! Ако некој не е христијанин, како може да биде грешник? Зошто некој би го ословувал така? Зошто би му судел според морални стандарди во кои тој не се пронаоѓа?
Спрема светите писма, да паднеш на колена пред исус и го признаеш како син божји - не е доказ дека си верник. И демони тоа го прават

11 И нечистите духови, штом ќе Го видеа, паѓаа пред Него, викаа и говореа: “Ти си Син Божји!”
Марко 3

Така да некој шо за себе тврди дека е верник и го признава исус како син божји - не е по автоматизам и чист во духот. Сосема е веројатно дека нечистиот во него тоа го вели
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Јас никого не сум нарекол неверник и богохулник , ваков одговор да си бараш од тој што ги употребил овие зборови . Мене ми е смешно како ти се навредуваш со тоа а не си религиозен и си атеист.
Па не ни реков дека ти лично си нарекол некого така, туку те прашувам како едното го сметаш за навреда а другото не?
 
R

Rigel Kent

Гостин
Ако не сум верник не значи дека не сум ни човек. (имам чуства) Секоја придавка која го навредува мојот став околу религијата за секој човек кој не верува е навреда. Фактички ти ми пребацуваш и ми го навредуваш мојот став. Како да не се навредам?:eek:
Зошто па да не ме интересира?! Исто како тебе да те прашам, што те мачи околу тоа што некои атеисти се обидуваат да го објаснат спротивното? Тие се атеисти ти си верник! Зошто би те интересирале ставовите на атеистите?:rolleyes:
А кажи ми што е исправно? Исправно е да се верува во нешто наметнато? ( prethodnava recenica si ja pobivas so ovaa ) Дали нашите предци го виделе тоа што го пренел апостол Павле? Не, туку тие поверувале во неговите слободоуми изреки односно проповеди газејќи си ја својата стара религија!
Секој си верува во својата вистина и во она што мисли дека е правилното нешто кое би го водело напред.
Ako se pridrzuvas do ova , nema da ti e gajle dali nekoj veruva vo nesto nametnato , i dali videle ili ne videle)

.
Побесмислен пост немам прочитано , извини ако те навредува ова , не знаев дека атеистите се толку чувствителни.
 
Последно уредено од модератор:
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.992
Побесмислен пост немам прочитано , извини ако те навредува ова , не знаев дека атеистите се толку чувствителни.
Јас не гледам ништо бесмислено. Убаво те прашувам што е исправно!
Дали некаде излажав?
Мене лично ме навредува, но не допира многу длабоко, верувај.
Инаку јас ти зборувам како човек, пред се, лесно е да се биде верник, уште полесно атеист, но потешко е да се биде човек.
Зошто треба да се навредуваме?- тоа е суштината на нашава кратка дискусија.
 
R

Rigel Kent

Гостин
Јас не гледам ништо бесмислено. Убаво те прашувам што е исправно!
Дали некаде излажав?
Мене лично ме навредува, но не допира многу длабоко, верувај.
Инаку јас ти зборувам како човек, пред се, лесно е да се биде верник, уште полесно атеист, но потешко е да се биде човек.
Зошто треба да се навредуваме?- тоа е суштината на нашава кратка дискусија.
За болдов убава поента. (y)
Само со почит кон одредена религија може да се развие дискусија . А за навредување ниту го поддржувам навредувањето од верниците , ниту од атеистите.

Секој човек си има слобода во што да верува или да не верува , секоја дебата кон ова е бесцелна.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.992
За болдов убава поента. (y)
Само со почит кон одредена религија може да се развие дискусија . А за навредување ниту го поддржувам навредувањето од верниците , ниту од атеистите.

Секој човек си има слобода во што да верува или да не верува , секоја дебата кон ова е бесцелна.
Имам чуство како да не ми го разбра мојот коментар кој го прогласи за бесмислен, али нема врска.

За жал нема секој човек таква слобода. Дали во земјите каде што владее шериатот, може некој да биде атеист?
 
R

Rigel Kent

Гостин
Имам чуство како да не ми го разбра мојот коментар кој го прогласи за бесмислен, али нема врска.

За жал нема секој човек таква слобода. Дали во земјите каде што владее шериатот, може некој да биде атеист?
Очигледно и ти не ме разбираш , дали свесно или не , не знам.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom