“Тајните“ ученици на Исус

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
Христијанството кажува дека Исус имал тајни ученици. Луѓе кои не се појавуваат низ евангелијата како негови ученици или следбеници, ги нема нигде и одеднаш добиваат занчајни места како некои “тајни“ ученици, така Јосиф од Арматеја, па жената на Пилат, па дури и Јаков братот на исус кој никаде не се појавува а одеднаш по смртта станува водач на ерусалемската заедница на следбениците и учениците на Исус. Но Исус вели дека такво нешто тајно - немаше

19 Првосвештеникот пак, Го праша Исуса за учениците Негови и за Неговото учење.
20 Исус му одговори: “Јас му зборував на светот јавно Јас секогаш поучував по зборниците и во храмот, каде што секојпат се собираат Јудејците, и тајно ништо не сум зборувал.

Дали постои некоја спротивна изјава од ова во Писмата која го негира Исус и вели дека тој всупшност зборувал и тајно.
 
Последно уредено:
Ф

Флеш

Гостин
@Let 3

може да објасниШ малку подетално ,за шо се работи ... ме заинтересира .... :)
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
@Let 3

може да објасниШ малку подетално ,за шо се работи ... ме заинтересира .... :)
Па христијанството тврди дека Исус имал и тајни ученици, на пример телото на Исус му го дадоа на некој си Јосиф кој никаква улога немал низ писмата се појавува и одеднаш нему римјаните му даваат телото иако по римски закон така не се правело дури ни на роднини не се давало, е оти - па бил таен ученик на Исус, па оти му го дале - па жената на Пилат била тајна ученичка (небаре ноќе исус се ушуњавал во палатата на Пилат па ја подучувал жена му на тајни работи), па Јаков кој нигде го нема низ евангелијата (дури и се споменува негативно како дел од семејството на Исус кое го сметало Исуса за лудак кој треба да се фати и со сила прибери дома) тој истиот Јаков - станува необјасниво наследник на Исус - како , се знае бил некаков си таен ученик... тоа стана модерно па едно време и самиот римски цар бил таен ученик на Исус , но од друга страна гледаме (читаме) дека самиот Исус вели дека нигде никогаш ништо тајно не кажувал, се што учел и поучувал било јавно.... и ај сега кој е во право??
 

HellRaiser

Реметам кајганџии
Член од
1 јануари 2014
Мислења
815
Поени од реакции
854
Поголем верник од @Let 3 ако има на форумов еве јас на,човекот е опседнат со религија.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
Поголем верник од @Let 3 ако има на форумов еве јас на,човекот е опседнат со религија.
така оди то, јас со религија ти со мене.. секој е опседнат со некого
 
Р

ракија и мезе

Гостин
Ја морам да се согласам со пекол дигач и да кажам дека се согласувам.

Лет3 е пратен од некој горе да ги натера луѓето на земјата а и пошироко да веруват у религии да не бидат без образование каа луѓето шо се без религии то ест без образование.
Лет3 е човекот ( така викам дека е човек он уствари не е човек туку е религијалец пратен од небото горе за тоа шо го кажав една реченица погоре.
И он му рече вака :

Чедо божјо, оди на планетата земја и направи му финта на луѓето за да веруват у религиите ама и ни човеците знајме по некоа финта ( финтите од Буда, финтите од монасите од Рим и така натаму ) и тоа ни е каа одбрана против тиа не ги знам шо се шо сакат да не претворат у нешто.
 

HellRaiser

Реметам кајганџии
Член од
1 јануари 2014
Мислења
815
Поени од реакции
854
а имаш ли некое мислење на темата или ради мене си тука?
Учениците неможе да се тајни штом ги пишува во сите евангелија,ако беа тајни никој никогаш немаше да дознае за нив.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
Учениците неможе да се тајни штом ги пишува во сите евангелија,ако беа тајни никој никогаш немаше да дознае за нив.
нешо као таен агент 007 за кој сите знат по филмојте?
 

HellRaiser

Реметам кајганџии
Член од
1 јануари 2014
Мислења
815
Поени од реакции
854
нешо као таен агент 007 за кој сите знат по филмојте?
Шо напрај сега и ти темата во холивуд ја премести и после јас сум бегал од тема љољ
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
Никој не го знае 007 оти е тајна, затоа се вика таен агент.
Шон конери е таен агент 007, Вилем Дефо ие Исус а Чарлтон Хестон - Мојсеј[DOUBLEPOST=1396900104][/DOUBLEPOST]
Шо напрај сега и ти темата во холивуд ја премести и после јас сум бегал од тема љољ
Па единствено Исус можеш да го видиш и слушнеш на филм
 

Kajgana Shop

На врв Bottom