“Само уште Хрватска во ЕУ, никој друг!’’

demmian

Попиванов
Член од
9 јули 2008
Мислења
1.613
Поени од реакции
53
Тука менталитета нема ништо обшто...
Во прашане е интереса на една држава и интереса на друга држава...
Грциja има своj интерес и Словениja има своj интерес.
И двете изкористиха една и иста методика.
Ista metodika li?

Spored mene,Grcija koristi neofascisticka metodika,dodeka razumnosta na slovenskata diplomacija ne dozvoli vo hrvatsko-slovenskiot spor da ima pobednici i pobedeni.

Neofascistive sto se juzno od mene igraat tocno na toj kontraproduktiven metod pobednici-pobedeni.

So nas ne moze taka da se igra.Nie sme Makedonci bre!
 

Стефус-Рефус

Jesus Loves Macedonia
Член од
30 август 2009
Мислења
3.452
Поени од реакции
1.209
“Добрососедски односи„ е еуфемизам за уцена. Blackmail
 

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
4.106
Поени од реакции
3.952
Абе шо се замарате, тоа и Хрватска дур да влезе во ЕУ Меркел веќе ќе ја тргаат од функција, не сте свесни колку и е паднат рејтингот у земјава веќе ич не ја сакаат ни од самата нејзина партија (викендов имаше избори за претседател, за тие што ги следат работиве знаат што се деси и како нејзината партија ја извиси Меркел) така да се ќе се смени до тогаш ;)
 

Стефус-Рефус

Jesus Loves Macedonia
Член од
30 август 2009
Мислења
3.452
Поени од реакции
1.209
Сличноста меѓу Македонско-Грчкиот и Хрватско-Словенечки спор е што едниот и другиот беа билатерални и почетокот на преговорите беше користен како метод за уценување. Тоа е се што е заедничко :toe:
 

Soreno

Big Brother
Член од
14 јануари 2009
Мислења
530
Поени од реакции
19
Otdavna se znaeshe deka skoro nema da ima novo razschirenie na EU i izjavata na Merkel ne e nikakva iznenada.
Ot site drjavi vo Zapaden Balkan ima dve koi realno ne sakat skoroshno vlizane vo EU...toa znachi da priemat opredeleni uslovia i zaduljenia ,so koi oni ne sakat da se suobrazjavat.
Konkretno za Makedonja cirkusot so imeto e razigravane kakto za vutreshno populistki politi4ki celi ,taka i za frljane prah vo ochite na mejdunarodnata javnost..
Sled kato vi chetam na site prinzipnite postovi ,si mislim deka ili vie ne ste so vashata vlada ili ona vi ima za maloumni
Vo seki sluchai ima dva varianta i najdostoino e da izberete edin ot teh i da go zajavite glasno - ,, Da- ke pregovarame i ke menuvame ime ,, i ,, Ne -nema da menuvame ime i nema smisla od pregovori,,
Sichko ostanalo e cirkus i na EU i doide do gusha ot nego:tapp:
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.695
Поени од реакции
12.108
На таков вид мислење се оди за утврдување на граница (во спорни ситуации) и слични спорови. Во случајот грција против Македонија нема спор за граница или дел од езеро или Застој за проток на Вардар. Има проблем некој со нашето име. Доколку европските пратеници и држави членки се барем малку фер (како претходните цитати од медиумите) тогаш ќе ја натераат својата членка да си го смени името на областа Македонија во грција. Се друго е непродуктивно, а од страна на "европјаните" и лицемерно.
 

PowerUp

Реалист
Член од
21 септември 2009
Мислења
311
Поени од реакции
5
Otdavna se znaeshe deka skoro nema da ima novo razschirenie na EU i izjavata na Merkel ne e nikakva iznenada.
Ot site drjavi vo Zapaden Balkan ima dve koi realno ne sakat skoroshno vlizane vo EU...toa znachi da priemat opredeleni uslovia i zaduljenia ,so koi oni ne sakat da se suobrazjavat.
Konkretno za Makedonja cirkusot so imeto e razigravane kakto za vutreshno populistki politi4ki celi ,taka i za frljane prah vo ochite na mejdunarodnata javnost..
Sled kato vi chetam na site prinzipnite postovi ,si mislim deka ili vie ne ste so vashata vlada ili ona vi ima za maloumni
Vo seki sluchai ima dva varianta i najdostoino e da izberete edin ot teh i da go zajavite glasno - ,, Da- ke pregovarame i ke menuvame ime ,, i ,, Ne -nema da menuvame ime i nema smisla od pregovori,,
Sichko ostanalo e cirkus i na EU i doide do gusha ot nego:tapp:
Што е така, така си е. Lurtz, поентата не е таа која ти мислиш, а тоа што сум болднал за да е појасно. Тоа е вистинскиот проблем. Како последица на него се проблемите кои мислиш дека се главни.

Soreno - многу точен коментар.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.695
Поени од реакции
12.108
Не си јасен, болдот е лажна надеж на некој кој не е македонец и кој едвај чека смена на некој државен белег во Македонија.

не сте сосем јасни, зошто вашиот бугарски став е Македонија да смени име? Што вие имате корист од тоа?
 

PowerUp

Реалист
Член од
21 септември 2009
Мислења
311
Поени од реакции
5
Ние со името ви немаме проблем. Како што ти кажав претходно имам чувство дека вашите не сакаат да влезат во ЕУ. И најверојатно (може и да не е така) проблемот со името да е создаден токму со таа цел. Сепак, Soreno зборува за 2 земји на Балканот кои не сакаат да влезат во ЕУ. Прашањето е навистина ли водите самостојна политика?

Зaпирам да пишувам, бидејќи не сакам да понижувам Дамjан ...
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: fmi
Член од
28 март 2006
Мислења
17.695
Поени од реакции
12.108
Мене ми е прилично нормално вака без ЕУ (и цени на струја, вода, кирии, храна...со постоечките плати)...сите среќни и весели :)
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
Мене ми е прилично нормално вака без ЕУ (и цени на струја, вода, кирии, храна...со постоечките плати)...сите среќни и весели :)
А што ако влеземе во ЕУ, ќе се качат цените на буквално се а примањата се исти, и што е тогаш поентата на влез во ЕУ?

Јас викам влез во ЕУ цените исти, арно ама минимална плата 5000Е, дом да си купиш за помалку од година дена, кола да земеш со 3-4 месеци плата без кредит и слично.

И на тие во ЕУ не им е баш се шарено, се' им е на кредит и отплаќаат цел живот ебати животот европски, барем ќе живеам во Македонија и нема да бидам на кредит барем ќе си ја имам мојата слобода и нема да го пренесам долгот за куќа, кола на моите деца.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.695
Поени од реакции
12.108
То ми беше зборот само нејасно го напишав Кемикал. Ако веќе влегуваме, платите нека се качат. Инаку џабе Македонија се труди да влезе кога граѓаните реално ќе осиромашат уште повеќе.
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
Ова е по раскажување на татко ми за некоја рода што ја имам, од Струмица:
Значи настанот се случува по ослободувањето на Струмица кога партизаните ја ослободиле. Дедото бил легнат на попладневна дремка, а бабата целата затрчана го буди дедото и му вика:
Абе станувај дошле партизаните да ги видиш, кажуваат вака ќе биде онака ќе биде, кажуваат дека многу убаво ќе биде. И дедото на ова ја прашува, имаат ли тие партизаните усти за јадење,
и оваа па нормално, и дедото ја прашува уште едно имаат ли партизаните газ за серење, и оваа му вика па имаат. И дедото на ова и одговара епа ништо не бива од нив.

Така и за ЕУ.
 

PowerUp

Реалист
Член од
21 септември 2009
Мислења
311
Поени од реакции
5
Мене ми е прилично нормално вака без ЕУ (и цени на струја, вода, кирии, храна...со постоечките плати)...сите среќни и весели :)
На тебе може да ти е нормално така, ама погледни ситуацијата со очите на бизнисот. Во една држава за да има развој, мала невработеност - сето тоа зависи од бизнисот. Ако бизнисот е добре, ќе има нови работни места, ќе се зголемуваат постепено и платите. А за да може бизнисот да се развива прво треба да има капитал. Ако земјата е од затворен тип, овој капитал може да се собере само од населението на истата таа држава. Т.е. повеќе сиромашни и многу малку много богати. Покрај капитал, треба да има и пазар, При мал пазар како вашиот не може да се очекува невозможното. Така за да тргуваат и со ЕУ ќе бидат наметнати правила кои требе да се почитуваат, така што да има корист и за двете страни. Вашиот бизнис едноставно ќе биде "изеден". Сега замисли се дека си во ЕУ. Стапуваш во огромен пазар. ЕУ веќе е 500 милиони. Бизнис заштедува многу пари бидејќи правилата под кои работи се унифицирани за целиот овој пазар, царински давачки, банкарски такси, курс .... Сега капиталот може да се собира не само за сметка на населението, но дел од него ќе дојде од еврофондовете, а уште поголем дел во форма на надворешни инвестиции. Со други зборови - надвор од ЕУ во најдобар случај може да биде сеедно што е во ЕУ, но без еврофондове, и со мали ивестиции. Сега додаде и системот за колективна безбедност ... Додај можноста за поевтини кредити ... Додај дека еден дел од вашето општество многу сака да биде во ЕУ ... Создавањето на мини Шенген со Албанија и Црна Гора е токму начин да со е направи вашиот пазар малку поголем. И е само привремено решение, да го забави паѓа надолу.

Дојде време да мислите за себе си, а не за некој друг.

--- надополнето ---

Ова е по раскажување на татко ми за некоја рода што ја имам, од Струмица:
Значи настанот се случува по ослободувањето на Струмица кога партизаните ја ослободиле. Дедото бил легнат на попладневна дремка, а бабата целата затрчана го буди дедото и му вика:
Абе станувај дошле партизаните да ги видиш, кажуваат вака ќе биде онака ќе биде, кажуваат дека многу убаво ќе биде. И дедото на ова ја прашува, имаат ли тие партизаните усти за јадење,
и оваа па нормално, и дедото ја прашува уште едно имаат ли партизаните газ за серење, и оваа му вика па имаат. И дедото на ова и одговара епа ништо не бива од нив.

Така и за ЕУ.
Види, тоа и кралица и магарица се исто имаат меѓу нозете, ама сакаш ли магарица? А еден друг дедо рекол - парите синко треба да ги строиш како војници и да ги натерааш да ти работат и да ти доведат уште парици. Животот си минува, а вие си бројте муви, наместо јасно и едноставно да донесете одлука каде ќе одите.
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
Види, тоа и кралица и магарица се исто имаат меѓу нозете, ама сакаш ли магарица? А еден друг дедо рекол - парите синко треба да ги строиш како војници и да ги натерааш да ти работат и да ти доведат уште парици. Животот си минува, а вие си бројте муви, наместо јасно и едноставно да донесете одлука каде ќе одите.
По се изгледа не ја разбра поентата, а тоа е да не им веруваме дека се ќе биде мед и млеко ако влезиме во ЕУ, и да не се замараме многу со политика туку да си фатиме да си работиме оти од бистрење на политика само политичарите од врвот добиваат никој друг.

Единствено што ќе добиеме со влез во ЕУ е само со пасош да патуваме било каде на неодредено време ништо друго, тие фондови што ќе се отворат нема да ги искористиме затоа што ќе се најде нешто сумливо и ќе ни ги забранат, па и да излажеме како Грците што прават нема да одат парите таму каде што треба, туку ќе одат за некоја вила пак на некој политичар или рода на политичар, во секој случај народот пак ќе го јаде стапот после од последиците на враќањето на кредитите како што сега го јаде стапот грчкиот народ, само разликата е што тие се бунат да не го јадат, а кај нас нема да се бунат.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom