“Не можам“ vs “Не сакам“

А

Атомската мравка

Гостин
Инаетлив сум по природа и сметам дека нема нешто што не можам да направам во животот ако сакам :D ама најбитно е последниот збор значи ако сакам, што лесно може да премине во “не сакам“ ако сметам дека не ми е толку битно/важно..
 
Член од
29 август 2008
Мислења
2.646
Поени од реакции
931
Ова само за работи кои зависат од твоја волја и на чиј пат до остварување не им пречат или не постои можност да им попречат ,,надворешни"/независни фактори од тебе.
Меѓутоа не станува збор тука за надворешни/независни фактори кои би влијаеле на ваков или таков начин врз одлуката која треба лично ти да ја донесеш.
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.819
turvior ne e ponudena taa opcija :) biraj megju ponudenite
Te цитирав само бидејќи викаш ај пак да цитирам-Ако се сака СЕ' се може. Во тоа се' спаѓа и моето.
А што се однесува до фразата, ептен ми е тинејџерска, како и онаа-Тоа што не те убива те прави посилен (шо прајме со парализа) :)
 

blue ladybug

Фанг ловер
Член од
5 февруари 2013
Мислења
5.210
Поени од реакции
11.803
Te цитирав само бидејќи викаш ај пак да цитирам-Ако се сака СЕ' се може. Во тоа се' спаѓа и моето.
А што се однесува до фразата, ептен ми е тинејџерска, како и онаа-Тоа што не те убива те прави посилен (шо прајме со парализа) :)
Леле Турви, кај ги наоѓаш примериве. Ме изнаежи од језивост.

На секој му треба надеж во животот. Па за тоа и таквите фрази. Кога самите себе се тешиме на овој начин, повеќе се трудиме за да успееме во нешто.
 
Член од
19 март 2012
Мислења
1.439
Поени од реакции
3.810
Леле Турви, кај ги наоѓаш примериве. Ме изнаежи од језивост.

На секој му треба надеж во животот. Па за тоа и таквите фрази. Кога самите себе се тешиме на овој начин, повеќе се трудиме за да успееме во нешто.


Точно, ама и повеќе се обвинуваме и депримираме кога нешто, скоро невозможно нема да ни успее - баш заради овие пароли :)
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.819
Леле Турви, кај ги наоѓаш примериве. Ме изнаежи од језивост.

На секој му треба надеж во животот. Па за тоа и таквите фрази. Кога самите себе се тешиме на овој начин, повеќе се трудиме за да успееме во нешто.
Јас немам ништо против човек да се себеутешува, мразам само реченици кои тргнуваат од егоистички основи во бесполезни набори.

Исти курац со фразите од Џамбазов-Пријателе пријателе, ја изгуби оти беше ваква најдобра таква онаква. Тие чупенца се себеутешуваат дека се безгрешни, а уствари машките кон кои треба да се однесува нивното лелекање ги боли таквото, та и за фразата пријателе, та и за девојката.

Ако некогаш ја зацапам, ќе седнам и ќе се преслушувам кај сум утнал. Ќе тргнам прво од мене, а не од старт затоа што е полесно ќе ги префрлиме работите на другите, па тек после ако ни текни да подразмислиме и за нас.

Размислуваш, носиш заклучок, се надоградуваш и палиш со позитивна мисла во иднина во границите на можностите за кои мислиш дека ги имаш или сметаш дека можеш да ги надминиш во некоја точка, а не со умот бајрам да си правиме :)
 

blue ladybug

Фанг ловер
Член од
5 февруари 2013
Мислења
5.210
Поени од реакции
11.803
Јас немам ништо против човек да се себеутешува, мразам само реченици кои тргнуваат од егоистички основи во бесполезни набори.

Исти курац со фразите од Џамбазов-Пријателе пријателе, ја изгуби оти беше ваква најдобра таква онаква. Тие чупенца се себеутешуваат дека се безгрешни, а уствари машките кон кои треба да се однесува нивното лелекање ги боли таквото, та и за фразата пријателе, та и за девојката.

Ако некогаш ја зацапам, ќе седнам и ќе се преслушувам кај сум утнал. Ќе тргнам прво од мене, а не од старт затоа што е полесно ќе ги префрлиме работите на другите, па тек после ако ни текни да подразмислиме и за нас.

Размислуваш, носиш заклучок, се надоградуваш и палиш со позитивна мисла во иднина.
Сонце, ти до сега уште не си бил зацапан до уши? :)
Верувај, едно е со ладна глава кога размислуваш, а друго ќе биде тогаш кога некоја ќе ти го искорне срцето од градите. Е тогаш ќе биде муабет, што сакам, а што можам. ;)
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.819
Сонце, ти до сега уште не си бил зацапан до уши? :)
Верувај, едно е со ладна глава кога размислуваш, а друго ќе биде тогаш кога некоја ќе ти го искорне срцето од градите. Е тогаш ќе биде муабет, што сакам, а што можам. ;)
Што ако ти речам дека моментално сум и баш ми кул. Еве кај да е 3 годинчиња ќе поминат.
А да ти кажам една финта без да се навредиш :D
Болдираниот збор, според законите на реториката значи нецелосно верување на говорникот во она за кое говори.
 

blue ladybug

Фанг ловер
Член од
5 февруари 2013
Мислења
5.210
Поени од реакции
11.803
Што ако ти речам дека моментално сум и баш ми кул. Еве кај да е 3 годинчиња ќе поминат.
А да ти кажам една финта без да се навредиш :D
Болдираниот збор, според законите на реториката значи нецелосно верување на говорникот во она за кое говори.
Не бе, не се вреѓам, таман работа.
Море ти посакувам никогаш да не ми поверуваш на погоре кажаното. ;)
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.821
Поени од реакции
10.972
Малку инверзно на темава, но мислам дека доста често "не сакам" се користи за работи што поединецот смета дека неможе да ги направи. На пр. 90 проценти од фаците што виакат дека не сакаат богатство, лажат, бидејќи сметаат дека неможат да го постигнат и направат, па се вадат со муабетот дека не сакаат, мал е процентот на тие што можеби навистина не сакаат. Исто е и со голем дел од пушачите, со муабетот пушам и супер ми е не сакам да ги оставам, секако и тука има примери што навистина го мислат тоа. Примери има милион, тој што не кренал потешко од маус тврди дека не му е потребна физичка активност и несака складно тело, едноставно смета дека неможе, а да почне да работи на случајот и те како ќе го промени мислењето, истото важи за сите погоре наведени примери. Така да во 90 проценти од случаите кога се работи за нешто поволно но тешко, тој што ќе каже "не сакам", користи лузерски изговор за нешто што не е спремен и смета дека не може да го направи... Знам, зашто и јас сум го користел некогаш.
 

TheQueen

Поларна мечка од цвет на цвет
Член од
26 ноември 2013
Мислења
584
Поени од реакции
791
Кога луѓето велат дека нешто не можат, тие всушност не се заинтересирани во нешто или пак не се талентирани за тоа нешто (кога не се талентирани, тогаш е оправдано). А, ако се работи за прекинување со нешто, тогаш луѓето се плашат и не можат ад го замислат животот без тоа нешто (тоа се најчесто зависности како алкохол, цигари и слично).
Или пак, ако се работи за нешто едноставно како сечење леб, причината е мрза.
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.796
Поени од реакции
29.315
,,,memoźam,,,,najperverzen I pokvaren izgovor za koga sakame da se izvlečeme I da ne pomogneme,,,,
 

Kajgana Shop

На врв Bottom