“Грција“ - Разгаленото дете на Европа 1879

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.499
Благодарам @Македонецот !

Секоја ти чест за трудот, кога ќе имам и јас повќе време ќе надополнам некои делови за да бидат поразбирливи.
 

igor108367

Dark Lord Sauron
Член од
25 јануари 2009
Мислења
2.516
Поени од реакции
113
Темава е дефинитивно интересен поглед на историјата на Грција и на погледите кои светот ги имал кон неа во тоа време. Очигледно станала уште поразгалена од порано. Само ми е мило што ја пишува по весници дека целата економија и е во криза и заедно со Англија и Франција се меѓу накзагрозените во ЕУ. Баш ќе ми биде мило ако може да ги фати една хиперинфлација или еден масовен колапс на банкарски систем или економија (може и двете).
Докуметов е добар но е премногу стар би било добро да се најде некое вакво мислење напишано од поново време за да може да биде покорисно за пласирање надвор од земјава бидејќи никој од надвор нема да свати сериозно мислење старо над 100 години.
 
S

smart ass

Гостин
Брат ти повторно провоцираш и повторно не навраќаш на историјата.
Тоа е завршена работа, Егејска Македонија не постои веќе за Македонците, таа е Грчка и од секогаш била грчка.
Дајте ние напред да гледаме кон ЕУ и НАТО, таму сега почнале бончиња да делат.
eu i NATO...pa kakvi mehanizmi ni nudat oni(vidi gi bugarija i romanija)aman od EU i NATO(koj bara trosenje pari)
bolje nie tuka da si napraime EU kako so napravi slovenija pa posle clenstvo
a da ne begam od temata...
znaci grcija duri i e oslobodena so pomos na britanija a pa kamo li da e razgalena:pos2::pos2::pos2: i TE KAKO ama steta so kaj nas narodot se deli mnogu inaku ne tvrdam da go zimame egejskiot del..tuku edenostavno tie makedonci si imaat PRAVO na IMOT I TOA E FAKT
 

Amnaesiac

Paranoid Android
Член од
9 декември 2008
Мислења
1.818
Поени од реакции
43
Добро, нешто друго да прашам.

Дали откако си ги прочитал (претпоставувам) странициве кои ги постирав, ти дадоа повеќе информации или надополнија досегашното познавање во врска со креирањето на Грција?
Почнав, но не ги дочитав сите страници бидејќи се многу а останатото планирав да го прочитам подоцна бидејќи ова не е пост кој се чита во еден здив.

Секако дека она што го прочитав ми даде нови информации и го надополни моето познавање, кое од таа област си признавам е минорно.

Темава е дефинитивно интересен поглед на историјата на Грција и на погледите кои светот ги имал кон неа во тоа време. Очигледно станала уште поразгалена од порано. Само ми е мило што ја пишува по весници дека целата економија и е во криза и заедно со Англија и Франција се меѓу накзагрозените во ЕУ. Баш ќе ми биде мило ако може да ги фати една хиперинфлација или еден масовен колапс на банкарски систем или економија (може и двете).
Докуметов е добар но е премногу стар би било добро да се најде некое вакво мислење напишано од поново време за да може да биде покорисно за пласирање надвор од земјава бидејќи никој од надвор нема да свати сериозно мислење старо над 100 години.
Оди на темата Да и дадеме ние ВЕТО на Грција, и прочитај го мојот последен пост. Најпоследен пост е на темата, а самата тема е на втора или трета страна од форумот Политика.
 

igor108367

Dark Lord Sauron
Член од
25 јануари 2009
Мислења
2.516
Поени од реакции
113
Оди на темата Да и дадеме ние ВЕТО на Грција, и прочитај го мојот последен пост. Најпоследен пост е на темата, а самата тема е на втора или трета страна од форумот Политика.
Ма ми дојде една идеја и за ова ќе отворам посебно нова тема само за ова прашање. Инаку интересен пост иако се намачив да го најдам.
 

theMac3donian

Мак3донецот
Член од
5 февруари 2007
Мислења
3.690
Поени од реакции
259
Една партија е крива што ова не се почитува, кој ќе погоди која е?
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.587
Темава е дефинитивно интересен поглед на историјата на Грција и на погледите кои светот ги имал кон неа во тоа време. Очигледно станала уште поразгалена од порано. Само ми е мило што ја пишува по весници дека целата економија и е во криза и заедно со Англија и Франција се меѓу накзагрозените во ЕУ. Баш ќе ми биде мило ако може да ги фати една хиперинфлација или еден масовен колапс на банкарски систем или економија (може и двете).
Докуметов е добар но е премногу стар би било добро да се најде некое вакво мислење напишано од поново време за да може да биде покорисно за пласирање надвор од земјава бидејќи никој од надвор нема да свати сериозно мислење старо над 100 години.

Не само во 19. век туку и во 20. New York Times конкретно пишува на 29 септември 1922 год. дека:

Грчката мегаломанија претставува апсурд и опасност.’’

http://query.nytimes.com/mem/archive-free/pdf?_r=2&res=9504E1DE1E39EF3ABC4151DFBF668389639EDE&oref=slogin


Таа реченица ја содржи пораката од текстот на Bratot и треба секаде да се набива - во НАТО, ЕУ, ОН, насекаде.
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.499
Ја враќам темава во живот.
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.113
Греција
Вот полныј список территориальных претензиј современных греческих ультраправых: :pusk::pusk:
«Macedonia is greek
Northen Epirus is greek
Constantinople is greek
Easten Romiliais greek
The shores of Asia are greek
Pontos is greek
The whole Cyprus is Greece»


Да только кто же им всё это отдаст?.. Особенно Македонију, котораја не очень-то горит желанием присоединјатьсја к Греции. На Македонију к тому же нехило претендует Болгарија.
При этом греки все-равно хотјат всех и всего. :drk:
Причем в их воображаемој империи есть место только длја эллинов и никак длја «ундерменшев»-турок,болгар, румын и пр. Это притом что от тех, древних греков у современных осталось чуть больше чем јазык (ну и православие от Византии), а этнически они ничем не отличајутсја от тех же турок.
 
Член од
27 март 2009
Мислења
445
Поени од реакции
14
Se slozvam so naslovot deka Grcija e najrazgalenoto bebence na EU. Vo EU Free Shop e zabraneto a kaj Grcija ne. I na evrata mozi da zabelezite samo Angliski i na Grcki pisi.
 
F

FallenHypaspist

Гостин
Мислам дека видеово се вклопува со темава?

 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.587
Очигледно станала уште поразгалена од порано. Само ми е мило што ја пишува по весници дека целата економија и е во криза...


Sunday Telegraph, 27 March, 1994:





Одговор на грчкиот амбасадор:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom