фудбалски значки

Член од
17 март 2015
Мислења
1.234
Поени од реакции
4.550
дали собирате фудбалски значки? ако да, постирајте слики од нив тука.
јас сум во план да почнам да собирам, првите две ќе ми бидат од ст. паули и атлетик билбао.
ако веќе има ваква тема, делитнете ја.
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
31.842
Поени од реакции
19.838
,,,ok e temata , a može da bide i opšto za znački ako se složuva bobramuzika,,,
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
41.554
Поени од реакции
82.280
дали собирате фудбалски значки? ако да, постирајте слики од нив тука.
јас сум во план да почнам да собирам, првите две ќе ми бидат од ст. паули и атлетик билбао.
ако веќе има ваква тема, делитнете ја.
Какви значки? Постирај слики за какви значки мислиш пошто вака стварно не сфаќам.
Беџови?
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
31.842
Поени од реакции
19.838
Какви значки? Постирај слики за какви значки мислиш пошто вака стварно не сфаќам.
Беџови?
,,,ne bedžovi,,, znachki ,,,aj malku podocna , dodeka gi iskopan albumite so znachki , ne e nekoja ogromna kolekcija ama gi ima podosta , na vreme to toa beshe atraktivno isto ko sega panini shto gi sobirate,,,
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
4.026
Поени од реакции
4.955
Какви значки? Постирај слики за какви значки мислиш пошто вака стварно не сфаќам.
Беџови?
Помлад сум од тебе, али знам за значки. :D

Имало на времето значки (pin badges) од сè и сешто и се со закосена иглица, ги вденуваш во перниче или сунѓер и така ги чуваш. Не се ко беџовите што ги закачуваш на маици, ранци и слично, ова е повеќе колекционерска работа ко собирањето поштенски марки. :D

Имаше татко ми порано едно дваесетина. Не знам дали ги чува уште.

Еве една слика од интернет.
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
41.554
Поени од реакции
82.280
Помлад сум од тебе, али знам за значки. :D

Имало на времето значки (pin badges) од сè и сешто и се со закосена иглица, ги вденуваш во перниче или сунѓер и така ги чуваш. Не се ко беџовите што ги закачуваш на маици, ранци и слично, ова е повеќе колекционерска работа ко собирањето поштенски марки. :D

Имаше татко ми порано едно дваесетина. Не знам дали ги чува уште.

Еве една слика од интернет.
Па да де, на овие мислев, беџови ги викам, ама не знаев дали мисли на овие, дали мисли на оние што се официјални од утакмици што си ги даваат екипите (знам има некои и такви што бркаат низ нетов), дали мисли на некои картички со логоа...

Пошто шо знам, секој си има свој назив за изговарање на вакви ствари :D
Затоа визуелно е подобро, барем дава контекст некаков :D

....треба од Бамбер да им побараме за цел фан клуб да пратат наваму :D
Автоматски споено мислење:

,,,ne bedžovi,,, znachki ,,,aj malku podocna , dodeka gi iskopan albumite so znachki , ne e nekoja ogromna kolekcija ama gi ima podosta , na vreme to toa beshe atraktivno isto ko sega panini shto gi sobirate,,,
Овие на постов што се?
Јас ги викам беџови овие :/
Беџ...со значка од тим.
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
4.026
Поени од реакции
4.955
Ипак има разлика меѓу беџовите што ги прават денес и значкиве.

Беџовите обично што сум видел се на тркалезна подлога и стават некое хартииче од амблемот, логото и одозгора проѕирна пластика.

Значките се метални, немаат пластика. Еден вид на беџ се, што на англиски се pin badges, али не се ко денешните беџови.
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
31.842
Поени од реакции
19.838
,,,bedžovi se bedžovi ama znachki se znachki ne ke da se isto )))
IMG_20210508_201848246~2.jpg
Автоматски споено мислење:

IMG_20210508_201910110~2.jpg
Автоматски споено мислење:

IMG_20210508_201923020~2.jpg
Автоматски споено мислење:

IMG_20210508_201939720~2.jpg
Автоматски споено мислење:

IMG_20210508_202000313~2.jpg
Автоматски споено мислење:

IMG_20210508_202008740~2.jpg
Автоматски споено мислење:

IMG_20210508_202053811.jpg
Автоматски споено мислење:

IMG_20210508_202109765.jpg
Автоматски споено мислење:

IMG_20210508_202116973~2.jpg
Автоматски споено мислење:

IMG_20210508_202123504~2.jpg
Автоматски споено мислење:

IMG_20210508_202131819~2.jpg
Автоматски споено мислење:

IMG_20210508_202140112~2.jpg
Автоматски споено мислење:

,,,veruvajte mi ima ushte poprilichno ama dosta e,,, (y)
Автоматски споено мислење:

IMG_20210508_210122273~2.jpg
,,,ovaa ima posebno vrednost za mene , oti ima serijski broj so ime i prezime,,,
,,,USMJ,,,udruženje sportskih medicinara Jugoslavije,,,
,,,здружение на спортски медицинари на Југославија,,,
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom