соединетост

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Па нели Исус беше син Божји, од каде сега тоа дека Исус е Бог? Вие веќе не знаете во што во верувате... :tapp:
„Исус бил, Е, и ќе биде...„

Исус Е синот Божји но и син човечки истовремено. Исусовата природа е двојна: Божествена од Синот Божји и човечка од човекот Исус.
 
Член од
13 февруари 2007
Мислења
5.105
Поени од реакции
5.824
„Исус бил, Е, и ќе биде...„

Исус Е синот Божји но и син човечки истовремено. Исусовата природа е двојна: Божествена од Синот Божји и човечка од човекот Исус.
Добро де, разбирам ова, ама некој рече дека Исус е Бог.
 

Devil-King

Пациентот од Бардовци
Член од
3 февруари 2007
Мислења
1.009
Поени од реакции
67
Ama nie veruvame deka Isus e Bog i deka e ziv i deka ke ne spasi i deka spasenieto odi preku nego. A dodeka vie ne veruvate vo toa.
Арно ама ако биди зафатен,спасението ќе оди преку Bluetooth рајска конекција, и ќе ви пушти господ Смс пораки,доколку сакате да си резервирате пансион со 3 оброци дневно во рајот со поглед кон рајска градина и рајски водопади испратете Смс на бројот 077 777 777 и бидете учесник во големата наградна игра,и чекајте повратна порака каде ќе ви објассниме дека сте одбиени и сте голем грешник.
Ако случајно имате нешто проблем со СПАСЕНИЕТО ,можните причини можат да бидат следните:
Проверете дали вашата интернет конекција е добро поврзана
Проверете дали сте го испишале зборот правилно
Проверете дали свеќата што ја запаливте сеуште свети
Доколку се е океј,тогаш јавете се кај нашите оператори,Св.Илија и Св.Петре и кажете им го вашиот проблем.

Ново !! Ново !! Ново !! Ново !! Ново !!

Сите ја знаете добро познатата кафеана Македонска Куќа,со најдобрата скара на жар правена во стилот на Present Simple Tense и печена на пеколен оган.
Од сега имате можност традицијата да ја продолжите и кај дедо боже.
Огледувајќи газдата на Македонска Куќа,дека во пеколот огинот и онака е бесплатен и потојано гори,отвори кафана со најефтини цени.
Скарате можете да ја набавите доколку само имате Матурирано на земјата и го понесете со вас Алманахот (Ин мемориам)

Jesus Saves...in a bank....
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
vidi isus e bog i sin na samiot sebe svakas????
Сепак би било...Јас и Таткото сме едно...
Едноставо е...
Во почеток беше Словото, и Словото беше во Бога, и Словото беше Бог...
И Словото стана тело и се настани меѓу нас и ја видовме Неговата слава..
Бог во тело...
 
Член од
13 февруари 2007
Мислења
5.105
Поени од реакции
5.824
Да, Исус е Бог.
Ако Исус е Бог и син Божји значи има два Бога, а колку што се сеќавам Христијанството беше монотеистичка религија... :toe:

Доколку не е така, ако важи ова "Јас и Таткото сме едно" ве молам објаснете ми зашто не разбирам како може некој да биде и таткото и синот.
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Ако Исус е Бог и син Божји значи има два Бога, а колку што се сеќавам Христијанството беше монотеистичка религија... :toe:

Доколку не е така, ако важи ова "Јас и Таткото сме едно" ве молам објаснете ми зашто не разбирам како може некој да биде и таткото и синот.
Позамрсено е има и Свет Дух..се работи за тројство кое директно во Библијата не може да се најде но се корисит как израз за објаснување на троединиот Бог..имаш цела тема за тоа...
 
Член од
13 февруари 2007
Мислења
5.105
Поени од реакции
5.824
Позамрсено е има и Свет Дух..се работи за тројство кое директно во Библијата не може да се најде но се корисит как израз за објаснување на троединиот Бог..имаш цела тема за тоа...
Знаев за Светото Тројство ама не знаев дека тоа уствари е еден.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
vidi isus e bog i sin na samiot sebe svakas????
Не, не сфаќам.
Сфаќам вака: дека Исус е овоплотениот Бог, што значи, Исус е Бог во човечко тело. Исус е Синот Божји, што значи дека Исуса Христа некој го родил а тоа е Неговиот Отец. Би било логички апсурд ако кажам дека Исус е Сам на Себе татко.

Ако Исус е Бог и син Божји значи има два Бога, а колку што се сеќавам Христијанството беше монотеистичка религија... :toe:

Доколку не е така, ако важи ова "Јас и Таткото сме едно" ве молам објаснете ми зашто не разбирам како може некој да биде и таткото и синот.
Отецот го раѓа Синот а Светиот Дух излегува од Отецот. Отецот е исходиште и за Синот и за Духот а и Синот и Духот, кои се сазновани на Отецот, ја задржувата својата божествена суштина, наследена од Отецот па затоа и Синот и Духот се богови исто како што е Отецот Бог. Богот раѓа Син па затоа Неговиот Син е Бог. Затоа, трите Бога делуваат складно како Еден Бог, при што секој од нив ги задржива и божјата суштина но и своите особености, кои се непреносливи на другите два Бога.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.273
Ако Исус е Бог и син Божји значи има два Бога, а колку што се сеќавам Христијанството беше монотеистичка религија... :toe:

Доколку не е така, ако важи ова "Јас и Таткото сме едно" ве молам објаснете ми зашто не разбирам како може некој да биде и таткото и синот.
И е монотеисичка, еден е само бог а другите му се резерва, ако нешто не може да стигне да направи или се уморил па седнал да отпочини тогаш настапува прва и друга резерва.
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
isus bil coek toas koa bil u nazaret a sea ne e coek nego stoi desno od otecot i stvarno, hristijanstvoto ne e monoteizam posto trojca se ama i maria pa ispaga cetvorica.
 

[zEUs]

Go England!! GO!!
Член од
1 јули 2008
Мислења
4.398
Поени од реакции
534
isus bil coek toas koa bil u nazaret a sea ne e coek nego stoi desno od otecot i stvarno, hristijanstvoto ne e monoteizam posto trojca se ama i maria pa ispaga cetvorica.
Господ е ,,светата троица,, во кој влегуваат тројцата светиодт дух , синот и отецот, а не четворица со марија таа е светец-ангел ама не е господ-бог.
 
Член од
30 јуни 2008
Мислења
2.802
Поени од реакции
98
Abe ne ste skapirale nisto

trojstvoto e normalna pojava

Ko voda ima tecno stanje, parea i led se e toa voda ... a plus 3 e magicen broj osnovata za najmagicniot broj 9 posto 3 po 3 e 9

i vrska nemate :tv:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom