помош: Да не знае некој што носи инструменти од странство?

Necrophilia

Optimal Сasual Dating - Authentic Ladies
Член од
13 август 2006
Мислења
7.633
Поени од реакции
140
насловот кажа се... заинтересиран сум за џексон гитари, ама освен мими незнам некои други што би носеле... а мими зимаат по 150 евра провизија за гитара... ако веке давам 150 евра тогаш попрво ке идам јас до германија да си ја купам... и така имам виза...
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Абе ако можеш сам да си појдеш да си одбериш... Нема подобро. Мислам дека (барем во Америка има би требало и Германија) има како кабини изолирани во кои можеш да седнеш и да ја пробаш како звучи гитарата. Во секој случај муабетот ми е може ке најдеш подобра (во звук,изглед и др).
Btw Да не е марката Gypson? Пошо за оваа и Fender сум слушнал како за квалитетни производители ама Џексон?
 

ForFokSake

The Only Thing To Fear Is Running Out Of BEER !
Член од
26 јануари 2007
Мислења
429
Поени од реакции
0
Де бре другар Џексон да не си ги чул.мн позната фирма.Ама поише ги рокаат за метал и поагресивни ствари.Ама стварно се закон.А у мими се тие добри ама тоа што викаш мн пари у џеб им ставаш.Ако можеш да идеш у странство иди си пошто има мн добри гитари дури и поефтини од овде.На пр у Белград има добри у Mix Music Company.Еве ти линк па види си ако ти се свиѓа нешто.http://mixmusic-company.com/
А за некој што ги носи тука тоа не знам.Сори.Поздрав
 

The_Joker

Right Place, Right Time
Член од
23 мај 2006
Мислења
122
Поени од реакции
0
Sea neznam kolku ke ti pomoogne ova ama nasiov pejac gjoko tanevski neso nosese gitari od stranstvo. Eden drugar zema od nego i ok e ama ne sum siguren dali use se bavi so toa. Vidi Rasprashaj se okolu toa.
 

Necrophilia

Optimal Сasual Dating - Authentic Ladies
Член од
13 август 2006
Мислења
7.633
Поени од реакции
140
Dzish напиша:
Абе ако можеш сам да си појдеш да си одбериш... Нема подобро. Мислам дека (барем во Америка има би требало и Германија) има како кабини изолирани во кои можеш да седнеш и да ја пробаш како звучи гитарата. Во секој случај муабетот ми е може ке најдеш подобра (во звук,изглед и др).
Btw Да не е марката Gypson? Пошо за оваа и Fender сум слушнал како за квалитетни производители ама Џексон?
немаш слушнато за Џексон гитари???

јас одкако се родив прва гитара во рака ми беше Мелодија а втора Хофнер - за класика свирење...
од тогаш натака не сум се одвоил од Џексонот... моментално собирам пари а и при крај сум и скаам да си ја купам ЏС 30 Келито... епа у германиј ами е некои 300 евра а во мими ми е 480 евра.


 

Necrophilia

Optimal Сasual Dating - Authentic Ladies
Член од
13 август 2006
Мислења
7.633
Поени од реакции
140
е сеа една работа не сум сигурен дали ке можам да ја нарачам со Димарзио магнети или ке морам да ги користам оригиналните џексон, јес да и џексон магнетите се ок имаат добар пискав звук за пауер, јеви и треш али знаете како еднаш кога ке свириш на магнети што се 3-4 класи повисоки од било која друга фирма што произведува магнети нема да сакаш да се одвоиш, само магнетите се некои 7-80 евра фабричка цена... и исто така грдо е што нема целосоно црни димарзио магнети да така ако купувам гитара со димрзио магнет ограничен ке сум и за бојата на гитарата ке треба да преовладуваат сребрено, бели црни нијанси... оти јас сакав целосно црна гитара али димарзио се произведуваат само целосно бели или бели со црно...
 

KohlBass

Dechak iz vode
Член од
1 јуни 2006
Мислења
1.485
Поени од реакции
36
Necrophilia напиша:
е сеа една работа не сум сигурен дали ке можам да ја нарачам со Димарзио магнети или ке морам да ги користам оригиналните џексон, јес да и џексон магнетите се ок имаат добар пискав звук за пауер, јеви и треш али знаете како еднаш кога ке свириш на магнети што се 3-4 класи повисоки од било која друга фирма што произведува магнети нема да сакаш да се одвоиш, само магнетите се некои 7-80 евра фабричка цена... и исто така грдо е што нема целосоно црни димарзио магнети да така ако купувам гитара со димрзио магнет ограничен ке сум и за бојата на гитарата ке треба да преовладуваат сребрено, бели црни нијанси... оти јас сакав целосно црна гитара али димарзио се произведуваат само целосно бели или бели со црно...
Џексон имаат Данкан магнети.
 

Apash

Od kol na kol, kolot vo gazot!
Член од
10 март 2007
Мислења
567
Поени од реакции
15
KohlBass напиша:
Џексон имаат Данкан магнети.

е да де ама лесно можиш да ги смениш.....инаку Димарзио се едни од подобрите ако не и најдобри за ваков тип на музика.
 
Член од
16 февруари 2006
Мислења
459
Поени од реакции
48
Necrophilia напиша:
немаш слушнато за Џексон гитари???

јас одкако се родив прва гитара во рака ми беше Мелодија а втора Хофнер - за класика свирење...
од тогаш натака не сум се одвоил од Џексонот... моментално собирам пари а и при крај сум и скаам да си ја купам ЏС 30 Келито... епа у германиј ами е некои 300 евра а во мими ми е 480 евра.


хехе малце имас помеШано другар , вака js30 безразлика дали е kelly , warrior , dinky ти е 300 eвра во мими а 480 ти е Јackson WRXT и Ke3 и остали кој што се неколку класи повисоко од js30 инаку ако зимаш jackson зимај од мими засто нема голема разлика во цената со онаа од music store
btw toa na slikata tvoja e Jackson WRXT

Poz
 
Член од
16 февруари 2006
Мислења
459
Поени од реакции
48
KohlBass напиша:
Џексон имаат Данкан магнети.
глеј сеа да се од duncan произведени не се , туку jackson на одредени гитари ставаат duncan disigned магнети пр. на WRXT кој што мене воопшто не ми прават мерак во споредба со оргинал дункан магнет инаку исто така во негои гитари ставаат и ЕMG-HZ на пр. во WRMG . DKMG i tn

Poz
 
Член од
16 февруари 2006
Мислења
459
Поени од реакции
48
Necrophilia напиша:
е сеа една работа не сум сигурен дали ке можам да ја нарачам со Димарзио магнети или ке морам да ги користам оригиналните џексон, јес да и џексон магнетите се ок имаат добар пискав звук за пауер, јеви и треш али знаете како еднаш кога ке свириш на магнети што се 3-4 класи повисоки од било која друга фирма што произведува магнети нема да сакаш да се одвоиш, само магнетите се некои 7-80 евра фабричка цена... и исто така грдо е што нема целосоно црни димарзио магнети да така ако купувам гитара со димрзио магнет ограничен ке сум и за бојата на гитарата ке треба да преовладуваат сребрено, бели црни нијанси... оти јас сакав целосно црна гитара али димарзио се произведуваат само целосно бели или бели со црно...
ако сакаш целосно црна провери ја WRMG али ја нема во мими
 

Mesaja

Dot.
Член од
14 јуни 2005
Мислења
5.532
Поени од реакции
16
Пеер иди у Music Store, сеа отворија и у Скопје, позади буњаковец, порачај си...
 

Necrophilia

Optimal Сasual Dating - Authentic Ladies
Член од
13 август 2006
Мислења
7.633
Поени од реакции
140
Mesaja напиша:
Пеер иди у Music Store, сеа отворија и у Скопје, позади буњаковец, порачај си...
фала на инфото, ова ми требаше.
 

Necrophilia

Optimal Сasual Dating - Authentic Ladies
Член од
13 август 2006
Мислења
7.633
Поени од реакции
140
KohlBass напиша:
Џексон имаат Данкан магнети.
имав Џекосн со Џексон магнет, значи изгравирано на магнетот букви Џексони и повке луге што ми ја виделе гитарата ми рекле дека се топ магнетите - зборам за луге што работат со гитари т.е. сервисираат и продаваат.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom