невина невеста

Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
Вежбаш сарказам на мене? :)
Зошто мешаш нешто што е факт и дел од историјата на еволутивниот процес кај човекот со етикета за жената наметната од религиозни фанатици?
Истополовите бракови се тотално надвор од тема, но добро што ги спомна, да знам со кој правам муабет. :)
Не вежбам бе дејче, далеку од тоа.
Ме нервира фактот, оти те рачунам за умна а се палиш на погрешни фори.
А се рече женско ова или она, одма палиш револтот и фрлаш анатеми :pos:(и на самиот себе ми иде смешен изразов), на се што е машко или има малку поконзервативен поглед на машко-женските односи!
Калма *баго, не е наметната невиноста од религиозни фанатици, прочитај то историјата попажљиво.
Одамна е тоа, далеку од пред Ристета( кој патем е зачнат бесполово и роден од Девица) .....
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.736
Поени од реакции
24.388
Не вежбам бе дејче, далеку од тоа.
Ме нервира фактот, оти те рачунам за умна а се палиш на погрешни фори.
А се рече женско ова или она, одма палиш револтот и фрлаш анатеми :pos:(и на самиот себе ми иде смешен изразов), на се што е машко или има малку поконзервативен поглед на машко-женските односи!
Калма *баго, не е наметната невиноста од религиозни фанатици, прочитај то историјата попажљиво.
Одамна е тоа, далеку од пред Ристета( кој патем е зачнат бесполово и роден од Девица)
.....
Enlighten me. :)
 
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
Не се бори повеќе со мамути и крвожедни соседи, а денес лесно може и да заработува помалку од жената. А за чистота, па и тој е преносител на полови болести.
Тоа за чистоата изгледа е останато само како метафора, може и мажот да и пренесе полова болест и за истото да и наметне вина на жената.
Муабетот беше дали нешто е наметнато или личен избор. Чистота не е само хигиена, има и други значења изразов.
Како и се друго што сме наследиле од постарите и ова со невиноста не е ничиј каприз ами кодекс извлечен од животниот опит, на скоро неброени генерации.
Е сега дека се што е пишано или непишано како закон или обичај, подлежи на промени и ревизии и тоа е точно. Само без умничење ако некој размислува поинаку од вас.
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
а на мажите им се познава ли дали се невини?
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.736
Поени од реакции
24.388
Сеа седи мирна!
Ќе кажам нешто, па да си расипеме калимерата!
Среќна и бериќетна 2019:)
Не расипувам ради различно мислење од моето, напротив, слушам, сакам да разберам и почитувам. Расипуваат навреди, ништо друго.

Среќна и тебе.
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Многу добар твит:

Хуков закон, Теорија на релативност, Менделеевиот систем, трагичната смрт на Илај Венс, Човекот и Времето, Сексуална теорија (три расправии), Теогонија, Реторика се е тоа социјален конструкт, се е тоа матрица која доаѓа во вид на шортвејв бранови емитувани од една од бемките на Енрике Инглезијас.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom