зелен картон

Член од
25 декември 2011
Мислења
404
Поени од реакции
185
Без зелен картон ако си причинел штета на некој во Бугарија, со среќа цел живот регреси да враќаш.
зашто цел живот? ако на некој му удрил кола ке платиш поправка и толку? па и повекето од нови скапи коли се покриени со каско така што, има шанси воопшто ништо не мора да платиш
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
1.360
Поени од реакции
2.175
зашто цел живот? ако на некој му удрил кола ке платиш поправка и толку? па и повекето од нови скапи коли се покриени со каско така што, има шанси воопшто ништо не мора да платиш
Мисли си дека ќе ти дозволи некој да го користи своето каско наместо да те пријави тебе по одговорност, ако си ти виновен. Па и нематеријална штета на материјалната кога ќе ти накалеми, пак нема да извадиш зелена карта :)
 
Член од
14 август 2008
Мислења
2.441
Поени од реакции
1.012
Инаку на граница ти бараат само сообракајна и пасошите нишо друго.
Како ќе ти се погоди.

Бај д веј, не наплаќа гранична служба вињетки, туку на граница се купуваат - логично, оти вињетка ти треба од моментот на влегување во земјата.
 

Username1

шо е бе?
Член од
2 март 2012
Мислења
585
Поени од реакции
550
Кога веќе ја почнавте темава...

Прашањето е дали може да се извади БГ зелен картон на основ на МК сообраќајна којшто ќе важи таму и било каде мислам во Европа?
Бидејки нивниот е далеку поефтин од нашиот па ако може така тогаш подобро е да се извади од граница.
Јас кога увезов кола од БГ,извадив зелен од таму ама колата беше на ЦОЛ таблици па беше изводливо. Не сум сигурен дали би можело да се извади доколку е на МК таблици?
Ако знае некој нека пише.
Мислам дека нивниот месечен е некаде 25 лева,барем тогаш беше толку.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.222
Поени од реакции
35.833
Не може на македонски таблици да вадиш Бугарски зелен картон.

Последен пат кога бев Бугарија пред нецел месец, ми побараа зелен картон Бугарите на граница.

Вињетка се купува од една кабина на 10 метри после бугарската граница. Исто коа бев, после границата едно 5-6 километри имаат пункт и стално има џандари кои што контролираат. Ова зборам за граничен премин Деве Баир.
 
I

IBIZA SOUND

Гостин
Не може на македонски таблици да вадиш Бугарски зелен картон.

Последен пат кога бев Бугарија пред нецел месец, ми побараа зелен картон Бугарите на граница.

Вињетка се купува од една кабина на 10 метри после бугарската граница. Исто коа бев, после границата едно 5-6 километри имаат пункт и стално има џандари кои што контролираат. Ова зборам за граничен премин Деве Баир.
a od granicata preku strumica do bansko ima li paterina,trebe li da kupuvam vinetka i sto ke bide ako ne kupam , kako e procedurata ako slucajno ne kupam a vike sum stignal do paterina
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.222
Поени од реакции
35.833
a od granicata preku strumica do bansko ima li paterina,trebe li da kupuvam vinetka i sto ke bide ako ne kupam , kako e procedurata ako slucajno ne kupam a vike sum stignal do paterina
Нема патарини туку има само вињети. Вињета значи еднаш плаќаш на влезот во државата за користење на патиштата.
Тоа значи дека ако не купиш, во случај да те застане полиција, ќе треба да платиш казна, да подмитуваш да се расправаш итн.
А мислам дека после граница баш имаат пунктови за џандарите да проверуваат вињети.

Купи си вињета, нема потреба од циганчење за толку ситни пари. Мислам дека 10 евра или 10 лева е вињета за цела недела.
 
Член од
25 декември 2011
Мислења
404
Поени од реакции
185
Нема патарини туку има само вињети. Вињета значи еднаш плаќаш на влезот во државата за користење на патиштата.
Тоа значи дека ако не купиш, во случај да те застане полиција, ќе треба да платиш казна, да подмитуваш да се расправаш итн.
А мислам дека после граница баш имаат пунктови за џандарите да проверуваат вињети.

Купи си вињета, нема потреба од циганчење за толку ситни пари. Мислам дека 10 евра или 10 лева е вињета за цела недела.
7-8 евра е вињета, полиција по пат ако возиш нормално нема да те проверува а башка кај ке виде дали имаш налепница или не...
Проверуваат на граница кога се враќаш и можат да ти опнат казна од 150 евра, така што мора да си купите ама не е точно дека на секоја бензинска пумпа ги има, застанував на 2-3 и немаше најубаво е веднаш после граница во трафиката да се купи.
 
Член од
11 јули 2009
Мислења
210
Поени од реакции
146
Може да се извади летово зелен картон и меѓунродна возачка на граничните премини?
 
I

IBIZA SOUND

Гостин
Може да се извади летово зелен картон и меѓунродна возачка на граничните премини?
za zelen karton moze da,ama za megjunarodna dozvola ne sum bas siguren[DOUBLEPOST=1470259851][/DOUBLEPOST]
Може да се извади летово зелен картон и меѓунродна возачка на граничните премини?
za zelen karton moze da,ama za megjunarodna dozvola ne sum bas siguren
 

Sprite

Bayern Fanatic
Член од
23 јули 2007
Мислења
447
Поени од реакции
36
Дали годишниот зелен картон важи до регистрација или се продолжува ако го имаш покасно извадено?
Пр. Регистрацијата ми завршува сега во април, ЗК годишен извадив лани јуни

Sent from my SM-J320FN using Tapatalk
 
Член од
25 декември 2011
Мислења
404
Поени од реакции
185
Дали годишниот зелен картон важи до регистрација или се продолжува ако го имаш покасно извадено?
Пр. Регистрацијата ми завршува сега во април, ЗК годишен извадив лани јуни

Sent from my SM-J320FN using Tapatalk
само до регистрација важи
 
Член од
8 април 2008
Мислења
41
Поени од реакции
10
Ова со винетките уште се продаваат после граница во трафиката?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom