зелен картон

Член од
25 декември 2011
Мислења
404
Поени од реакции
185
Абе дечки за Бугарија ми треба зелен картон или не?
Се вади ли на граница зелен картон сега или не? кој знае? Ако идам без зелен картон ке ме вратат ли бугарите?
Сеа за празниците малце се зезнав и неуспеев да извадам + регистрација треба за 10 ден да правам ‚)
 
Член од
14 август 2008
Мислења
2.441
Поени од реакции
1.012
Треба, ќе те вратат. Не сум сигурен дали може да се вади на граница, мислам дека не може.
 
Член од
25 декември 2011
Мислења
404
Поени од реакции
185
Треба, ќе те вратат. Не сум сигурен дали може да се вади на граница, мислам дека не може.
Абе тоа е вистински идиотизам на праздници да не можам да излезам од државата затоа што АМСМ си го ладат!
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Абе тоа е вистински идиотизам на праздници да не можам да излезам од државата затоа што АМСМ си го ладат!
Мислам дека може во секоја осигурителна компанија да извадиш зелен картон и дека има за 1 месец.
 

PsychoalieN

Омлет мастеР
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.703
Поени од реакции
1.411
Абе дечки за Бугарија ми треба зелен картон или не?
Се вади ли на граница зелен картон сега или не? кој знае? Ако идам без зелен картон ке ме вратат ли бугарите?
Сеа за празниците малце се зезнав и неуспеев да извадам + регистрација треба за 10 ден да правам ‚)
Еве тука имаш повеќе информации.
 

Invader

I am not in danger, I am the danger!
Член од
17 ноември 2008
Мислења
18.018
Поени од реакции
22.923
Комедија е ова со зелен картон кај нас. Во Словенија си вадиш убави при регистрација и кошта само 5 евра за цела година. Така да 90 % си вадат тогаш, иако можда и нема да им треба, ама ете минимален трошок е и нејќат да се замараат по компанији, кога ќе им притреба.
 
C

cige

Гостин
Треба, ќе те вратат. Не сум сигурен дали може да се вади на граница, мислам дека не може.
Никој лично не ти го постави прашањето па да кажуваш што мислиш ако не знаеш.

Зелен картон се вади од секоја осигурителна компанија, а такви има и на граница. Значи не од граница, туку од осигурителните на граница.
 
Член од
14 август 2008
Мислења
2.441
Поени од реакции
1.012
Никој лично не ти го постави прашањето па да кажуваш што мислиш ако не знаеш.

Зелен картон се вади од секоја осигурителна компанија, а такви има и на граница. Значи не од граница, туку од осигурителните на граница.
Да, знам дека граница е замислена линија и дека од замислена линија практично ништо не може да се извади, може само да се премине евентуално, но фала што ни објасни.[DOUBLEPOST=1452043342][/DOUBLEPOST]
Абе тоа е вистински идиотизам на праздници да не можам да излезам од државата затоа што АМСМ си го ладат!
Ете, циге паметниот те просветли дека з.картон се вади од осигурителна компанија, а не од граница, при што осигурителната компанија може (но не мора!) да биде на граница - но, запомни - ти не вадиш з.картон од граница, туку од осиг. компанија на граница (дури и ако осиг. компанија е на границата, не смееш да кажеш дека вадиш з. картон од граница, туку од осиг. компанија, нормално).

Уште само да ти покаже каде има осиг. компанија на преминот Ново Село, на пример, оти јас не сум сигурен дека има (можеби затоа напишав "Не сум сигурен дали може да се вади на граница, мислам дека не може"? можно е, штознам).
 
Последно уредено:
Член од
25 декември 2011
Мислења
404
Поени од реакции
185
Дечки сега бев во АМСМ и имат дежурна служба за зелен картон, меѓународна дозвола и друго во Скопје центар која што работи 24/7
Можеби на некој ке му биде користна ова информација.
Не ми е јасно зашто ова го нема на нивниот веб-сајт ама ајде
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Да, знам дека граница е замислена линија и дека од замислена линија практично ништо не може да се извади, може само да се премине евентуално, но фала што ни објасни.[DOUBLEPOST=1452043342][/DOUBLEPOST]
Ете, циге паметниот те просветли дека з.картон се вади од осигурителна компанија, а не од граница, при што осигурителната компанија може (но не мора!) да биде на граница - но, запомни - ти не вадиш з.картон од граница, туку од осиг. компанија на граница (дури и ако осиг. компанија е на границата, не смееш да кажеш дека вадиш з. картон од граница, туку од осиг. компанија, нормално).

Уште само да ти покаже каде има осиг. компанија на преминот Ново Село, на пример, оти јас не сум сигурен дека има (можеби затоа напишав "Не сум сигурен дали може да се вади на граница, мислам дека не може"? можно е, штознам).
Или ти или јас сувоземно одамна не сме поминувале граница.

Точно е дека на граница има шпедиција,менувачница,осигурителна компанија,кафе бар а фришоповите од Македонска страна ги затвори есдес да ја уништи на мало сивата економија за таа без конкуренција да прави на големо.
 
C

cige

Гостин
Или ти или јас сувоземно одамна не сме поминувале граница.

Точно е дека на граница има шпедиција,менувачница,осигурителна компанија,кафе бар а фришоповите од Македонска страна ги затвори есдес да ја уништи на мало сивата економија за таа без конкуренција да прави на големо.
Ех кој бизнис го направија со цигарите и алкохолот. А и од тоа ембаргото шо пари лапнаа од портокали
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.248
Поени од реакции
78.878
Ех кој бизнис го направија со цигарите и алкохолот. А и од тоа ембаргото шо пари лапнаа од портокали
За разлика од нив сегашната позиција воопшто не ја злоупотребува власта на сите начини, за да се збогати.

Инаку, до поставувачот на темата - вињетка обавезно после поминуење граница да си извадиш.
 
Член од
14 август 2008
Мислења
2.441
Поени од реакции
1.012
Или ти или јас сувоземно одамна не сме поминувале граница.

Точно е дека на граница има шпедиција,менувачница,осигурителна компанија,кафе бар а фришоповите од Македонска страна ги затвори есдес да ја уништи на мало сивата економија за таа без конкуренција да прави на големо.
wtf
 
Член од
25 декември 2011
Мислења
404
Поени од реакции
185
Се вратив пред некој ден од Бугарија - епа
1) зелен картон изгледа ти треба ако направиш сообракајка на граница не ми го побраа ниту нашиве ниту бугарите.
2) вињетка требит, јас се направив паметен дека идев на 4 дена и не планирав да возам по Бугарија многу, ама на граница кога се вракав сакаа да ми удрат казна 150 евра (!!!) ама платив 8 (и тоа не ми изгледа дека има право гранична служба да наплака оти вињетка е за патарина) ама ете секој кјари како може.
3) Граничниот премин и патот на кај Крива паланка е катастрофа... уште ти земат 2 пати патарина за ваков никаков пат.
Инаку на граница ти бараат само сообракајна и пасошите нишо друго.
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
1.360
Поени од реакции
2.175
Се вратив пред некој ден од Бугарија - епа
1) зелен картон изгледа ти треба ако направиш сообракајка на граница не ми го побраа ниту нашиве ниту бугарите.
2) вињетка требит, јас се направив паметен дека идев на 4 дена и не планирав да возам по Бугарија многу, ама на граница кога се вракав сакаа да ми удрат казна 150 евра (!!!) ама платив 8 (и тоа не ми изгледа дека има право гранична служба да наплака оти вињетка е за патарина) ама ете секој кјари како може.
3) Граничниот премин и патот на кај Крива паланка е катастрофа... уште ти земат 2 пати патарина за ваков никаков пат.
Инаку на граница ти бараат само сообракајна и пасошите нишо друго.
Без зелен картон ако си причинел штета на некој во Бугарија, со среќа цел живот регреси да враќаш.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom