доста години поминаа (1991-2014) а уште сите зборуваме српски..

Член од
11 февруари 2011
Мислења
58
Поени од реакции
66

ФБ каверите на многу од нашите тинејџерки се во ваков стил и да не негирам дека и Париз бил секогаш во мода...
друго..одиш на евент некој на пример пивофест и ко ќе дојде на сцена жељко или како кур се вика од илјада на 10 илјади се зголемува бројот на луѓе околу тебе
 

Vespertine

The Ugly Duckling
Член од
22 септември 2009
Мислења
2.932
Поени од реакции
3.386

ФБ каверите на многу од нашите тинејџерки се во ваков стил и да не негирам дека и Париз бил секогаш во мода...
друго..одиш на евент некој на пример пивофест и ко ќе дојде на сцена жељко или како кур се вика од илјада на 10 илјади се зголемува бројот на луѓе околу тебе
и што да правиме ние кога тинејџерите на фејсбук кај тебе се глупи, еве на пример?
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.344
Поени од реакции
79.170

ФБ каверите на многу од нашите тинејџерки се во ваков стил и да не негирам дека и Париз бил секогаш во мода...
друго..одиш на евент некој на пример пивофест и ко ќе дојде на сцена жељко или како кур се вика од илјада на 10 илјади се зголемува бројот на луѓе околу тебе
Ова ми беше јасно, уште кога го склопуваа референдумското прашање за независност.
и пред се, ете зашто така го срочија.....[DOUBLEPOST=1414241871][/DOUBLEPOST]
и што да правиме ние кога тинејџерите на фејсбук кај тебе се глупи, еве на пример?
Затоа како мене ќе си купиш оригинален фејсбук, кај што сите деца се мали ајнштајни.
 

Vespertine

The Ugly Duckling
Член од
22 септември 2009
Мислења
2.932
Поени од реакции
3.386
ами ако се само кај мене да ја тргнеме темава тогаш...
не верувам дека се само кај тебе, ама ако ги има такви со српски мудри мисли ондак треба:
- да ги избришеш
- да ги блокираш нивните мудри мисли и остали изјави на зидот за да не ги гледаш повеќе
- да си најдеш други пријатели/ки кои пуштаат на фејсбук интересни ствари
И кај мене ги имаше, сега ги има уште 2-3 од можни 560 френдови, нови ми се пред месец дека ги имам убацено. Они сами ке ме избришат после извесно време зашто ја сум мрчатор.
Они си се такви, ете такви мисли им значат нешто што на другите им се смешни и глупави. Или прифати ги како такви или изолирај се од такви. А да се жалиш зашто на ТВ и социјални мрежи има повише српска, турска и др. програма а наша нема, тоа е дека толку не бива нас. За тие што ги бива во македонија нема публика, значи народот не е спремен уште да гледа добра програма на ТВ, народот сака српска забавна емисија. Па и нашите нели пејачи идат пејат тамо у србија, тамо е балканскиот гламур... и во бугарија, кај другде?
 
Член од
11 февруари 2011
Мислења
58
Поени од реакции
66
не верувам дека се само кај тебе, ама ако ги има такви со српски мудри мисли ондак треба:
- да ги избришеш
- да ги блокираш нивните мудри мисли и остали изјави на зидот за да не ги гледаш повеќе
- да си најдеш други пријатели/ки кои пуштаат на фејсбук интересни ствари
И кај мене ги имаше, сега ги има уште 2-3 од можни 560 френдови, нови ми се пред месец дека ги имам убацено. Они сами ке ме избришат после извесно време зашто ја сум мрчатор.
Они си се такви, ете такви мисли им значат нешто што на другите им се смешни и глупави. Или прифати ги како такви или изолирај се од такви. А да се жалиш зашто на ТВ и социјални мрежи има повише српска, турска и др. програма а наша нема, тоа е дека толку не бива нас. За тие што ги бива во македонија нема публика, значи народот не е спремен уште да гледа добра програма на ТВ, народот сака српска забавна емисија. Па и нашите нели пејачи идат пејат тамо у србија, тамо е балканскиот гламур... и во бугарија, кај другде?
не е најдобро решение изолирањето од работите што не ги сакаш...па и да можеше масивно да се аплицира твоето специфично решение само повеќе стереотипи ќе донесеше ништо друго...можи си во право за тоа дека не е готова публикава...па ако не е готова да ја научиме не да се криеме...мајсторите не биле сел живот мајстори...ама ако се емитуваат цело време српски ТВ програми, на многу главни фестивали и слични настани гостите од Србија имаат најважни улоги ти ми викаш избришиги "глупите" тинејџерки од твојата листа на пријатели...зар тинејџерките се криви бе?
 

Vespertine

The Ugly Duckling
Член од
22 септември 2009
Мислења
2.932
Поени од реакции
3.386
не е најдобро решение изолирањето од работите што не ги сакаш...па и да можеше масивно да се аплицира твоето специфично решение само повеќе стереотипи ќе донесеше ништо друго...можи си во право за тоа дека не е готова публикава...па ако не е готова да ја научиме не да се криеме...мајсторите не биле сел живот мајстори...ама ако се емитуваат цело време српски ТВ програми, на многу главни фестивали и слични настани гостите од Србија имаат најважни улоги ти ми викаш избришиги "глупите" тинејџерки од твојата листа на пријатели...зар тинејџерките се криви бе?
Не бе, не се тинејџерките криви, бе.
 

Prince

PsyTrance, Musica Psychedelica
Член од
22 јуни 2007
Мислења
1.160
Поени од реакции
2.987
Зш пола народ уште мислит дека Белград е главен град на светот.
Џабе не не викет србине "Јужни Срби со говорна мана", ама ајде ке испоумрит таа генерација наскоро, сега е модерно да чистиш клозети во Западна Европа.
Не ! Сега е модерно да си патриот на тастатура, да дремиш во некој штаб , да лепиш плакати за време на избори и други глупости.Сето ова да го прајш за некои бедни 3000-4000 денари и да си горд самиот на себе а уствари си мизерен во душата. Ти си таков пример.
 
Член од
11 февруари 2011
Мислења
58
Поени од реакции
66
Не ! Сега е модерно да си патриот на тастатура, да дремиш во некој штаб , да лепиш плакати за време на избори и други глупости.Сето ова да го прајш за некои бедни 3000-4000 денари и да си горд самиот на себе а уствари си мизерен во душата. Ти си таков пример.
мислам дека кај нас се развива повеќе национализмот одколку патриотизмот...али секако патриот или не кога гледаш дека во државава концерти на стадион прават само цециве и мециве и пеат на јазик што е познат само во ex-yu земјиве е е е "ред не е во нешто"....и некој ќе рече па штом финансиски не можеме светски личности да донесеме ќе донесеме балкански ѕвезди камо Балканов да беше само ex-yu...во Грција, Романија, Албанија не ни знаат дека постојат ex-yu личностиве што и после 20 години имаат главно место на нашава сцена... "РЕД НЕ Е ВО НЕШТО".
 
Член од
27 октомври 2014
Мислења
141
Поени од реакции
147
дали тито ги асимилира православните албанци во македонци?
 
Член од
28 декември 2011
Мислења
4.371
Поени од реакции
6.207
Голема работа. Јазикот е средство за комуникација. Не го претворајте во уште еден од вашите глупи каприци.
Без разлика дали зборувам литературно македонски или не, ако информацијата е пренесена тогаш целта е постигната.
А дали додека ја пренесуваш користиш србизми или не е небитно.
 
Член од
11 февруари 2011
Мислења
58
Поени од реакции
66
Голема работа. Јазикот е средство за комуникација. Не го претворајте во уште еден од вашите глупи каприци.
Без разлика дали зборувам литературно македонски или не, ако информацијата е пренесена тогаш целта е постигната.
А дали додека ја пренесуваш користиш србизми или не е небитно.
дали темава зборува за србизми? информирајте се прво за што се зборува па после пишувајте мислење, користејќи и србизми ако сакате.[DOUBLEPOST=1414489719][/DOUBLEPOST]
дали тито ги асимилира православните албанци во македонци?
што имаат врска православните албанци во Македонија (ако постојат такви) со темата?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom