Штрајк во образованието

Член од
16 септември 2013
Мислења
687
Поени од реакции
514
Сум зборел и со наставници од основно и професори од средно училиште и заклучив дека сите сакаат да штрајкуваат, али имаат и доста закани од власта, па на некои им е страв да излезат на протест заради работното место.
 

Morgan Freeman

Немодератор
Член од
23 април 2010
Мислења
2.922
Поени од реакции
4.370
Janko Ilkovski
Во основното училиште Гоце Делчев во Скопје, општина Центар, се одржа штрајк на наставниците. ОК, нивно право, они си знаат, не ви се мешам, ваша работа, не ви судам, ниту ве осудувам.

Но само ако ми го принудите детето да ви ги одработува вашите постапки во некоја сабота или некој празничен ден, нема да дозволам такво изживување врз децата. Ако само ги притиснете со останување после часови, или дополнителна, немојте да мислите дека сите ќе ви молчиме и дека ќе не уценувате со децата.

Остварувајте си ваши права, но не преку децата и преку родителите на кои треба да им се поремети и викенд и одмор затоа што и они работат и заслужуваат викенд.



Кое гомно од човек...
Па у право е. И мене ми сметаше коа моравме да ги одработуваме тие денови во саботи.
Ама пак и не ми беше лошо коа штрајкуваа, си имавме најмалку 2 пати по плус десетина дена по зимскиот распуст. :tvg:
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
5.711
Поени од реакции
7.844
Janko Ilkovski
Во основното училиште Гоце Делчев во Скопје, општина Центар, се одржа штрајк на наставниците. ОК, нивно право, они си знаат, не ви се мешам, ваша работа, не ви судам, ниту ве осудувам.

Но само ако ми го принудите детето да ви ги одработува вашите постапки во некоја сабота или некој празничен ден, нема да дозволам такво изживување врз децата. Ако само ги притиснете со останување после часови, или дополнителна, немојте да мислите дека сите ќе ви молчиме и дека ќе не уценувате со децата.

Остварувајте си ваши права, но не преку децата и преку родителите на кои треба да им се поремети и викенд и одмор затоа што и они работат и заслужуваат викенд.



Кое гомно од човек...
Не си свесен каков гениј си цитирал.

 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
Во оваа држава штрајк, со оваа власт нема да се случи никогаш, освен ако самите против себе не го организираат.

Не ги подржувам многу барањата на СОНК, особено за поголеми плати оти и не се баш мали, ниту беше време ниту имаше прилика ни незадоволство големо за штрајк.

Меѓутоа, начинот на кој оваа власт паничи и прави се да се спречи штрајкот, не само овој туку било кој е срам и жал за една „демократска“ земја.

Кое понижување е јавно да стоиш како декор без стави и мислење, без кичма, дури градоначалникот зборува во твое име.

А најсмешно од се ми беше вчера на вести некои кокошки викаат имале притисоци од СОНК да штрајкуваат.

Притосоци, има ама знаете какви, секој наставник го натерале да потпише писмена изјава дека не го подржува штрајкот без оглед дали стварно го мислел тоа, ова не е шпекулација туку инфо од прва рака, но тоа нема да го чуете на режимските медуми и на нашиот „национален сервис“.
 

zee German

mpkfa
Член од
12 август 2009
Мислења
6.402
Поени од реакции
6.022
Штрајкуваме за повисока плата. - Не сакаме повисока плата!
Штрајкуваме за да се прекини казнувањето со екстерното.- Сакаме да не казнувет!
:pos:
Кои безкичмењаци сме, која психологија ја имат македончето, па светски експерти требит да ни ја проучвет психата.
 

Олимпија

Македонија во срцето!!!
Член од
26 март 2008
Мислења
5.624
Поени од реакции
9.146
Најјаки се контрапротестантите шо не сакаат поголеми плати. Колку треба да си уценет и омаловажен за да се буниш да земеш нормална плата а не понижувачка. Јас прв пат глеам некој да се буни за зголемување на плата. Башка шо штрајк е легитимно право.
Не знам како не се срамат од сами себе газолижачите на Гвујо ко ќе се гледаат на ТВ.
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Не знам дали го виде некој вчера родителот што кажа дека не го поддржува штрајкот на наставниците зошто :
„децата ќе изгубат навика и потешко ќе се вклопат“

:pos::pos::pos:
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
Не знам дали го виде некој вчера родителот што кажа дека не го поддржува штрајкот на наставниците зошто :
„децата ќе изгубат навика и потешко ќе се вклопат“

:pos::pos::pos:
Нека не се секира родителот, што поголем абдал испадне од син му, поголеми се шансите да стане министер
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Кое гомно од човек...
Не знам за тебе, ама доколку имам мои деца не би сакал после да обработуваат викенди и празници, какво сака нека е оправданието за протестиве.
 
Последно уредено:

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.893
Поени од реакции
84.262
Значи во училиштето каде што учи моето дете, 3 дена немаат настава освен од 5-6 професори. Истото е и во неколку други училишта. А на телевизија кажуваат дека никој не штрајкува???
Нема везе тебе од СДСМ ти подметнале виртуелна реалност..никој не штрајкува..

Ајде да излегоа со муабет професорите ги лаже некој демек ајде де..ама лажно објавување дека сите не штрајкуваат ?
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.723
Поени од реакции
9.836
Зошто не штрајкуваа за време на распуст?
 

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.612
Поени од реакции
11.739
^

Зошто од Луфханза не штрајковаат за време на годишен одмор ?
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
5.711
Поени од реакции
7.844
Нека не се секира родителот, што поголем абдал испадне од син му, поголеми се шансите да стане министер
Штом е абдал, има огромен потенцијал да стане министер за образование:pos:.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom