Што ја прави Nokia посебна

Necrophilia

Optimal Сasual Dating - Authentic Ladies
Член од
13 август 2006
Мислења
7.633
Поени од реакции
140
ајде тука да дискутираме сите... значи поголема предност имаат тие што имаат поголемо искуство со повеке модели на мобилни телефони.

еве мојот прв пост ке биде што ја прави нокиа поразлично од другите телефони т.е. поквалитетно кога збориме за нокии на преклоп.

Еве ви флет кабел од еден обичен самсунг еве пример нека биде д800 самсунг.

флетот е полн со водови кои наводно се преку 3/4 пати потенки од влакно.

Додека флетот на нокиа 6060 е со жици.

флетот на 6101 е со жици итн...


значи самсунг во некои работи се многу понапредни од нокиа, пример репродукција на мултимедијални фајлови како слики, видео, звук... ама во квалитет и самите се уеривте нели?
 

Necrophilia

Optimal Сasual Dating - Authentic Ladies
Член од
13 август 2006
Мислења
7.633
Поени од реакции
140
не велам дека и нокиите немаат мани, но кога се гледа за некои банални работи самсунг стварно може да се потруди и да ги смени.
пример флетот на нокиа 6280 е скоро сличен како на самсунг али сепак многу појако обложен со гума и други заштитни материјали.

исто така не ми се допага кај самсунг што имаат тешко менливи маски, значи проблемот е тоа што маска се наога, ама оригиналната маска на самсунг е метализирана и самата е фактор за функционирањето на телефонот.
Пред некој ден Вортекс од форумов дојде кај мене да се жали од телефонот на баба му дека губел повремено мрежа, му стаивме метал позади на маската и мислам дека сеуште се нема пожалено...
 
Член од
26 февруари 2007
Мислења
366
Поени од реакции
10
Мсилам дека Нокиа се подобри во реподуцирањето на мултимедијални фајлови од Самсунгот.За слики видеа и музика самсунгот мсилам дека најгрдо ги продуцира.на пример неможеш да пушиш фул скрин и друго што ми е мн грдо е тоа што кога сликаш сликата не ти ја дава цела туку централниот дела а за да видиш од по страните да вртиш.А за музики не ни пишуам.Мислам дека и у квалитет а и у јачина се далеку подобри Нокиа
 
Член од
7 мај 2007
Мислења
318
Поени од реакции
99
Флетот и на SonyEricsson w550i е со жички :). Друго, незнам можеби јас сум малер, ама од многу телефони што ѓи имам сменато најнеквалитетни ми се погодиле токму Nokia(мрежа, software,батерија), а најквалитетни Ericsson(па потоа Sonyericsson):toe:
 
Член од
5 април 2007
Мислења
252
Поени од реакции
4
Ke bidam kratok a mislam i jasen.
Ona sto Mercedesot go pravi poseben kaj kolite,Nokiata ja pravi kaj telefonite.
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Еве од прва рака што е подобра
Sony W550i



vs

Nokia 7373



И двата модела се на вртење но искуството и квалитетот на Нокиа оддалеку се гледа...
како прво полесно се врти од сонито
2.Има поубави и помеки копчиња (помеки значи повеќе лежат)
3.Има подобра камера (небагувана за разлика од сонито чија во внатрешност почнува да сецка)
4.За некои не е битно но со W550i не можеш да сликаш кога ти е отворен телефонот а со 7373 можеш
5.Нокиата има функција флип-скрин па кога ќе го свртиш горниот дел за 180 степени за да отвориш и екранот се врти за 180 степени додека на сонито мораш телефонот да го вртиш :)
 

Necrophilia

Optimal Сasual Dating - Authentic Ladies
Член од
13 август 2006
Мислења
7.633
Поени од реакции
140
lexmark напиша:
Флетот и на SonyEricsson w550i е со жички :). Друго, незнам можеби јас сум малер, ама од многу телефони што ѓи имам сменато најнеквалитетни ми се погодиле токму Nokia(мрежа, software,батерија), а најквалитетни Ericsson(па потоа Sonyericsson):toe:
да w550 i w850 се исто со жици ама имаат ненормални софтверски грешки, ко тимот на Бил Гејтс да ги праел тие телефони...
 
Член од
7 мај 2007
Мислења
318
Поени од реакции
99
Можеби треба да oтвориме тема SonyEricsson vs Nokia :)
W550i има вградена меморија од 256 MB а Nokia 7370 има само 10 MB и нема дополнителен слот за картичка.Копчињата и нивниот изглед е прашање на вкус и нема да го коментирам.W550i може да се работи и кога е затворен а 7370 треба за се и сешто да се отвора.Звукот што го дава W550i е најдобриот и најгласниот што до сега го имам слушнато од мобилен телефон. Батеријата по спецификации кај Nokia-та е 3 часа разговор , а кај SE е 8 и пол часа.Софтверот на W550i во 2 месеци колку што го користев(а го користев и како телефон и како mp3 player) никогаш не ми направи никаков проблем.:eek:jea:
 
S

Sasha

Гостин
Imav nokia 6111,morav da ja smenam,bidejki mnogu cesto mi se isklucuvase sama od sebe,na servis mi rekoa deka imala softverski problem,pa taka i nemam nekoe visoko mislenje za nokiite!pozz...
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
lexmark напиша:
Можеби треба да oтвориме тема SonyEricsson vs Nokia :)
W550i има вградена меморија од 256 MB а Nokia 7370 има само 10 MB и нема дополнителен слот за картичка.Копчињата и нивниот изглед е прашање на вкус и нема да го коментирам.W550i може да се работи и кога е затворен а 7370 треба за се и сешто да се отвора.Звукот што го дава W550i е најдобриот и најгласниот што до сега го имам слушнато од мобилен телефон. Батеријата по спецификации кај Nokia-та е 3 часа разговор , а кај SE е 8 и пол часа.Софтверот на W550i во 2 месеци колку што го користев(а го користев и како телефон и како mp3 player) никогаш не ми направи никаков проблем.:eek:jea:
Зборев за 7373...така да рачунај си гига меморија,2мп камера и башка има стерео звучки така да коа не си ги слушнал и двете не коментирај одма против...
 

Стеф:]

стифлер
Член од
27 јануари 2007
Мислења
1.938
Поени од реакции
3
Mac)) напиша:
Еве од прва рака што е подобра
Sony W550i



vs

Nokia 7373



И двата модела се на вртење но искуството и квалитетот на Нокиа оддалеку се гледа...
како прво полесно се врти од сонито
2.Има поубави и помеки копчиња (помеки значи повеќе лежат)
3.Има подобра камера (небагувана за разлика од сонито чија во внатрешност почнува да сецка)
4.За некои не е битно но со W550i не можеш да сликаш кога ти е отворен телефонот а со 7373 можеш
5.Нокиата има функција флип-скрин па кога ќе го свртиш горниот дел за 180 степени за да отвориш и екранот се врти за 180 степени додека на сонито мораш телефонот да го вртиш :)
тука ја мислам дека нема многу мислење никоита си е законско телефонче и е каде каде поубав од в550и,тоа в550и според мене не го бива само што има меморија :helou::toe:
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Нокиа не сум имал до сега, искуство сум имал со Siemens и сега сеуште имам SonyEricsson W800i ама кај да е ќе си земам нов телефон.
Мене лично на Нокиата најмногу што ми смета е како е составено менито мислам подобро е од Моторола, ама дефинитивно и на самсунг и на сониериксон како и порано сименсите ми имаа многу попристапни мениа и ми беа поедноставни за користење отколку менито на нокиа.
Нормално тука не ги вбројувам и нокиите со Symbian OS бидејќи тие се друга приказна.
 

rustyblades

Stiff Upper Lip
Член од
19 февруари 2007
Мислења
611
Поени од реакции
35
Јас имав прво Нокиа 3310 (класика), сеа иам Нокиа 3220. Мобилен телефон ако купувам у блиска иднина ке биде исто нокиа...
 

Jane

Кајганџија
Член од
5 февруари 2006
Мислења
3.394
Поени од реакции
114
lexmark напиша:
Можеби треба да oтвориме тема SonyEricsson vs Nokia :)
W550i има вградена меморија од 256 MB а Nokia 7370 има само 10 MB и нема дополнителен слот за картичка.Копчињата и нивниот изглед е прашање на вкус и нема да го коментирам.W550i може да се работи и кога е затворен а 7370 треба за се и сешто да се отвора.Звукот што го дава W550i е најдобриот и најгласниот што до сега го имам слушнато од мобилен телефон. Батеријата по спецификации кај Nokia-та е 3 часа разговор , а кај SE е 8 и пол часа.Софтверот на W550i во 2 месеци колку што го користев(а го користев и како телефон и како mp3 player) никогаш не ми направи никаков проблем.:eek:jea:
Чекај бе малце. На што личи споредбава? Ај вака да споредиме.
Н73 против Т630:baeh:. Како можеш такви споредби да правиш без врска.
Како прво тие телефони од "цветната" серија се наменети претежно за женски. Тие телефони имаат САМО добар изглед. Тоа им е и главниот адут. За галсни звучници земи спореди со Н73 па после збори. Погласен телефон немам видено (го споредував со Н95 погласен е и од него). За батерија исто така неможеш да збориш. Како прво сите од појакиве нокии имаат јак процесор за разлика од СЕ кои кујзнае што имаат внатре (освен Р-серијата). После сите Нокии имаат поголеми екрани од СЕ што дополнително ја троши батеријата. Сите активни програми и оперативниот систем дополнително троши батерија. Башка на мојот Н73 батеријата ми држи по 6-7 дена со нормално зборење.
Иначе спомна софтверот бил добар. Јас немам видено Нокиа телефон да се заглави сред работа, како што е случајот со СЕ и тоа многу често се закочува, и чаре е вадење батерија:baeh:. Така да друг пат прави споредба на телефони кои се во иста класа.
 

Necrophilia

Optimal Сasual Dating - Authentic Ladies
Член од
13 август 2006
Мислења
7.633
Поени од реакции
140
според мене ако бараме најсоодветен пар мобилни телфони од нокиа версус сони ериксон се

Нокиа 6230и, Н70 и Н73
версус
К700, К750 и К800.

Сепак сони-ериксон се понапредни, што не значи поквалитетни или подобри. Башка и бројките доволно кажуваат мислам дека во една тема имам кажано дека на нокиа пазарот им е еден од најдобрите бизниси во финска, да не речам најдобар!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom