Што според вас е квалитетна музика?

Член од
7 јуни 2007
Мислења
95
Поени од реакции
3
Главното прашање е дали во суштина сте опкрузени со квалитетна музика и дали луѓето околу вас слушаат квалитетна музика.Баш ме интересира што е квалитетна музика според вас и може да дадете некое примерче за таквата музика.
 
Член од
4 февруари 2007
Мислења
1.640
Поени од реакции
16
Тие шо се околу мене не можам да кажам дека слушаат квалитетна музика,али можам за мене.Си слушам тоа шо ми се свига,и според мене тоа е квалитетна музика.Има многу примери..
Според мене квалитетна музика е таа која што засекогаш ке остане да се врти(као led zepplin и уше мнооооооооогууу други),а не да излезе,да ја пуштат 2-3 пати да ја снема и никој да не ја знае.
 

Gadfly Baba

Registered Loser
Член од
20 февруари 2007
Мислења
997
Поени од реакции
21
Секоја музика што може да ме инспирира за мене е квалитетна музика,сепак тоа е главната цел на музиката.Сакам музика со приказна и слика ,музика со длабочина и емоции во неа и интересен ритам.
Не би сакал да давам примери,за да не се запалат па да почнат да се тепаат кој стил на музика има повеќе квалитет,ама како пример ги давам класиките,со нив нема грешка.
 
Член од
7 јуни 2007
Мислења
95
Поени од реакции
3
Gadfly Baba напиша:
Секоја музика што може да ме инспирира за мене е квалитетна музика,сепак тоа е главната цел на музиката.Сакам музика со приказна и слика ,музика со длабочина и емоции во неа и интересен ритам.
Не би сакал да давам примери,за да не се запалат па да почнат да се тепаат кој стил на музика има повеќе квалитет,ама како пример ги давам класиките,со нив нема грешка.
Добро мислење ми се допаѓа како размислуваш.А за класиките стварно нема промашај

ivaa напиша:
Според мене квалитетна музика е таа која што засекогаш ке остане да се врти(као led zepplin и уше мнооооооооогууу други),а не да излезе,да ја пуштат 2-3 пати да ја снема и никој да не ја знае.
Не мора да значи дека ако останала да се врти дека е квалитетна.Тоа е поради укусот на слушателот и текстот кој му влегол во псиката со години.

Иначе сум во подготовка на статија за темава на глобално ниво па ке може после тоа да искоментирате повеќе
 
Член од
7 јуни 2007
Мислења
95
Поени од реакции
3
Кратко речено ама нејасно
 
Член од
7 јуни 2007
Мислења
95
Поени од реакции
3
Ја се сложувам со тоа ама немора да значи дека е така
 

Fallen`Angel

Im Gotham's Reckoning
Член од
26 мај 2007
Мислења
5.658
Поени од реакции
75
opasni rifovi na gitara , dobro i tesko odsvireno solo , dobri tekstovi za koi sto e potroseno dosta vreme da se napisat ... t.e. muzika sto e napravena za nekoj da ja slusa i postuva u svetov ... samo da ne e nekoj trans ili tehno ili so znam so , so mikseti i takvi cuda .... nekako zvuci loso i e premnogu ednostavno ...
 

BusHav

Е ајде де.....можеш и така
Член од
5 декември 2005
Мислења
4.343
Поени од реакции
81
Fallen`Angel напиша:
opasni rifovi na gitara , dobro i tesko odsvireno solo , dobri tekstovi za koi sto e potroseno dosta vreme da se napisat ... t.e. muzika sto e napravena za nekoj da ja slusa i postuva u svetov ... samo da ne e nekoj trans ili tehno ili so znam so , so mikseti i takvi cuda .... nekako zvuci loso i e premnogu ednostavno ...
Можеби звучи премногу едноставно,ама немаш поима колку е само тешко да се направи техно песна која ќе биде целата добра,со добри прелази од ритам во ритам,и да убациш и некој вокал што ќе се поклопува со ритамот..........Тоа што ти не го сакаш,немора да го омаловажуваш:smir:
 
R

Razorblade Kiss

Гостин
Хмм...ајде да се вратиме на темата:)
Според мене,квалитетна музика е онаа музика која ќе те натера да се наежиш:)Ова од искуство,знам дека една песна,било да се работи за рок,техно,поп,глам,ватевер,кога ќе ме наежи е квалитетна.:)
Добро искомбиниран текст со соодветна музика која ќе го прати расположението и првичната порака во песната.Всушност,ако подразмислам малку,најдобро рангираните песни и таканаречените химни во историјата на музичката култура(нема да наведувам примери некој да не се најде навреден)се целосни промашувања.Или има добар текст кој треба да предизвика револт,бунт,а има музика како хепи-тајм сонг, или обратно.Се разбира,има чесни исклучоци.Да сумираме-квалитетна музика е онаа музика која е инспирирана од љубовта кон музиката,а не од љубовта кон оние green valuable stuff.(money)
 

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.962
Поени од реакции
24.178
Квалитетна музика е онаа музика во кои што фундаменталната суштина е базирана на уметнички врености. А што се уметнички вредности? Тоа не е нешто за што постои дефиниција нешто што се учи од книга или што може научно да се објасни и докаже. Токму од тие причини уметноста е ултимативниот врв на човековото битие.
 

CT

Член од
21 февруари 2007
Мислења
384
Поени од реакции
2
Samo klasika, drugo nishto. Se' doagja, se' si odi, osven klasika. Hence the name CLASSIC*.
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
SpiritoS напиша:
Главното прашање е дали во суштина сте опкрузени со квалитетна музика и дали луѓето околу вас слушаат квалитетна музика.Баш ме интересира што е квалитетна музика според вас и може да дадете некое примерче за таквата музика.
Дури и Моцарт своевремено бил Турбофолк... така што дефиниција за квалитетна музика неможам да дадам. Се сработено со срце и со вложена максимум енергија е барем вредно ако не и квалитетно. :music5:
Денес за квалитетна музика го сметам џез блуз и соул стиловите, рок во нормални варијанти (без оние хард кор повраќања на сцена:music3:), старата македонска музика (песните кои Тоше ги препеа на пример)... :music4:
Хип хоп, електроника, хеви метал и милијардате под стилови негови... шунд шунд шунд... заедно со Пинк телевизија во ист кош...:tv:
 
Член од
8 јуни 2007
Мислења
4
Поени од реакции
0
kvalitetna muzika? pa nishto poveke ne ostana osven starite rock grupi i...metal de! ama sepak denes se poveke se gleda da se napravi muzika na PC-to namesto od na raka. porano ne bese taka. jas poveke poshtovam muzika sho e naprena so...kako da kazam...nekoj da zastanit i da naucit da svirit..ina4e dzabe....pisi propalo! TO E!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom